איראן מִצמצה ראשונה, והבינה איזו טעות נוראה עשתה. היא חשפה את האימה בה היא מצויה

מאת ד”ר גיא בכור 
אריה אחד שכב חולה במאורתו. כל החיות באו לכבד אותו במחלתו, חוץ מהשועל. הזאב, שחש בהזדמנות לנקום בשועל, האשים את השועל לפני האריה: “השועל לא מכבד לא אותך ולא את שלטונך. זאת הסיבה למה הוא לא בא אפילו לבקר אותך”.
כאשר הזאב אמר זאת, בדיוק הגיע השועל, והוא הספיק לשמוע את דבריו של הזאב.
האריה נהם בזעם כלפי השועל, אך זה הספיק לומר להגנתו:
“אדוני, ומי מכל החיות מעניק להוד מעלתך את השירות הטוב ביותר? רק אני נסעתי רחוק כדי למצוא תרופה למחלה שלך, ובאמת מצאתי”.
האריה דרש לדעת מייד איזו תרופה הוא מצא לו, והשועל אמר:
“זה חיוני שתפשוט את עורו של הזאב בעודו בחיים, ותעטוף את גופך בעור הזה, בעודו חם”.
הזאב הוזמן שוב אל האריה, ומייד הופשט עורו בעודו בחיים. כאשר הוציאו את הזאב האומלל, הוא פגש ביציאה את השועל, שהספיק לומר לו: “היית צריך לחשוב על זה קודם”.
(משלי אזופוס, המאה הששית לפני הספירה)
 

1. במהירות המגוחכת בה נחפזה איראן לחתום על ההסכם הגרעיני עם תורכיה וברזיל, מצמצה איראן ראשונה, והסגירה את הלחץ בו היא נמצאת, ואת רצונה העז לסיים את פרשת הגרעין. ואיפה השחצנות של אחמדינג’אד, שחוזר וטוען שאיראן לא מתרגשת מכלום?  שהסנקציות לא מדאיגות אותו כלל? הרי הכל בלוף אחד גדול.

לרגע אחד נפתחו השמיים, והשקר זז הצידה, בדיוק כמו עם נסראללה ושקריו. הרי האתר הזה טוען כבר חודשים שאיראן מאוד רוצה לחתום, ולהסיר את הסנקציות המעיקות, אך היא מחפשת מוצא של כבוד. איראן יודעת שלא תוכל להרשות לעצמה להגיע לפצצה גרעינית, ועכשיו הסגירה את פחדיה. אך כאשר היוזמה נדחתה על ידי העולם, הבינה איראן שעשתה כאן טעות גדולה. היא הסגירה את הפנימיות שלה, ואת השקר אותו טוותה סביבה, להטעות את אויביה.

2. וחולשה במזרח התיכון, מזמינה התקפה ולחץ, את זה אנחנו כבר יודעים. וכך הכשירה איראן במו ידיה את השלב הבא של סנקציות נגדה, שיהיו עכשיו אכזריות הרבה יותר. כן, גם הבנקים שלה ישלמו מחירים עוד יותר כבדים מבעבר. אין פלא שהאיראנים רותחים מזעם על “הברברים החדשים”, קרי העולם. הם מבינים שכרו בור לאחרים, ונפלו בתוכו. ברצותם לחזק את משטרם, החלישו אותו.

3. ההערכה שלי, שלאיראן אין בכלל 1,200 ק”ג אורניום מועשר מתחזקת עוד, שכן ההסכם שנחתם כַלל, כפי שפורסם, שתי פעימות של העברת אורניום, ולא אחת, כפי שדורש העולם. אנחנו טענו שלאיראן יש יותר מ- 1,200 ק”ג. אולי יש לה פחות? איראן, שטענה שיש לה כמויות גדולות של אורניום מועשר, נפלה בפח הרטוריקה של עצמה. 

4. האיראנים חתמו כי ארצות הברית לא היתה מעורבת, אלא מדינות מעולמו המדומיין של אחמדינג’אד, דהיינו מדינות העולם השלישי, “הסדר העולמי החדש”, כביכול. עולמם של “החלשים” מאתמול, שהפכו לכאורה ל”חזקים”. אחמדינג’אד חשב לתפוס עוד טרמפ בהסכם הזה, ולהראות שאת העולם מנהלים היום החלשים של אתמול. ובכן, החלשים נותרו חלשים.

5. ואכן, בישראל ובעולם מיהרו פרשנים לפרשן על “המעצמות החדשות”, ברזיל, טורקיה, ואיראן, יחד עם המדינות המתפתחות, שקמות להנהיג על חשבון הסדר העולמי הישן. המהירות בה נמחץ ההסכם הזה מטהראן מעידה עד כמה מוקדם עדיין להספיד את ארצות הברית ואת אירופה. ואם יש סדר עולמי חדש, הוא נלעג, ועדיין לא חשוב, כמו ההסכם הזה.

6. הכל הצגה אחת גדולה. זהו משטר עצבני, שמבין שהסוף שלו מתקרב, והפאניקה בפנים גוברת. הוא יודע שאיבד את האימון והסולידריות הפנימיים, שהיו כל כך חשובים למהפכה של ח’ומייני, משטר כזה שנוא באיראן, ולכן הוא עושה טעויות. ככל שהלחץ גובר, הטעויות מתחזקות.

7. איראן נבגדה ונמכרה על ידי רוסיה וסין, וזו מבחינתה השפלה גדולה. נכון, סין תמשיך בסחר איתה, אך לאיראנים יהיה קשה להתעלם מהצביעות הסינית, שמוכרת אותם במועצת הביטחון, אך ממשיכה לחלוב אותם כלכלית. מצבו של המשטר בטהראן רע. איראן היא היום המדינה המבודדת ביותר בעולם, לאחר צפון קוריאה, מצורעת ומנודה.

8. ההסכם בטהראן היה גם בלון ניסוי. בהסכם המקורי שהוצע לאיראן בחודש אוקטובר על ידי המעצמות, היתה לקונה, דהיינו היה חסר פרט חשוב. האם מותר יהיה לאיראן להמשיך ולהעשיר, לאחר שהיא מעבירה את האורניום החוצה. זה נשאר פתוח. את זה ביקשה איראן לבדוק, בהסכם, כאשר הבהירה, בזהירות, שתמשיך להעשיר. התגובה הקשה נחתה עליה כמו סטירת לחי. לעולם אין שום כוונה שהיא תמשיך להעשיר אורניום. הניסיון נכשל, והבלון התפוצץ בפנים. אבוי.

9. נשיא ברזיל וראש ממשלת תורכיה, נפוחים מחשיבות עצמית, באו לעזור לאיראן, ובעצם להבליט את עצמם, אך ההתעלמות האכזרית של העולם מן ההסכם הפכה אותם לסוג של בדיחה מרה, לליצנים. לא מקבלים אותם ולא את מה שהם מבצעים. שניהם אמורים להיעלב מאוד מן ההתייחסות העולמית. גרוע מכך, הם קשרו עכשיו את תורכיה ואת ברזיל עם מר גורלה של איראן, והפרו כלל חשוב בהתנהגות אנושית: אל תתחברו לעולם אל האומללים ואל חסרי המזל.

10. ולבסוף, ישראל מרוויחה מכל הפיאסקו העולמי הזה. סנקציות חזקות יבואו, ואחר כך יבואו עוד, האיראנים במו ידיהם קרבו עכשיו את הסנקציות, איראן תהייה חלשה יותר, ומוקפת בדיקות לגבי יצוא הנשק שלה; השקר של איראן נחשף, היא מבודדת מאי פעם, יריב מר כארדואן חטף סנוקרת, והכל נעשה בידי אחרים.


מה רע? 

https://www.youtube.com/watch?v=pFS4zYWxzNA

שוב אני חוזר אל מוטיב ה”מטריקס”. בפרשת איראן ישראל כולה כסומא בערפל. אנחנו מכניסים את עצמנו לפחדים דמיוניים, ולא מבינים דבר ממה שמתרחש סביבנו. הכנסנו את עצמנו להטרפה עצמית, כמו הפחדים מסדאם. הבינו: שום דבר מכל מה שאתם רואים מסביב, אינו נכון. כמו בסרט “מטריקס”, אנו חיים בעולם מדומיין. פרי הסיוטים שלנו. התעוררו. 
 
◄כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, יש להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המנוי הינו מנוי היכרות לחודש, לחצי שנה, או לשנה-במחיר מבצע. ניתן להירשם – כ א ן.
◄אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המנוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

◄למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת – כאן.