דברים מוזרים מתרחשים בעזה: אוייבי חמאס מרימים נגדו ראש, בירי על ישראל


מאת ד”ר גיא בכור


 


כדרכו של המזרח התיכון, מי שמחפש תשומת לב, כבוד או השפעה, פוגע בישראל, מילולית או צבאית, וארגוני אלקאעדה ברצועת עזה מתחזקים, וכמובן פוגעים בישראל. כזה הוא ארגון “שומרי הסונה” (הסונה: התורה שבעל פה) “אנצאר אלסונה בפלסטין”, ששיגר בימים האחרונים את הרקטות לעבר ישראל. הוא לא מכנה אותן “קסאמים”, חלילה, שכן השם הזה מזוהה עם אוייבו, חמאס, הוא מכנה אותן “ח’ייבר”, על שם הישוב היהודי בחצי האי ערב ליד מדינה, שתושביו היהודים נרצחו וגורשו בידי האסלאם בשנת 628.


זהו ארגון סוני הפועל בעיראק ובלבנון, ארגון ג’יהאדיסטי אלים, המשתייך לג’יהאד העולמי ולאלקאעדה, וכבר תקופה ארוכה שיש לו סניף ותומכים גם בעזה. הירי הזה לעבר ישראל הוא התרסה ישירה וברורה נגד מנהיגות חמאס ברצועה, שמצידה תעשה עכשיו הרבה כדי לעצור את הירי וכדי לעצור את המעורבים בו. הם פוגעים בישראל, אך מתכוונים ליריבים הפלסטיניים שלהם מבית. הארגון הזה מאשים את חמאס שהוא מתון מידי מול ישראל, שהוא קיבל עליו סוג של רגיעה עצמית, וכי נאמנותו לאיראן השיעית פוסלת את מנהיגותו בקרב הפלסטינים.

כן, חמאס כבר נתפס אצלם כמתון מידי. המטרה המיידית בירי לעבר ישראל: להסית את ישאל לפגוע בחמאס, וכך לחסל אותו, כלומר שישראל תחסל אותו עבורם. אותו הגיון שעמד מאחורי שיגור קטיושות בודדות מלבנון: שישראל תפעל שוב נגד חיזבאללה. הם גם מביכים את חמאס מול האו”ם, כאילו בבוגדנות הוא שוב יורה על ישראל, לאחר כל מה שקרה לפני שנה. זהו גם סיוע אדיר להסברה הישראלית. אך קודם כל, זהו קרב כנופיות על הגמוניה ושליטה. כמו תמיד אצל הפלסטינים, בסופו של דבר זה הופך למלחמה פנימית הרסנית, כך זה היה בשנים 1936-1939, 1987-1991, 2000-2004, 2007, ושוב עכשיו. הירי על ישראל מתהפך תמיד פנימה. השטן רוקד מבית.


 


 


חד-גדיא פנים-פלסטיני: הרשות של אבו מאזן חושדת בחמאס שהוא רוצה להדיח אותה ביו”ש, ולכן פועלת נגדו. חמאס מצידו חושד בארגונים הג’יהאדיסטיים שהם רוצים להדיח אותה בעזה, ולכן פועל כנגדם. אם חמאס לא יפעל עכשיו כנגדם, המצב ידרדר לעבר אפגניסטן ומלחמת כנופיות. בממלכת הכנופיות שבעזה, למה שלא יקומו עוד כנופיות?

“מייקל קורלאונה, האם אתה מגנה את השטן ואת כל עושי דברו? כן, אני מגנה.” (הסנדק, 1, סצנת ההטבלה והרצח) מגנים ורוצחים, קדושה והרג, דת ומוות. 


הנה לנו הפרדוקס המוזר ביותר: מיהם שומרי הגבולות של ישראל בפועל בלבנון ובעזה: חיזבאללה וחמאס, המונעים מאלקאעדה הסונית להגיע אל הגבול שלנו, ולהצית אותו מחדש. שני הארגונים האלה הם שיעים, חיזבאללה, או תומכים בשיעים, חמאס, סיבה לעויינות גדולה כנגדם מצד אלקאעדה הסונית. כך שלושה מבין גבולות ישראל, זה שבלבנון, בעזה ובסוריה, נשמרים בפועל היטב על ידי גרורותיה של איראן השיעית, שהיא מצידה רואה באלקאעדה אוייב גדול. הם לא עושים את זה עבורנו, חס וחלילה. הם עושים את זה עבור עצמם, אך ישראל מרוויחה. הייתם מאמינים?


הטרור הפלסטיני, הדור הבאמדוע פעלו הארגונים הסונים עכשיו? ביקורו של סגן נשיא ארצות הברית; החלשת ישראל בידי אובמה; וכן, העילה של ירושלים. הם היו סבורים שחמאס יתקשה לפעול כנגדם בשעה שהם לכאורה פועלים עבור האינטרס האסלאמי והערבי, ובחסות תמיכה ערבית גדולה נגד ישראל. אם חמאס יפעל כנגדם, הם יציגו אותו כצבוע, לאור קריאותיו נגד ישראל מן הימים האחרונים, וזה באמת מסבך אותו. הוא נופל בפח הרטוריקה של עצמו, תופעה שכבר מוכרת לנו.  כך גם הולכת הפוליטיקה הפלסטינית ומסתבכת ונעכרת, בארגונים קיצוניים, ובארגונים עוד יותר קיצוניים.

חלום המדינה הפלסטינית העצמאית, המסודרת, הולך ומתרחק בפועל, ככל שהרחוב הופך שם ליותר אלים וקיצוני בסגנון אפגניסטאן. השטח הפלסטיני בעזה הולך ומתפורר, משטר של כנופיות מוליד עוד כנופיות, אך זה לא מטריד כלל את אובמה וקלינטון, שמבחינם הקמת מדינה פלסטינית היא סוף מאושר של תהליך, בעוד שתהיה זו רק התחלה של תהליך גרוע בהרבה. הם אולי לא רוצים לדעת.


כך פועלת מצרים נגד חמאס, כיוון שהוא אסלאם פוליטי, כך פועלת ירדן נגד חמאס מאותה סיבה, כך פועל חמאס נגד הארגונים הג’יהאדיסטיים מאותה סיבה, וכך פועל אבו מאזן נגד חמאס מאותה סיבה. מי שנהנית מן המאמץ הערבי-ערבי הזה היא קודם כל ישראל. היא מרוויחה מן היריבות העצומה בעולם הערבי בין סונים לשיעים, ובין תומכי הלאומיות לבין האסלאם הפוליטי. עכשיו אפשר לומר גם בין גורמי האסלאם הפוליטי בינם לבין עצמם. חמאס משתייך לתנועת “האחים המוסלמים”, שהיא פרגמטית באופייה, בעוד הארגונים האחרים משתייכים לזרם הג’יהאד העולמי, המתחרה ב”אחים המוסלמים”.


אז מה עושים? הרי לא יתכן שאנחנו נהיה הקורבן של מלחמות הכנופיות הפלסטיניות. הם משוחחים אחד עם השני באמצעות ירי על ישראל. אצלנו יודעים שהאחראים אינם חמאס אלא דווקא אוייביו, ובכל זאת, בעל הבית בעזה הוא חמאס, ואם ירצה הוא יוכל לבלום ארגונים אלה, כפי שכבר עשה כמה פעמים מאז השתלט על הרצועה ביולי 2007. זהו אחד היתרונות הגדולים של המצב בעזה, שיש בעל בית. אני סבור שגם בלי דרבון ישראלי, המסר אצל חמאס הובן, הם מבינים שארגונים אלה מאיימים קודם כל עליהם. כך שלפי הגיון זה אמור להיות סיום להתפרצות האלימות הזו מעזה כבר בימים הקרובים.

על ישראל לעקוב מקרוב האם ארגונים אלה אכן נבלמים, שכן מאז מבצע “עופרת יצוקה” נורו מן הרצועה לשטח ישראל 150 רקטות ו-75 פצצות מרגמה. בימים הקרובים אמורה ישראל לדעת את התשובה, האם חמאס אכן יממש את שלטונו, ולהחליט כיצד לפעול בהתאם. אז “האם אתה מגנה את השטן ואת עושי דברו?” את זה נראה בשבוע הבא.
 


 אנימבקש באופן אישי, מכל מי שכבר היה חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המנוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, יש להירשם לשירות המאמרים בתשלום, Gplanet Prime. קוראים את כל המאמרים בתשלום
שכבר פורסמו, וממשיכים לחודש, לחצי שנה, או לשנה-במחיר מבצע. ניתן להירשם – כ א ן. 
 
אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, כאן למטה. 

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת –
כאן.