אשליות מסוכנות


מאת ד”ר גיא בכור
 

“המכון למחקרי ביטחון לאומי” ערך השבוע ועידה, ובה הופיעו פוליטיקאים ישראלים לרוב. רק שאלה אחת לא נשאלה שם: איך העריכו בעשור הקודם העומדים בראש אותו מכון, שיש צורך למסור את רמת הגולן לידי המשטר הסורי? איך חשבו שבמסירת הגולן יפרידו בין אסד לבין איראן וחיזבאללה, כפי שרבים מהם ניסו אז לשכנע? תארו לעצמכם שהיינו שומעים לעצת אותם בכירים, וזו היתה גם הערכת אמ”ן מחקר לגבי הגולן, איפה היתה נמצאת מלחמת האזרחים הסורית כיום, בטבריה? ג’בהת אלנוסרה בגליל? ואיפה הגייסות של דאעש? בפאתי בחיפה.


הערכות שגויות אלה היו בנויות על אי הבנה יסודית של המערכת העדתית והדתית בסוריה, של היות סוריה מדינה מלאכותית ופיקטיבית, של שאלת הזהות העלווית המאויימת, התלויה תלות קיומית בשיעים, ושל הג’יהאדיזם הסוני העולמי, ששואף למלא כל חלל. כאשר רואים כיצד מקיזים חיזבאללה ואיראן מדמם למען משטרו המשוסע של אסד, מבינים עד כמה היתה זו אך הזייה לשאוף “להפריד” בינו לבין שני אלה. ויתכן שחלק מאותם בכירים לשעבר עדיין חושב שיש למסור את רמת הגולן לאסד. הזיות, אך כל כך מסוכנות.

מה יעשו הסורים אם הגולן יעבור לידיהם – (מאמר מ- 2007)

במסגרת אותה ועידה הוזמן כאורח מרכזי גם גנרל אמריקני בשם ג’ון אלן לשאת דברים. האיש, למי ששכח, עמד בראש המאמץ האמריקני הכושל גם באפגניסטן, גם ביו”ש וגם נגד דאעש בסוריה, עד שעזב. הוא היה מן האחראים להזיית “המורדים המתונים“, שקידם ממשל אובמה, עד שקרסה קריסה מלאה, אל ואקום של מדיניות אמריקנית כיום גם בסוריה וגם בעיראק. 


החמור מבחינתנו שאותו גנרל בנה לפני כשנתיים, בראש צוות גדול, איזו “תוכנית ביטחונית” אמריקנית, לשמור על בטחונה של ישראל, לאחר נסיגה מחבלי יהודה, שומרון ובקעת הירדן. התוכנית, שנדחתה על הסף בידי הממסד הביטחוני שלנו, דיברה על מזל”טים מרחפים מעל לשטח, צוותים פלסטיניים שיילחמו עבור ישראל נגד “הטרור”, ו”ספקטרום אלקטרומגנטי” כדברי הגנרל, שיגן על הגבולות. במילים אחרות, ממשל אובמה באמת האמין שמחבלי הרשות הפלסטינית ישמרו על ביטחוננו כנגד הטרור. ומהו הטרור? חמאס הוא טרור? ואולי הם עצמם הטרור. האם יילחמו בעצמם?


כאשר התראיין לערוץ 2 בזמן הועידה הסביר השבוע אותו גנרל ש”כרגע, כמובן, ישראל לא יכולה לסמוך על הפלסטינים”. עכשיו, תארו לעצמכם שהיינו מוותרים על השטח, מקרבים את דאעש לכפר סבא ופתח תקווה, ונאלצים לראות כיצד אבו מאזן מכניס 2-3 מליון “פליטים” מסוריה ועיראק לשטחי יו”ש, שהיו מגיעים עם הטילים שלהם על נתב”ג. מובן ש”התוכנית” לא היתה עובדת, ואז אותו גנרל היה אומר לנו: “כרגע, כמובן, ישראל לא יכולה לסמוך על הפלסטינים”. כמו בסוריה, כך ביו”ש: הזיות מסוכנות, חסרות כל עיגון, הבנויות על משאלות לב של מכוני מחקר.

את הגברים המעולים נזווג עם הנשים המעולות


גם מול סוריה וגם מול הרשות הפלסטינית: תמה ההזיה של ויתור על שטח, משום שכל שטח ייתפס מייד בידי המסוכנים שבמחבלי העולם, שמבחינתם ישראל צריכה להימחק. הרי המזרח התיכון  זרוע כבר כל כולו בכנופיות אסלאמיות מטורפות, עם אג’נדות של המאה השביעית להגשמה, ועם מאות אלפי הרוגים.


אותם מחבלים גם ישאפו לנצל את השטח שתפסו בלב ישראל, כדי לממש את תאוותם, ושום “פטנטים” אמריקנים לא יעזרו כאן. אותו גנרל אמריקני צריך לשאול את עצמו, האם היה מציע לילדיו הגנה “ספקטרום אלקטרומגנטית”, ועוד עם דאעש בבטנם? איראן ויתרה על איזו תוכנית גרעין, אך לא על חיי אזרחיה.

כאן מדובר על החיים שלנו.(פורסם בידיעות אחרונות, 21.1.16)

עוד מאמרים קצרים של ד”ר גיא בכור

בריאה מול בריאה, אש מאש: המזרח התיכון נולד מחדש

מי שעדיין לא הצטרפו למועדון ג’יפלאנט מוזמנים להצטרף כאן: