גל הסנקציות החדש נגד איראן יוצא לדרך: הטבעת ממשיכה להתהדקהלם במדינות המיפרץ מאיום איר
אני

הפתעות צבאיות במפרץ הפרסי

גל הסנקציות השלישי נגד איראן יוצא לדרך, לאחר שהלילה הסכימו עליו כל החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה. האם יש לאיראן סיבה לדאגה? יש ויש.

הטיוטה נמסרה הלילה לחברות הלא-קבועות במועצה, שאין להן זכות ווטו, ואשר רובן ככולן יתמכו בטיוטה, עליה מסכימות, כפי שהדבר נראה, גם רוסיה וסין. זו טיוטה שגם היא עברה סוג של איכוך, והוסכם שאם הגל הזה לא יעבוד, גל הסנקציות הבא כבר יכלול צעדים דרקוניים עוד יותר כלפי איראן. מועצת הביטחון אמורה להצביע על הסנקציות הללו, ולאשר אותן עד לסוף השבוע.


 


מה החידוש המרכזי והחמור ביותר מבחינת איראן? מועצת הביטחון אוסרת על מדינות העולם ועל מוסדות כספיים בינלאומיים להגיש כל סיוע כספי או תמיכה כספית לאיראן, להוציא למטרות הומניטאריות. למשק מקרטע כמו זה של איראן, ולכלכלה חולה, זו מכה קשה מאוד. אסור יהיה לעזור למדינה בתוכניות פיתוח, הרחבת בתי הזיקוק לנפט, או כל תוכנית כלכלית אחרת. את ההחלטה הזו תרגיש הכלכלה האיראנית היטב. ירגישו אותה האזרחים, שהמשק שלהם ממשיך לנבול, תרגיש החברה.


ההחלטה היא גורפת על כל מדינות העולם, ללא יוצא מן הכלל. מדינה שתגיש סיוע לאיראן – תוצג כמדינה עבריינית.


 


בנוסף מחליטה המועצה להחרים את הבנק האיראני הגדול “בנק ספאח“, זהו בנק חצי-ממשלתי ותיק, שהממשלה האיראנית המהפכנית משתמשת בו כדי לגייס כספים לפרוייקטים ציבוריים רחבים. בעולם מעריכים כי בנק ספאח עומד מאחורי מימון תוכנית הגרעין של המדינה, ומטרת החרמת הבנק היא לייבש את התוכנית, בשל חוסר מימון. גם זו החלטה קשה מבחינת איראן, שכן הבנק מממן שורה של פרוייקטים כלליים לפיתוח ברחבי המדינה. למעשה זהו בנק המימון המרכזי של הממשלה (מצ”ב נתוניו הכספיים), ויש לו סניפים בפרנקפורט (גרמניה מאוד חשובה לתעשיית הבנקאות האיראנית), לונדון, פאריז ורומא. יש בכך התראה, שכן בעתיד ניתן יהיה לחנוק את המערכת הבנקאית האיראנית לגמרי.


 


בנוסף מחליטה מועצת הביטחון להקפיא את חשבונות ואת התנועות הכספיות של שורה של אישים וחברות התומכים או קשורים בתוכנית הגרעין של איראן, הרחבה לרשימה קודמת. כמו כן הורחבה רשימת החרם כנגד חברות הנשלטות בידי “משמרות המהפכה”, פגיעה ישירה במקור כוחו של הנשיא אחמדינג’אד.


 


בנוסף, כל מדינה שאליה ייכנס גורם איראני הקשור בתוכנית הגרעין, חייבת ליידע על כך את האו”ם. בגל הבא של הסנקציות כבר ייאסר על אישים אלה לעזוב בכלל את איראן. המטרה היא גם לבנות בנק מידע על האישים הקשורים בתוכנית הגרעין, או לייאש אותם, ולעודד את בריחתם למערב. מעתה כל פעיל בתוכנית הגרעין של איראן יהיה מזוהה בשמו, חשוף, ויהיה אחריו מעקב בינלאומי. מפתחי תוכנית הגרעין ישלמו מחירים אישיים, כולל אפשרות של העמדה לדין בינלאומי בעתיד.


 


בנוסף, מורחב האיסור על איראן לייצא נשק אל העולם, ומעתה יהיה זה איסור גורף ובינלאומי. זו מכה קשה מאוד לתעשיית הנשק האיראנית. בעימות אפשרי בין ישראל לחיזבאללה למשל, אסור יהיה על לבנון להכניס מעתה נשק איראני לתחומה, וכך המצב גם לגבי סוריה.


 


בנוסף, מעכשיו כל מדינה שתרצה למכור נשק לאיראן תצטרך לקבל את אישור האו”ם. כך הולכת ומתהדקת הטבעת סביב המשטר החתרני ביותר באיזור שלנו, האחראי לחוסר היציבות האיזורית.


 


נקבע כי אם תוך חודשיים לא תפסיק לגמרי את תוכנית הגרעין שלה, יעבור העולם אל גל הסנקציות הבא. ועל זה יש לשאול את אחמדינג’אד: הספירה לאחור של מי מתנהלת עכשיו?


 


עוד התפתחות חיובית אירעה השבוע: האינטרפול מחליט להיכנס למרדף אחר ארכי-טרוריסטים איראניים, לאחר שגם איראן וגם ארגנטינה מסרבות להוציא צווי מעצר נגד המעורבים בפיצוץ הקטלני של המרכז היהודי בבואנוס איירס בשנת 1994, שכיום כולם יודעים שאיראן עמדה מאחוריו, בתיאום עם חיזבאללה. האינטרפול העולמי הודיע שאם איראן או ארגנטינה לא יפרסמו צווי מעצר בעצמם יעשה זאת האינטרפול.


 


שמותיהם של מי מציין האינטרפול?


 


עלי פלחיאן – לשעבר שר המודיעין והביטחון האיראני


 


הלבנוני עימד מורנייה, המשמש כיום כמקשר הבכיר ביותר בין חיזבאללה לבין איראן. מורנייה הוא ראש אגף המבצעים בחיזבאללה.


 


מוחסו רבאני – הנספח לענייני תרבות הקודם בשגרירות איראן בבואנוס איירס.


 


אחמד וחידי ומוחסן רדאאי – בכירים לשעבר ב”משמרות המהפכה” של איראן


 


ואחמד רדאי עסכרי – המזכיר השלישי בשגרירות איראן בבואנוס איירס.


 


מה משעות הדבר? שמתחילה להסתיים התקופה שבה היה סוג של חסינות לטרור הבינלאומי. מי שיבצעו מעשי טרור בשם ארגונים או ממשלות, לא יהיו חסינים עוד בפני החוק הבינלאומי.צנח לו זילזל


 
לוח זמנים במשבר הגרעין