אז למי מגיעה מדינה?


מאת ד”ר גיא בכור

שתי התפתחויות היסטוריות אירעו החודש בהקשר הכורדי: נשיא כורדיסטן העיראקית, השוכנת בצפון עיראק, מסעוד ברזאני, הודיע שהכורדים בעיראק שואפים ללכת למשאל עם, אם להקים מדינה כורדית עצמאית מעיראק; והכורדים בצפון סוריה הכריזו על הקמת ישות אוטונומית בצפון מה שהיה פעם סוריה. בשני המקרים ממשל אובמה שלל על הסף ובאופן מידי את שתי ההתפתחויות. והשאלה היא: למה?


למה הכורדים, בין 25-30 מליון איש, לא ראויים למדינה עצמאית, אך מיליון וחצי “פלסטינים” ביהודה ושומרון – כן ראויים? הכורדים בעיראק ובטורקיה הם עם בעל היסטוריה ארוכה, והם בבחינת הישות הדמוקרטית היחידה במזרח התיכון כולו, חוץ מישראל. המוכנות שלהם למדינה היא משמעותית: בעיראק יש כבר פרלמנט, יש מפלגות, יש פיתוח כלכלי, יש ממשלה, יש שדות תעופה, אבל הם לא יקבלו דבר. לעומת זאת אותם סונים המכונים פה “פלסטינים”, שהומצאו לפני כמה עשרות שנים – אין להם שום מוכנות, לא מוסדות שלטון, לא מוסדות כלכליים, לא חוט מקשר ולא עתיד, אבל להם מגיע הכל. מי שמוכן וכשיר, לא יקבל, אך מי שלא מוכן ולא כשיר – דווקא יקבל?

ארדואן צריך להחליט: שתי מדינות, או מדינה דו לאומית עם רוב כורדי


הכורדים מגינים על עצמם מפני אויבייהם, בין אם אלה דאעש, הטורקים או אסד, והם הרוויחו את עצמאותם בהיותם הכוח היחיד שבאמת נלחם בדאעש, אך להם לא מגיע דבר. אצל הפלסטינים חמאס ודאעש יעיפו את כנופיית אבו מאזן תוך שבוע, ובכך ישמשו ראש חנית נגד ישראל, ירדן, מצרים ובכלל נגד האינטרסים המערביים במזרח התיכון. שאיפתם תהיה לא רק להרוס את ישראל, אלא גם את ירדן, מצרים, סעודיה וכוחות מתונים אחרים. הכורדים כבר מנהלים את חייהם בעצמם, לעומת זאת ישות פלסטינית עצמאית תיהפך לעוד מדינה כושלת, מפגרת כלכלית, ותלויה בצדקה, כמו רוב מדינות ערב שהתפרקו או שהן בדרך להתפרקות. אך כאן התקבע שדווקא להם מגיעה מדינה.

עוד מאמרי אקטואליה קצרים של ד”ר גיא בכור
הכורדים של טורקיה חוגגים במחוז העצמאי שלהם. מה להם ולטורקיה, שדיכאה, הרגה וגזלה אותם? אף דגל אדום של טורקיה לא תמצאו כאן. בטורקיה הם כבר מדברים על מדינה עצמאית. 

ח ד ש: עלתה אפליקציה של האתר למשתמשי אנדרואיד, וניתן להוריד אותה בחינם בחנויות האפליקציות, או – כ א ן
המשתמשים גם יקבלו הודעה לסלולארי על מאמרים חדשים בג’יפלאנט.


וזו הצביעות המערבית: במקרה הכורדי לא רוצים להרגיז את טורקיה, איראן, סוריה ועיראק, שעל חשבונן תקום הישות הכורדית העצמאית. אך סוריה ועיראק כבר לא קיימות, ואיראן וטורקיה הן גורם מכשיל במאבק העולמי בטרור. גם איראן וגם טורקיה תומכות בטרור האסלאמי, בין אם זה שיעי או סוני. אז למה לתגמל דווקא אותן? האם אין מקום לחשיבה מחדש, גם במקרה הכורדי וגם במקרה “הפלסטיני”, למי מגיע ולמי לא מגיע? מי מוכן ומי לא, מי יביע תודה מן הצעד, מי אמיתי ומי מזוייף, ומי ינקום בכל סביבותיו? מי חיובי ומי שלילי? המזרח התיכון כולו אפוף באש ותימרות עשן. די לצביעות.


ואם לא רוצים הרגיז את המדינות המוסלמיות, במקרה שלנו, הדבר נועד דווקא לפגוע במדינת היהודים, כלומר לכונן איזו מובלעת טרור “פלסטינית” בביטנה של ישראל, שבכך תחסל אותה ואת אפשרויות החיים בה. אז למה לפגוע בישראל זה בסדר, אך לפגוע באיראן ובטורקיה זה לא בסדר?הצבא הטורקי מפזר באלימות את חגיגות הכורדים. ארדואן החריב בשנתיים האחרונות ערים כורדיות בארצו, האם זה יעצור אותם? ומה תעשה לכורדים הטורקים עצמאות בעירק?


ולכן התפקיד שלנו הוא להצביע על הצביעות: הן במקרה שלנו והן במקרה הכורדי. הגיע הזמן לעזור באמת למי שמגיע לו, ולהתנתק באמת ממי שלא מגיע לא, ואם המערב לא יבין זאת, ומהר, הוא עצמו ישלם את מחיר הצביעות. במילים אחרות, מי שחושב שאלה סתם אינטרסים במקום רחוק, טועה. והגישות המופרכות האלה יתפוצצו בסופו של דבר אצלו בבית, בין אם זה בבריסל, בפריז, בלונדון, ברומא או בוושינגטון.


(פורסם בידיעות אחרונות, 31.3.16)

מי שעדיין לא הצטרפו למועדון ג’יפלאנט מוזמנים להצטרף כאן: