דמוגרפיה בירושלים ותעודת זהות כחולה: הבעיה וכיצד לפתור אותה


מאת ד”ר גיא בכור

האם יכול להיות שאנו במו ידינו גורמים לעצמנו לאבד את עיר הבירה שלנו? בדיוק כך, אך עדיין לא מאוחר.מאז החלה להיבנות גדר ההפרדה בירושלים, החלה נהירה של פלסטינים לכיוון ירושלים. כל מי שיש לו איזושהי זיקה ממהר לעשות כן, בגלל החשש, שירושלים תנותק מן הגדה המערבית. הודות לעתירות לבג”ץ הדבר הזה עדיין לא קרה, אך הוא עשוי לקרות, את זאת יודעים הפלסטינים היטב.על פי נתוני מכון ירושלים לחקר ישראל, קצב
הגידול של האוכלוסיה הערבית בירושלים כפול מקצב הגידול של האוכלוסיה היהודית. אוכלוסיית ירושלים מונה כיום בסך הכל כ-720,000 נפש, מהם 66% יהודים (475,100) ו-34% ערבים .(245,000) אלא שבשנת 2020 צפוי הפער להצטמצם ל-60% יהודים לעומת 40% ערבים.


 


נתוני הגידול של האוכלוסיה הפלסטינית בירושלים מדהימים, כאשר האוכלוסיה הערבית גדלה מ-68,600 בשנת 1967 ל-244,800 נפש ב-2005. בתקופה זו גדלה האוכלוסיה היהודית ב-140% ואילו האוכלוסיה הערבית גדלה ב-257%. קצב הגידול האיטי יחסית של האוכלוסיה היהודית, גרם לירידה בחלקה בעיר מ-74% ב-1967 ל-66% ב-2005.


 


אילו לא רק נתוני ילודה, אלא גם נהירה אל העיר:  מי שזכה לתושבות של מזרח ירושלים זכה בפרס הגדול: כל ההטבות מהם נהנים אזרחי מדינת ישראל, להוציא הזכות לבחור לכנסת. התושבים הערבים של מזרח ירושלים רשאים לבחור לעיריית העיר. באופן מסורתי הם מחרימים את הבחירות מאז שנת 1967, אך אם יפסיקו את החרם, יש ביכולתם כיום להשתלט על עיריית ירושלים, ולנהל אותה כרצונם, בקואליציה פשוטה עם מפלגות יהודיות.


 


תעודת זהות כחולה לתושבי מזרח ירושלים היא מתנה יקרת ערך: אין עליהם סגר, הם חופשיים לנוע בכל הארץ תמיד וללא שום תנאי, לצאת מגבולות המדינה, לחזור, וכמובן לזכות בכל קצבאות הביטוח הלאומי והביטוח הרפואי שמעניקה ישראל לתושביה. הם רשאים לנוע בשטחים ובישראל, נהנים מכל העולמות גם יחד.


 


המצב הזה החל לנפח את מספר התושבים הערבים בירושלים, עד לרבע מליון כיום. קצב הגידול הוא עצום, בשל הגירה אל ירושלים, ונישואין. בעוד שישראל אינה מעניקה עוד אזרחות ישראלית בעקבות נישואין בין ערבים ישראלים לפלסטינים, התושבות והתנאים הכספיים בירושלים ניתנים כרגיל.


 


התופעה הזו נבעה מאי הבנה של האבות המייסדים, אשר ביקשו לספח לישראל שטחים, ושריינו את הסיפוח הזה באמצעות מתן אזרחות או תושבות לערבים שגרו שם. כאילו, אם יש אזרחות ישראלית, הרי שזו הסכמה של התושבים לריבונות הישראלית. כך היתה ישראל נדיבה בחלוקת האזרחות הישראלית לדרוזים של רמת הגולן (שעדיין מתעקשים שלא לקבל אותה, אך כולם נהנים כמובן מן ההטבות הסוציאליות הנדיבות של המדינה, ביטוח לאומי וביטוח רפואי), כך חילקנו אזרחות ישראלית לתושבים העלווים של הכפר הצפוני רג’ר, וכמובן לתושבי מזרח ירושלים.


 


קצב הנהירה הפלסטיני למזרח ירושלים רק הולך וגובר, ורבים המקרים שבו גבר פלסטיני מזרח ירושלמי נישא עם ארבע נשים פלסטיניות. כולן יזכו כמובן לתושבות ולהטבות סוציאליות, הן וילדיהם המשותפים. אין זו תופעה חריגה כלל.


 


את התוצאה הבלתי רצויה למדינת הלאום היהודית אנו כבר רואים: פלסטינים בזהות לכל דבר, אך דורשים שישראל תפרנס אותם. את הפירות הבאושים אנו רואים בתחום הבטחוני, כמו בפיגוע האכזרי, הפוגרום, בישיבת הרב.


 


מצב זה יש להפסיק, בכמה צעדי חקיקה לא מסובכים:


   1. למען מניעת אפליה: תושב במדינת ישראל שאינו אזרח, ולא משנה לאיזה לאום הוא משתייך, לא יקבל תעודת זהות ישראלית כחולה, אלא רק אישור תושבות. תעודת זהות צריכה להיות בעלת ערך מקודש, כזו שהתלמידים שלנו מקבלים בטכס מרגש, אותו הם יזכרו כל חייהם. לא יעלה על הדעת לתת אותו למי שאינו ישראלי, ואין לו כוונה להיות כזה. בתום תוקף תעודות הזהות למי שאינם אזרחים, כפי שייקבע בחוק, יתבטלו התעודות הכחולות של התושבים, כל התושבים בישראל, שאינם אזרחים.


   1. הטבות סוציאליות יינתנו רק למי שהוא אזרח ישראלי. בשום אופן לא לתושב, אחרת מה מותר האזרח מן התושב? ברגע שחסכנו את שפע ההטבות מן הפלסטינים של ירושלים, נוכל לפתור את בעיית העוני כולו בתוך מדינת ישראל, עבור האזרחים של המדינה, יהודים כערבים.


 


   1. הפלסטינים של מזרח ירושלים, שהם תושבים בלבד, לא ייספרו עוד במניין אזרחי ישראל. מוזר, אך הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מסיבה שעד היום אינה מובנת לי, מונה תושבים ולא אזרחים, וכך יוצא שהערבים בישראל הם מליון ורבע איש, 19%, בעוד שרבע מליון מהם אינם אזרחים כלל, ואין שום סיבה למנותם עם האוכלוסייה האזרחית של ישראל. כך גם עניין ערביי ישראל מקבל פרופורציה אמיתית, כ-15%. והלא בכל הסדר מוסכם גם על הפלסטינים וגם על ממשלות ישראל, האוכלוסייה הפלסטינית בירושלים שייכת למדינה הפלסטינית. אז מדוע מונים אותם עם אזרחי המדינה? לא ברור כלל.


 


ברגע שצעדים פשוטים אלה ייעשו, וזוהי קריאה למחוקקים שלנו, לא יהיה עוד תמריץ לרבבות פלסטינים לשאוף להגיע למזרח ירושלים, בדרכים שונות ומשונות. אין לבג”ץ או לגורם אחר שום קייס לבלום את הצעדים האלה, השומרים על הפרדה לגיטימית בין אזרחים, כל האזרחים, לבין תושבים.כאשר הצעדים הללו ינקטו, ואין זה מסובך, כל העניין הדמוגרפי יירגע, לטובת בירת הנצח של העם היהודי. אנו גרמנו למצב המוזר הזה, אנחנו גם נתקן, זו משמעותה של ריבונות יהודית לאחר 2000 שנה: שאנחנו קובעים בעצמנו את גורלנו.
 הפתרון עכשיו, בקצה הידיים שלכם. אנא, שילחו את המאמר הזה לתפוצה הרחבה ביותר שניתן, כך ילכו הדברים ויתגשמו. ניתן לעשות זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, כאן למטה

 

 למצטרפים החדשים לאתר: ניתן להירשם כאן, ולקבל את המאמרים ישירות אל המייל שלכם. הם ישארו אצלכם לתמיד
על אושר מדאיג או דאגה מאושרת


על המקרה הלא-יאומן, בו נחטפה מדינה שלימה, מדינת ישראל

הרפובליקה השניה של ישראל