גלעד שליט הפך כלי במלחמה בין פתח לחמאס. הסיכויים לשיחרורו לא השתפרו


מה עושים עם השבויים?

מאת ד”ר גיא בכור

ספק אם קלטת השמע שנתקבלה היום בישראל, של החייל השבוי גלעד שליט, מיועדת בכלל לישראל. המטרה היא להילחם בכוונות הלגיטימציה של אבו מאזן נוכח כישלונו הנורא בכיבוש עזה על ידי חמאס. כרגיל, הצדדים הערביים נאבקים ביניהם, באמצעות הכלי שנקרא ישראל.


המטרה החמאסית היתה להבהיר מי בעל הבית הפלסטיני, מי יקבע האם ישוחררו אסירים פלסטיניים, וכמה. כאשר אבו מאזן נמצא בקרב הבלימה של הלגיטימציה הפלסטינית, בשארם א-שייח, המטרה היתה להראות שחמאס הוא הבוס בדברים האמיתיים של הפלסטינים.


כפי שכתבתנו כאן, חמאס מודאג מאוד מסדר היום של שארם א-שייח, שעלול לסגור עליו לחלוטין, ולקעקע את שלטונו בעזה, והוא בוחר להשתלט על סדר היום הבינלאומי, והוא אכן  הצליח. המסר הוא פנים פלסטיני. כלי המשחק הוא חייל ישראל שבוי.


 


סוף סוף ניתנה חותמת אותנטיות לחטיפת גלעד שליט. אל מול מלל דברי הבלע בשנה האחרונה בתקשורת הערבית והבינלאומית, שהוא מוחזק בידי אלקעדה, בידי חמולות, כנופיות למיניהן, שמועות שבחלקן עודדו על ידי חמאס כדי להסיר מעליו אחריות, באה הקלטת ומייחסת את אחזקתו לחמאס בלבד. המטרה היתה לאותת לפלסטינים שיש כתובת, והיא חמאס, אך זה יכול להיות איתות גם לישראל. חמאס לא יוכל לרחוץ בנקיון כפיו, ולטעון שאין לו שליטה על חיי שליט.


 


המסר של חמאס לעבר ישראל הינו השיטה הפלסטינית הידועה, של לוחמה פסיכולוגית בתוך ישראל, להרבות מחלוקת ושינאה, אולי הציבור ייצא נגד הממשלה, או ההיפך. אלא שהדברים שנכתבו, ואותם קרא שליט, לא רק שנכתבו בעברית קלוקלת אלא שגם היו שקופים למרבית הציבור הישראלי. כמו קול הרע”ם מקהיר, גם כאן מבינים הכל שמדובר בתעמולה פסיכולוגית, ולא מתוחכמת במיוחד. בכלל, השנים האחרונות, בעיקר בזכות חמאס, חיסנו אותנו, כחברה ישראלית. אם בשנות השבעים, השמונים והתשעים, כתשנו פה איש את אחיו, האם ערפאת רוצה שלום או לא, היום פשוט כבר לא אכפת. התבגרנו.


 


חמאס בלחץ, ואני חוזר על זה. הוא מבין שעזה היא השיג גדול מבחינתו, אך יכולה להיות גם חורבנו. מבחינת כללי ניהול המשא ומתן של הבזאר המזרח תיכוני, כללים שהוקצנו על ידי חיזבאללה, חמאס נתן כאן אות חיים ללא קבלת תמורה. הוא ויתר. מדוע? כי היום חמאס הוא בן ערובה בידי גלעד שליט לא פחות מאשר להיפך. חמאס אוחז בידו כלי אסטרטגי בדמות חייל ישראל, אך זו גם צרה גדולה לחמאס, המביאה לבידוד של הפלסטינים ולקריסתם הפנימית.


חמאס ביקש לאותת על עוצמה, אך בפועל אותת על חולשתו.איש מבין הפלסטינים לא האמין שממשלת ישראל תתמיד בסירובה לשחרר אסירים פלסטינים במשך שנה. כמו חיזבאללה, גם הם טעו בהערכת החברה הישראלית, הממשלה הזו, ובעיקר בראש הממשלה אולמרט, אותו ראו כחלש. גלעד שליט הוא נכס בידיהם, אך הוא הופך יותר ויותר לנטל.
חמאס ביקש לאותת על עוצמה, אך בפועל אותת על חולשתו.


 


האם הקלטת מעידה על רצון פלסטיני להגיע לעיסקה? יש רצון כזה, אך אין יכולת. עיסקה משמעה שיוחזרו לשטח מאות פעלים של פתח, עיסקה משמעה חידוש המתח בין שתי התנועות, ווטו הדדי על שחרורים, ועוד צרות. כיום, לאחר השינאה הפנים-פלסטינית העצומה, ונפילת רצועת עזה בידי חמאס, הסיכוי להוציא עיסקה כזו לפועל – רק הלך ופוחת.

מדוע המו”מ לשחרור גלעד שליט אינו מתקדם?