האם יש עוד מקום לקיום יהודי ביבשת אירופה החולה? מכתב אל יהודי היבשת הישנהמאת ד”ר גיא בכור

לגירסה באנגלית של מאמר זה
To Read this Article in English

קשה להאמין שאני כותב את הדברים בדיוק ביום השואה הבינלאומי המצוין ברחבי העולם, אך אבוי, לאחר 70 שנה שוב נולד הצורך לשאול: האם יש עוד מקום לקיום יהודי באירופה? 65 שנים לאחר השמדת יהודי אירופה, האם בשנת 2009 יהודים יכולים להתקיים כציבור יהודי גאה באותה יבשת בעלת הזיכרון הנורא? התשובה לאור השבועות האחרונים, אך לא רק, היא שלילית. יהודי אינו יכול עוד להתקיים ביבשת אירופה כיהודי גאה, ללכת ברחוב עם סממנים יהודיים, עם מוסדות יהודיים שאינם מוקפים שוטרים ושומרים, נעולים מאחורי סורג ובריח, מפוחדים כקולקטיב. כן, מי שמתעלם מכל סממן יהודי ונטמע בחברה, יתקיים, עד שיגיע לאי-הנעימויות עם חבריו לעבודה, בבית הספר, בחיים.


 


בחודשים האחרונים יצא לי לבקר ולהופיע בפני כמה קהילות יהודיות ביבשת אירופה, בין היתר בתורכיה, בצרפת ובבריטניה, עוד לפני המבצע בעזה, וראיתי במו עיני את עליבות הקיום היהודי. כן, אם מסתירים את המגן דוד, את סממני הלבוש המיוחד, ומסכימים שבתי הכנסת יראו כמו מבצרים נעולים, כמו גיטאות, אם נאלצים לקרוא ואולי גם לחוות איומים ברחוב, לשמוע על מקרים אנטישמיים מתרבים והולכים, אז כן, יש קיום יהודי. מפוחד, מבויש, כנוע.


 


אך להרגיש בטוחים בארצותיהם? ממש לא.


 


האנטישמיות אינה קשורה כלל בישראל, היא כבר תופעה אירופית, כאשר מליוני המוסלמים ששוטפים את היבשת הופכים את הסכסוך עם ישראל והיהודים לקרדום לחפור בו, כדי לשפר את אחיזתם באירופה. את כיבושם את אירופה. המשבר הכלכלי העולמי מנוצל להסתה נגד היהודים, אותם בתי השקעות שהעולם נהנה מהם חצי מאה, ועכשיו, כאשר יש הפסדים, “הכסף היהודי עדיין שולט בעולם” כפי שקבעה באופן מדהים סגנית שר החוץ של דרום אפריקה. המגמה הזו הולכת ותופסת תאוצה בעולם, ואין לה שום קשר לישראל. ישראל היא הכלי דרכו משיגים הישגים. ישראל היא היהודי של פעם.


 


כאשר בתורכיה יש כבר כאלה המסמנים חנויות של יהודים, כדי שהמקומיים לא יקנו שם, איזה עתיד יש לילדים של כשלושת רבעי מליון יהודים הפזורים במערב אירופה? אתם עובדים למען מדינה, שתזכור תמיד שאתם זרים. העשרתם לאחר מלחמת העולם השניה מדינות, שמפנות הפגנה יהודית שקטה, בבירה השבדית, רק מפחד אלימות המוסלמים שם. איזה עתיד יש לכם ביבשת הזו, ההולכת ומתאסלמת?


 


האמת הנוראה היא שגם למקומיים אין שם עוד עתיד, והם כבר מבינים את זה, ומהגרים בהמוניהם, ראו את המקרה של הולנד, שבניה קמים ובורחים ממנה. אז ליהודים? 


 


ומה ההבדל בין שנת 1939 לבין 2009? שכיום, בניגוד לאז יש מדינה ליהודים, מדינה מצליחה, עשירה, שרמת החיים בה אינה נופלת כבר בהרבה מזו שבאירופה. התל”ג לנפש בבריטניה הוא 36,000$ (נתוני האוקנומיסט” הבריטי, דצמבר 2010) ובישראל 30,000$ לנפש באותו חודש.


 


עיזבו את היבשת הנזכרת בפעימות לב מואצות באנטישמיות שלה, שהוזזה הצידה חצי מאה, אנו בישראל זקוקים לכם. תוספת של מאות אלפי יהודים משגשגים, תחזק את ישראל באופן נצחי. תסתיים אשליית מי מערביי ישראל שחולם לנצח דמוגרפית, ועוצמתה הכלכלית של ישראל תיהפך למוחלטת. אתם שתגיעו עכשיו לכאן תהפכו את ישראל לא לאחת מ- 20 המדינות העשירות בעולם, זה כבר הושג, אלא לאחת מעשר המדינות העשירות בעולם.


 


יש לכם מולדת, מדוע שתסכימו להיות אזרחים סוג ב’ או ג’? מדוע תפחדו להראות שאתם יהודים? שתותקפו בתחנות מטרו בלילות? זה ההבדל הגדול. לא רק למען ישראל אתם תגיעו, אלא למען הזהות שלכם, למען עתיד הילדים שלכם. חישבו עליהם, ותבינו.
 לפני שתמשיכו במאמר, האם הצטרפתם כבר למועדון ג’יפלאנט בפייסבוק?
הישוב היהודי צמח תמיד בתקופות של רדיפות יהודים, זו הרי מטרת הציונות, ובכך אנו חוזרים את הבסיס הרעיוני הפשוט ביותר של התנועה היהודית הלאומית: לשמש בית ליהודים נרדפים בעולם. אתם מבינים, בניגוד למה שהתרגלתם לשמוע בתקשורת העולמית: עבורכם, יהודי אירופה, ישראל אינה הבעיה. היא הפתרון.


 


אין זה קל ל”עשות עליה”, אך זה יותר קל כיום מאי פעם בעבר: ישראל היא מדינה מערבית, קפיטליסטית, חלק חשוב מן הגלובליזציה, והיום קוראים לכך relocation. זו כבר לא ההגירה הכבידה של הורינו. זה הרבה יותר קל.


 


אין לכם עתיד ביבשת הישנה, בעוד שאנחנו מחכים לכם כאן, ביבשת החדשה, עם עולם הזדמנויות טכנולוגי, יזמי, חדשני ומסעיר, שלא תמצאו כמוהו בשום מקום ביבשת החולה. אמריקה זה כאן. 


 


הצַלַתכם תהיה הצַלַתנו. הצלחתכם תהיה הצלחתנו. אנחנו העולם החדש שלכם, ישראל היא העתיד.
 

יכול להיות שדבוז’אק התכוון אלינו כאשר כתב על “העולם החדש”? בטוח


לגירסה באנגלית של מאמר זה
To Read this Article in English