איך זה יתכן? בשאר אלאסד בוגד במעריציו בישראל ובלבנון. על "מלחמת העולמות", ואנחנו


מאת ד”ר גיא בכור

האלה אתֵנה היתה אלת המלחמה האסטרטגית במיתולוגיה היוונית, שתמיד לחמה באמצעות מודיעין, מחשבה ועידון שכלי, שכן נולדה כשהיא חמושה ממצחו, אך גם ממוחו, של אביה, זאוס מלך האלים.  לעומתה אָרֶס היה במיתולוגיה היוונית אל המלחמה הברוטאלית, האלימה, הישירה, שבה הרוגים רבים, ושפיכות דמים. היוונים תיעבו את ארס, והעריצו את אתנה, שדרך הפעולה שלה במלחמה היתה תמיד ההגיון, הפרגמטיזם, ההרתעה, וכמובן, הרעיון של ניצחון ללא שפיכות דמים. להשתמש בחכמה של אתנה זה להפעיל את האגרסיביות והיהירות של אויביך כנגדם עצמם, לראות תמיד, כמו אתנה, צעד אחד קדימה, ולפעול בצעדים בלתי ישירים. לערבב פילוסופיה עם מלחמה, חכמה עם קרב, עד ליצירת תרכובת, שאי אפשר כבר לנצח אותה. לא במקרה לוותה האלה אתנה בשניים: הינשוף החכם, וניקה, אלת הניצחון.


 


מעריציו הישנים והחדשים של נשיא סוריה, בשאר אלאסד, המומים גם בישראל וגם בלבנון: איך זה יכול להיות שכך הוא תקע סכין בגבם? הרי יש את אילו בישראל שאומרים שאם ישראל תעביר את הגולן לסוריה, זה יהיה השלום המלא עם סוריה, שירחיק את סכנת המלחמה מעלינו; ויש את מעריציו החדשים של בשאר בלבנון, ראש הממשלה סעד אלחרירי ומנהיג הדרוזים וליד ג’ונבלאט (משפחת אלאסד חיסלה את האבות של שניהם), שראו בתמיכה הסורית ערובה שלבנון לא תגלוש למלחמת אזרחים חדשה. אז מה קרה עכשיו?


מה רבה תדהמת מעריציו של בשאר בלבנון ובישראל. פשוט לא להאמין מה שהוא עשה להם.


לגבי ישראל: בראיון הסנסציוני שנתן בשאר לעיתונאי (היהודי, כמובן, מי עוד ימהר לבצע שליחויות כאלה) סימור הֶרש, הקפיץ בשאר בבת אחת את מחיר ההסכם עם ישראל. מעכשיו הוא לא רוצה רק את רמת הגולן כולה, עד לקו המים והכינרת, אלא הוא רוצה להחזיר לישראל חצי מליון פלסטינים הנמצאים, לדבריו, בסוריה כבר שלושה דורות (“אם אתה לא מוצא להם פתרון, על איזה שלום בדיוק אתה מדבר?”), ואם כל זה יתבצע, אפילו אז ישראל לא תקבל שלום ולא נורמליזציה, אלא רק ‘הסכם שלום’. “הסכם שלום הוא מה שאתה חותם עליו; שלום הוא כשיש לך יחסים נורמליים”, ורק נציין שלסוריה אין “יחסים נורמליים” עם אף מדינה ערבית אחרת. אפילו לא עם אחת.


בכך בגד בשאר אלאסד באותם ישראלים נאמנים לו, הקוראים כל העת להעביר את רמת הגולן לסוריה, וסתם את הגולל סופית על ‘הסכם שלום’ איתו, שכן איזו מדינה בעולם תסכים להשמיד את עצמה, להעביר חבל ארץ שלם לאוייב, להכניס אויבים לתוכה, לפגוע בעצמה דמוגרפית, ולבסוף להסתפק בפיסת נייר שייתן לה, ואולי לא ייתן?


אך הבגידה העוד יותר מדהימה של בשאר באותו ראיון היא עם הלבנונים, אלה שראש הממשלה שלהם, סעד אלחרירי, ביקר אצל בשאר ביקור חנופה והתרפסות רק באחרונה, ואוייבו לשעבר וליד ג’ונבלאט הכריז כי סוריה היא “הידידה האמיתית” של לבנון, ו”לעולם לא נפעל נגדה”. וזה מה שאמר נשיא סוריה על לבנון: “יתכן ותפרוץ מלחמת אזרחים בלבנון בתוך ימים, אין מדובר על שבועות או חדשים, היא יכולה להתרחש בין לילה. האזרח אינו יכול להיות רגוע בשום דבר בלבנון, כל עוד הם לא ישנו את המשטר שם מיסודו“.


ישנו את המשטר מיסודו?? מלחמת אזרחים בן לילה?? הלסת של הלבנונים נשמטה בבהלה למקרא הראיון. הם הבינו שהחנופה העלובה לא תעזור להם, סוריה נחושה להביא לחורבנם, ולהחזיר את מלחמת האזרחים במוקדם או במאוחר, וסוריה יכולה לעשות זאת, הרי היא עשתה זאת כבר בשנת 1975, אז פרצה מלחמת האזרחים בת 14 השנים בלבנון. שינוי המשטר העדתי בלבנון? משמעות הדבר הרס המדינה (ועוד בידי מדינה שכל כולה משטר מיעוט עדתי כמו סוריה. אכן, אין גבול לפרדוקסים).


שתי בגידות מדהימות, שאינן מעידות על חוכמה מדינית רבה, אך זהו בשאר אלאסד, דמות מוזרה וקשה לפיצוח.


 


 


“מלחמת העולמות”, בעצם, נכתב עבורנו. רק בשנים האחרונות המנהיגות הפוליטית שלנו באמת החלה לחדור אל נבכי נפשו של המזרח התיכון. הפסקנו עם ההתרפסות ועם הדמיונות המפותחים, ופתחנו בטקטיקה, אם כי לעיתים זה לא עלה יפה, כעבודת מתחילים. אנחנו מבינים עכשיו שהטוב ביותר הוא למנוע מלחמה, ולא לנצח בה, ושמניעת מלחמה מושגת באמצעות הרתעה. זו ההרתעה, שמחזיקה כיום היטב את הגבולות שלנו עם חיזבאללה, חמאס וסוריה. גם עם איראן.


התחלנו לעבוד את אתנה יותר מאשר את ארֶס. מלחמת העולמות היא קודם כל בנפשנו פנימה. אנחנו מתבגרים ומתחילים ללמוד את החלל הצבעוני, בו אנחנו חיים, לאחר מעל 60 שנים. ואנחנו מוקסמים מן העולם החדש, המתעתע, שנחשף לפנינו, מוקסמים שאנחנו מתחילים לפצח את כלליו.
יפה, יפה. זו התחלה טובה
.


 
אז איך אפשר להסביר את היהירות וההעזה שלו מול ישראל ומול לבנון? בתחושת ההיבריס. לפני ארבע שנים היה בשאר פגר פוליטי, מוחרם על ידי העולם, וכיום הוא שוב על הסוס, הוא חש כמנהל של המזרח התיכון.


ברק אובמה, נשיא אמריקני חלש, שכמעט ואינו מורגש, חידש את היחסים איתו; הלבנונים מתרפסים לפניו מחדש; איראן מאחוריו; הצרפתים שהיו אוייביו חזרו לחזר אחריו; האירופים, להם קרא בראיון “דוורים”, מתבזים מולו; אויביו התורכים הפכו לידידיו; והישראלים מדברים על חידוש המשא ומתן, אז מה רע? וזאת לדעת, לאט-לאט ובבטחה סוריה חוזרת להשתלט על לבנון. אין צורך בכיבוש, זה כבר מיושן. דמשק שולטת על הממשלה בביירות בכוח האיום: לא תעשו מה שנורה לכם, נחזיר את מלחמת האזרחים למדינה… אז תיזהרו. ראיתם, חיסלנו את רפיק אלחרירי, ואנחנו מצפצפים על העולם, שאינו מסוגל לעשות דבר. על מי אתם סומכים, על אובמה?? לכו תחפשו לכם בעלי ברית אמינים יותר, אם תמצאו.


על רקע שיכרון הכוח הזה הזהיר שר החוץ הסורי בהצהרה שערורייתית את ישראל שהמלחמה הבאה “תגיע אל הערים שלה“, דהיינו עם הטילים הסורים, ולכך ענה לו שר החוץ שלנו, אביגדור ליברמן בתבונה מדינית רבה. הוא הזכיר למשטר העלווי השנוא בסוריה כי במלחמה הבאה, המשטר הזה לא יתקיים עוד, והמסר עבר, ונקלט.


לאחר מלחמת לבנון הוקסם בשאר מנסראללה וממלחמת הטילים שלו על ערי ישראל, ועל רקע זה החל לרכוש טילים מכל הבא ליד. קיראו את המאמר המוביל בנושא הזה, ואת החששות שלי אז:
יום כיפור חדש
 


אלא שבשלוש השנים האחרונות סידרות אימונים בלתי נפסקות של צה”ל ברמת הגולן ובצפון, חזרת האסטרטגיה לצה”ל (מלחמת עזה), והתחמשות צה”ל באמצעים אסטרטגיים חסר תקדים בעולם (למשל, מיגון הטנקים נגד טילים), אלה חידשו את ההרתעה שלנו ואת העוצמה. המסר היה שאם אתה, בשאר אלאסד, תעז לפתוח במלחמה חדשה נגד ישראל, לא תהיה עוד, והמסר הובן, גם כאשר הושמד הכור הגרעיני שלו בספטמבר 2007. והנה, המאמר המוביל עם חידוש ההרתעה בזמן אמת:


 


פחתה סכנת המלחמה בקיץ עם סוריה. איך זה קרה?
עכשיו היה מקום לרענן את המסר הזה לסורים, על רקע תחושת הכוח המחודשת שלהם, והמסר הזה נקלט היטב בדמשק. יוזמה סורית לתקוף את ישראל יורדת בכך מעל הפרק, הסורים מבינים. לא, אין צורך בארֶס, אתנה דיברה, ובדמשק הקשיבו לה היטב. הרי אצל אתֵנה הניצחון הגדול ביותר הוא הניצחון ללא מלחמה. אנחנו מבלבלים בין מתיחות למלחמה, בעוד שבמזרח התיכון הן הפכים
: יש מתיחות? יש הרתעה. ואם יש הרתעה, אין מלחמה.

אני מבקש באופן אישי, ממי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לא לשכוח, ולחדש אותו. כדי לחדש את המנוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או –
כ א ן.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, יש להירשם לשירות המאמרים בתשלום, Gplanet Prime. קוראים את כל המאמרים בתשלום שכבר פורסמו, וממשיכים לחודש, לחצי שנה, או לשנה-במחיר מבצע. ניתן להירשם – כ א ן.  
זיכרו, החברות שלכם תומכת באתר. 
 
אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, כאן למטה. 

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת – כאן.

אל תשכחו להיכנס גם לפורום Gplanet, הפורום המעניין ביותר באינטרנט הישראלי. גם אני מוצא שם מציאות.

ומה יעשו הסורים אם הגולן יעבור לידיהם? להדפיס ולשמור