את הגברים המעולים נזווג עם הנשים המעולות: על האוטופיה האמריקנית, שקרסה

מאת ד”ר גיא בכור
 

לאחר שלא נבחר לנשיא ארצות הברית (2004), החליט ג’והן קרי (71) לפני שנה, שלא יהיה עוד שר חוץ אמריקאי כמותו במזרח התיכון. ה-ו-א יעשה שם סדר היסטורי חדש: יפתור באופן היסטורי את הסכסוך הישראלי-ערבי, יסיים את משבר הגרעין עם איראן, יסיים את מלחמת האזרחים בסוריה, יהפוך את מדינות ערב לדמוקרטיות, ואז כולם באיזור הזה יפלו זה לזרועות זה באושר גדול, והוא יביט מאושר על תלמידיו המעולים מן הצד, בעודו נמוג אל ההיסטוריה, בעוד כשנתיים וחצי.

כה נחושה החלטתו, עד כי הוא בקושי חוזר לביתו שבארצות הברית. כמעט בכל הזמן הוא מרחף במטוס הפרטי שהעמידה לו ממשלת ארצות הברית, עם הוצאות של עשרות מליוני דולרים, על בתי המלון המהודרים ביותר, שמירה אישית, ארוחות וכיבודים. מאז מטרניך, רישלייה וקיסינג’ר לא יהיה כג’והן קרי, אמר לעצמו. גם היועצת לביטחון לאומי, סוזן רייס,
השתמשה באותה טרמינולוגיה, כאשר הציגה בפני התוכנית “60 דקות” את משרדה: “זה המשרד של הנרי”, אמרה לכתבת, כלומר הנרי קיסינג’ר.

ההתחלות הן תמיד יפות. 

יום אחד ישבו סוקרטס, חברו גלאוקון (אחיו של אפלטון) ואחיו של סוקרטס, אדימנטוס, והחליטו לברוא יש מאין את המדינה המושלמת. זו אשר תיתן תשובה לכל צרכיו ומאוויו של האדם. היש המוחלט, שממלא הכל, ואין לו צורך עוד בדבר. “הבא ונבנה”, אמרתי אני בשיחתנו, “את המדינה מראשיתה”.

וכך, מספר אפלטון את סיפורה של המדינה המושלמת, והוא שם את הדברים בפיו של סוקרטס, המספר. זהו אחד מן הפרוטוקולים החשובים בתולדות האנושות, שמכונה “פוליטיאה”, כלומר “המדינה”. (נמצא גם בעברית, בתרגום מיוונית של יוסף ליבס, כרך שני, הוצאת שוקן, 1999).

“החינוך במדינה הזו צריך להיות נקודת הבסיס”.

“החינוך, ומה יהיה איתו? או שמא קשה למצוא טוב מהחינוך שמצאנו כבר? ההתעמלות (גימנסטיקה) לגוף, ומוסיקה לנפש”. “זהו”.

“וכי לא נתחיל בחינוך המוסיקלי לפני הגימנסטי?”

“כמובן”.

“ובמוסיקה”, אמרתי, “אתה כולל גם דיבורים? או לא?”

“כך אני עושה”.

“מצוין”.

 

1 אלא שהמציאות שונה לגמרי מן התוכניות המושלמות. עם איראן השיג קרי הסכם ביניים, שאפילו לא הקפיא את
המצב הגרעיני, משום שהצנטריפוגות קיימות ופועלות, אולי בהספק נמוך, אך פועלות. איראן מאושרת, שכן היא מבקשת לצאת מן הבידוד שהעולם כפה עליה, אך שום דבר לא השתנה: ארצות הברית תדרוש בחודשים הבאים את ביטול פרוייקט הגרעין, ואיראן תתנגד. בעצם, עדיין לא קרה הרבה, והעימות בין איראן למערב עוד לפני כולם. שום אמון לא נוצר, ומשטר הסנקציות גם לא נשבר.

גרוע מכך, נכשלה התוכנית החשאית שנרקמה בין ארצות הברית לאיראן. טהראן תעזור לארצות הברית לברוח בשלום
מעיראק, ולסיים את הכישלון באפגניסטן במינימום נזק, וארצות הברית תקל עליה את הלחץ הכלכלי-מדיני. אך, כפי שנראה מייד, בעיראק פרצה מלחמת אזרחים, והשיעים הולכים ומסתבכים, יחד עם הסונים. עיראק בוערת, ואיראן לא הצליחה לעזור. גם לא באפגניסטן. גם לא בסוריה.

מי שינהל וישמור את המדינה האוטופית יהיו צעירים, שיכונו “השומרים”. אלה יהיו המובחרים שבגברים הצעירים. וכיצד ייבחרו? “יש להעמידם בניסיון ולבחון אותם, כשם שמוליכים את הסייחים לתוך שאון ורעש, כדי לעמוד על טיבם, אם פחדנים הם, כך יש להביא את הללו למקומות סכנה בעודם צעירים, ולשוב ולהכניסם למצבים של הנאה… כדי לבחון את אופיים… ומי שנמצא ללא פגם בכל המבחנים האלה, בהם ייבחן בילדותו,
בימי עלומיו ובגברותו, אותו יש למנות מושל המדינה ושומרה”.

 

2 כישלון מהדהד גם בסוריה. קרי אנס את נציגי המורדים “הלאומיים” בסוריה להשתתף בועידת “פיוס” בג’נבה עם משטר אסד, כאילו באים לניצולי מחנות ההשמדה ומבקשים מהם להתפייס עם משטרו של היטלר, כך בדיוק זה מבחינתם. האופוזיציה הזו כמעט ואינה קיימת עוד בשטח, שכן התנועות הג’יהאדיסטיות השתלטו על רובו, אך זה לא הפריע למדינה המושלמת. בפועל רק חלק מן האופוזיציה הזו הגיע, תחת איומים קשים, ומי שניצל את ההזדמנות היה משטר הדמים של אסד, שהפך זאת למופע תעמולה שלו.

מובן שהועידה הזו הסתיימה ללא כלום, אך 1,900 איש נהרגו בסוריה מן היום שנפתחה “הועידה” ועד שהסתיימה. עוצמת הקרבות בסוריה התגברה בשל הועידה, והזעם שהיא עוררה. בין אם יהיה המשך או לא, זה לא ישנה הרבה. אפילו מחוות הומניטאריות לא הושגו.

הניסויים המסוכנים של המשטר האמריקני בבני אדם רק הביאו עוד חורבן ועוד מוות.

ונשות השומרים? הרי גם הן צריכות לקבל את החינוך המושלם של התעמלות ומוסיקה. התעמלות הגברים ביוון העתיקה היתה בעירום מלא, כך ש”נשי השומרים חייבות, איפוא, לפשוט את בגדיהן, שהרי סגולתן הטובה תהיה להן כסות במקום בגדים, וכן חייבות הן להשתתף במלחמה, ושאר מיני השמירה הדרושים למדינה, אם כי במידה פחותה מן הגברים”.

3 כאשר מנתה הכתבת של התוכנית “60 דקות” את כישלונות החוץ של קרי-רייס ענתה רייס: אבל יש לנו גם הישגים:
פירוק הנשק הכימי בסוריה, והבאנו את הישראלים והפלסטינים לנהל משא ומתן. ובכן, בנוגע לנשק הכימי, מתוך 1,300 טון של גז עצבים, סרין וחרדל, רק 16 טון הוצאו בינתים מן המדינה, כלומר 1.2%, לאחר שאסד הצהיר רק על חצי מהכמות הזו, בהונאה. עכשיו מתברר שאסד לא מוכן למסור עוד מהחומרים המסוכנים, לטענתו בשל עוצמת הקרבות עם המורדים,
והפירוק נעצר.

גרוע מכך, ה”סנדיי טיימס” חשף השבוע, שאסד מסתיר באיזור העלווי כמויות אדירות של נשק כימי, עליו לא הצהיר כלל, בעזרת הרוסים, האיראנים, והצפון קוריאנים. לנו הדברים אינם מפתיעים, ותיארנו אותם מייד במאמר Gplane Prime, כיצד הונו אסד ופוטין את קרי. אך מה זה אומר? שההסכם לפירוק הנשק הכימי שהושג יחד עם הרוסים היה תרמית, כלומר הרוסים “מרחו” את קרי. אך הוא הרי התגאה בשיתוף הפעולה איתם!

אסד גם מחביא כלי נשק ביולוגיים באיזור העלווי, ולא צריך להיות ספק שגם אמצעי ייצור. אך מה זה משנה, הארגון לפירוק נשק כימי כבר זכה בפרס נובל לשלום. המדינה האוטופית קורמת עור וגידים, והקשר שלה עם המציאות הולך ומתנתק.

ומה יעשה עכשיו קרי? יפציץ את סוריה בגלל הנשק הכימי, כמו שאיים בקיץ? רוסיה וסוריה של אסד פשוט לועגות לו. 

“אותן נשים תהיינה משותפות לכל הגברים האלה, ואף אחת לא תגור ביחד עם אחד. וכך יהיו ילדיהם משותפים, ואב לא יידע את יוצא חלציו, ולא ילד את אביו”.

4  גם עיראק התהפכה על פניהם של קרי-רייס-אובמה, במלחמת אזרחים פתוחה. אמנם זה לא מעניין, ולא במקרה, את
“התקשורת” בישראל, אך המלחמה שם מזנקת. ראש הממשלה נורי אלמאלכי השיעי שולח צבא, מסוקים, טנקים ותותחים לירות על הערים הסוניות. הוא כותש אותן, והסונים בתגובה יורים על שדה התעופה של בגדאד, משגרים מתאבדים יום יום, ומספר ההרוגים הוא כבר עצום. זהו בפירוש הכישלון הקולוסאלי של ארצות הברית, אשר ברחה משם בדצמבר 2011. משטר אובמה שולח למאלכי מזל”טים, אך גם מסוקי תקיפה. מה שהם מגנים בו את אסד, הוא בסדר אצל מאלכי. במרחץ הדמים העדתי היומיומי בעיראק, מי עוד זוכר שוושינגטון דיברה על דמוקרטיה בעיראק, בחירות חופשיות ועתיד מודרני? מדינה סונית-סלפית-ג’יהאדיסטית עצומה בגודלה נוצרה על מה שהיה פעם עיראק-סוריה-לבנון.

ומה עם צאצאי השומרים? “הגברים המעולים ביותר ירבו ככל האפשר להזדווג עם המעולות ביותר, והגרועים עם הגרועות, ויש לגדל את צאצאי המעולים, ולא את צאצאי הגרועים, כדי שיהיה העדר מושלם ככל האפשר. וכל זה צריך שייעשה בנסתר מעיני כל, חוץ מעיני המושלים עצמם”.

“נכון מאוד”.


 

והרומאים נהגו להוסיף: “לתופף בקול רם זאת לא הדרך הטובה ביותר לצוד ארנבת”, Non capiunt
lepores tympana rauca leves. 

 

מיהן הערים האירופיות הגדולות – שיהיה בהן רוב מוסלמי בטווח של 7-10 שנים? חשוב.  כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כאן

הכישלון הוא גם באפגניסטן, משם מעוניין משטר אובמה לברוח בשלום. נשיא אפגניסטן, שהיה פעם בובה של האמריקנים, חמיד קרזאי, אינו מוכן לחתום על הסכם ביטחון, שישאיר מספר מינימלי של כוחות אמריקנית בארצו, 10,000 חיילים אמריקנים ועוד 6,000 חיילים מערביים, לפקח על כוחות הביטחון הכושלים שהקימו האמריקנים באפגניסטן.

“שום לחץ, שום איומים ושום לוחמה פסיכולוגית לא יכניעו את אפגניסטן לחתום על ההסכם הזה”, אמר לאחרונה קרזאי. גרוע מזה, לקרזאי יש דרישות משפילות מבחינת ארצות הברית לחתימה על ההסכם: הפסקת הירי ממלט”ים באפגניסטן, שחרור טרוריסטים מסוכנים מגוונטנמו, כולל מפקדי הטליבאן (האמריקנים לא מוכנים, אבל מאיתנו
הם דווקא דרשו את זה), פתיחת שיחות שלום עם הטליבן, ועוד.

קרי והייגל הסתייעו בקטר, כדי לקיים שיחות גישוש עם הטליבאן, אך זה קרס בקיץ. הטליבאן, שממילא הארץ כולה
תעבור לידיהם, לא מוכנים לשום שיחות ישירות או עקיפות עם ארצות הברית או עם קרזאי.

בשיחות החשאיות, בתיווך קטר ועומאן, בין ארצות הברית לאיראן, הסכימו האיראנים לעזור לאמריקנים באפגניסטן,
שלא יישָחטו כמו ברווזים, כשהם נסוגים. בתמורה צריך להיות ברור שהמתווכים הקטרים דרשו לחץ אמריקאי על ישראל בנושא הפלסטיני. קטר הזעירה לא מפסיקה להסית נגד ישראל, באמצעות ערוץ “אלג’זירה” שבבעלותה.

“ואותם הצעירים, שהצטיינו במלחמה או בעניין אחר, יש לתת להם מתנות כבוד ושאר פרסים, שאחד מהם תהיה הרשות לשכב עם הנשים פעמים מרובות יותר”.

“נכון”.

“והילדים שייוולדו מידי פעם בפעם יימסרו לידי השלטונות, שהרי גם השלטונות יהיו משותפים לנשים ולגברים”.

“כן”.

“כך עתיד זרע השומרים לעמוד בטהרתו”. 

6 לוב הפכה לחור שחור ובולעני, ותכף תבינו מדוע. זו המדינה שבה ראה משטר אובמה את שיא ההצלחה שלו ליצור
דמוקרטיה ערבית משגשגת, ולא מעט כותבים ישראלים נפלו גם הם בפח האוטופיה. בפועל המדינה כיום עמוק במלחמת אזרחים. היא נחלקה לשלוש ישויות, עם משטר שבטים עויין, קרבות רחוב בערים הגדולות, חטיפות, חיסולים לאור יום, הרוגים וחוסר משילות. זו אנרכיה, שמלובה בידי הסלפים, על גבולה הדרומי של אירופה.

למה חור שחור ומאיים? בשל המחדל של הילארי קלינטון, כשעד היום לא ברור איפה היו אובמה ושרת החוץ שלו דאז הילרי קלינטון, בלילה (יום אצלם) שבו נשחטו השגריר האמריקני כריס סטיבנס ומלוויו בידי אלקאעדה בספטמבר 2012. השגריר המסכן זעק שעות לעזרה, ואף הזהיר מראש על הסכנה, אך איש לא בא לעזרתו, למרות שהיו יכולים. זהו
החור השחור של הילארי, שרוצה לזכות בתפקיד נשיאת ארצות הברית ב- 2016, שלה, ושל היועצת לביטחון לאומי, סוזאן רייס. משטר אובמה עושה הכל כדי לטשטש את אחריותו ואת העובדות, שעד היום לא ממש נודעו.

שום אמריקני רשמי לא מעז עוד להציג את כף רגלו על אדמת לוב, פן גורלו של סטיבנס האומלל ימתין גם לו. נראה את
קרי טס לשם במטוסו האוטופי. וכך קרסה המדינה הדמוקרטית המושלמת של לוב בפניהם של האמריקנים.

“האישה, אמרתי, “תתחיל ללדת למדינה בשנתה העשרים, ותמשיך עד לארבעים. גבר יחכה, עד שתעבור תקופת להיטותו הנסערת, ובזמן שלאחר מכן יוליד למדינתנו עד לשנתו החמישים וחמש”.

“אכן”, אמר, “בתקופות אלה נמצאים שני המינים במרום הכוח של גופם ורוחם”.

                      
רגעיו האחרונים של סוקרטס
 

7 מצרים הפכה לאסון, והתנתקה בעצם מארצות הברית. הנקודה הארכימדית של וושינגטון במשך עשרות שנים, קהיר,
לאחיזה במזרח התיכון, הפכה למשטר עויין לאמריקנים; אלה שהפילו את חוסני מובארק, שייצב ושמר את מצרים ואת היחסים איתם העלו את “האחים המוסלמים”; ועכשיו מותחים ביקורת על סיסי, למה הוא לא משתף בשלטון את “האחים המוסלמים” אהובי נפשם של האמריקנים.

המצרים הבינו שאם ימשיכו בקשר עם האמריקנים – המדינה תמות, ולכן ברחו מהם. קרי כלל לא מעז עוד לנסוע לשם, לא בגלל הכנופיות והטרור הסלפי, אלא בגלל המשטר הצבאי. בפועל, ארצות הברית ויתרה על מצרים, ומצרים ויתרה על ארצות הברית. נותרו רק העברות הכספים של “הסיוע”, וגם זה כבר בספק, אם סיסי ייהפך לנשיא.

ומה עם הקניין? לשומרים במדינה האפלטונית המושלמת “מלבד גופם אין להם דבר משלהם, וכל השאר משותף לכולם. ולכן מובטח להם שלא יהיה להם חלק בכל אותן מריבות המתעוררות בין בני אדם בשל רכושם, ילדיהם
וקרוביהם”.

“זהו הכרח גמור”, אמר, “שהם פטורים מאותן מריבות”.


קיראו את המאמר החגיגי השנתי שלנו (במסגרת מועדון ג’יפלאנט פריים) על ביצועי ישראל לשנת 2013, מאמר משמח השם קץ לקולות הביקורת, והלסת תיפול לכם. המאמר המסכם את נתוני האקונומיסט לישראל מ – 12
השנים האחרונות, תוך השוואה לאירופה ולמרחב סביבנו, והתוצאות מפתיעות. לא תמצאו את זה במקום אחר. לרישום למועדון ג’יפלאנט פריים –
כאן. לחידוש מנוי קיים – כאן.


8 אלקאעדה הפכה לצל השחור המלווה את המשטר האמריקני הנסוג ברחבי המזרח התיכון. היכן שהם עוזבים, אלקאעדה נכנס, באפגניסטן, בעיראק, בסוריה, במצרים, וזה יהיה גם נכון אם ישראל תעזוב חלק מן השטחים, כמו בעזה. ארצות הברית, שנכנסה לאפגניסטן לכאורה נגד משטרי הטליבאן ואלקאעדה, הפכה את הסלפים כיום לכוח החשוב ביותר במזרח התיכון, יותר חשוב מהם, והכוח שלהם רק הולך וגובר. משטר אובמה מבקש להסתיר או להתעלם מכך, למשל כשזלזל בפומבי במעצר האחרון בישראל של פעילי טרור של אלקאעדה, שתכננו לפגוע בשגרירות האמריקאית בישראל, אך זה שמתעלמים ממישהו לא אומר שהוא יפסיק להתקיים. ככה זה רק באוטופיה.

גרוע מכך, משטר אובמה מבקש לצמצם את יכולותיו במזרח התיכון, מבלי שהוא מבין שבכך הוא מזמין את הטרור של אלקאעדה אליו הביתה, שכן הוא מפתח אצל הג’יהאדיסטים תיאבון עוד יותר גדול, והם כבר “ביקרו” בארצות הברית. אלקאעדה היא הכישלון המהדהד ביותר של המשטר האמריקני הנסוג; אלה נובלים ואלה מתפתחים. זו תהיה מורשת
קרי. 

 

כאן התערב אדימנטוס: “ומה אם הגברים האלה שיצרת יטענו שאינם מאושרים, שכן המדינה היא שלהם, אך אין הם מפיקים ממנה כל טובה, אין להם רכוש, אין שכר, והכל נקבע עבורם?”

סוקרטס נראה כעוס. “כשייסדנו את המדינה לא שיווינו לנגד עינינו שיהא לנו שבט אחד משבטיה שיהיה מאושר במידה יתירה. המדינה בכללותה תהא מאושרת, ככל האפשר. למה דומה הדבר? נניח שאנו יוצרים פסל. יתכן לטעון שחלק מן הפסל אינו מוצלח, למשל צביעת העיניים. אך כאשר מסתכלים על היצירה כולה, הרי שהיא
משובחת”.

 

9 משטר אובמה-קרי בא כדי ליצור אוטופיה במזרח התיכון; להפוך את המגרעות למעלות, דבר שהוא כבר הרה אסון, זוכרים מה כתבנו על מהפיכות, ומה ניזקן? רצוי לדבר על “שינוי”, אך אסור לבצע יותר מידי, משום ששינוי מפחיד ומאיים, וזה טבעו של האדם. בנוסף, יש להביט על רוח הזמן, ה- zeitgeist, ואת זה האפלטונים מוושינגטון אינם מבינים. מעולם בתולדות
המזרח התיכון המודרני הוא לא היה מצוי בסערה כל כך טורפת ומסוכנת. מעולם.
האם זה הזמן לבצע אקספרימנטים אפלטוניים מושלמים? הרי אנשים נשחטים בכל רחבי האיזור, אין תחושת ביטחון וכוחות אפלים לא מפסיקים לעלות, האם זה הזמן לניסויים בדמוקרטיה ובאחוות עמים? אין חיים, אז מי ידבר על איכות חיים?

 

ובזמן החינוך, האם נרשה לאימהות לספר לילדיהן אגדות שליליות?

“בשום פנים ואפן לא נרשה זאת”.

“מסתבר, איפוא, שקודם כל נצטרך להשגיח על מחברי האגדות, ואגדה שחיברו אותה יפה, נקבל, ושלא יפה – נדחה. ואת האומנות והאמהות נביא לידי כך, שתספרנה לילדים את האגדות שנתקבלו, ותקבענה את צורת נשמותיהם באותן אגדות, הרבה יותר משהן קובעות בידיהן את צורת גופותיהם. אולם את רוב האגדות שהן מספרות כעת, יש לסלק”.

10 עכשיו אנחנו מבינים שקרי-אובמה-רייס פועלים מתוך חולשה עמוקה, כאשר כל הישגיהם קורסים לנגד עיניהם,
ואין להם דבר עוד להתהדר בו, וזאת עשרה חודשים לפני הבחירות הגורליות בסינאט, בו הדמוקרטים עלולים לאבד את הרוב הדחוק שלהם, כאשר בבית הנבחרים הם כבר איבדו אותו. במקרה כזה הופכים הנשיא ואנשיו ל”ברווז צולע” (Lame duck). זהו הנשיא הלא-פופולארי ביותר בהיסטוריה מאז הנשיא ניקסון, עם תוכנית בריאות צולעת ומסוכנת, ועם שיעור המועסקים הנמוך ביותר מאז ימי ג’ימי קרטר: 62.5%. הביטו בגרף, ותבינו, שאמריקה פשוט מפסיקה לעבוד. במילים אחרות, סיפורי ה”ירידה באבטלה”, הם סיפורים מן המדינה האפלטונית המושלמת. האמת היא שלא האבטלה יורדת, היא עולה כל הזמן, אלא אחוז מחפשי העבודה, שאת זה סופרים האמריקנים. כמה נורא, יותר ויותר פשוט נואשו, והפסיקו לחפש עבודה. פוליטיאה.

ולכן אין להאמין לסיפורי “הכלכלה האמריקנית משתפרת” של אינטרסנטים למיניהם. מה שאומר עוד ששיעור ההשתתפות בכוח העבודה המושמץ בישראל כבר גבוה מזה של ארצות הברית.

                          

לא שיכרון כוח מישטרי יש בפנינו, אלא מצוקה קשה, ניסיון נואש לאחוז בכל הכוח באותו “הסכם מסגרת” אפלטוני בין ישראל לבין הסונים המכונים “פלסטינים” (“סוף הסכסוך”). אם זה לא יישאר למשטר אובמה, הקריסה של מדיניות החוץ היא מוחלטת. במילים אחרות, כל מדיניות החוץ של פוליטיאה בנויה עליכם בלבד, במדינה המושלמת שביקשו האמריקנים לכונן באיזור שלנו.

מה שאומר שיש לנו הרבה יותר כוח לחץ ממה שנדמה לנו.


“ניחא, וזה מוסכם איפוא, גלאוקון, זו מדינה שתהא מתוקנת בתכלית השלימות”.

◄כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן.

◄אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

◄למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת – כאן