דגל שחור: הקריסה האמריקנית בעיראק – ואנחנו


מאת ד”ר גיא בכור

בשבוע שעבר פרצה במלוא היקפה מלחמת האזרחים בעיראק, בין הסונים לשיעים. עד אז היה מדובר “רק” במכוניות תופת עם כ- 8,000 הרוגים בשנת 2013. המלחמה הרחבה פרצה כאשר אלפי לוחמי אלקאעדה כבשו בסערה את השליטה על הערים הסוניות של מערב בגדאד, פלוג’ה, רמאדי ובכלל חבל אלאנבאר הענקי, בואכה הגבולות עם ירדן וסוריה. הם עשו זאת בשיתוף פעולה של השבטים הסוניים של עיראק, שקצו בשלטון השיעי מבגדאד, אותו האמריקנים כוננו, ואשר בפועל מקבל כיום הוראות מטהראן. כך התאחדו הסלפים של עיראק וסוריה לישות ענקית של אלקאעדה, והיא עוד תתחבר עם הסלפים של צפון ירדן והרשות הפלסטינית, זו שאלה של זמן בלבד. הצבא העיראקי השיעי יורה עליהם, ומפציץ מהאוויר.
המראה של דגלי אלקאעדה השחורים, המתנוססים מעל מבני הציבור בערים הסוניות של עיראק הוא מדהים, משום שעל ערים אלה נלחם הצבא האמריקני בשנים 2003-2011, תוך שהוא מקריב כ- 4,500 חיילים אמריקנים, שמצאו את מותם בעיראק. ועכשיו שולט שם ארגון אלקאעדה.
האמריקנים הרי ראו את עיראק החדשה כניסוי לדמוקרטיה, שוויון ושיתוף פעולה בין העדות, הם ראו אותה כמודל חיקוי למזרח התיכון הערבי כולו, והנה, גם היא עכשיו עמוק במלחמת אזרחים, שתהיה חמורה עם הזמן כמו זו של סוריה, ללא פיתרון. בכך קרסו השקעות המליארדים של האמריקנים בעיראק, קרסו החלומות, האובססיות, התוכניות הצבאיות והפוליטיות, ועוד מדינה ערבית נעלמת. הנפת דגל אלקאעדה בפלוג’ה אינה פחותה מן הקריסה האמריקנית בוייטנאם. נכון שהחלום על עיראק היה בעיקר של הנשיא בוש, אך חלום היציאה המהירה היה של אובמה, ושני החלומות האלה קרסו עכשיו. עכשיו זו הקריסה של משטר אובמה.
בסיוע שקט של איראן, קיווה אובמה שיחלוף זמן מאז הוציא בבהילות את חייליו מעיראק, בדצמבר 2011, כדי שיוכל לומר שארצות הברית אינה אשמה בקריסה. אלא שהאשמה היא עכשיו כולה שלו.


בשבוע בו קרסה התוכנית הביטחונית של האמריקנים בעיראק, הם הציעו גם לנו אחת

בזאת אנחנו גם מבינים כיצד פועל המשטר הזה של אובמה: לחתום על הסכם סתמי, העיקר שיהיה איזה נייר,ולברוח מהר, תוך סתימת אזניים, שלא לשמוע את הקריסה המוחלטת אחר כך. זו היתה ארצות הברית שהחריבה את עיראק לפני עשור, וזו ארצות הברית שגרמה עכשיו לפרוץ מלחמת האזרחים, שלא יהיה לה סוף.
עכשיו מציעים לנו גנראלים אמריקניים “תוכנית ביטחונית” ביהודה ושומרון, לאור הצלחתם המדהימה בעיראק. כשם ששם התוכנית עבדה נהדר, כך תעבוד גם זו שהם מייחדים עבורנו. איזו אירוניה של ההיסטוריה: בדיוק באותה שבוע שבו קרסה התוכנית “הביטחונית” בעיראק, בידי סלפים וג’יהאדיסטים אוחזי טילי כתף ואר-פי-ג’י, הם מציעים לנו מן התוכניות הביטחוניות המופלאות שלהם גם כן.
על פי התוכנית האמריקנית צה”ל לא יהיה כלל בשטח ביהודה ושומרון, או יהיה רק באופן חלקי. זה מבטיחהשתלטות סלפית מהירה של אלקאעדה תוך כמה ימים, מעל לנתב”ג, המוצא היחיד של ישראל, תל אביב, חיפה וירושלים. ובכן, עיראק היא באמת מודל: די עם התוכניות הביטחוניות האמריקניות, ישראל לא תהיה בשום פנים ואופן עוד עיראק. לא נסכים לחורבן אמריקני גם אצלנו, וזהו עניין קיומי.


פורסם בידיעות אחרונות, 16.1.14