אחרי כל כך הרבה שנים: אז איך מביאים לשחרור גלעד שליט?

[face-book-like]
מאת ד”ר גיא בכור

המודל המקובל של המלחמות הקלאסיות היה של לחימה אכזרית פנים מול פנים, שבו הלוחמים רצים לעבר האויב. היה זה מודל מפחיד, שבו הלוחם מאוים במוות מיידי, מקדימה ומשני צדדיו. מהר מאוד למדו המצביאים של העת העתיקה שיש לארגן  את הלוחמים שלהם בסדר אחיד.


המומחים בתחום הזה היו הרומאים, דבר שעזר להם להיות כה בלתי מנוצחים. הם בנו סדר ואֵמון בין הלוחמים. הם היו מציבים את הלוחמים הצעירים (והפזיזים) בחזית הכוח, את הלוחמים המנוסים והטובים ביותר מאחור, ואת כל היתר באמצע. כך היו החיילים החלשים יותר, כלומר המועדים יותר לפאניקה, מוקפים בידי לוחמים אמיצים ויציבים יותר, שנתנו להם תחושה של ביטחון וסולידריות. שום צבא לא הלך למלחמה עם מידה כה גדולה של אֵמון ולכידות כמו הרומאים, והם הצליחו. Aut vincere, aut mori, “לכבוש או למות”, זו היתה סיסמתם.


אחד ההיסטוריונים הגדולים של אמנות הלחימה, בן המאה ה- 19, הקולונל הצרפתי Ardant du Picq הבחין בתופעה מעניינת במלחמות הרומאים: למנצחים היו אבידות קלות יחסית, לעומת המפסידים, שהיו להם לפעמים אלפי אלפים של הרוגים. החוקר גילה שבאמצעות הלכידות שלהם הצליחו הרומאים להבקיע את קווי האויב, לחצות אותם, כך שחיילי האויב נכנסו לפאניקה, הרגישו מאוימים ומבודדים, ללא הסולידריות של הקבוצה – והחלו לברוח. וחייל שמפנה את הגב שלו לאויב, הוא חייל שקל להרוג אותו. אלפים נשחטו בצורה הזו. הניצחונות הגדולים בהיסטוריה, עכשיו אנחנו מבינים, היו קודם כל פסיכולוגיים, ושאלה של ארגון.


כבר שנים מתנהל “הקרב על גלעד שליט”. לא מאורגן וללא אסטרטגיה ברורה, כמו במודלים הישנים שבהם נלחמו הלוחמים לבד, ללא מטרה, ללא אמון הדדי,  ולעיתים בניגוד גמור לאינטרס. במקום שהאויב הוא שיכנס לפאניקה ויברח – נכנס דווקא הציבור שלנו ללחץ נמשך. במקום שהלוחמים למען גלעד שליט יפנו את הכידונים לעבר האויב, הם הפנו אותם פנימה, לעצמם. משהו השתבש מאוד באסטרטגיית הקרב על החייל החטוף, ואולי אפשר ארגן את השורות בסדר חדש, ולהצליח.

בסרט “גלדיאטור” (שנת 2000, ראסל קרואו וחואקין פניקס), מפקד רומאי בכיר הנופל קורבן למזימה, הופך לגלאדיטור, ומפעיל נגד הרומאים המופתעים את שיטות הלחימה שלהם עצמם. ברגע שנבין את צורת החשיבה של האויב, נוכל להפעיל אותה כנגדו עצמו. הבעיה היא, שאנחנו איננו מבינים כיצד חושב ועובד האויב. אז איך הוא חושב? הרומאים היו אומרים: Ex sciencia tridens,
כלומר “הידע מביא כוח”.

שוב אנחנו מתבשרים שהתיווך הגרמני נכשל להביא התקדמות בפרשת שליט. ובכן, לאחר כל כך הרבה שנים, צריך לחזור לראשית, Ab urbe condita, ולשאול: מדוע חטף חמאס את גלעד שליט, ומדוע הוא מסרב לשחרר אותו?


אצלנו סבורים שחמאס חטף אותו כדי להביא לשחרור אסיריו, וזו הטעות האסטרטגית שלנו. כיוון שאנחנו סבורים כך, אז אולי עוד אסירים פלסטיניים שנשחרר, זה מה שיביא לשחרור, עוד קצת ועוד קצת. אך זו טעות. חמאס חטף את שליט ככלי ניהולי.


בזכות השבוי הישראלי בכיריו יוצאים למצרים, לסוריה ולמזרח התיכון. בזכות השבוי הישראלי מתווכים גרמנים, צרפתים ואחרים מגיעים לרצועת עזה, ושוברים את הבידוד הכפוי על ממשלת חמאס, בזכות החייל השבוי שולט חמאס מרחוק על דעת הקהל בישראל, ככלי עבודה של שליטה באויב שלו. הוא רכש פוליסת ביטוח מפני התקפה ישראלית סופנית מבחינתו, יש לו את המדיה הבינלאומית תמיד, תהילה ערבית, לגיטימציה, אתוס גבורה, ומה לא.


אז אני שואל אתכם, למה שישחרר אותו? אם זה היה הנכס היחיד שלכם, הייתם אתם משחררים אותו? בוודאי שלא. מה הלקחים שאפשר להפיק בשלב הזה?

עוד אסיר פלסטיני או פחות לא ישנו ולא יזיזו כאן. המשא ומתן מתנהל על שתי פלנטות אחרות. אנחנו חושבים אסירים, חמאס חושב ניהול. אנחנו רוצים תוצאה, הוא רוצה את הדרך.

גם אם ישראל תציע עוד שחרור של אסירים, ימצא חמאס נוסחה להכשיל את המאמצים.

מאבקה של משפחת שליט, מאבק רב שנים, נגד ממשלת ישראל – יתקשה לעזור. עוד עצרות, צעדות או הפגנות אולי ישרתו גורמים אינטרסנטיים ופוליטיים בישראל, אך את השחרור של שליט הם לא יביאו, עם כל הצער שבדבר.

פעולות נגד הממשלה בישראל מצד המשפחה ותומכיה, ממשיכות להעלות את ערכו של שליט בעיני חמאס ככלי ניהולי. השווי שלו, וכך רואה זאת חמאס, עולה ועולה. מכאן שהכוונה שלהם לשחררו פוחתת ופוחתת.


אז מה אפשר לעשות, לאור התובנה המצערת הזו?


לפני שתמשיכו במאמר, חזקו אותנו בפייסבוק, ולחצו עכשיו “אהבתי/like, אם עוד לא עשיתם זאת. האם תמליצו על דף מועדון קוראי ג’יפלאנט גם לחברים שלכם? 
 
אופציה א’: מבצע צבאי לשחרורו של גלעד שליט הייתה האופציה המועדפת עלי מהיום הראשון. מבצע צבאי כולל מודיעין, הסחה נועזת וגדולה. לא עולה על דעתי שצבא, שידע את מספרי הטלפון של כל הדירות בעזה לפני שנתיים, אינו יודע היכן מוחזק הנכס החשוב ביותר ברצועה, ולהערכתי הוא עדיין שם. אך כיום, לאור המשפטיזציה ההרסנית העושה בנו שמות, הולכים על הסביר ולא מסתכנים. מכאן שיש לעבור לאופציה ב’.


וזו אומרת: ביום שהתועלת ששליט יביא לחמאס תפחת לעומת הנזק שהוא יגרום לארגון הזה – הוא ישוחרר. איך עושים זאת? כאן למשפחה יש תפקיד מרכזי. במקום שתשב על מפתן ראש הממשלה, עליה להפעיל את כל הלחץ שלה על ממשלת חמאס.


להפסיק מייד לבזבז אנרגיה יקרה בתוך ישראל, ולתעל את כל האנרגיה החוצה, אל העולם. אביטל, אשתו של אנטולי (נתן) שרנסקי נלחמה לשחרר את בעלה מול ברית המועצות האדירה. השיטה שלה הייתה להיפגש עם מנהיגי העולם, המדיה העולמית, ולהביך את ברית המועצות שוב ושוב ושוב. היום אנחנו יודעים, לאחר שברית המועצות נפלה, עד כמה השיטה הזו אכן הביכה והציקה לסובייטים, והביאה לבסוף שירצו להתפטר מן הבעיה. זה מאוד יהודי לחשוב בביקורתיות פנימה, אך הפעם עלינו לא לנהוג כיהודים, ולחשוב בביקורתיות – החוצה.


ביום שחמאס יראה בגלעד שליט בעיה מבחינתו, ולא נכס, רק ביום הזה הוא ישוחרר.


על המשפחה, יועציה והאוהדים הרבים לצאת אל העולם:


להיפגש עם כל ראשי המדינות שרק אפשר. כיום, לאחר שאפקט פרח הצבעוני משפיע (וקריסת דו”ח גולדסטון היא חלק מן האפקט החדש), זה יכול לעזור, ויהיו גם רבים שיאזינו. המטרה היא להציג את הפנים האמיתיות של ארגון הטרור המכונה חמאס, ואת דרך התנהלותו הלא-אנושית, הסותרת את חוקי המלחמה הבינלאומיים. זה מאוד יביך את חמאס, במיוחד לאור דיבורים על מדינה פלסטינית. הזמן בשל לכך.


להביא לכך שחלק מן הכספים ההומניטאריים, המוזרמים לרצועת עזה בידי ממשלות בעולם יושעה, או יועבר לקרן מיוחדת שתישמר בצד, עד לשחרורו של שליט. בעיה הומניטארית אחת, תעצור פרויקטים הומניטאריים אחרים. יש לתלות את זה בזה.


לנצל את הפורומים הבינלאומיים, מוסדות האו”ם, הפליטים, הצלב האדום, המדיה הבינלאומית, הקונגרס האמריקני הידידותי, כדי לגבש נוסח סנקציות בינלאומיות על חמאס. לזה יהיה אפקט גדול על הארגון, החרד ללגיטימציה שלו. אפילו דיבורים על סנקציות כבר יהיו אפקטיביים.


לנצל את המדיה החברתית, שכולה בחינם, להחתמת מיליונים, ואז להגיש את החתימות האלה לראשי העולם. למדיה כוח רב, את זה אנחנו כבר יודעים.


לערוך מיצגים של חייל כלוא מול שגרירויות ערביות בעולם, בעיקר של מדינות כמו איראן, סוריה, או מצרים, אך גם בקמפוסים של אוניברסיטאות. המטרה היא להביך את חמאס ככל האפשר. זיכרו את ההפגנות מול שגרירויות ברית המועצות בעולם בתקופת “שלח את עמי”, שם זה עבד.


יש כל כך הרבה מה לעשות מול חמאס עכשיו כאשר אנחנו מבינים את האסטרטגיה, והרומאים היו אומרים Alta alatis patent, כלומר “השמיים פתוחים למי שיש לו כנפיים”. בוודאי יש רעיונות נוספים, צריך רק להפסיק את בזבוז האנרגיה בתוך ישראל, לארגן את החיילים נכון, לכיוון הנכון, ולהתחיל לפעול. המשימה מוטלת קודם כל על המשפחה והמתנדבים, שכן זהו עניין הומניטארי, אך ממשלת ישראל יכולה לעזור מן הצד בשקט, בקשרים ובתיאומים. ברור שגם ישראל תרוויח מהחלשתו זו של חמאס, כרווח נוסף.


למה לא ללמוד מן הרומאים? ארגון נכון של החיילים, ושינוי פסיכולוגי של מאזני האויב, זה המתכון להצלחה. שנים בוזבזו על אסטרטגיה שלא הניבה פירות, אך אפשר להתחיל לפעול נכון – כבר היום. ואם תשאלו את הרומאים, הם יגידו לכם: Acta non verba, כלומר מעכשיו “מעשים בבקשה, לא דיבורים”.
◄כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת.
ניתן להירשם –
כ א ן.

אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, בדף הזה, למטה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת –
כ א ן.[face-book-like]