הבה נרגילה, והתופים של מוחמד אלבראדעי

 


מאת ד”ר גיא בכור

ביום ששי האחרון פגשתי בבית הכנסת של איסטנבול את המוזיקאי המוכשר, ונגן כלי ההקשה והדרבוקה, ינון מועלם. ינון, 40, בן לעולים מעיראק, השתקע בשנים האחרונות באיסטנבול, התחתן שם, וכיום הוא יוצר מוזיקה חשוב בתורכיה. שנינו הגענו לאירוע השנתי החשוב של הקהילה היהודית באיסטנבול, “לימוד”, שם נשאתי הרצאה רבת משתתפים.

ישראלי היוצר מוזיקה מזרחית עבור התורכים? בהחלט. מה שלא נקלט כל כך בארץ, זורם כנראה בצידי הבוספורוס. אביו של ינון, הוא מיודענו השופט בדימוס דוד מועלם, אשר בשנה שעברה הוציא בארץ את ספרו “הסולם והמקאם במסורת המוסיקלית הערבית”. בארץ אין לזה הרבה ביקוש, חבל, זה אפילו נתפס כזר ומוזר, אך באיזור שלנו זהו קצב הלב הפועם של החברה. מועלם מנגן היום עם המובילים במוזיקת העולם.


 


דום-טק-טק-דום-דום-טק.


 


האם ינון התרחק משורשיו הישראליים? מן הקטע שכאן, תראו שלא, והוא אף שילב את השיר הישראלי הידוע ביותר בעולם, והפך אותו מ”הבה נגילה”, ל”הבה נרגילה”. כאן עם האנסמבל שלו, באיסטנבול.


 ינון מועלם והבה נרגילה

מוכשר מאוד ינון (בסרטון- הבחור הממושקף, שעל התוף), ויגיע עוד יותר רחוק, חבל שלא כאן.


 


תוף הדרבוקה, או הטבלה, שפי שהוא מכונה במצרים, הוא פעימת הלב של המזרח. הוא הביט של האיזור. הוא נותן הטון. כיצד מנגנים בדרבוקה: ישנה ההקשה במרכז התוף המכונה “דום” (dum) וישנה אותה הקשה בצידי התוף המכונה “טֶק” (tek). כמה נעימה ומתוקה היא הקשת הטק, על הצליל המתכתי והגבוה שלה!


 


דום-טק, דום-דום-טק.


 


דום-טק, דום-דום-טק.


 


כיצד מנגנים בדרבוקה? הנה שיעור ראשון בהקשות ובמקצבי הבסיס.


 


כך מנגנים בדרבוקה – שיעור ראשון

צליל הדרבוקה במזרח התיכון הוא קול השבט, קול המשפחה המורחבת, קול הציבור שלי, המסורת, קשר הדם, הילדות, הציווי העדתי והדתי, כַלָאם א-נאס, דברי האנשים, הוא הצליל שאי אפשר להתעלם ממנו. ואת הצליל הזה שומע ממש עכשיו, למשל, ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית, מוחמד אלבַרָאדְעי.


 


האם ייצא חזיתית נגד איראן, שהוא יודע שהיא מעשירה אורניום בניגוד גמור לדעת העולם? האם יסיים את הקדנציה שלו בקרוב כמי שיצא נגד בני מינו המוסלמים? וסוריה, הרי הפקחים שלו הביאו הוכחות לקיום אורניום מועשר בכור שהופצץ. האם ייתפס בהיסטוריה המזרח תיכונית, כמי שמכר את אחיו הערבים? גם יאסר ערפאת שמע את צליל התוף כאשר הצטווה על ידי אהוד ברק לחתום על הסכם קמפ-דיויד, וסירב, כמובן. אסור לבגוד בצליל התוף.


דום-טק-טק- דום-דום-טק. זהו צליל השבט, ההוראה שאין כמוה לדבוק באמונה הבסיסית, במסורת.


 


האם יאטום עכשיו בראדעי המצרי את אוזניו ויישאר נאמן לסוכנות הבינלאומית בראשה הוא עומד, או שיפתח את אוזניו לרווחה להלמות השבט שבחוץ?


 


דום- טק-טק- דום-דום-טק.


 


הקשיבו למה שהוא שומע עכשיו, זה יפה, זה מושך, זה מאיים. אבוי למי שלא ייטה אוזן לצלילי שבטו. השבט עלול להיות נקמני מאוד.צליל המזרח הכובש, תרתי משמע
 


השבוע, במסיבת עיתונאים בדובאי, אישר בראדעי את מה שהדליפו כבר פקחיו, כי באתר שהופצץ בספטמבר אשתקד בסוריה, לכאורה בידי ישראל, נתגלה אוראניום, בדרגת העשרה נמוכה. “אבל איני יכול לקבוע שבמקום היתה פעילות גרעינית”, אמר. פקחיו חשפו עוד קודם כי המבנה נראה כמו כור גרעיני צפון קוריאני, וגם אז זה לא הספיק לו. עכשיו נתגלה שם אוראניום, וגם עכשיו אין זה מספיק לו. “צריך לבצע עוד בדיקות”.


 


דום- טק-טק- דום-דום-טק.


 


ויותר מזה. באותה מסיבת עיתונאים הוא אישר כי כוונותיה של סוריה להשיג אנרגיה גרעינית “לא מהוות שום איום”, וכי כוונת המערב למנוע הקמת כור סורי שכזה “תפגע באמינות הסוכנות, העוסקת בפיקוח על ההפצה הגרעינית”.


 


אף מילה על כך שסוריה הונתה את הסוכנות לאנרגיה גרעינית, הסוכנות שלו, ולא דיווחה ולו במילה על הכור שהקימה והופצץ. “אין שום בסיס משפטי להתערב בענייניה הפנימיים של סוריה, ולסוריה לא תהיה יכולת להשתמש באנרגיה הגרעינית הזו למטרות צבאיות”, הוסיף.


 


“למנוע מסוריה אנרגיה גרעינית לאור שמועות, אינו חלק מן הלקסיקון שלנו”. “הפרוייקט הזה אינו חדש, שכן אנו עובדים בעניין הזה עם סוריה מאז שנת 1979. חייבים לאשר את הפרויקט הסורי, אחרת תאבד הסוכנות את אמינותה בקרב מדינות העולם”. עד כאן בראדעי.


 


דום- טק-טק- דום-דום-טק.


 


אין מה להגיד. אכן, הבה נרגילה.


אל הקוראים:

האם תצרפו עוד קוראים לאתר שלנו? את החברים שלכם? אנא, ספרו להם על האתר, ושמחו אותם. עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר“, כאן למטה. תודה.

למבקשים להירשם לקבלת התראות על מאמרים חדשים, ויש כבר מעל 10,000 רשומים – עושים זאת –
כ א ן.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, יש להירשם לשירות המאמרים בתשלום, Gplanet Prime. קוראים את כל המאמרים בתשלום
שכבר פורסמו, וממשיכים לחודש או לחצי שנה. ניתן להירשם – כ א ן.  

למנויים קיימים של Gplanet Prime: כדי לחדש את המנוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.


על המתיקות שבמרירות, העוּד המנגן, עצי הזית והחיים בישראל

2008: תסריט האימה הגרעיני – השתנה


קללת הטנגו הישראלי, והצעד החמישי. האם מצאנו את התרופה?