האיש שהיה אמור לפוצץ את אסמאעיל הנייה בעזרת חגורת נפץ


מעגלי השיניים הסודיים של הטרור: כך זה עבד, שלב אחר שלב

מאת ד”ר גיא בכור

אם ההאשמות האלה נכונות אפילו בחלקן, הרי שהיתה אמורה להתרחש רעידת אדמה בעזה, אלא שהיא לא קרתה. נותרו רק האשמות חמורות, שינאה יוקדת ותהום פעורה בין חמאס לפתח; ובעצם, בין הלאומיות השוקעת לאסלאם הפוליטי שבעלייה.


 


שלשום כינס שר הפנים של ממשלת חמאס בעזה, סעיד סיאם מסיבת עיתונאים בביתו שבעזה, בה פרס את הטענות הבאות:


 


עצרנו חוליה של מתנקשים, שתיכננו לפוצץ את ראש הממשלה של חמאס, אסמאעיל הנייה, באמצעות חגורת נפץ גדולה, שמשקלה 4 ק”ג. החיסול היה אמור להיות באמצעות מתאבד, (אנתיחארי, انتحاري, דהיינו סתם מתאבד, לא עוד ‘מת מות קדושים’), שהופעל על ידי לא פחות מאשר בכיר פתח ביו”ש ואיש אמונו של אבו מאזן – טייב עבד אלרחים הוותיק. עבד אלרחים מכהן כמזכיר כללי של הנשיאות, דהיינו של אבו מאזן. 

המתאבד-לכאורה שנתפס, מוחמד אלסואפירי, קיבל מעבד אלרחים את ההבטחות הבאות: בני משפחתו יועברו לרמאללה, שזהו בעזה פרס גדול מאוד, הוא יקבל סכום כסף עבור משפחתו, ואם פתח ישוב לרצועת עזה, ייערך לכבודו אירוע זיכרון גדול. לטענת חמאס הוא קיבל את ההצעה, ויחד עם שותפים לתכנון יצא לעבר איצטדיון המרכזי של עזה, שם אמור היה ראש הממשלה הנייה לנאום, בפני אלפי עולי הרגל ששבו לרצועה. הוא אמור היה לחכות להנייה ביציאה ממסגד, ולפוצץ את עצמו, אלא שהוא נתפס מבעוד מועד. לאחר הכישלון נמלטו המתכננים מבתיהם, אך חלקם נתפסו, וכנראה הודו. לטענת סעיד סיאם אותו מתנקש כבר הכין סרטון, בוא הוא מצולם קורא את “צוואתו”. הסרטון הזה היה אמור להיות מוקרן בטלוויזיה של אבו מאזן, אם הפעולה היתה מצליחה.


 


סיאם האשים ישירות את שני הבכירים הבטחוניים של הרשות, הקשורים באבו מאזן: אחמד דורמוש, שברח למצרים עם השתלטות חמאס, וד’אפר אבו מדכור, שנמלט אז לרמאללה. סיאם ביקש ממצרים ומאבו מאזן לשפוט אותם או להסגירם, דבר שלא יקרה. עוד האשים סיאם את יועצם הבטחוני הקרוב והוותיק של ערפאת ושל אבו מאזן, חכם בלעאווי, כמי שמעורב בפעולה.


 


היו גם האשמות נוספות: בכיר חמאס האשים את פתח כי היא זממה לפוצץ את בניין הטלוויזיה של חמאס, אלאקצא, שנמצא ברחוב “האוניברסיטה הפתוחה” בעזה, פעולה שגם היא נחשפה, לטענתו, וכן חטיפת בכירים של חמאס, כליאתם בדירת מסתור בעזה, וצילומם לטלוויזיה של אבו מאזן כשהם מודים כיצד השתלטו על עזה.


 


התגובה של פתח לטענות האלה מדהימה בבוטות שלה, כנגד חמאס וכנגד סעיד סיאם עצמו. הוא כונה בהודעת פתח ‘סכל’ (מאפון) והתנועה שלו כונתה ‘תנועה חולה וכופרת’. להלן חלק קטן מן התגובה הרשמית:



“מדובר באחיזת עינים, שקרים והסתה בוטה” נאמר עוד בהודעה הארוכה של המועצה המרכזית של פתח, “וכל אלה אינם חדשים אצל חמאס, מי שנוקטת בפשעים של רצח, חטיפות, גניבות ושוד, הרס בתים והברחות, גם של חשיש וסמים, כמו גם כספים וסחורות גנובות”. לדברי פתח מדובר בתנועה “כופרת”, שהאשמותיה “זולות”, ולכן אינן ראויות בכלל לתגובה.


 


מה לומדים מכל זה? אם היו נסיונות גישוש של פתח אצל חמאס, לאחר הריגת בנו של בכיר חמאס, מחמוד א-זהאר, הרי שהם נבלמו עכשיו לגמרי. שני הצדדים עברו כבר למשחק סכום אפס, או שזה יחסל את זה, או ההיפך.


הדרך היחידה שנותרה לאיחוד זמני של השורות הפלסטיניות – זו הפעילות הנוכחית של צה”ל, הרי ישראל תמיד היתה פונקציה, כלי בידי הצד הערבי. ולמרות הכל, עדיין גדולה המשטמה.

ועוד דבר. היתה זו חמאס שהכניסה לזירה באמצע שנות התשעים את נשק חגורות הנפץ, כמובן נגד ישראל. היום, אם ההאשמות נכונות, הגולם הזה קם גם על יוצרו.


למצטרפים החדשים אל האתר: ניתן לקבל את המאמרים ישירות למייל שלכם. ההרשמה פשוטה ומיידית. 4,000 איש כבר רשומים.

אל החברים הרשומים: מעתה נתחיל להעלות מאמרים של נבחרת Gplanet אל האתר, אך למאמרים אלה לא תשלח התראה במייל, אלא למאמרי ד”ר בכור בלבד. לפיכך מומלץ להיכנס אל האתר ישירות מידי פעם, לבדוק האם עלו מאמרים נוספים.



גלעד שליט הפך לכלי במלחמה בין פתח לחמאס. הסיכויים לשחרורו לא השתפרו

עשר הפתעות מתוקות כלענה, והמזרח התיכון שהשתנה לבלי הכר

מי משלם את המשכורת של אסמאעיל הנייה? ישראל וארצות הברית