גנראל רומל חוזר ללוב, ואובמה פותח מלחמה שלישית עם האסלאם


מאת ד”ר גיא בכור

באופן אירוני, ההתקפה המכונה כבר באיזור כ”צלבנית”, של קואליציית המערב נגד משטר קדאפי, מחייה אותו עכשיו, וממציאה אותו מחדש. עד היום הוא הוצג בעולם הערבי ובלוב עצמה כרודן, השוחט את בני עמו. באמצעות ההתקפה החיצונית הוא מציג את עצמו עכשיו כקורבן של האימפריאליזם, כמגן לוב מפני החמדנים הזרים, וכמי שעל הערבים לעמוד מאחוריו. וקדאפי הפיקח מייד הבין את ההזדמנות שהוליד לו אסון התקיפה האווירית המערבית. לתפיסתו, ככל שיתמיד להציג זאת כמתקפה “צלבנית”, כך יפורר יותר את הקואליציה, שלא תעז ללכת למהלך קרקעי נגדו. זו תפיסתו.


נפוליאון אמר פעם ש”המוראל שווה פי שלושה מן הצבא”, רוצה לומר שלוחמים עם מוטיבציה יכולים לנצח צבא הגדול מהם פי שלושה. קדאפי נפגש עכשיו עם הלוחמים שלו, מופיע בטלוויזיה, ומפגין מעורבות אישית בסגנון סדאם חוסין. והגנראל הגרמני רומל (“שועל המדבר”) מפקד הצבא הגרמני במלחמת העולם השניה בצפון אפריקה, אמר: “ברגעי של פאניקה, עייפות, או מבוכה, או כאשר הדברים מתהפכים, המעורבות האישית של המפקד הבכיר מחוללת נפלאות, במיוחד אם יש לו את הפיקחות להפוך את עצמו לסוג של אגדה”.


זו הרי הטרגדיה המזרח תיכונית, שנכונה גם לגבי איראן: התערבות צבאית זרה ברוב המקרים יוצרת את האפקט ההפוך. עולם שלם של דימויים, סמלים היסטוריים ומסעי צלב נפתח עכשיו בלוב, אסון צבאי לקדאפי, אך גם סוג של הצלת הלגיטימציה שלו. 

 
כן, זו המערכה בלוב, גם כאן האמריקנים והבריטים מפציצים, אך זו המערכה הלובית של מלחמת העולם השניה. הקרב על צפון אפריקה חוזר, ושוב קואליציה מערבית תוקפת בלוב. שאלת המוראל וסיבת המלחמה חשובות, כמו תמיד. בזמן הקרבות בטוברוק שבמערב לוב אמר רומל: “אילו שטויות לטעון שמוראל הלוחמים תלוי במפקד הגדוד בלבד. ככל שהדרגה גבוהה יותר, כך האפקט של הדוגמה האישית חזק יותר. לוחמים חייבים שיציבו להם מטרה, ודוגמה אישית”. בשל ההתקפה הצבאית החיצונית קדאפי נחלש עכשיו צבאית, אך מרוויח פסיכולוגית. נולדה לו מטרה. הוא מגן עכשיו, לכאורה, על האסלאם והערביות, ויהיו רבים שגם יקנו את ההבלים האלה. והמוראל שווה פי שלושה מן הצבא, את זה אנחנו כבר יודעים. מערכה מתעתעת נפתחת עכשיו, של צבא, פסיכולוגיה, דעת קהל, תדמיות, מוראל והבלים. 
לפנינו עשרה טילי טומאהוק אמריקניים, המשוגרים עכשיו לעבר כוחות קדאפי בעיר בנגאזי.


1.      ברק חוסין אובמה, שבקאהיר הכריז ביהירות על פתיחת “דף חדש של דו קיום” עם עולם האסלאם, פותח עכשיו מלחמה חדשה, שלישית, נגד העולם הזה. הוא אמנם מציג את עצמו כנגרר, אך בפועל אלה המפציצים האמריקנים שמבצעים עכשיו את מרבית העבודה מעל למדבר הלובי. הוא, חתן פרס נובל לשלום, שתקף את קודמו על הרג מוסלמים, נגרר למלחמה שלישית נגד מדינה מוסלמית, והפעם זו תהיה המלחמה שלו. אמנם הוא הצהיר  שלא יכניס חיילים אמריקנים ללוב, אך מלחמת ההתשה והרג אזרחים לובים, כל אלה יופנו עכשיו כלפיו, ויהיו המורשת שלו, בתום קדנציה כושלת. התבקעות המזרח התיכון תהיה רשומה על שמו.


 


2.      זוהי התקפה צבאית עיוורת של מדינות דרום מערב אירופה כנגד קדאפי, התקפה שהיא בניגוד מוחלט לאינטרסים שלהן. קדאפי היה בעל הברית החשוב ביותר של מדינות אלה בדרום אירופה, בעיקר איטליה, ספרד, יוון, מלטה וצרפת, משום שבלם את ההגירה האפריקאית הבלתי חוקית אליהן, ושיתף פעולה במלחמה נגד הטרור האסלאמי. עכשיו הן שואפות להפיל אותו בכל מחיר, אך מי ישלוט שם אחריו? האם זה אינטרס שלהם להקים שם סוג של אנרכיה אסלאמית?


 


3.      מי שישלוט בצפון אפריקה לאחר הפלת השליטים הפרו-מערביים יהיו גוונים שונים של האסלאם. מדהים היה לראות אתמול סרטון של “מפקד אלקאעדה בצפון אפריקה”, כפי שהוא מכונה, עבד אלמאלכ דרודכאל, שקורא עכשיו להילחם ב”צלבנים החדשים”, התוקפים את בני העם הלובי. אמריקה ובעלי בריתה הם האוייב, ועל כולם להלחם בהם, קבע. בבת אחת אלקאעדה מפנה את התותחים שלו לא רק כלפי קדאפי אלא קודם כל כלפי ארצות הברית ומסע הצלב שלה לצפון אפריקה. שלטון האסלאם, השבטים והכנופיות בלוב, בתוניסיה, במצרים ואולי במדינות נוספות ייצרו מציאות חדשה, בלתי נסבלת, על גבולה של אירופה. חגורה של תסיסה, עויינות, טרור והגירה. המלחמה שנפתחת עכשיו בלוב צפויה להימשך אם כן שנים ארוכות, ובצורות שונות, גם אחרי שקדאפי כבר לא יהיה. קל לפתוח מלחמות, אך קשה מאוד לסיימן.


 


4.      זו לא רק לוב. אפגניסטן רחוקה מאוד, מעבר להררי החושך. עיראק היא ב”מידל איסט” המשוגע, אבל עכשיו מדובר מבחינת איטליה, ספרד, יוון וצרפת במלחמה על הבית. להבות העימות האדיר בין המערב לאסלאם הגיעו כבר אל גבול המערב, בצפון אפריקה. שלישיית “הרודנים” מובארק, בן עלי וקדאפי עשו את העבודה המלוכלכת עבור אירופה, ושמשו קו הגנה קדמי, אך המערב הפיל בעיוורונו את קו ההגנה שלו עצמו. עכשיו האש מגיעה אליו הביתה באופן ישיר. מגיע לו. מנהיגים אירופיים יהירים ולא חכמים, שפועלים נגד האינטרס של עצמם. מדהים. הם עוד יצטערו על כך.


 


5.     הנה לפנינו דילמת עזה: כאשר האש חורכת אותנו, בלבנון בעזה, ואנחנו מגיבים, המערב מותח עלינו ביקורת קשה, על פגיעה באזרחים. אך מה הוא עצמו יעשה כאשר גם האויב המוסלמי שלו מסתתר מאחורי נשים וילדים? כאשר הוא יקריב אותם במודע, כדי להגן על עצמו? קל לקלל את ישראל, אך עכשיו אותה דילמה הגיעה למדינות המערב. עוד הוכחה שישראל היא המערב בזעיר אנפין, בבחינת קו ההגנה הקדמי שלו. הדילמות שלה יהיו הדילמות של המערב כולו, וזו רק שאלה של זמן.


 


6.      העולם הערבי מתפורר לנגד העיניים בין השבטים, העדות, האליטות, האסלאם הפוליטי, החילונים, האיזורים השונים, הסונים והשיעים, לגרעינים נידפים של פיסות אידאולוגיה. וכך “הליגה הערבית” (עוד המצאה ממוחזרת של אובמה) תומכת בהתקפה על לוב, וכאשר מגיעה הביקורת מבפנים, טוענים שם שהתכוונו רק למצור, לא להפצצות. מדינות הלאום מתפוררות בים של אינטרסים, ודיבור על ליגה ערבית או איזה קו ערבי משותף, רק מעורר צחוק. יש כאן חזרה של מאה שנים מבחינת העולם הערבי, אל ערב מלחמת העולם הראשונה, כאשר מדינות הלאום עדיין לא היו קיימות. היו אלה מאה שנים של לאומיות מזוייפת, מדומיינת, ועכשיו השבטים והעדות חוזרים, כאילו כלום. הרשות הפלסטינית התפוררה ראשונה, ובכך סימנה את הדרך לאחרים.


 


7.      המצחיק הוא שעד לאחרונה המערב, אובמה וסהרורים נוספים דיברו על “הדמוקרטיה” בעולם הערבי; שיש להפיל את “הרודנים” כדי להגיע אליה; תפיסה של שחור ולבן, כאילו הפלת “רודן” מייד מולידה דמוקרטיה. אז איך זה שמנהיגי “המהפכה” במצרים סירבו להיפגש עם הילרי קלינטון שביקרה בקאהיר, זו שכל כך התאמצה למענם. אפילו את מובארק דרשה לגרש “עכשיו” למענם. תפיסת הדמוקרטיה האוטומאטית אינה מבינה שעם הפלת הרודן עולים באוב יצרים אפלים נוראים, שרק חיכו להזדמנות לצאת לאור מבתי הכלא, וממרתפי העינויים של השליטים. והיצרים האלה עולים כדי להישאר.


לפני שתמשיכו במאמר, חזקו אותנו בפייסבוק, ולחצו עכשיו “אהבתי/like, אם עוד לא עשיתם זאת. האם תמליצו על דף מועדון קוראי ג’יפלאנט גם לחברים שלכם? תודה.  


8.      קדאפי מנתח, אני מאמין, את הסיבות האלה. כתוצאה מכך הוא יחליט על התחפרות, תוך הערכה שלא יהיה מהלך קרקעי נגדו, מחשש להסתבכות מערבית כמו בעיראק. ככל שייהרגו לו יותר אזרחים שלו, אותם ישמח להציג לראווה, כך פרדוקסאלית מתחזק הקייס שלו במערב עצמו. מבחינתו ההתחפרות היא ההתקפה הטובה ביותר. בעולם שבו החלש הוא האנדרדוג, הרי שאם ימציא את עצמו מחדש כקורבן, יהיו ליברלים בעולם שעוד יקנו את זה.


 


9.      משמעות הדבר שמהלך צבאי הופך כיום לחרב פיפיות, כפי שראינו גם אנחנו בעזה. בעידן הליברלי בעולם, ככל שההתקפה הצבאית נועזת יותר, כך האפקט הבינלאומי שלה חמור יותר. דעת הקהל הליברלית בעולם קובעת, התקשורת הפכפכה, ההפגנות מצטלמות יפה, וההתקפה חוזרת על מי שמבצע אותה. האנרכיה, האסלאמיות, השבטיות, כל אלה מנצלות, כמובן, את אפקט המראה הזה. בוש חשב שעיראק היא זבנג וגמרנו, ושקע בה, לדראון עולם. גם אובמה חושב שהמזרח התיכון יפעל לפיו הוראותיו. מתברר שמי שהתיימר לשלוט במזרח התיכון, ברוב המקרים המזרח התיכון שלט בו. רומל רצה לכבוש את המדבר בצפון אפריקה, אך לבסוף המדבר על היובש והאכזריות שלו הוא שכבש אותו. כמו אצלנו, הגנראלים לוחצים למבצע צבאי, אך הפוליטיקאים משלמים את מחירו. מדינות אירופה יוצאות עכשיו למלחמה נגד ערבים ומוסלמים, רק דמיינו כיצד יגיבו המוסלמים היושבים בקרבן. הריאקציה בתוך אירופה למלחמת לוב רק תהיה קשה וחריפה. היא תהיה בבחינת בומרנג.


 


10.  וישראל, איפה היא? זוכרים את אפקט פרח הצבעוני? הוא ממשיך להתפתח. אז למי יש זמן עכשיו לישראל? אתר האינטרנט של אלג’זירה, שההסתה שלו כנגד ישראל היתה יומיומית, כמעט ולא זוכר אותה, הרי למי יש זמן? המזרח התיכון בוער, וזה הפעם המזרח התיכון האמיתי,  שהשימוש בישראל נועד להסתיר אותו. זו כמובן מכה ניצחת לחסידי הטענה שהסכסוך הישראלי פלסטיני הוא לב הסכסוך במזרח התיכון. האם לקדאפי אכפת מישראל? למשטר המתגונן באיראן באמת אכפת מהפלסטינים? למצרים? לסורים המתקוממים? לתימן? לסעודיה המפוחדת? אהה. את הטענה הזו חובה עלינו להציג בכל מקום. התרמית שנקרתה “הסכסוך הישראלי-ערבי” מתפוררת, וזה, כמובן, מדאיג את הפלסטינים. כולם פתאום עסוקים. אז מי ידאג להם עכשיו?◄כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת.
ניתן להירשם –
כ א ן

אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, בדף הזה, למטה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת –
כ א ן.