ארצות הברית פותחת במערכה לבודד את איראן בעולם

היומון הסעודי היוקרתי, היוצא לאור בלונדון, “א-שרק אלאווסט”, מפרסם היום בידיעה הפותחת שלו, כי וושינגטון הכינה תוכנית בינלאומית לבודד את איראן ברחבי העולם, כדי שכלכלתה תקרוס, וכי היא מתכוונת ליישם את התוכנית באופן מיידי. העיתון מגלה עוד כי המימשל האמריקני מעודד מהחלטת מועצת הביטחון האחרונה להטיל סנקציות על איראן, וכי הוא רואה זאת כראשית תנופה. המימשל סבור כי כדי להמשיך בתנופת הסנקציות אין חובה בהחלטות נוספות של מועצת הביטחון.
הכוונה היא לשכנע מדינות, חברות ואירגונים להטיל חרם על איראן, קודם כל ביישום החלטת מועצת הביטחון, בכל הנוגע לתעשייה הגרעינית והטילים של איראן, אך גם בנוגע לכלכלה של המדינה הזו. העיתון מציין במיוחד את “משמרות המהפכה”, שארצות הברית רואה בהן את בסיס כוחו של הנשיא השנוי במחלוקת באיראן, מחמוד אחמדינג’אד.


מאז עלה לשלטון דואג אחמדינג’אד להרחיב את בסיס הכוח שלו במדינה, כאשר החל לפתח את משמרות המהפכה גם לכיוונים מסחריים וכלכליים, דבר המעורר תרעומת בטהראן. הארגון הרדיקלי הזה מקבל תקציבים ממשלתיים גדולים, והוא גם מקבל אחריות על שדות תעופה, מבנים, חברות סלולריות, ייצור נפט ותשתית. להערכת ארצות הברית יהיה קל יותר לבלום כל שיתוף פעולה בינלאומי של הארגון הזה עם מדינות העולם, המבינות את זיקתו לטרור העולמי, וכך להגביר את הניכור באיראן ממשמרות המהפכה, ומאחמדינג’אד. העיתון הסעודי היוצא לאור בלונדון מוסיף כי לשם כך מתכוונת ארצות הברית לשלוח שליחים לעולם, כדי לשכנע ממשלות לקטוע את היחסים הכלכליים עם איראן, על רקע הדאגה העולמית הגוברת מהתחמשותה הגרעינית של מדינה זו. כבר כיום כלכלתה של איראן תלויה על בלימה, כאשר האינפלציה מזנקת והאבטלה גואה, אגב משבר כלכלי עמוק.


איראן תלויה בעולם בקניית תזקיקי נפט ודלק, למרות שהיא מיצרת ומיצאת נפט, והיא תלויה בבנקים העולמיים, בעיקר בגרמניה. גרמניה מן הבחינה הזו היא מדינת מפתח לכלכלתה של איראן. כבר כתבתי בעבר עד כמה איראן קשורה לתעשיית הבנקאות הגרמנית. החרמת איראן על ידי שלושת הבנקים הגדולים בגרמניה, כפי שכבר עושים בנקים בשוויץ ובמדינות נוספות היא קריטית, ופה גם ישראל יכולה להפעיל את השפעתה מאחורי הקלעים אצל הקנצלרית אנגלה מרקל, שהיא ידידה גדולה של ישראל.


כזכור הזהיר השבוע אחמדינג’אד את מדינות המערב כי אם ינסו לתקוף את איראן צבאית, יחטפו “סטירת לחי היסטורית”.


מעניין שדווקא עיתון סעודי מפרסם את דבר התוכנית האמריקנית, ממקורות אמריקניים. אין לי ספק שיש פה נסיון של הסעודים ושל גורמים אחרים לזרז את התוכנית האמריקנית, ולבלום בכך את איראן, שכן מדינות ערב רואות באיראן ובעליית השיעה איום חמור עליהן, בודאי חמור יותר מזה הנשקף להן, למשל, מישראל. איני פוסל את האפשרות שהסעודים גם עומדים מאחורי התוכנית הזו, בצורה זו או אחרת, ותומכים בה מאחורי הקלעים. לעמדתם משקל עצום, שכן סעודיה היא כיום אחד מגורמי העוצמה הכלכלית החשובים בעולם. כבר ראינו במהלך מלחמת לבנו האחרונה או במשבר הלבנוני כיצד התייצבו היומונים הסעודים, וביניהם א-שרק אלאווסט, מאחורי האינטרסים של בית המלוכה הסעודי. בית זה הוא כיום הגורם המייצב והחיובי ביותר בעולם הערבי.