בית חרושת לעינויים, מרד בית הכלא בסוריה, והשתיקה בישראל


אל תקנאו בבשאר, מנווט בין איומים לסכנות, וריח הפחד באוויר

מאת ד”ר גיא בכור

וחוסה איגנסיו סאנֵס דה לה בארה היה יוצא מלפניו שוב וכל סמכויותיו בידיו, וחוזר לו אל בית החרושת לעינויים, שהקים במרחק פחות מחמש מאות מטרים מארמון הנשיא, בבניין הקולוניאלי התמים, שהיה בו לפנים בית החולים ההולנדי לחולי רוח, חבוי בחורשת שקדיות ומוקף שדה של סיגלי בר. קומתו הראשונה שמורה לשירותי זיהוי ורישום המצב המשפחתי, ובשאר הקומות הותקנו מכונות עינויים מחוכמות וברבריות, ככל שהדמיון יכול לצייר, עד (שהגנראל) לא רצה לראותן והזהיר את סאנס: אתה עושה את שלך על הצד היותר טוב לטובת המולדת, ובלבד שאני איני יודע כלום ולא ראיתי כלום, ולא הייתי מעולם במקום ההוא. וסאנס דה לה בארה הבטיחו על דיברתו, לשירותך, גנראל, ועמד בדיבורו, כשם שמילא את פקודתו שלא לענות עוד ילדים בני פחות מחמש בחוטי חשמל מחוברים לאשכיהם, כדי להכריח את הוריהם להודות.גבריאל גרסיה מארקס, סתיו של פטריארך, עם עובד, תל אביב, 1979. תרגום מספרדית: ריטה מלצר ואמציה פורת

 


*


 


ושוב, מסתבך נשיא סוריה בשאר אלאסד, ושוב הוא ייחלץ מן התסבוכת. לאחר שנתן את הפקודה לחסל בטון חומר נפץ את יריבו הלבנוני רפיק אלחרירי בפברואר 2005, ונמחל לו; לאחר שנתן את ההוראה לחסל עשרות ממתנגדיו בלבנון, פוליטיקאים, עיתונאים, משפטנים, אנשי פרקליטות המדינה שעסקו בתיק חרירי, קציני צבא, ונמחל לו; לאחר שהסתבך בשורה של שקרים בנושא הכור הגרעיני, ונמחל לו, הוא שוב הסתבך מחדש.


 


לפני 28 שנים, בקיץ 1980 נתן אביו, חאפז אלאסד, את ההוראה לפתוח באש, יש אומרים גם להשתמש בגז כימי, על אסירי כלא תדמור, שבמדבר הסורי. לפחות 600 אסירים מתו בהתקפה, שאז כמו היום, עמדו מאחוריה קיצונים אסלאמיים של “האחים המוסלמים”. העולם דיווח על ההתקפה, כמו היום, ובזה בערך נגמר העניין. לאחר ההתקפה הזו, שבאה בעקבות ניסיון לחסל את הנשיא חאפז אלאסד, התפתח המרד האסלאמי הגדול בעיר אלחאמה בראשית שנת 1982,  מרד שדוכא גם הוא בנהרות דם של אלפי, יש אומרים עשרות אלפי אזרחים. בשני האירועים האלה קנה חאפז אלאסד את המוניטין האכזרי שלו.


 


לפי הדיווחים מסוריה כלא תדמור נסגר, כנראה בשנת 2000 וכמוהו עוד בית כלא ידוע לשמצה, כלא אלמאזה, אך בסוף השבוע הדבר התרחש שוב. התקוממות של אסירים פוליטיים בבית כלא הנמצא קרוב לדמשק בשם צַידנָאיָא, ובתגובה הסוהרים פשוט פתחו באש חיה על האסירים. פה זה לא ישראל, חביבי.


 


על פי ארגון זכויות אדם סורי הפועל מלונדון עשרות נהרגו באופן מיידי, או פשוט נמנע מהם טיפול רפואי כלשהו, עד שגססו למוות. יש גם דיווחים המדברים על 25 הרוגים, ישנם מעל 100. מה בדיוק קורה בכלא הזה אין יודעים בעולם, שכן השלטונות החרימו את כל הטלפונים הסלולאריים של האסירים, ומן המשפחות נמנעת גישה כבר שבוע. רק עשן נראה עולה משם.


למעשה הכלא הזה תוסס כבר חודשיים, ואי השקט הזה השפיע על בית כלא אחר בסוריה, בית הכלא הגדול ביותר בסוריה, כלא עדרא, עדות לחולשת הנשיא ולהתעצמות הכוח האסלאמי.


בסוריה מי שאחראי על בתי הכלא הוא המשרד לביטחון הפנים, ורוב בתי הכלא נמצאים תחת ניהול הצבא והמשטרה הצבאית; במילים אחרות, גורמי המודיעין האחראים על בטחון המשטר. לפי דו”חות ארגון אמנסטי המציאו שלטונות הביטחון בסוריה לא פחות מ- 25 שיטות עינויים שונות, הנמצאות בשימוש.


 


לאחר האש החיה עלו חלק מן האסירים לגג הכלא והתבצרו שם, ישנם דיווחים לא בדוקים שהם חטפו סוהרים, אך איזה גורל מצפה להם, כאשר ברירת המחדל היא הריגתם הפרועה? גם הדיווחים נפסקו, לאחר שהשלטונות הסוריים התערבו באמצעי התקשורת הערביים.


 


הדיכוי הברוטאלי והמבוהל הזה מעיד עד כמה לחוץ המשטר הסורי מהפיכה אסלאמית שעוד עשויה לקרות במדינה, כאשר כאן נוסף המרכיב הסוני, אליו משתייכים כל הגורמים האסלאמיים; עד כמה זמני הוא המשטר, נואש, מי שנאלץ לאחוז במדינה בכוח הברוטאלי ביותר. עכשיו אפשר גם להבין איזה שירות עצום עושה ישראל למשפחת אלאסד בלגיטימציה שהיא מעניקה לה בשיחות בתורכיה. מבור תחתיות אנו מעלים את בני המשפחה הזו, מכלא צידנאיא הישר לפאריז.


זה המשטר שאוהבי החירות והשלום בישראל כה לוחצים לנהל איתו משא ומתן, זו הממשלה שאוהבי החירות והחופש בעולם הערבי, עזמי בשארה למשל, כה מעריצים. זה המשטר הכה שנוא על הסורים עצמם, ודווקא אל המשפחה והמשטר האלה אנו מתעקשים להתקרב.


 


איך זה שהתקשורת הישראלית כמעט אינה מזכירה את אירועי הכלא בסוריה, שמסעירים את העולם הערבי? האם דיווחים כאלה עלולים לקלקל את פנטזיית החומוס בדמשק, שהבטיחו לנו? לא נעים להודות עם מי יש לנו כאן עסק? וארגוני “זכויות האדם” הערביים? וכי לסורים אין זכויות? לפתוח באש חיה על עשרות אסירים? על פרומיל מכל זה כדור הארץ היה מפסיק להסתובב אם היה מדובר, חלילה, בבית כלא בישראל.  


 


המשעשע בסיפור הוא הודעה של ארגוני זכויות אדם בתוך סוריה (כלומר אלה הכפופים למשטר ועושים את רצונו) לפיה משפחות האסירים פנו בבקשה אל הנשיא בשאר אלאסד שיתערב במצב, לעצור את ההרג. אכן, הוא אינו יודע דבר, חייבים לעדכן אותו! 


*


 אבל תנוח דעתך, אדוני הגנראל, כי אוהביה הטובים של המולדת אומרים שאתה אינך יודע כלום, שכל זה קורה שלא בהסכמתך, שאילו ידע אדוני הגנראל היה שולח את סאנס לשכון עפר בבית הקברות לבוגדים של מבצר הנמל, וכל אימת שנודע להם על מעשה זוועה חדש הם נאנחים ואומרים בליבם, אילו ידע הגנראל, אילו רק מצאנו דרך להודיעו.
האם הצטרפתם כבר למועדון Gplanet Prime, המאפשר לכם לדעת כיצד תפעל איראן, אם תותקף? ההצטרפות למועדון היא בתשלום. כיצד עושים זאת?

לקריאת המאמרים המרכזיים שפורסמו באתר בנוגע לסוריה ולמשפחת אלאסד

לרשימת המאמרים שכבר פורסמו ב- Gplanet Prime.