גם זה המזרח התיכון

התקשורת הישראלית נסערה הבוקר, בעקבות ידיעה בלעדית שהתפרסמה ב- ynet כאילו ארגון סורי בשם “ועדות ההתנגדות לשחרור רמת הגולן” נטל אחריות לחטיפתו של החייל גיא חבר, אשר נעלם לפני כעשר שנים ברמת הגולן, ומאז לא נודע דבר על קיומו. הלוואי והיו לי חדשות טובות בעניין הזה, קודם כל עבור משפחת חבר. לצערי הדברים מורכבים יותר, ואנו חיים באיזור שיש בו הרבה שינאה ושינאה לאיד לישראל, ואין כמו חטיפת ישראלים או דיבור על חטיפה כזו, כדי להגיע אצלנו מייד לכותרות הראשיות. ואכן, מי שהמציא את הסיפור השיג את מבוקשו.


 


הידיעה שהתפרסמה ב- ynet אינה הגיונית בכמה רמות.


הארגון נקרא “ועדות ההתנגדות”. זו טרמינולוגיה פלסטינית ולא סורית, שמוצאה מדרום רצועת עזה, מאיזורי הכנופיות של אבו ריש ודומיהם. המונח “ועדות” מעיד על הקואליציה שכנופיות אלה הקימו, והם כזכור חטפו את גלעד שליט. לא סביר שסוריה תשתמש במונחים פלסטיניים, ואם כבר הוקם ארגון סורי שכזה, חייבים להיות בשמו שרידים בעת’יסטיים, כפי שהסורים עושים בכל הקשר אחר. גם כשהסורים ביימו הקמת ארגון שטען כי הוא רצח את רפיק אלחרירי בדיוק לפני שנתיים, גם אז היו שם רמיזות מעולם המונחים הסוריים. נכון הוא שהנשיא אסד היה רוצה להקים “התנגדות”, דהיינו להפעיל טרור מרמת הגולן, אך לצורך כך הוא זקוק לאזרחים סורים, וכאלה אין לו. הדרוזים שם משתפים פעולה עם סוריה על הנייר, אך מי משכיר, מתחת לפני השטח בודדים מהם היו רוצים לחזור לסוריה. סוריה הגאה לעולם לא תשתמש בהקשרים שמיים פלסטיניים.


בכל מיקרה הארגון טוען שחטף את גיא חבר לפני עשר שנים. כמובן שארגון כזה לא היה קיים אז.


 


כבר כיום סוריה מסובכת מאוד בלבנון, בעיראק ומול ישראל. בשבוע שעבר אישר האו”ם את הקמת בית הדין הבינלאומי לחקירת רצח אלחרירי, כאשר כולם יודעים שהבכירים הסורים ייחשפו שם כמי שאחראים לרצח. לא סביר שהסורים חיכו עשר שנים ועכשיו הוציאו את הידיעה, כאשר כיום כל הזרקורים מופנים אליהם בעולם, כמדינת טרור. רק לציין שהיום בדיוק לפני שנתיים נרצח רפיק אלחרירי, והעולם הערבי עוסק בכך בהרחבה, למגינת ליבה של דמשק. אני לא רואה אותם פותחים עכשיו חזית נוספת של התרסה מול העולם, ומעידים על עצמם שהם חוטפים אנשים.


 


שום כלי תקשורת בעולם הערבי לא התייחס לאותה הודעה מסתורית על אחזקת גיא חבר, דבר המעמיד אותה כבלתי אמינה. הרי אם ארגון כלשהו בעולם הערבי מעוניין להודיע משהו, ועוד דבר בעל אופי בינלאומי כזה, מייד, תוך דקות,  הדברים היו מתפרסמים בערוצי אלג’זירה, אלערביה ודומיהם. שום דבר לא פורסם באתרים ובערוצים אלה בעניין. ברבע מאה של כיסוי ועניין בעולם הערבי ראיתי כבר אינסוף הוזים, ממציאים ובעלי אינטרס בכל הנוגע לחטופים ישראלים. הכל באיזור יודעים שהם שווים זהב, וכך גם מידע עליהם.


 


מה מקור הידיעה? הידיעה נראית לי מגיעה מן הקונטקסט הפלסטיני, דהיינו רצון  של מי מן הפלסטינים להביך את סוריה, לסבך אותה בעניין לא לה, אולי על רקע היריבות הפנים פלסטינית. סוריה הרי תומכת בחמאס. רק לפני כעשרה ימים טענו בפתח כי עצרו קצינים איראנים בכירים ברצועת עזה. גם זה היה כנראה שקר, כדי להציג את חמאס כמשת”פית של איראן, וכמי שאינה נאמנה לאינטרסים הפלסטיניים.


 


הידיעה מעידה על דבר נוסף. רצון כמעט בכל מחיר, של ועדות ההתנגדות הפלסטיניות להחזיק את נושא השבויים בכותרות, מה שמעיד, להערכתי, שעניין גלעד שליט רק הולך ומסתבך, בניגוד להערכות שהקמת ממשלת האחדות הלאומית הפלסטינית קידמה או עוד תקדם את שחרורו המיוחל.