אכזרי וחושפני: כך השפיל פוטין את בשאר, והראה מה הוא באמת חושב


מאת ד”ר גיא בכור
 

ההשפלה הראשונה: פקודת הבוקר –

בבוקר של יום אתמול, התקבלה הודעה בארמונו של בשאר בדמשק, ארמון הנמצא כשמונה קילומטרים ממעוזי המורדים הסונים בדמשק: פוטין מגיע. בשניות הראשונות לא ידע בשאר את נפשו מרוב תדהמה ושמחה, פוטין לא טרח להגיע לדמשק אפילו פעם אחת (עד כמה שידוע) אפילו לפני מלחמת האזרחים, אז עכשיו? מבחינת בשאר זה יכול להיות הישג עצום, אם פוטין יצטלם לצידו, מנצח לצד מנצח, בארמון אלמוהאג’ירין שבדמשק. קץ הבידוד-לכאורה. אלא שאז המשיכו התכתיבים להגיע: פוטין לא מתכוון להגיע בכלל לדמשק, הפגישה תהיה בבסיס חיל האויר הרוסי ב”חמיימים”, על החוף העלווי המאובטח יותר, ובשאר אמור להתייצב שם. מסוק רוסי ייקח ויחזיר אותו. לא התייעצו איתו, ולא ביקשו את הסכמתו. נתנו לו הוראה.

לא נורא, אמר בשאר לעצמו, נגיע עם כל צמרת פיקוד צבא בשאר, או מה שנשאר ממנו, ונעשה הצגת ניצחון שלמה, אפילו שזה לא בדמשק. לא, המשיכו התכתיבים לזרום: בשאר אמור להגיע לבד, ללא שום ליווי של אף אחד, כמו איזה בן ערובה. בובה על חוט.

כך קיבל בשאר פקודה להגיע לחמיימים, בסיס שפעם היה שלו, ושהרוסים נטלו אותו לעצמם, אולי לתמיד.


אלה פוטין, והחיילים שלו. בשאר מסתובב שם די מיותר. כמו גלגל חמישי, מנסה להיראות קשור, מרוב מבוכה. אז למה הזמינו את בשאר? שיבין טוב טוב, מי מחליט. זה טקס צבאי להרתעת הסונים, אך גם השיעים, והאיראנים במיוחד.

ההשפלה השנייה: האורח מארח, והמארח אורח – לא בשאר קיבל את פני האורח פוטין ב”סוריה”, או לא. פוטין הוא שקיבל את פני האורח בשאר, בטריטוריה רוסית לחלוטין. חמיימים זה לא סוריה, זו כבר רוסיה, בסיס שלא נותן לאף ערבי להיכנס לתוכה, אפילו לא למנקים, או לנותני שירותים. גם לא לשיעים, בוודאי לא לאיראנים.  רק זה חסר לרוסים שסוני מוסווה יכניס לשם מכונית תופת או יתאבד במרכז הבסיס, בזה יקרוס כל מגדל הקלפים שהקימו. בחמיימים מספרי המכוניות הן כמקובל ברוסיה, המטבע הוא הרובל, האוכל מגיע מרוסיה, המים, המתקנים, והדגל הוא כמובן הדגל הרוסי. לצורך הביקור, הסכימו הרוסים להכניס גם את דגל האורח האומלל והנבוך בשאר אלאסד, לצורכי הצגת הלגיטימציה. ובשאר הגיע, כמו תייר בארץ זרה, שהיתה פעם ארצו. אין השפלה גדולה מזו.

אז פוטין ביקר בסוריה, כפי שהכריזו כלי התקשורת, שאינם מבינים הרבה? לא, דווקא בשאר ביקר ברוסיה. וכראוי לביקור ברוסיה, כלי התקשורת היחידים שהורשו להיכנס הם כלי התקשורת הרוסיים, כמובן. אף כלי תקשורת של בשאר לא הוזמן ולא נכנס. כך גם שלטו הרוסים על ביום ההצגה כולה, שהיא ההצגה שלהם.

על מוסר עבדים, ומוסר של אדונים

ההשפלה השלישית: ההרחקה – פוטין הגיע לחמיימים כדי לקיים טקס “סיום”, שמרבית צבאו עוזב-לכאורה את סוריה לטענתו כמנצח, ולקחת לעצמו, רק לעצמו, את הקרדיט על הניצחון. הוא הודיע שדאעש מחוסל, או כמעט מחוסל (טענה שקרית, כמובן, דאעש עדיין שולט בסוריה על שטח הגדול משטח לבנון, למשל), וכי בשאר שולט על 90 אחוזים משטחי סוריה, וגם זו כמובן טענה שקרית, שכן הכורדים הנתמכים בידי ארה”ב, דאעש, הצבא הטורקי והסונים במובלעות שלהם, אלה שולטים בכחמישים אחוזים משטחי המדינה. אבל למה לדקדק בקטנות, כאשר בניצחון אנחנו עסוקים כאן? למה לקלקל את הרגע החגיגי?

הגיע הזמן לנאום ולצילומי הניצחון, וזה היה אחד הרגעים המביכים ביותר. פוטין מתעלם מבשאר וצועד קדימה, בשאר מבקש לתפוס לו מקום לצידו, בשורה אחת, אך הרוסים בולמים את בשאר, אוחזים בו לעיני המצלמה, ומשאירים אותו מאחור, כיאה לדרג עלוב שכמוהו. בשאר האומלל מהנהן בראשו שהבין. מקומו מאחור, עם נותני השירותים. הוא לא יזכה בהילת המנצח.


שימו לב לדינמיקה הנוצרת כאן. הרוסים שומרים את בשאר בשורה השנייה, כראוי לו. אלא שהוא מבין שהצילומים מגיעים, הוא חותר במבוכה אל השורה הראשונה, ושוב נהדף אחורה, מהנהן. הוא הבין. בהמשך הסרטון הסונים כבר לועגים לבשאר, ודבר ההשפלה הזו נמרח על פני כלי התקשורת שלהם. הם מבינים את העלבון, משום שהם מבינים היטב את כללי הכבוד, והמסרים הקשים. הם מבינים איך הוא חושב.
כך התייחס פוטין אל בשאר, ואל המשטר העלווי שלו, לו הוא בז. הניצחון הוא שלי, לא שלך. בלעדיי היית רוח רפאים כבר לפני לפחות שנתיים.

תוספת מאוחרת למאמר: לזה יש להשוות את זה – כך מכבד נשיא רוסיה פוטין את ראש ממשלת ישראל, בכבוד הגדול ביותר שיכולה רוסיה לחלוק, ביום הניצחון על גרמניה הנאצית, כולל ‘התקווה’ (5:00), לראשונה:

נחזור אל האדון, ואל הוסאל שלו:


ושוב, בשנייה הראשונה פוטין “מכבד” את בשאר להיכנס ראשון, כמנהג מארח לאורחו, אך בשאר עט על ההזדמנות “לכבד” את פוטין. הנקמה באה מיד: פוטין מדבר אל בשאר כדבר מפקד אל פיקודו, כדבר אדון אל עבדו הנאמן. התמונות על הקירות הן מנופי אמא רוסיה, כמובן.
השיחה: זיגמונד פרויד טען שהשקר מבצבץ דרך הגוף, וזה נכון. אין כמו הגוף להעיד על מה שמתרחש בתוכו באמת, ועל זה בנוי הפוליגרף. האיבר הטוב ביותר מהבחינה הזו היא כמובן העין. העדר קשר-עין הוא סימן ברור למבוכה ולחוסר יושר. הזיעה. בשאר מסדר את שערו ואת העניבה במהירות, ואצל גבר זה סימן ברור לעצבנות, וחוסר בטחון עצמי. בטרם התיישב הביט לעבר הרוסים, האם יש לו אישור לשבת. מחייך במבוכה.

אין כאן אינטימיות של חברים ותיקים, ועוד כאלה שנלחמו ביחד; ההיפך, הם קפואים, ובשאר משמיע סיסמאות נבובות, כאילו הרגע הכירו, ממשיך לקשקש על “המאבק בטרור”.

כמו שני זרים.

ובאשר לאורח ולמארח, ומי נכנס ראשון: זו לא סתם גחמה או שפת גוף. זוכרים את אהוד ברק ויאסר ערפאת בפתח ועידת קמפ דיויד (שנת 2000), שהמיטה עלינו חורבן?

https://www.youtube.com/watch?v=cPEfgL5V1y8

מי הנדיב, העליון, שמזמין את הנחות יותר להיכנס ראשון? מי בעל הבית? כאן זו כבר קריקטורה.

 

ההשפלה הרביעית: הנסיגה. פוטין לא שאל את בשאר לדעתו, ואפילו לא התייעץ איתו. בשאר שמע על כך ממתורגמן רוסי, בעת השמעת הדברים. “חברים”, אמר פוטין לחיילים שלו, “המולדת מחכה לכם. אתם חוזרים הביתה עם ניצחון”, והם כמובן יקבלו מדליות. הוא לא אמר את זה לבשאר, בשאר רק שמע, יחד עם האחרים.

האם פוטין באמת יעזוב את סוריה? כבר פעמיים נשמעו זמירות כאלה, וזה לא קרה, אבל אולי עכשיו זה יהיה אחרת. לפוטין נמאס, כפי שכתבנו שוב ושוב. יש לו בחירות בחודש מרץ, הציבור הרוסי מתחיל להתעייף מכל ה”מזרח התיכון” הזה והפניית המשאבים לשם, ופוטין הבין שהשיעים מנצלים אותו להשתלטות שלהם. המסרים הישראליים החלו לחלחל, שלא את טובת העולם, המערב או “סוריה” רוצים השיעים ואיראן, אלא את טובתם שלהם, ופוטין היה בסך הכל כלי. זה מסר משפיל מבחינת פוטין, על שניצלו אותו.


הטקסים ל”חוזרים” מסוריה, היום ברוסיה. מהצחיחות של המזרח התיכון, לשלג ולקור של אמא רוסיה. ל”סוריה” אין מים לשתייה, מה שאומר עוד זעזועים פוליטיים, צבאיים וחברתיים. כשאין מזל, אז אין.

ח ד ש: אם תסתכלו לרגע לטור בצד שמאל, תראו ששתלנו שם גם את הדף של האתר בטוויטר (“ציוצים”), והוא עומד בפני עצמו, עם חדשות, פרשנות מהירה והבלחות. ניתן לצפות בו מהאתר, וגם להצטרף אליו ישירות.

לפי הדיווחים הרוסיים, החזרת מטוסים ומסוקים כבר החלה, ובסך הכל אמורים להיות מוחזרים למולדת הרוסית 23 מטוסי קרב ומסוקים, כבר בימים הקרובים. חיילים, שהוגדרו כ”משטרה צבאית” יעזבו, יחד עם מומחים לפירוק מוקשים, ורופאים למען האוכלוסיה האזרחית. לפוטין יש כ- 4,000 עד 5,000 חיילים בסוריה, ורובם אמורים לעזוב. מה שכן, הם ישאירו לעצמם את בסיס חמיימים ואת הבסיס הימי בטרטוס, “לתמיד”, וכרגיל לא שואלים את בשאר, אלא נותנים לו הוראות. משתמשים בו כמו במריונטה.

האם זה ישפיע על המערכה? יתכן, והמורדים הסונים קיבלו את ההודעה הרוסית בסיפוק מוראלי עצום, משום שזה אומר שההתשה שהם מפעילים על בשאר ועל הרוסים עובדת. ספק אם יש להם סיבה כל כך גדולה לשמוח.

ראינו כבר במאמרים קודמים שכדי לשמור על משטרו של בשאר, יש צורך במשולש: בקודקוד אחד הרוסים ששולטים בשמיים, בשני הכוחות השיעיים, שנלחמים על הקרקע, ובשלישי בשאר כשליט בובה, שייתן לגיטימציה “סורית” לשני הקודקודים האחרים. כל קודקוד קריטי לשניים האחרים, ובלעדיו הם לא יוכלו להתקיים. ועכשיו מאיים פוטין לשמוט קודקוד אחד. כבר יש לזה השפעה, והמורדים הסונים פתחו במפגשי ענק עם נציגי השבטים הסוניים ב”סוריה”, והם מכינים אותם להיחלשות הציר השיעי, בשל החלשות הכוח הרוסי. למפגשים האלה תהיה השפעה על המשך הקרבות, משום שבמרחב סביבנו הולכים עם החזקים.

בלי אינטנסיביות ההפצצות הרוסיות, לציר השיעי יהיה קשה יותר.


הלוויית המפקד הבכיר ביותר ב”סוריה”, הגנראל אספוב, הותירה רושם קשה ועגום על הציבור הרוסי לפני חודשיים, והגבירה את הקולות לסיים את ההרפתקה הסורית. פוטין מבין שמכאן אפשר רק לשקוע עוד, והוא מנצל את “הניצחון” על דאעש, כדי להוון את המצב.

ההשפלה החמישית: מסדר הכבוד. לא מסדר כבוד של צבא בשאר קיבל את פני פוטין, כפי שדורש הפרוטוקול, אלא מסדר כבוד של הצבא הרוסי קיבל את פני האורח הסורי. רוצים לומר: לצבא העלוב שלך, בשאר, שהתפרק אלף פעם, ונשארה ממנו עשירית, אין מקום במצעדי הניצחון. זהו צבא מובס, ירוד, שאינו ראוי אפילו להיות ליד המנצחים. לא עם המנצחים, אפילו לא לידם. זו השפלה קשה וכואבת למי שמונחי הכבוד כל כך חשובים לו, כמו העלווי מסוריה.

הכבוד נשלל ממנו, ולכן לא מסדר כבוד זה היה, אלא מסדר אי-הכבוד. כבוד? למי שראוי לכבוד.

ההשפלה הששית: הכמות יכולה להיהפך לאיכות. כל יום עוד ועוד הרוגים שיעים, ואם אפשר גם רוסים. אלה הודו שהיו להם עד היום 40 הרוגים, אך סביר להניח שהמספרים גדולים יותר, משום שהרוסים אינם מדווחים על הרוגיהם. אותם 40 שמות לוקטו ברחבי סוריה, כתוצאה מחלוקת מדליות, הלוויות וכדומה. ביום שבו המפקד הבכיר ביותר של הרוסים בסוריה, הגנראל ואלרי אספוב, נהרג בקרבות דיר א-זור (ספטמבר) בידי דאעש, ויחד איתו שורה של מפקדים בכירים, הבינו הרוסים שלסיפור הזה לא יהיה סוף אף פעם. היום זה דאעש, מחר אלקאעדה ומחרתיים ג’בהת אלנוסרה, והסונים לא הולכים להיעלם. אספוב היה מקורבו של פוטין, שקיבל קשה את המכה שניחתה על הצבא הרוסי.

יתכן והכמות הפכה לאיכות, כלומר רצף של אבידות ללא תוחלת או אקזיט, יכול להוביל למסקנה איכותית. זה מסר קשה לבשאר, כי המשמעות היא שסונים יכולים יום אחד להכריע גם אותו, שוב, ברצף האינסופי של הרוגים בציר השיעי המידלדל. וכך גם חסן נסראללה מגחיך את עצמו בסיפורי ניצחון, בשעה שהרוסים, ששמרו על השיעים מלמעלה, מחשבים נזקים. לא ברור בכלל מה יוצא להם מכל ההרפתקה הזאת. 

גם אם ידכאו את הסונים, הם תמיד יחזרו.

למי שקורא את המאמר בסלולארי: יש למעלה אפשרות שיתוף פשוטה לווטסאפ, לפייסבוק או למייל של החברים. למי שקורא את האתר במחשב נייח: האתר מותאם בצורה המיטבית לדפדפן כרום.

מי שהאותיות קטנות לו – יכול להגדילן ברזולוציית 110 אחוזים, או 125 אחוזים (זום). אני קורא את האתר במחשב הנייח שלי עם 125 אחוזים.

ההשפלה השביעית: פניו של בשאר. הביטו בפנים המזיעות של בשאר במהלך הביקור בחמיימים, להטיית הראש המכורכמת, לשפת הגוף הכנועה, ואחר כך המוותרת שלו, מול פוטין. פניו נוגות ומושפלות, רוב זמנו “קפוא”, כאילו הוא מפסיק לנשום לכמה שניות. כל זה מעיד על עצבנות וחרדתיות. הוא כבר הבין את כל מה שכתבנו כאן, וחושש מהעתיד. כאן זו לא התעמולה של רוסיה ושל בשאר עצמו, שעושה ב”תקשורת” המערבית כרצונה. כאן זו האמת, המבצבצת בין השקרים. “אנו מעוניינים לערוך ועידה לעמי סוריה”, מכתיב לו בשיחה פוטין. “עמי סוריה”? בטרמינולוגיה הבעת’יסטית של בשאר אין “עמים”, יש “עם”. זו נקודת דאגה גדולה מבחינת בשאר.

והעיניים, אומרות הכל. מוכות.

ההשפלה השמינית: מילכודים פוליטיים – פוטין רוצה הסדר מדיני וסיום פוליטי למלחמה, אך זו בכלל לא קרובה לסיום. דאעש לא הוכרע, ורק אתמול הוא חיסל עשרות חיילי בשאר, חיזבאללה ושיעים בעיר מיאדין, שכבר “שוחררה”, באיזור דיר א-זור, אך דאעש חזר לשם. כך זה באופן יומיומי, במזרח ובצפון, שם המורדים הסונים נלחמים, בעיקר ג’בהת אלנוסרה וארגונים נוספים.  המשמעות היא זרם של דם עלווי ושיעי, והכמויות מוגבלות. הסונים, לעומת זאת, אינסופיים.

אלא שהמורדים הסונים לא מוכנים להגיע לעיר סוצ’י, שם רוצה פוטין מסיבת סיום מדינית, ובשאר לא היה מוכן להגיע לג’נבה, שם יש למורדים הסונים עדיפות, מתוקף החלטות של מועצת הביטחון, שהתקבלו בימים הרחוקים של 2012, אז נתפס בשאר כרודן, שעומד להתרסק.

רק בעקבות תכתיב של הרוסים (עוד תכתיב) הגיעה משלחת של בשאר לג’נבה, עזבה, שוב קיבלה תכתיב, שוב חזרה, שוב עזבה, וככה זה נמשך. זה מאוד מרגיז את פוטין, שמראה לבשאר שהוא לא שפוט שלו. מראה לו שהוא, בשאר, שפוט של פוטין.

הסונים נגד השיעים, ופוטין מושפל, איך הוא לא הבין את זה כבר כאשר נכנס להרפתקה הזו, לפני יותר משנתיים. כן, בשאר נשאר בעקבותיה, אך גם המורדים נשארו.

איומי העזיבה מצרים עכשיו את צעדי בשאר בתחום המדיני. הוא מבין שפוטין לוחץ עליו להתגמש, דבר שהוא לא יכול לעשות לעולם, וזהו מילכוד.

אגב, האיראנים במצב פחות טוב. בתימן בעלי הברית שלהם הסתכסכו, כלומר החות’ים נגד עלי עבדאללה סאלח, שנרצח, והסונים של סעודיה מתקדמים. בעיראק ראש הממשלה חיידר אלעבאדי שומר מהם מרחק, ובסוריה, הקרבות נמשכים. גם מצבם בלבנון אינו ברור, עם התפטרות אפשרית של סעד אלחרירי, ומעיד על כך הלחץ בו שרוי נסראללה. והריחוק מרוסיה? והריחוק מאיראן?  מכה.

https://www.youtube.com/watch?v=z0glOYQBlSA

“סוריה” היא בית קברות ענק של 700,000 מתים משמונה השנים האחרונות, שמתו במיתות המשונות ביותר, ובאכזריות של המרחב הערבי. זה המקום בו מתה האנושות והאנושיות, מתו ההסכמים והחוק, ונותרו רק רוע, רקב וצביעות. 
בשאר ופוטין רוקדים עם המתים (5:33)? המתים עוד ירקדו איתם (6:11). 
מה מעוללות שמונה שנות צפייה בסרטונים הגרועים בתולדות האנושות? בעיקר בוז גדול לסונים ושיעים סביב, מיאוס מהצביעות, מהפלשתינאים, ונחישות לשמור עלינו, שזה לא יקרה גם לנו. בהולכת השולל וקלות הדעת בישראל, כל זה יכול לטרוף גם אותנו, ואין לשכוח זאת לעולם. 
ואלס עם בשאר? זה ואלס עם המוות (“Danse macabre” של קאמי סן-סאנס).

 

ההשפלה התשיעית: דווקא שלנו. זוכרים את כתבות ההאדרה העצמית, איך אנחנו עוזרים לסונים בסוריה, מרפאות, קליטת פצועים, מזון ועוד. ומה היה נימוק: ככה הסונים יאהבו אותנו “ביום שאחרי”. כמובן שזו פעילות הזויה, שאינה מביאה הרבה תועלת, אך משעשע שמישהו כאן חשב שיאהבו אותו בעקבות זאת. הערבים תמיד ייקחו מישראל, את זה הם אוהבים, אך לעולם לא יתנו דבר, וזה כלל הברזל.

ואכן, מי מיהר להתייצב בראש המחנה המגנה ומעליב את ישראל ואת ממשל טראמפ על העברת השגרירות וההכרה בירושלים בירתנו? מנהיגות המורדים הסונים בסוריה, כמובן. במכתב רשמי ומנומק פרסמה המנהיגות שלהם דחייה מוחלטת של ההכרה בירושלים, שהיא ערבית. שמא הרחוב של המורדים חושב אחרת? לא ולא, למשל הווידאו הזה נגד ההכרה, ויש עוד הרבה. אז מי השוטה שחשב שיאהבו אותו? ההיפך, אם חלילה המורדים היו זוכים, הצעד הראשון שלהם היה לדרוש בעלות על הגולן, תוך ניצול לגיטימציה מערבית שלהם. גם בשאר רוצה, אך אין לו לגיטימציה ואין לו זמן, או יכולת.


בזמן המצור השיעי על הערים שלהם (ערבין, שמונה ק”מ מזרחית לארמון בשאר בדמשק ) יש למורדים זמן בשפע להכריז שירושלים היא בירת “פלשתין”, ולמחות נגד הנשיא טראמפ. והיו תמימים אצלנו שקראו לעזור להם. חלק מן המחאה נגד טראמפ הוא גם משום שהוא נטש אותם. “הפלת בשאר אלאסד היא תחילת הדרך לשחרור ירושלים, ולשחרור פלשתין כולה”.

לא אלה אוהבים אתכם, ולא אלה יאהבו אתכם. האינטרס שלנו הוא שימשיכו להתעסק אלה עם אלה, ואנחנו בחוץ.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כמו זה, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום (מאז שנת 2008), וממשיכים קדימה לתקופה הנוספת.

חשבונית מס נשלחת לכל נרשם. ניתן לקרוא את תנאי הרישום, ולהירשם – כ א ן 

 

ההשפלה העשירית: הנטישה. פחד אימת המוות, שהיה מוטל על העלווים בין השנים 2011 ועד 2015 עלול מבחינתם לחזור. כמה שמחו שהנה פוטין מתגייס למענם, והנה, יום אחד אולי יעזוב? כמה מפחיד. הם יודעים שהם אמנם נשארו, אך גם הסונים, ואלה, עם עשרות אלפי לוחמים עלולים לחדש את הקרבות, ולדרוש נקמה אכזרית במיוחד, והיא תהיה קשה. אלה רגעים של חרדה. עכשיו הם גם מבינים שפוטין פיזר אותם על שטחים עצומים במזרח, שאין להם שום יכולת להגן עליהם בלעדי חיל האוויר הרוסי, ואולי הוא ינטוש אותם שם לגורלם; העלה אותם לשיא טריטוריאלי, ממנו אפשר בעיקר להתרסק.

וזו אולי ההשפלה הגדולה ביותר: פתאום הבין בשאר שפוטין בעצם השתעשע בו, ועם העלווים בסוריה. שהם בסך הכל בשר תותחים לגחמות רוסיות עולמיות, אולי כספיות, וכדרכו של בשר תותחים הוא עלול לגמור, כשהוא נזרק אל הכלבים הרעבים.

כמה משפיל לבשאר. כמה מדאיג, מבחינתו. “נצחונו” יכול להיות גם המקדמה לואלס חדש עם המתים.   


תיאוריית בשאר אלאסד על ישראל המזדקנת. האמנם?
סוד האושר הלאומי שלנו
עוד מאמרים על “סוריה” ועל סוריה- מאז שנת 2006