הבבושקה הממולכדת: נקמת איראן וסוריה בחמאס, כרגיל דרך ישראל. מה עושים?

[face-book-like]    

 

 
מאת ד”ר גיא בכור 

 


1.   טהראן ודמשק קיבלו בחמיצות ובתחושה של סלידה את העיסקה שרקם חמאס עם ישראל בנוגע לגלעד שליט מתחת לאף שלהן. חמאס אפילו לא טרח ליידע אותן על ההתקדמות. המשמעות היא שגם סוריה וגם איראן מאבדות בעל ברית איזורי חשוב, שכן שתיהן הבינו שהוא מעדיף היום את מצרים ואת משטר “האחים המוסלמים” הסוני, שיקום שם בעוד כחודשיים, אם יתקיימו במצרים הבחירות, ולא אותן.


 


ה”בגידה” של חמאס בשתיהן התקבלה שם אפילו בכעס. איראן וסוריה שקועות בצרות קשות, שתיהן מאבדות לגיטימציה במהירות, במיוחד סוריה, והיעלמות חמאס מן המחנה שלהן היתה מכה. הן החליטו ללמד את חמאס לקח, ולסבך אותו.


 


2.      מי שנשאר להן זה ארגון פלסטיני  קטן, הג’יהאד האסלאמי, שחי מן הידיים של איראן וסוריה. אין זה ארגון צבאי-חברתי כמו חמאס, אלא לווין איראני, החי מכספים ומהוראות איראניות. טהראן ודמשק החליטו להפעיל אותו.


 


3.      כך מתרחש לנגד עינינו אפקט הבבושקה (יש אומרים מטריושקה): איראן וסוריה מאתגרות את חמאס באמצעות הג’יהאד האסלאמי; חמאס בעצמו מאתגר את הרשות של אבו מאזן; וכולם מאתגרים את ישראל. ישראל היא כמו חמור, שגם פוגעים בו, וגם מסבך אחר כך את עצמו, זה הנוהל.


 


4.      לפנינו השיטה האיזורית הקלאסית: מתכתבים ומאיימים זה על זה על חשבון ישראל. הם יודעים שאם הג’יהאד יפגע בישראל היא תגיב, ובכך תאיים על הריבונות של חמאס בעזה. הם מקווים שאם ישראל תכה את חמאס, אולי יתערבו המצרים לטובתו, והדברים רק יילכו ויסתבכו. הרי פה מחפשים להעניש את חמאס. 

 


5.      אסד הולך ושוקע באינטריגות של עצמו בסוריה, ומלחמה קטנה של ישראל יכולה להסיט את תשומת הלב ממנו לעברנו. זו הסיבה שהא רואה את הטילים בדרום בסיפוק רב. הוא אמור רק להנות, ולא לשלם שום מחיר. האם הסטה כזו של האש יכולה לקרות גם עם חיזבאללה? יכולה, אך חיזבאללה אינו סוכן אוטומאטי כמו הג’יהאד האסלאמי, יש לו אינטרסים קיומיים גם משל עצמו.
(תמונה: GettyImages)

 


6.      מה יעשה חמאס? הרי הוא מסוגל לבלום צבאית את הג’יהאד האסלאמי, ואפילו מייד, אך בכך יציב את עצמו כשומר ישראל, והוא עלול לשלם מחירים בדעת הקהל הערבית, שרק עכשיו היללה אותו. סביר להניח שברגעים אלה ממש חמאס והמצרים מטכסים עצה כיצד לבלום את החדירה האיראנית הזו, שכמו תמיד היא באמצעות הקלף הישראלי. אין לחמאס ולמצרים עניין שזה יימשך, אך יתכן והג’יהאד יהיה מוכן ללכת איתם לסוג של התרסה ועימות, בשל ההוראות המפורשות שקיבל מטהראן. מצרים התאימה לחמאס, אך פחות לג’יהאד.
 

 


7.      המוניטין שלנו נפגע בעסקת שליט, זה המחיר שהיה צפוי. בעולם הערבי נוצרה תחושה (מדומה, כרגיל, אך רבים מאמינים בה עכשיו) שישראל ניתנת להורדה על הברכיים, וכי היא תהסס להתעמת עם עזה מחדש, בשל המחירים שהיא משלמת בעולם.


מוניטין זה דבר חשוב, ואם אנחנו מאבדים את ההתרעה שלנו, המצב שלנו באמת יהיה גרוע. המוניטין שיצר לעצמו גנראל רומל במלחמת העולם השניה של גאון צבאי מסוכן, הביא לפינוי של ערים שלמות בצפון אפריקה ובמזרח התיכון, גם כאשר מצבו כבר היה נואש. המוניטין עבד בשבילו, הוא לא היה צריך לעבוד בשבילו. ונראה שהמוניטין שלנו קצת הפסיק לעבוד בשבילנו עכשיו.


לפני שתמשיכו בקריאת המאמר: עוד חומרים של ד”ר גיא בכור, התראות ותגובות בדף קוראי ג’יפלאנט בפייסבוק. כולם מוזמנים להצטרף. 

  
◄                                  לדף החברים החדש של גיא בפייסבוק


8.      מה עלינו לעשות? זו הדילמה המוכרת לקוראי האתר מן העבר: מהלומה צבאית חזקה תחזיר את המוניטין שנפגע, אך תגרום נזק תדמיתי בעולם. לעומת זאת מהלומה צבאית חלשה תתקבל בהבנה בעולם, אך לא תחזיר את ההרתעה. במקרה הזה, כיוון שההרתעה נפגעה, ובלי הרתעה הגבולות שלנו כולם מאוימים, מהלומה צבאית קשה מחויבת המציאות, למרות המחירים הבינלאומיים. מי שרצה סולידריות חברתית על חייל אחד ישלם עכשיו את הצד השני של הסולידריות, שכה רצה.


 


9.      ואיך ממזערים את המחירים הבינלאומיים? עסקנו בכך במאמר בונה דרך שלם. הכלל צריך להיות: אם אנחנו מתחזקים צבאית חייב להיות מייד אלמנט מדיני צמוד. ואם אנחנו הולכים על אלמנט מדיני חייבת להיות יד צבאית קשה במקביל. ההצלבה הזו מחוייבת המציאות באיזור הקשה הזה, המודד הכל במונחים של עוצמה-חולשה.


 


ולכן, במקביל לצעדים הצבאיים הקשים בעזה, במתכונת שהצבא יבחר, יש לקדם עכשיו, אפילו שזה בניגוד לאינטרס, איזשהו מיפגש עם אבו מאזן ואנשיו, איזשהו קידום של אלמנט מדיני, איזו ועדה, או משהו בסגנון הטכני הזה. מהלך כזה מגביר את הלגיטימציה שלנו לתת מכה חזקה, ויש בו כדי להאריך את חלון ההזדמנויות שלנו.


 


10.  שום מדינה לא תסכים שאזרחיה יהיו בני ערובה, ובוודאי בסכסוכים שכלל אינם נוגעים לה. אך לפנינו מלכודת, אתם כבר מבינים את זה. הצדדים המזרח תיכוניים מנסים לסבך אותנו ולמשוך אותנו אל האש בה הם כבר מתבשלים חזק. בוודאי שאסור לתת לכך לקרות.

 יוליוס קיסר (102-44 לפני הספירה) היה אמן ההפתעה והמהירות. לא במקרה היה זה הוא שאמר: Veni, vidi, vici, כלומר “באתי, ראיתי, כבשתי”. התגובות שלנו חייבות להיות מבריקות, מהירות ומפתיעות. הפתיעו את האוייב, והוציאו אותו מכלל שיווי משקל. אל תהיו צפויים; אל תהיו בינוניים.דרך הפעולה צריכה להיות עכשיו כפולה:


ברמה הבינלאומית, יש לעדכן מייד את האמריקנים, המצרים והאיחוד האירופי במתרחש, לתת להם תחושה של שותפות, ולחשוף את האשמים האמיתיים בהידרדרות: איראן וסוריה. שתי המדינות האלה חייבות לשמוע איום מצד המערב על מעורבותן בעזה, ברמה שתפגע בהן, למשל דרך תלונה במועצת הביטחון ודרישה לסנקציות עליהן. זהו עקב אכילס שלהן.


ברמה הצבאית בשטח חייבת להיות מכה חזקה, אך לפנינו מרקם עדין, כיצד לשמור על המוניטין ההרתעתי שלנו אך גם על המוניטין הבינלאומי שלנו, אנחנו הרי לא אסד שסתם שוחט. איך? אם תשומת הלב העולמית מתחילה להיות למה שנראה כנקמנות שלנו, ולא עוד לאויב אותו אנחנו מנסים להרוס, זה הרגע לסיים.


משמעות הדבר: פעולה מהירה מאוד, מעין-בליצקריג, דהיינו מכה חזקה מאוד, מבריקה, מפתיעה, ולעצור. לא לגרור רגליים במשך שבועות אלא להמם את האויב, גם את הג’יהאד אך גם את חמאס, במהירות ובפתאומיות כואבת ובלתי צפויה. זו חייבת להיות פעולה שונה מן המקובל.


האמוציונאליות של הג’יהאד על חיסול מפקד בכיר שלו, והירי הפראי שלו כבר מעידים שהארגון הזה מוטרד ומבוהל. עכשיו צריכה להיות פעולה בלתי צפויה, חזקה, בעקבותיה אנשי הג’יהאד יכנסו למערבולת פסיכולוגית, יידחפו לטעויות, שרק יעמיקו את המבוכה שלהם, וכך המעגל רק יילך ויימשך. את אפקט הבבושקה, בכל מקרה, חייבים לנתק, ומהר.


כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת.
ניתן להירשם –
כ א ן.

אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, בדף הזה, למטה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת –
כ א ן.
[face-book-like]