בית הזכוכית: על איראן, והסכם הביניים בנוגע לגרעין שלה


מאת ד”ר גיא בכור
מי המציא את הזכוכית? יש הטוענים שבארם-נהריים, ויש במצרים הקדומה, שבה נמצאו חרוזי זכוכית משנת 2500 לפני הספירה. הזכוכית היא חומר שקוף, החומר השקוף הראשון שבו נתקל האדם, ולכן הוא הלהיב אותו. היא עשויה מתרכובת של חול סיליקה, אשלגן, סידן, סודה ועוד, המותכת בכבשן לוהט בחום של כ- 1500 מעלות. הכבשנים הראשונים בהיסטוריה התקשו להגיע לטמפרטורה הזו, ולכן הזכוכית היתה מוצר מותרות, שרק מעטים יכלו להרשות לעצמם. אלא שבמאה הראשונה לפני הספירה התגלה צינור המפוח, שהעלה את הטמפרטורה בכבשן, כך שבאימפריה הרומית לא היתה עוד הזכוכית בבחינת מותרות. בפירנצה של המאה ה-15 היא פרחה והתייפתה, כאשר הומצאה זכוכית הקריסטל. בשנות החמישים של המאה העשרים אף עברה הזכוכית מתיחה, כאשר סר אלאסטר פילקינגטון (Alastair Pilkington) המציא את הזכוכית השטוחה, המוכרת לנו מן החלונות שלנו. זכוכית נוזלית נשפכת על בדיל מותך, וכיוון ששניהם לא מתערבבים, שטח המגע ביניהם הופך ישר לגמרי.
מעלתה אך גם מגבלתה של הזכוכית היא השקיפות: כמו שמבפנים ניתן לראות דרך הזכוכית מה שמבחוץ, כך מבחוץ ניתן לראות את מה שבפנים, ולכן היא מסוכנת, ערמומית ומתעתעת. לפעמים היא גם משבשת את תחושת ההערכה למי שצופה דרכה. הזכוכית מעניקה תחושה של ביטחון; היא יכולה לפצוע ואפילו להמית, אך בעצם היא שברירית ונפיצה בעצמה.

 

1 קודם כל להירגע, בבקשה. מדובר בהסכם שתוקפו יפוג ב- 23 במאי 2014, כאשר הדילמות מול איראן נשארות אותן דילמות כמו שהיו. גם בזכות הלחץ המוסרי הישראלי, הסנקציות העיקריות לא אמורות להיפגע, בעיקר חרם הנפט המשמעותי, ומניעת הגישה לבנקאות העולמית. איראן נכנסה עכשיו לשרוול זמן, שיהיה לה קשה לצאת ממנו אחר כך. בעוד חצי שנה הדרישה ממנה תהיה להתפרק מן ההעשרה ולסיים את תוכנית הגרעין, והיא לא תוכל לעשות זאת, ואז הסנקציות עלולות להיות מוחרפות, עם חרב של הקונגרס האמריקני מעל ראשם של אובמה וקרי (לא סומכים שם על שניהם, ובשום תחום). כמו לפני חודשיים, ערב “המלחמה” בסוריה, רבים נכנסים אצלנו ללחץ מיותר, וכל דבר יש לבחון בענייניות ובקור רוח. זה שהממשלה נלחצת ולוחצת בנושא איראן זה מצוין, כדי להכביד על ההסכם, אך זה תפקידה, לא תפקידנו.

 

לפנינו “הסכם קרי” טיפוסי: פזיז, חצי-תפור, המשקיף על המציאות דרך זכוכית.

 

2 מאז שנת 2007 ועד היום, דעת האתר לא השתנתה, והיא אפילו קיבלה עכשיו חיזוק: איראן לא תפסיק את העשרת האורניום, אך גם תיזהר מאוד מלהגיע לפצצה גרעינית, משום שהיא יודעת את המחיר – חרם עולמי וקריסה פנימית. בשורה ארוכה של מאמרים כתבנו מאז ועד היום כיצד הפצצה היא בעצם קללה המוטלת על המשטר: ביום שישיג פצצה הוא יקרוס מבחוץ ומבפנים. המערב הרי יכול לסגור את כלכלתה של המדינה הזו לגמרי. היא מייבאת כמעט הכל, כולל מוצרי היסוד. אין לה חיל אוויר או צבא רציני, ולכן הכל שם זה טילים. ולמה איראן לא תפסיק את ההעשרה? משום שזה הפך לפרויקט הלאומי של “המהפכה” האסלאמית, ביטוי לכבוד הלאומי ולפטריוטיות.

האמנו שההסדר יתייצב בין קוטב הפסקת הפרויקט לבין קוטב הפצצה, השאלה היא קרוב לאיזה קוטב, ועד כמה קרוב אליו. אלה תחומי המערכה והלחץ.

 

לקרוא ברצף את מאמרי האתר הפתוחים על איראן


בחורה אמיצה נגד אחמדינג’אד, והמשטר מחפש סולם

3 מה שהשתנה, אלה האמריקנים, ובצורה המדהימה ביותר. אם הממשלים של רייגן, קלינטון והבושים הלכו על ברית עם הסונים במזרח התיכון, כיום כבר ברור שאובמה וקרי הולכים על ברית עם השיעים. השניים מעריכים שלאור “האביב הערבי”, שהוא רובו ככולו סוני, הפכו הסונים לכנופיות בלתי נשלטות של סלפים ואלקאעדה, שאי אפשר עוד לסמוך עליהן. זו הסיבה מדוע פתחה ארצות הברית, כיום אנחנו כבר יודעים, במשא ומתן חשאי עם איראן, שהפך להיות גלוי בחודש האחרון.

זה אומר שארצות הברית מעוניינת כיום לקדם את איראן, סוריה של אסד, עיראק, שהפכה למדינה שיעית, ואולי בעתיד גם חיזבאללה, שיביא לה גם את לבנון. כך היא מאמינה שתקבל רצף שיעי יציב, עליו תוכל להישען. המהפך הזה מדהים כמובן את הסונים, שהאביב שלהם הופך לגהינום מבחינתם. אגב, גם פוטין מעדיף להישען על השיעים, כאשר הסונים מבחינתו הם איום, וזו הסיבה מדוע יש תיאום בין אובמה לרוסיה בשורה של נושאים.

הסונים (85% מן האסלאם) לעולם לא יקבלו הגמוניה שיעית, מה שאומר החרפת השנאה, הקרבות בסוריה, הפחד ההדדי, ואולי פתיחת חזיתות נוספות, חוץ מסוריה, עיראק ולבנון. על הפרק מצרים, טורקיה, פקיסטן, אפגניסטן, מדינות המפרץ ועוד. כל יום מתים עשרות בני אדם, לפעמים מאות, באש הסונית-שיעית, שרק הולכת ומתעצמת. זה אומר עוד מליוני פליטים, רבים מהם לאירופה.

קרי לא לחץ כלל על האיראנים במשא ומתן, ההיפך, הם קלטו מייד עד כמה הוא זקוק להם, והם שלחצו אותו. הוא היה מעוניין בהם יותר משהם היו מעוניינים בארצות הברית. כאשר הגיע בשבת לג’נבה הוא בא כדי לכפות את ההסכם איתם, לא להתנגד לו. קרי-איש-ערב הוא היום בעל הברית האמריקני הראשון של השיעים במזרח התיכון. מעניין, מהסונים הוא דורש “דמוקרטיה”, אך לא מהשיעים ולא מהפלסטינים. מתברר שדרישות הדמוקרטיה אינן אידאולוגיה אלא כלי נשק, בהתאם לאינטרס.

 


תמונה: אימג’בנק, Getty Images

איך שולחים את המאמר הזה לחברים? יש כפתור “המלץ לחבר”, בתחתית המאמר.

הדרך הטובה, האישית והמהירה ביותר לדעת מתי עולים מאמרים באתר היא להירשם כאן, ולקבל התראה למייל האישי. הנרשמים קוראים ראשונים.  

4 “האסטרטגיה של ארצות הברית וישראל בנוגע לאיראן היא אותה אסטרטגיה”, חוזר ומבטיח הצמד אובמה-קרי, אך זה לא נכון, וזו סיבת האכזבה הישראלית. בעוד ישראל רוצה ומקווה שהסנקציות יחנקו ויפילו את משטר האייתולות באיראן, ארצות הברית דווקא רוצה שהמשטר הזה יישאר, אם כי מוחלש ותחת שליטה. דומה הדבר לבוש האב ויחסו לסדאם חוסין: הוא בפירוש לא רצה להפיל את סדאם, רק להחלישו, למגינת ליבה של ישראל.

האמריקנים, עד כמה שזה לא יאומן, רואים באיראן משטר יציב ואחראי, שיכול לעזור להם גם באפגניסטן, בפקיסטן ומול סין ורוסיה. הם מאמינים שאיראן גם תביא להם את עיראק, את אסד ואת חיזבאללה. זו הסיבה מדוע אובמה לא תמך במהומות האדירות שהתרחשו בערי איראן בשנת 2009, וההיפך, הוא צידד במשטר, וכך הפיל את “המהפכה הירוקה”, לא את המשטר.

אלא שהאמריקנים האלה טועים, והמדינות עליהן הם בונים, רובן כבר במלחמת אזרחים סוערת, אם זה בסוריה, בעיראק ובלבנון, וגם תורה של איראן עוד יגיע, כפי שנראה להלן.

 

5 בית הזכוכית: הכניסה הזו להסכם הביניים עלולה לזעזע את איראן מבפנים. זו מדינה מלאה בעדות שונות, השונאות זו את זה, הפרסים (כבר פחות מ- 50%, אין נתונים מדוייקים), האזרים (כ- 20%), הטג’יקים, הבלוצ’ים, הלורים, הטורקמנים, הכורדים, הערבים-סונים, ועוד. הסונים הם כשליש באיראן (הבלוצ’ים הכורדים והערבים הם סונים), והמערכת העדתית הזו סוערת בכמה חזיתות: מרד איטי בלוצ’י במזרח, מרד איטי כורדי בצפון, אי-נחת אזרית בצפון, ומרד איטי ערבי-אחוואזי בדרום. כל עוד שלטה איראן בכוח הזרוע במיעוטים, היא הצליחה לבלום אותם, למשל בהוצאות להורג פומביות בימי שישי. אך עכשיו היא נכנסת לפיקוח בינלאומי, היא תחת זרקור ענק והיא “על תנאי”. זה אמור דווקא לעודד את המתנגדים, שיבקשו להביך בכך את המשטר בעיני המערב; לחשוף אותו.  האם יחזור להרוג מפגינים, כאשר הוא “על תנאי”?

שלא לדבר על המהפכה הפרסית “הירוקה” (מנהיגיה, מיר חוסין מוסאוי ומהדי כרובי, עדיין במעצר בית) או את המוג’הידין ח’אלק, גם הזירה הזו לא רגועה. היתכן ו”זכויות האדם” שהפילו את השאה של איראן אצל המערב, יפילו גם את המשטר הח’ומייניסטי? אם כך יקרה, אפקט הזכוכית הדו-כיווני יהיה מושלם.

כאשר הוזמן השאה רזה פהלאוי לבקר לראשונה בארצות הברית של הנשיא ג’ימי קרטר, הוא חשש ממנו מאוד, ולכן הורה על הקלות במאסר המתנגדים. היום אנחנו יודעים שדווקא ההקלות האלה עודדו את מתנגדיו האסלאמיסטים, בהנהגת ח’ומייני, להרים את ראשם. באיזור הזה, הקלות נתפסות כחולשה.

עם כלכלה חרבה מול כלכלה משתקמת: בשני המקרים האיום העדתי-חברתי על המשטר גדול. אך מי מאיים יותר? לדעת המשטר המקרה הראשון. זו הסיבה מדוע המשטר מיהר “לחגוג” את הישג ההסכם, בדיוק כמו “הניצחון האלוהי” של חיזבאללה.

מי שגר בבית של זכוכית, שלא יזרוק בבקשה אבנים.

 

 

 

פרדוקס בית הזכוכית של המשטר: ככל שתילחם בו מבחוץ, כך תחזק אותו יותר מבפנים; תוריד אותו – העלית אותו; תעלה אותו – הורדת.

המערב ואנחנו ניסינו כמעט עשור לתקוף את המשטר הזה מבחוץ, באמצעות סנקציות ולוחמה דיפלומטית והסברתית, אך במקרה של איראן, זה פעם הפוך: הידקנו את הלכידות הפנימית שלהם נגד האויב המשותף, השואף למגר אותם. ולכן תקיפה מבפנים החוצה יכולה להיות אפקטיבית יותר. אם האיום של “ישראל והמערב” יורד, מתיחויות הפנים אמורים לשוב ולצוף. איך נדע? אם המשטר יגביר את הענישה וההרתעה, סימן שהוא בלחץ. אך אם ירפה, זרעי הפורענות הפנימית רק יגברו. כך או כך, מבחוץ זה ייראה רע מאוד.

 

איראן מוקפת בחומות, אך אלה חומות מזכוכית, ומה שרואים מבחוץ, יראו גם מבפנים. הזכוכית מסוכנת בשל הדואליות שלה, ומשום שההגנה שלה היא בבחינת אשליה אופטית. הבית מזכוכית, והזכוכית מסוכנת (מוזיקה: Audiomachine).

 

6 הבגידה של אובמה-קרי בישראל כואבת ומדאיגה, משום שהרגילו אותנו לראות בארצות הברית את בעל הברית המושלם; האוהב והאינטימי ביותר. כל כך היללו בזמן ביקור אובמה בארץ את “הברית הנצחית, הבלתי ניתנת לערעור”, עד שמייד הבנתי שיש מקום לדאגה. עכשיו אנחנו יודעים שבמשך חודשים התקיימו מגעים סודיים בין אובמה-קרי לבין האיראנים בדרג גבוה, אך ידידתנו הסתירה זאת מישראל, למרות שיש בין שתי המדינות “דיאלוג אסטרטגי”, ועוד מלל-לילידים מהסוג הזה. כמו אצל פולארד: ארצות הברית הסתירה מישראל מידע שהיא היתה צריכה להעביר. בין שתי המדינות יש חומות, ולא מזכוכית.

בעלי ברית אינם נוהגים כך זה כלפי זה, מה שהופך את התיווך של קרי בנושא הסונים הגרים בישראל (כלומר “הפלסטינים”) למסוכן. קרי הוא האדם האחרון בעולם שהייתי סומך עליו, וחייבים לגייס נגדו את ידידי ישראל הרבים במערב ובבתי הנבחרים האמריקניים כבר עכשיו. בנושא איראן אכן הצלחנו לעורר את הקונגרס, דמוקרטים כרפובליקנים.

כדי לקרוא את מאמר סוף השנה הקבוע שלנו, שיעשה לכם הפעם את השנה: על הפלא הישראלי, והזינוק הכלכלי העולמי שלנו, יש להצטרף למועדון ג’יפלאנט פריים. אפשר לקרוא את תנאי ההצטרפות, ולהצטרף – כאן. לחידוש מנוי קיים – כאן.

המאמר החגיגי והמשמח עמוס גרפים מקוריים, ותצפו דרכו בעולם חדש.
 

7  קרי מסוכן משום שהוא פותח עוד ועוד תהליכים, מניף צלחות זכוכית לחלל, אך לא מסוגל להשתלט עליהם או לסיים אותם; העיקר שיש איזה חוזה, ואולי הוא יקבל פרס נובל לשלום. אך מה עם היישום? מה עם ההמונים שימותו כתוצאה מהניסויים האלה בבני אדם? הוא פתח בנושא הכימי בסוריה, אך זה תקוע, כשכל ה- 1,300 טון חומרים רעילים עודם במקומם (העיקר מפסיקים את חלוקת הערכות); הוא פתח בשיחות על הסדר בסוריה, וזה תקוע עמוק; הוא פתח בהסכם בינים עם איראן, אך גם זה תקוע מהותית; והוא פתח בחצי שנה בנוגע לישראל, וגם זה תקוע. עכשיו הוא רוצה להטריד גם את הלובים, מה אתם יודעים. לקרי יהיה לאן לחזור, כאשר הכל יקרוס. אך לאן אנחנו נחזור אם יהרוס גם אותנו?

 

 

8 ברית שלנו עם הסונים? מאיפה ההזייה הזו, שמנסים גורמים בישראל למכור לנו? קרי והשיעים שלו הם קודם כל בעיה סונית, שכן האש תופנה נגד הסונים, לא נגדנו, ועד כמה שבדקתי, אנחנו עדיין לא סונים. למה שנתערב בכלל בתבערה הסונית-שיעית הזו? ובנוסף, כשחושבים על זה, כל הצרות שלנו היו עם הסונים שמסביב. דווקא חיזבאללה (עד שלא תקפנו אותו ב- 2006) וסוריה נתנו ונותנים לנו יציבות ושקט. השיעים מאיימים עלינו, כדי לזכות בלגיטימציה, אך הם לא מעוניינים במלחמה. לסלפים הסונים לא אכפת מכלום.

דווקא בשבועות האחרונים העוינות כלפינו מצד מדינות כמו סעודיה, כווית וקטר, החריפה. קשה להאמין עד כמה יש שנאה שם כלפינו, למשל אתר “אל-ערביה” של סעודיה המאשים שוב את ישראל בגניבת חלקי גופות של “פלסטינים”, או קטר ששילמה הרבה כסף עבור עלילת הדם של חיסול ערפאת. מה שאומר שאם הסונים כועסים על האמריקנים, הם ישאפו פחות לסייע להם ב”יוזמת השלום הערבית” הפיקטיבית של קרי. קטר הסונית תומכת דווקא באיראן, ולכן היא תמשיך, אולי גם מצרים, שבדרך זו תנסה להתקרב שוב לארצות הברית, אך האחרות נגעלות מארצות הברית.

“יוזמת השלום” הזו, שאין בה לא יוזמה ולא שלום, כבר נחשפת כתחבולה שדופה.

 

9 שאלה קשה: איך תשפיע ההתרחקות הסונית מארצות הברית על התהליך “הפלסטיני”? קשה לדעת, משום שקרי הוא בלתי צפוי. הוא עשוי להרפות, אם יראה שהסונים מתרחקים, אך אובססיבי שכמותו, הוא עוד עלול להעצים את הלחץ על היהודים, כדי להכעיס. אנחנו בקיאים בקריאת המזרח התיכון שהוא בסך הכל צפוי, אך לא בפענוח מצלולי הנפש של הצמד אובמה-קרי.

 

10 ולמה הסעודים בלחץ? משום שהם כבר מבינים הכל. בנדר בן סולטאן, ראש המודיעין, כבר מבין שבעוד כשלוש שנים תנטוש ארצות הברית את המפרץ, משום שלראשונה מאז מלחמת העולם הראשונה היא לא תזדקק עוד לנפט שלו. ההיפך, היא תתחיל לייצא בכמות שתעלה על זו של סעודיה. ואם ארצות הברית תנטוש אותם לגורלם, הם יהיו כפופים לגמרי לברוטאליות האיראנית. גם בלי פצצה גרעינית, איראן תשתלט על המפרץ, דבר שלא יפריע עוד כל כך למערב. איראן חיה בבית מזכוכית, כך  גם סעודיה, והמתח בין המדינה השיעית לזו הסונית רק הולך וגואה. הזכוכית הזו עוד תתנפץ שם, וברעש גדול.

 

◄כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן.

◄אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

◄אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, בדף הזה, למטה.

◄למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת – כ א ן.