"ג'ירג'ס" מבעיר את הטוקבקיסטים

התכוונתי לכתוב היום על מחאות של ארגונים מוסלמיים בארצות הברית נגד תדמית המוסלמים בסדרה האמריקנית של רשת פוקס “24”, לאור מאמר שקראתי בעניין באתר רשת “אלערביה”, אלא שדווקא תגובתו של גולש ערבי בשם ג’ירג’ס, שהופיעה בתגובה למאמר מעניינת אפילו יותר מן הנושא עצמו. זה יתרונו של האינטרנט, שהוא מאפשר אנונימיות, ולכן תגובות אמיתיות יותר, מהבטן.


וכך כתב שם ג’ירג’ס, כמובן בערבית,  כשהוא פונה אל אותם גורמים מוסלמים  שמתחו ביקורת על הסדרה, ובעצם למוסלמים בכלל שהגיעו לאמריקה:


 


“מה אתם רוצים, ככה זה בדמוקרטיה. האם הטלוויזיה האמריקנית אינה צוחקת מן הנוצרים? מן הממשל האמריקני עצמו? אתם חושבים שהם חלשים ואתם חזקים? אם כך אתם אנשים רדודים, שאינם מבינים. מה, רק תקשורת שתשכח את כל האסונות שגרמתם ועוד תגרמו, אתם רוצים?  רק שיהללו אתכם כל הזמן? האמת היא שאנחנו לא רואים מכם אלא שנאה ורצון לאסלם את אמריקה. למה מותר לכם לקחת את האסלאם לאמריקה ואסור לנצרות להגיע לעולם הערבי? אם לא מוצא בעיניכם, תעזבו את המערב. כל מקום שנכנסתם הרסתם, וגרמתם לתושבים המקומיים לשנוא אתכם..”


 


התגובה שלו עוררה זעם רב אצל הטוקבקיסטים האחרים, שכמובן מתחו עליו ביקורת והצדיקו את ארגוני זכויות המוסלמים בארצות הברית. עלי לציין שבניגוד לתגובות גולשים בארץ, בעולם הערבי שומרים בדרך כלל על תרבות דיון באינטרנט, גם כשאי ההסכמה גדולה. אין העלבות ואין הרבה פגיעות מתחת לחגורה.
חלק ציינו כי הסדרה משודרת בחלק גדול ממדינות ערב, וכדי להפסיק את הצגת המוסלמים בצורה שלילית, יש להחרימה. כמובן ששום ערוץ טלוויזיה ערבי לא יחרים סידרת טלוויזיה שכה מצליחה בעולם הערבי עצמו.


 


בכל מקרה, העונה הששית של הסידרה “24” עוררה כעס אצל ארגונים אלה, שכן לטענתם, הסידרה מציירת את המוסלמים כטרוריסטים, המשגרים טיל גרעיני גנוב נגד מטרות האמריקניות. דוברי הארגונים הוסיפו כי בסדרה מוקמים מחנות מעצר למוסלמים בשל הכוונות האלה ובשל גל פיגועי מתאבדים במדינה. “זו פגיעה בזכויות האזרחות”, טענו. ארגונים אלה הוסיפו וציינו כי טלוויזיה אינה רק משקפת דעת קהל אלא גם יוצרת אותה, ולכן סכנתה רבה בכל הנוגע לתדמית האזרחים האמריקנים המוסלמים. לטענתם נפגשו כבר לפני שנתיים עם יוצרי הסדרה והביעו את מחאתם לפניהם.


 


יש לציין שלא כל המגיבים הערבים מקבלים את גישת הרוב, ויש הכותבים כי הסדרה אינה יוצאת נגד המוסלמים אלא כנגד טרוריסטים, שהם, לדברי כמה כותבים, הסכנה האמיתית של המוסלמים.