אחמדינג'אד, מאחוריך!

מתרבים הסימנים שהמדיניות האמריקנית התקיפה, מדיניות יד ברזל, שאינה פוחדת להתעמת, חוזרת אל המזרח התיכון, ואילו חדשות טובות. משמעות הדבר שנכשלה הגישה “הרכה” של שרת החוץ ד”ר קונדוליסה רייס, גישה שגרמה לנזקים עצומים בעולם הערבי. קודם לכן התאפיין משטר בוש דווקא ביד קשה, דבר שבא לידי ביטוי בכיבוש עיראק ואפגניסטאן, דיכוי הטרור והרתעה כלפי משטרים רדיקליים. זהו זיגזג מיותר במדיניות האמריקנית, וטוב שעכשיו חוזרים לעשות סדר במזרח תיכון. למדיניות יד ברזל זו יהיו השלכות גם בנושאי איראן, חמאס, חיזבאללה והטרור האסלאמי באיזור שלנו.


אתמול פתחה ארצות הברית חזית צבאית חדשה נגד הטרור, בסומאליה, כאשר מפציץ אמריקני מחק איזורים שלמים במדינה, הנגועים בטרור אלקאעדה. המשמעות ברורה: וושינגטון לא תהסס לפתוח חזיתות נוספות, אולי גם איראן בעתיד, כדי לבלום את צונאמי הקיצוניות שתוקף בשנתיים האחרונות את האיזור שלנו, ונובע קודם כל מאוזלת היד של המעצמה היחידה בעולם, ארצות הברית, בתקופה זו.


 


הצבא האמריקני פתח אתמול, יחד עם הצבא העיראקי, בבליץ אכזרי נגד מעוזי הטרור הסוני בבירה בגדאד. גם פה הופצצו איזורים שלמים מן האוויר ומן הקרקע (מה העולם היה אומר אם אנחנו היינו פועלים כך?) באיזור רחוב חיפה בבגדאד. משמעות הדבר: נגמרו המשחקים. דובר הצבא העיראקי, הפועל עם האמריקנים, הודיע אתמול: “אנחנו מוחקים את שכונות הטרור”. כך.


הנשיא בוש עצמו צפוי להכריז מחר על מדיניות יד ברזל בעיראק, ולהוסיף עוד 20 אלף חיילים אמריקנים במדינה, בנוסף ל-  140 אלף שכבר פועלים שם. בכך מתבדות התחזיות שארצות הברית בדרכה לצאת משם. בדיוק להיפך. גם זה מסר ברור כלפי איראן. לכך יש להוסיף את תליית סדאם חוסין, שהיא בעיקר מתייחסת לעתיד, דהיינו יצירת הרתעה כלפי הטרוריסטים והקיצונים, לצד הנקמה בעריץ. תליית סדאם היא המחשה מה צפוי למי שימשיך להפעיל טרור אכזרי ונורא במדינה הזו.


 


נשארה בעיית איראן, וגם כאן יש חדשות טובות. קודם כל מחירי הנפט הצונחים מחלישים מדינות רדיקליות כמו איראן ווונצואלה. 53.5 דולר לחבית אינו 75 דולר, ויש לקוות שהמחירים ימשיכו לרדת. העולם חייב להשקיע סכומי עתק בחיפוש אחר תחליפי נפט, ובכך יכולה ישראל להוליך. זו ההזדמנות הגדולה שלנו. כבר כיום מושקעים בישראל כספים אדירים בהקמת מיזמי אנרגיה חדשה.


בחסות הסנקציות הרופפות, אך בכל זאת סנקציות פה-אחד, שהטיל האו”ם על איראן, פועלת ארצות הברית לבידודה הכלכלי והמסחרי של איראן, וכיוון שמדינה זו תלויה מאוד בעולם, אפשר בעקביות לחנוק אותה ואת משטר הרשע שלה. שליחים אמריקנים נשלחו לבירות העולם, כדי שבנקים בעולם יחרימו את איראן. הטענה האמריקנית פשוטה: אם לא ייעשו כן הם צפויים לתביעות של מאות מליוני דולרים על סיוע בהעברת כספי טרור, כפי שסבל מכך “הבנק הערבי”. מדובר קודם כל בבנקים הגרמנים, ולצורך כך תפגוש בימים הקרובים שרת החוץ רייס את הקנצלרית הגרמנית אנגלה מרקל. גרמניה, המדינה האירופה הידידותית ביותר לישראל, היא כיום הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, ולעמדתה משקל רב. כבר היום בנקים מרכזיים באירופה, בעיקר בשוויץ, הודיעו על החרמת איראן. לכך יש להוסיף את הסיוע הצדדי שהגיש השבוע ראש הממשלה אולמרט בסין ללחץ על איראן. מדינה זו זקוקה לנפט האיראני, והיא לא תצא נגד איראן. אך המטרה היא שהיא לא תכשיל סנקציות בינלאומיות נוספות. סין גם הבהירה בצורה מפורשת לאיראנים בדרג הבכיר ביותר, כי היא עומדת על כך שהם יפסיקו את העשרת האורניום. וכשסין מדברת, האיראנים מקשיבים.


 


מן הבחינה הזו יש לנו ולעולם מזל: טוב שבראש איראן עומד טיפש כמו אחמדינג’אד, שמאחד את העולם נגד איראן. תארו לעצמכם שבראשה היה עומד מנהיג נבון הרבה יותר שהיה שותק, בנושא ישראל, הגרעין והשואה. מי היה מתייחס בכלל לסכנה השקטה של איראן? אחמדינג’אד מזעיק את העולם נגד…ארצו שלו. גם את זה צריך לזכור בימים שהעצבים שלנו קצת בוגדים בנו, בישראל.