האסטרטגיה הצבאית: עזה הפכה למצודה? מצודה היא גם כלא


הקסאם הקטלני, להיזהר מן המלכודת הפלסטינית

מאת ד”ר גיא בכור

רעם נתגלגל, והמולת קולות גדולה קמה. לשונות האש זינקו לגובה וליחכו את הגג. רעש הארץ היה לתהפוכה גדולה, וההר נזדעזע. סֵם רץ אל פרודו, אספו בזרועותיו ונשאו אל הפתח החוצה. ושם על המפתן האפל של סַמַת נאור, גבוה מעל מישורי מורדור, ראה חזיון שכולו אימה ופליאה, והוא קפא על עומדו, הכל נשכח ממנו, והוא בהה במתרחש כאילו נהפך לנציב מלח.


 


להרף עין ראה ענן מתערבל ובתוכו צריחים עצומים-לגודל וחומות משוננות, גבוהות כגבעות, וכל אלה ניצבים על כס הרים אדיר, מעל תהומות שאין להם שיעור; וחצרות גדולות וצינוקים, בתי כלא ללא אשנב, תלולים כמצוקים, ושערים פעורים של פלדה ואחלמה;


 


ולפתע, גז הכל.


צריחים התמוטטו והרים קרסו תחתיהם, חומות התפוררו, נמוגו ונתרסקו ארצה; עלעולים גדולים של עשן ומזרקות אדים התאבכו מעלה, מעלה, עד שהידרדרו כמו גל גואה, שפסגתו הפרועה מתכרבלת ויורדת בשצף קצף על הארץ.  ולבסוף, מעבר למילים שהפרידו ביניהם, בא ונשמע רעש הארץ, והיה לשאון מחריש אוזניים בשאגתו; האדמה רעדה, המישור התגעש ונסדק, ואורודרוין התנודד. אש הוקאה מפסגתו השסועה.


 


 


            ג’ון רונלד רעועל טולקין, “שר הטבעות”: “שיבת המלך”,


            תרגום מאנגלית: רות לבנית, זמורה ביתן, 1998, עמ’ 208.


 


לצפייה בסוף עוצר הנשימה של סאורון ונפילת המצודה, הקטע שזה עתה קראנו, מתוך הסרט “שר הטבעות”.
המלל והמוזיקה של ואגנר
(Ride of the Valkyries) הוספו על ידי הגולשים. זהו פס הקול מתוך הסרט אפוקליפסה עכשיו.

כבר ניקולו מקיאוולי העלה בזמנו את הטענה שמבחינה צבאית בניית מבצר תהא תמיד טעות. המבצר הופך לסמל של בידוד, ולכן הוא מטרה נוחה לאויביהם של אלה שבנו אותו. המבצר נבנה כדי להגן, אך למעשה הוא מנתק את המתגוננים בתוכו, מונע מהם כל עזרה אפשרית, ופוגע בגמישותם. מבצרים נראים בלתי חדירים, אך כולם יודעים שאתם בתוך המבצר. מבחינת מי שמתגונן בתוכו – הוא הופך לכלא. המחלות מתגברות בתוכו, הרעב, היאוש. האויב של המבצר הוא הזמן. קירותיו מונעים חדירה, אך גם מונעים את היציאה. כל שחקן שחמט מתחיל יודע שלבודד את המלך בהצרחה, משמעות הדבר תבוסה מהירה. יש להצעיד קדימה חייל אחד, להעניק למלך גמישות, להציל את עצמו.


 


השוהים במבצר מבודדים את עצמם יותר ויותר, אין להם מודיעין מה קורה בחוץ, הם מאבדים את הפרספקטיבה האמיתית של המתרחש, הופכים לפרנואידים, בצדק או שלא, עד לתבוסה.


החמאס הפך את עזה למיבצר, טעות גדולה, ולכן על כך הוא ישלם. זהו ליקחה של ההיסטוריה, ועם קליאו, אלת ההסטוריה, אני לעולם איני מתווכח. אני רק לומד.


 


לכאורה עזה מתגוננת ומתבצרת, כאשר אנו שומעים על החדרות של נשק ותחמושת. הכל נכון. אך חמאס הפך את עזה למבצר, המנותק מכל ומבודד, והמבצר הזה הפך לבית כלא עצמי. הוא מנותק מן האחים הפלסטינים, מנותק כמובן מישראל (טוב, הטמטום הישראלי הוא הקשר היחיד של המבצר אל העולם), כמעט מנותק ממצרים, מן האחים הערביים ומהעולם. ומבצר כזה, סופו ליפול, מה גם שמדובר במבצר זעיר מימדים, שאת תוכו מכיר צה”ל מצויין. אין מולו מרחקים גדולים, המצריכים טורי אספקה, ובגבו הים. זו היתה שיטתו של המצביא אריאל שרון, שפעמיים סגר את יאסר ערפאת במבצר: בביירות, בשנת 1982 ובמוקאטעה שני עשורים לאחר מכן. התוצאה בשני המקרים היתה חד-משמעית מבחינה צבאית.


 


עזה הנובלת והזמן הנסוג

אבוי, קללת עזה מכה שוב, אך הפעם את השליט החדש, חמאס

ושוב עולה אצלנו הדרישה למבצע צבאי יבשתי גדול, שיפרוץ אל תוך המבצר, ויחלץ אותו מבידודו הנורא. זו כמובן תהיה טעות גדולה מבחינה צבאית טהורה, שכן בכך ניכנס לטריטוריה של היריב, אל תוך תכנוניו ועולם המושגים שלו. נחדיר עבורו את העולם אל תוך המבצר.


 


עדיף לתת למצודה להמשיך ולבודד את היריב, אבל לזנב בה יום יום, בלוחמת גרילה, שרק מעידה על כמה המבצר הזה מנותק, עד כמה הפך לבית כלא למי שבנה אותו. לנצל את הגמישות שלנו, אל מול הסטאטיות של היריב. להשתמש ביתרון האסטרטגי שיש לצה”ל, ולהפוך אותו לאימת החמאס: חדירות לילה לילה ויום יום, בכל פעם מכיוונים מפתיעים אחרים, בטקטיקות אחרות. ההסחה, הממזרות שלנו, הגמישות, אל מול הסגירות, הבידוד והאטימות שכפה חמאס על עצמו ועל הפלסטינים שלו. ולנתק את המבצר, לבודד אותו.


 


זיכרו, זו נוסחת ההצלחה: ניעות מול סטאטיות, גמישות מול קיפאון. מירב התמרון אל מול ניתוק והתבודדות. יש להיות בתנועה מתמדת, ברמה הצבאית כמו אף הפוליטית. זו גם העצה שלי, לכל אחד מכם בחיים האישיים שלו.


 


בספרו אל הנסיך מייעץ לו מקיאוולי: לעולם אל תבנה מצודות. אם תסמוך על מצודה ותיכנס פנימה, תאבד.

למצטרפים החדשים אל האתר שלנו, ניתן להירשם ולקבל את המאמרים ישירות אל המייל שלכם.
הרישום פשוט ומיידי.


וידאו:
Trailer מתוך החלק השלישי בטרילוגית “שר הטבעות”, “שיבת המלך”, האהוב עלי עוד כספר. הסרט מעולה. זוהי עלילה העוסקת באומץ לב, בהגנת הטוב כנגד הרע, במחשבה חופשית – ובחברות.  No Victory without Suffering איך ננצח במלחמה הבאה, ואיך זה קשור לעמיר פרץ

כלל הברזל להבנה ולניהול בעיית עזה

מסודות המזרח התיכון: קסם האחוזים המתהפכים