בצעד נואש פתח אסד עימות צבאי על הגבול. ישראל, בינתים, סופגת

[face-book-like]    


מאת ד”ר גיא בכור

“אם האויבים שלך אינם רוצים להלחם איתך, הדבר משום שהם חושבים שזה מנוגד לאינטרס שלהם, או משום שאתה כיוונת אותם לחשוב כך”.


סן טסו, המאה הרביעית לפני הספירה


 


1.      ההרתעה עבדה במרבית הגזרות, כמו שהיה צפוי שיקרה. המצרים והירדנים, מסיבות של יציבות השלטון שלהם, מנעו מראש כל הפגנה או עימות של פלסטינים. הלבנונים נבהלו מן האיום הישראלי, והמימשל הלבנוני וחיזבאללה לא אפשרו שום חצייה של הקווים. מבחינת הלבנונים הפלסטינים חזרו למעמד שהיה להם קודם לכן. חיזבאללה כבר מבין שאם יתיר לפלסטינים לחזור ולהתעמת עם ישראל, הוא עלול להיות לבסוף הקורבן. ומי בלם את את הפלסטינים מרצועת עזה, שביקשו לצעוד למעבר ארז ולהתעמת עם חיילי צה”ל? משמרות של חמאס, בשורות ארוכות של חיילם שחורי מדים. כן, חמאס הוא כבר מימשל שרוצה לשמור על קיומו, והוא תופס עימות עם ישראל כמנוגד לאינטרסים שלו, לפחות עכשיו. במילים אחרות, ישראל הצליחה להרתיע את כל הגזרות הבעייתיות – חוץ מזו הסורית.


 


2.      השלטונות הסורים הם אמני התחבולה והתרמית. אלה שרצחו את בשיר ג’מאייל, כמאל ג’ונבלאט, רנה מועווד, רפיק אלחרירי ועוד שורה ארוכה, אלה שהקימו כור גרעיני צבאי באחיזת עיניים, והונו דורות שלמים של תמימים בישראל, תמיד גלגלו עיניים לשמים. הם אף פעם לא עשו זאת ישירות, אלא תמיד באמצעות סוכנים, ומי כמו הפלסטינים לשרת את מטרותיהם, בדיוק כמו היום. לא יכול להיות שום ספק שהמודיעין הסורי רב התחבולות ניצב מאחורי הפרובוקציה. הטלוויזיה הסורית העבירה שידורים חיים מיום הנכסה, וזו הטלוויזיה של המשטר, שלא דיווחה על אף עימות בתוך סוריה, והנה, פתאום שידורים חיים, והסתה. סורים נקראו לזרום לעבר הגבול עם ישראל, ורובם בכלל לא פלסטינים.


 


ברגע שראיתי מפגינים מגיעים לאיזורי הגבול בשעות הבוקר, הכל כבר היה ברור, משום ששום אזרח, בוודאי לא פלסטיני, לא היה יכול להתקרב בעבר לאיזורים האלה, שבהם שולט הצבא הסורי. בנוסף, המפגינים קראו סיסמאות בשבח הנשיא הקטלני, בשאר אלאסד, ועוד אינדיקציות. הכל מתוכנן מראש. הזמינו כתבים, אמבולנסים, הכל מסודר.


 


3.      מדוע בשאר עושה את זה? משום שהוא נואש. לאחר הפגנות מאות האלפים נגדו ביום ששי, אין לו כבר מה להפסיד, והוא מנסה את הקלף הישראלי באופן באמת נואש. רק היום, ביום ה”נכסה” נהרגו בצפון סוריה עשרות מפגינים. במילים אחרות, הוא לא הצליח להסיט את תשומת הלב לעבר ישראל, כפי שנהג תמיד, אך הוא ממשיך לנסות. הרי מה היתה הלגיטימציה היחידה שלו לשלוט עד היום? הטענה המופרכת שהוא מגן על הסורים מישראל הנוראה, והוא ניסה להציג את הטענה הזו היום. כרגיל, הפלסטינים הם כסף קטן, בו משתמשים המשטרים הערבים לתועלתם.


אסד אינו משלם עכשיו שום מחיר על הפרובוקציות שלו, וזה רע.


 


4.      מה ישראל היתה יכולה לעשות? המלחמה המוצלחת ביותר היא המלחמה שנמנעה. האוייב שלנו אינם אותם פלסטינים, אלא קודם כל אסד, כפי שהוכח בלבנון. ההרתעה היתה צריכה להגיע אליו. איך? לפגוע בבטן הרכה ביותר שלו, המדאיגה ביותר, פגיעה שתגרום לו פחד אמיתי. הרי היום הוא לא מפסיד דבר.


 


כדי להרתיע תוקפן צריך להיות מומחים בהטעיה, במניפולציה, ואין אלה אנחנו. צריך להכיר את הפחדים של הצד השני ולהשתמש בהם. ההרתעה צריכה להיות מעורפלת, שכן ככל שהיא כללית יותר, כך הדמיון של האוייבים יתעצם, והתקפה עליך תיראה להם מסוכנת יותר (מה שהשלטונות הטורקיים עושים לנו עכשיו עם המשט. הם השמיעו אזהרה כללית מאוד). דוגמה למה שניתן היה לעשות? להעביר לשלטונות הסוריים מסר שקט, שאם עוד פעם יחזרו על הפרובקציה מן הגבול, או לא יפסיקו אותה, תשקול ישראל “לסייע למפגינים” הסורים נגד אסד, בלי לפרט. זה הכל, ואם כך היה נאמר, כל מה שראינו היום בגבול שבגולן, היה נמנע. ישראל לא צריכה לעזור באמת, ולא ברור מה תהיה העזרה הזו, וכיצד. תנו לדמיון של הצד השני להשתולל. ככל שההרתעה תהיה כללית יותר, כך הוא יראה את ההתקפה נגדך מסוכנת לו יותר. עובדה, עם חיזבאללה זה עובד.
כך נראתה רצועת עזה היום. חיילי חמאס מונעים מהאזרחים הפלסטינים לצעוד לעבר מעבר ארז. חמאס מורתע, וחושש מידה של ישראל (צילום: אימאג’בנק/גטי אימג’)


 


5.      איפה המפגינים? תהו שדרני הרדיו הרבים, וכתבי הטלויזיה שהתפרסו על גבול לבנון. המפגינים לא הגיעו, משום שהלבנונים וחיזבאללה כבר טעמו מיידה הקשה של ישראל בעבר, הם יודעים שהיא נוהגת להשתגע לפעמים, והם לא רוצים את זה שוב. הסורים לא מכירים את התכונה הזו שלנו. איך עושים הרתעה טובה? תן לאוייבים שלך “סיבה לדאגה”. אם יש סיבה לדאגה, אם יחשבו הרבה לפני שיתקפו אותך. כולם פוחדים מהמשוגע. האם נתנו גם עכשיו סיבה לדאגה לסורים? לא. ולכן עדיין אפשר לעשות זאת, אחרת הבעייה בגבול איתם תיהפך לכרונית. מי שויתר בנעלין ובבלעין, יקבל אותה בגולן.


 


6.      המזרח התיכון סוער, כפי שלא סער מאז הוקמו מדינות הלאום הערביות לפני כתשעים שנים. לוב בוערת, סוריה בוערת, תימן בוערת, סודאן ממשיכה במלחמה הפנימית שלה, בעיראק משתולל הטרור הסוני, בחריין שוב סוערת, באיראן התחדשו ההפגנות (ככל שרמת האיום הפנימי על המשטר בטהראן תגבר, כך ההתקפות המילוליות על ישראל יהיו ארסיות יותר), אי השקט נמשך במצרים, והתקשורת הערבית עסוקה רק בזה. למי יש שם זמן לפלסטינים? אפילו אתר אלג’זירה שמקדם את הנושא הפלסטיני באופן מלאכותי, התקשה למצוא להם זמן היום, בים הדיווחים על החורבן המשתרר סביב, במסגרת “האביב הערבי”. אם זה האביב, אבוי מה עוד מחכה בקיץ ובחורף. אפקט פרח הצבעוני נמשך, והפלסטינים מודאגים מכך, זו הסיבה שהם מנסים ליצור פרובוקציות ורעש במערכת.לפני שתמשיכו במאמר, אני קורא לכולם להירשם ולהצטרף אל הבסיס למעורבות האינטרנטית שלנו, לדף קוראי ג’יפלאנט בפייסבוק.

 


7.      מה שהם כן הצליחו לעשות בשבועות האחרונים זה להחיות את בעיית “הפליטים”, כאילו הרגע הם עזבו ולא לפני ששה עשורים, כמו עשרות מליונים בתום מלחמת העולם השניה. איש מבין המפגינים האלה אינו פליט, אלא במקרה הטוב צאצא של פליטים דור שלישי, אם בכלל. חוץ מירדן, אף משטר ערבי לא נתן להם שום זכויות, ולכן נותרה הבעיה. המשטרים הם האוייבים שלהם. ברגע שנושא הפליטים נכנס, ברור שהפתרון המדיני עם אבו מאזן הפך לבלתי רלבנטי, משום שאותם פליטים כלל אינם רוצים להגיע למדינה הפלסטינית הזעירה, אלא לישראל. עובדה שהיום שוב ניסו לצעוד פלסטינים מעזה לעבר ישראל. אבל הם  כבר בתוך ה”מדינה הפלסטינית”, אז לאן הם צועדים?


 


8.      חיזבאללה מתייצב חד משמעית לימין אסד, אין לו ברירה. הפחד שלו גדול ואמיתי, משום שאם המורדים הסונים ישתלטו על סוריה, וזה צפוי לקרות מתישהו, הוא סיים את הסוס. אתמול נערכו הפגנות בביירות מצד אנשי חיזבאללה בתמיכה בנשיא אסד. הפגנות אלה נתפסו בעולם הערבי כבדיחה, וחיזבאללה מעולם לא היה מבודד כפי שהוא מבודד היום.


 


9.      הפלסטינים שוב הופכים להיות הבעיה של המשטרים הערביים. מצרים שוב מוצאת את עצמה מתעמתת איתם בעזה, הכתר הירדני מתעמת איתם בפנים (אבל לא יותר מידי), הסורים תקועים איתם, והלבנונים שונאים אותם. כל עוד הפלסטינים הם בעייה למשטרים הערביים, הגבול הישראלי יהיה רגוע, פחות או יותר.


 


10.  בצה”ל החדש, לאחר שנכבש בידי בג”ץ, מתגאים בתגובה “המדודה” וה”שקולה” בימי הנכבה והנכסה. נכסה בערבית היא בעייה כרונית החוזרת על עצמה, וזו עלולה להיות הפעם הבעיה הכרונית שלנו. ימים כאלה יחזרו שוב ושוב, והם עלולים להתפשט גם לגבולות נוספים, אם ההרתעה לא תחזור מייד.


 


אם אנחנו מנסים להיראות מרתיעים, יש לנקוט את המדיניות ההפוכה: להיראות בלתי צפויים ולא רציונאליים. חובה להיראות כאילו אין לך מה להפסיד, אתה צריך להראות שאתה מוכן לקחת את אויבייך למטה איתך, והם חייבים להבין שכדי לתקוף אותך הם ישלמו מחיר יקר, אפילו של אובדן עצמי. אם הם יחושו כך, להלחם בך ייראה להם מאוד לא אטרקטיבי, ואת זה אנחנו צריכים לעשות. מספיקה פעם אחת, שאנשים יראו כמה לוחמני אתה, והם יפנו אליך תמיד עם שמץ של דאגה בליבם. מן הבחינה הזו מספר ההרוגים הגבוה בצד השני יוצר בכל זאת איזו הרתעה. וכמו שמקיאוולי אמר באימרה מפורסמת, הרבה יותר יעיל להיות מפחיד מאשר אהוב.כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת.
ניתן להירשם –
כ א ן.

אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, בדף הזה, למטה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת –
כ א ן.
[face-book-like]