במאמר הזה תעוף נשמתכם ישר לשמיים. מה אפשר ללמוד ממנו?

מאת ד”ר גיא בכור

 

בסביבות שנת 1638 נדהם האפיפיור הגדול, אורבן השמיני, כאשר שמע את הלחן המוזיקלי החדש של מלחין הקאפלה הסיסטינית בוותיקאן, גרגוריו אלגרי (Allegri), לתהילים נ”א, “חנני אלהים” (Miserere mei, Deus , “המיזררה”). היה זה לחן כה ענוג, כה מטריף את החושים, כה מרומם, כה יפה, עד שהאפיפיור הורה, שהלחן הזה לא ייצא לעולם מתחומי ארמון הוותיקאן. האפיפיור קבע שהלחן הזה יבוצע רק פעמיים בשנה, ביום רביעי, וששי של שבוע הפסחא, לקראת שלוש אחר הצהרים, ובוותיקאן בלבד. כך נולדה יצירת המסתורין, המיזררה.

במהירות התפרסם בכל העולם הנוצרי דבר הלחן “היפה ביותר שנכתב אי פעם”, המושמע בקאפלה הסיסטינית בלבד, כמי שיורד מן השמיים. מקהלת האפיפיור היתה מורכבת מזמרים רגילים ומ”קסטראטי”, דהיינו סריסים, שהשמיעו את קולות הסופראנו הגבוהים. כיוון שלא נראו, נשמעה המוזיקה הענוגה הזו כמגיעה ישירות מגן העדן. מה היה מיוחד בה? צליל הסופראנו מעורר ההשתאות, המטריף, הנוגע בשמיים, והמופיע בה שלוש פעמים. כל  מי ששמע את הלחן הזה, הוקסם ממנו, לכל ימי חייו. הצליל הזה מופיע במילים: “כבסני מעוני, ומחטאתי טהרני” ושוב: “לב טהור, ברא-לי אלהים, ורוח נכון, חדש בקרבי”.

האפיפיור טען כי הלחן הזה כמוהו כתמונה מקורית, שאפשר לראות אותה רק בוואתיקאן. נכון שהיו עוד שני עותקים שהגיעו לחצרות מלכות באירופה, כמתנת האפיפיור, אך הם אבדו עם השנים. המיזררה הושמעה רק בוואתיקן, והוכרז בידי האפיפיור, כי מי שיעתיק אותה, יפיץ אותה או ישמיע אותה מחוץ לקאפלה הסיסטינית, יגורש מן הכנסיה הקתולית, שהיתה אז מעצמה אדירה. החרם הזה החזיק מעמד לא פחות מ- 132 שנים, עד שנשבר בידי נער צעיר.

 

אך לא סתם נער צעיר. הנער הזה לא היה אחר מאשר וולפגאנג אמדיאוס מוצארט. 

ב- 11 באפריל 1770 ביקרו מוצארט (אז בן 14) ולאופולד אביו בוותיקאן, במסגרת סיבוב הופעות אירופי. כיוון שהיה זה שבוע הפסחא, נכנסו השניים לקאפלה הסיסטינית בוותיקאן, להאזין למה שכל אירופה דיברה עליו במסתוריות: המיזררה של אלגרי. מוצארט שמע את הלחן, שבוצע, גם בזמנו, בידי מקהלת הגברים, חלקם סריסים, וכאשר חזר למוטל עם אביו, מיהר לרשום מן הזיכרון את הלחן כולו. 

ביום ששי, השניים חזרו בפעם השניה, כשמוצארט מסתיר את כתב היד בכובעו. הוא הכניס כמה תיקונים קטנים, כאשר שמע את הביצוע בפעם השנייה, וכך היתה המיזררה בידיו. 

הוא הגניב את כתב היד להיסטוריון אנגלי של המוזיקה, ד”ר צ’ארלס בארניי (Burney), שפרסם אותו בלונדון, לראשונה אי פעם. בארניי השמיד את כתב היד של מוצארט, כדי להגן עליו מפני סילוק מן הכנסייה הקאתולית. הלחן  נפוץ במהירות בכל רחבי אירופה, והפך לאחד הלחנים החשובים בתולדות האנושות, יש האומרים שזהו הלחן הענוג ביותר שנכתב בידי יצור אנוש אי פעם. 

עם השנים ביקרו בקפלה הסיסטינית גם פליקס מנדלסון ופרנץ ליסט, והם הציעו תיקונים ללחן המקורי של מוצארט, ורק בשנות הששים של המאה העשרים נתקבע באנגליה הנוסח הסופי והמוסכם על כולם, שאותו אתם יכולים לשמוע כאן. ובכן, לפנינו היצירה היפה ביותר שהולחנה אי פעם. שלוש פעמים תעוף נשמתכם ישר לשמיים.

 Vox stellarum: 1:46, 4:12, 6:43.

כאשר נודע שמוצארט הגאון הוא זה שהדליף את הלחן המסתורי, מחל לו האפיפיור, בשל כשרונו הרב, והחרם הוסר.

החידה ששאלתי את עצמי פעמים רבות היתה, איך זה שרבים כל כך ניסו לרשום מן הזיכרון את היצירה, וכולם נכשלו, או היו רחוקים מתוצאה משביעת רצון, ורק מוצארט הצליח.

בעבר ייחסתי זאת לגאונותו הרבה של וולפגנג אמדיאוס מוצארט, בלי להתעמק בזה יותר מידי. אלא שבשנים האחרונות אני סבור שהבנתי את התעלומה, הודות לאינטרנט ולאתר יוטיוב.

באתר יוטיוב אפשר להגיע לתווים של יצירות רבות, דבר שלא היה אפשרי או לא היה קל בעבר, וכדי לנסות את המיזררה בפסנתר, הורדתי את התווים, וכאן חיכתה לי הפתעה.

המיזררה המהוללת, המסתורית, שמעל 130 שנים רבים ניסו לכתוב אותה לשווא, היא לחן פשוט, ברמה של נגן נתחיל. אקורדים בודדים, חוזרים על עצמם בשורה, תוך הסתמכות על סי במול האהוב.

אלגרי כתב יצירה ווקאלית מקהלתית פשוטה מאוד, בחמישה קולות על אקורד אחד, כאשר באחד הקולות הוא קישט בזעקת הסופרנו, עם סיום מאוחד של הקולות. מוצארט פשוט חשב אחרת: הוא הבין שמדובר ביצירה פשוטה ומעוטרת, בעוד אחרים נטו לחשוב שמדובר ביצירה מסובכת ומורכבת, וכך גם רשמו אותה. כיוון שחשב פשוט, מוצארט הצליח.

תודה לאלגרי, תודה למוצארט, תודה ליוטיוב, תודה לאינטרנט, שהעשירו את חיינו והביאו את הגאונות הזו אלינו. זו יצירה לכל החיים, שמי שמתוודע אליה, לא יוכל לעזוב אותה עוד.

נעזוב עכשיו את הגאונות, ונחזור למציאות. מוצארט הבין שהדבר המוצלח ביותר יכול להיות גם הפשוט ביותר, ובכך גם אני מאמין. במהלך השנים האחרונות הצעתי כאן באתר שורה של הצעות פשוטות, כיצד להשביח את החיים שלנו בישראל. הצעות פשוטות, מקומיות, אך לעניות דעתי בעלות פוטנציאל רב. חלק התקבלו על ידי מקבלי ההחלטות, וחלק עדיין ממתינות לתורן. 

בין הייתר:

כיצד למתג את ישראל מחדש, סביב נושא הרפואה, כך שתיגע אישית בכל אדם בעולם (1)

כיצד להחזיר את היורדים שלנו (1)

כיצד לתקן את הבינוניות והמשפטפטת שהשתלטו עלינו

כיצד נחזיר את היורדים שלנו (2)

כיצד לפתור את הבעייה הדמוגרפית המחריפה בירושלים

איך לחבר את עזה למצרים

כיצד נכבש צה”ל על-ידי התקשורת, וכיצד ישתחרר ממנה

כיצד להפוך את ישראל למדינה ירוקה ראשונה בעולם?

“שנת הדרקון”: תוכנית פשוטה ויעילה להחזרת הביטחון העצמי שלנו

למה אבדו לנו שלושה עשורים?

כיצד להתפטר משלטון המשפטנים, המכרסם בנו?

אנו פשוט איננו מבינים את האיזור סביבנו

איך נמתג מחדש את מדינת ישראל (2)

וכיצד ניצור לנו קול בינלאומי, כמעט בחינם?

עופו רעיונות פשוטים אל השמים, והתפשטו במרחב. לחנים פשוטים, אתם כבר יודעים, יכולים לעוף רחוק.

אני מבקש באופן אישי, ממי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לא לשכוח, ולחדש אותו. כדי לחדש את המנוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

למבקשים להירשם לקבלת התראות על מאמרים חדשים – עושים זאת בלחיצה – כ א ן.

◄כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, יש להירשם לשירות המאמרים בתשלום, Gplanet Prime. קוראים את כל המאמרים בתשלום שכבר פורסמו, וממשיכים לתקופה נוספת. ניתן להירשם – כ א ן.

האם תצרפו עוד קוראים לאתר שלנו? את החברים שלכם? אנא, ספרו להם על האתר, שמחו אותם. עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, כאן למטה.