הברחות הטילים כבר חזרו לעזה; מטרות ישראל – עדיין לא הושגו. לפנינו תהדאה נוספת. תם אך לא נשלם


בשורה משמחת לקוראי Gplanet ברחבי העולם: מעכשיו גם אתם יכולים להצטרף למועדון Gplanet Prime. באפשרותכם להירשם בלחיצה – כ א ן.
 

מאת ד”ר גיא בכור


עוד לא פסקה האש ברצועת עזה, וחמאס כבר חזר להבריח טילים אל פנים הרצועה, כאשר מערכת המבריחים, בדואים ברובם, אך לא רק, ממתינה מן הצד המצרי עם כמויות גדולות של טילי גראד וקטיושות, למילוי המצברים. הם הרי לא הרוויחו כבר כמעט חודש. זו הרי תעשיה. דוברי חמאס בעזה, יהירים כתמיד, כבר הודיעו היום כי מבחינתם ההברחות של הנשק דרך המנהרות – ימשכו, וכי אפילו לא יסתירו את כוונתם זו.


נכון שמנהרות רבות הושמדו, אך עכשיו בודקים שם אילו לא נפגעו, ומה עושים עם הפגועות. כמה זמן יקח לחמאס לחדש את המלאי? כמה חודשים, והכל חוזר כפי שהיה. לא בנזקים האזרחיים האדירים עוסק חמאס עכשיו, זה פחות מטריד אותו. קודם כל ? בחידוש עוצמתו הצבאית והשלטונית. הוא הרי יודע שמדינות המערב ימשיכו להחרים אותו ברמה האזרחית.


זה עצוב, לאחר מאמץ ישראלי כה גדול ונזקים אדירים לשני הצדדים, אך גם אנו אשמים במצב שנוצר, וחבל שהמלצות האתר לא נתקבלו.


במלחמת לבנון האחרונה המהלך הצבאי היה ירוד, אך התוצאה הדיפלומטית היתה מצוינת. יצאנו בהסכם בינלאומי. במלחמת עזה המהלך הצבאי היה מצוין, אך אין שום תוצאה דיפלומטית, שכן יצאנו חד צדדית, בלי הסכם. אז יצאנו בהסכמה שקיבלה גושפנקה של החלטת מועצת ביטחון אפקטיבית, 1701. עכשיו ההחלטה של מועצת הביטחון בוזבזה, גם בשל דם רע עם מי שהיתה אמורה לבצע את המלאכה, קונדוליסה רייס, בוואקום בין מימשלים שם. 


ועוד: כפי שלא הצליחה לכונן ממשלה, למרות שהיתה כבר כמעט בידיה, כך לא הצליחה ציפי לבני לבנות חבילה דיפלומטית, למרות שהיתה כבר כמעט בידינו. מנהיגים כמו סרקוזי, מרקל ונשיאות האיחוד האירופי, צ’כיה הידידותית אלינו, התחננו בפנינו  שנפעיל אותם, לשווא.


בשבועיים הראשונים היה צורך לרוץ ברמה הצבאית, כדי להספיק ככל האפשר, בליץ אדיר בזמן קצוב, אך במקום זה בחר צה”ל בתנועה כבידה ואיטית, הססנית. דבר זה אפשר לאויב לאפסן, פשוט לאפסן, את הלוחמים שלו, שלא נלחמו ברובם. ושוב, במקום למהר ולצאת לאחר שבועיים מוצלחים, צה”ל שקע בשטח, בשני המקרים הפוך למה שהיה צריך לעשות. אז, בשיא הצלחתנו היינו יוצאים מייד, מונעים את מרבית הנזקים, אך ממשיכים לסגור על הרצועה מן האוויר, בהפצצות. במקום זאת אפשרנו עכשיו לאויב לטעון שהוא “גירש” את צה”ל ב”אולטימאטום” שלו, לעזוב תוך שבוע.


במקום לסמוך באופן עיוור ותמוה על המצרים, שאינם רוצים את טובתנו, היה צריך לרכז יוזמה ישראלית בינלאומית, שתקבל גושפנקה עולמית. במקום זאת בוזבזה היוזמה במועצת הביטחון, ונשארנו עם האוויר החם של המצרים, שדבר אינו עומד מאחוריה, רק תאוות כבוד ומרכזיות של מובארק. שהמצרים יבנו לנו הפסקת אש וידאגו לנו?? האם באמת השתגענו? אמר האלוף במיל עמוס גלעד: אפשר לסמוך על המצרים. אכן, אפשר.


בישראל מנחמים את עצמם שהמצרים הבינו את הלקח. חידוש ההברחות המיידי מעיד על כך שהרבה לא השתנה, וגם לא צפוי להשתנות. אין כוח בינלאומי, אין מנגנון פיקוח חדש. הגבול בין עזה למצרים נותר פרוץ כשהיה.


במקום לנצל את ההזדמנות ההיסטורית, ולהכריז שעם יציאת צה”ל מעזה יסגרו לתמיד המעברים בינינו לבין הרצועה, והעולם יקבל זאת בשל העיתוי הדרמטי והפסקת האש, תסכים עכשיו ישראל לפתיחת המעברים, בדיוק כפי שחמאס דרש תמיד. כדי שיהיה מי שימשיך להזין אותו. אנחנו.


זו תהיה שגיאה היסטורית קשה, והחמצת הזדמנות. המצרים כמובן ימשיכו לסגור את מעבר רפיח שלהם, כפי שעשו כל ימי המלחמה. שום רחמים לא היו להם כלפי אחיהם הערבים, הנהרגים.


באופן אירוני, למרות מרחץ הדמים הפלסטיני בעזה, חמאס מתחזק עכשיו, כאשר נוצרת תחושה במזרח התיכון ובעולם שהוא בלתי ניתן לחיסול, וכי מדינות העולם מפחדות להתעמת איתו. חמאס קלט את זה כבר בתום השבוע הראשון. ומכאן שביטחונו העצמי גבר. הראיתי כבר במאמר מוקדם, כיצד החלו לבנות תעשיית שקרים של ניצחונות הזויים, במטרה להוציא תיקו-לכאורה מן המערכה,כשזו תסתיים. בדיוק את זה הם עושים, והם הצליחו, על פי תפיסתם.


נכון הוא שכוח ההרתעה שלנו גבר, בלי שום ספק, וגם איראן רואה מה קורה כאשר ישראל משתגעת, אבל את ההחלטות בחמאס לא מקבל הנייה בפנים, אלא משעל ואיראן בחוץ, ולאלה אינטרס להמשיך את המלחמה נגד ישראל לנצח. לא היה אכפת להם כלל שמעל 1300 פלסטינים נהרגו. אז מה? ככל שיש יותר הרוגים ישראלים זה משחק לטובתם, וככל שיש יותר הרוגים פלסטינים, זה גם משחק לטובתם, ומפעיל את המוסלמים בעולם ואת דעת הקהל. ולכן התברר שכוח הרתעה חזק לא מספיק, כאשר אין אחריות שלטונית לשלום האזרחים. מנהיגי חמאס פשוט אינם חושבים כמונו.


חמאס ינסה לכונן עכשיו מאזן אימה חדש מול ישראל, מתוך הנחה שהיא לא תכניס את צה”ל מחדש, ותפעיל שוב את כל המערכת הכבידה. אם נירה או נפעל שלא לרוחם, הם ישגרו טילים. זו כוונתם. לכן הם יתחמשו בטילים הרבה לפני שישקמו את האוכלוסיה האזרחית, אם בכלל. מבחינתם המטרה הבאה כבר לא תהיה אשקלון ואשדוד, זה כבר הושג. בפעם הבאה יילכו על תל אביב וצפונה.


קיוויתי שחמאס ישאר, אך מוחלש, ומנותק ממקורות אספקת הנשק שלו, דבר שלא קרה. חמאס אכן נחלש, זמנית, אך צינורית ההזנה שלו לאיראן נותרה, לאחר שהמצרים אינם ששים לעבוד כמו שצריך בשטחם הריבוני. הרי כל הנשק שהופעל כנגדנו בחודש האחרון עבר באדמה מצרית! את העובדה הזו פחדו אצלנו להטיח בפני המצרים! כל כך נזהרים בשלומו של מובארק, מה אתם יודעים. אבל אלמלא סיבכו אותנו המצרים, כל זה לא היה קורה. האם יתכן שבסתר ליבם מעוניינים המצרים גם הם להתיש אותנו?


לא יכול להיות.. לא יפה..


אני מקווה שילמדו אצלנו שהמצרים והתורכים אינם חברים שלנו, ואין לסמוך עליהם. בשעת צרה, הם אכן נטשו אותנו. להביא את ארדואן חובב ציון לתווך בינינו לבין סוריה? זה היה שיגעון שהובן עכשיו כטעות, חבל שלא שמעו בקול האתר שלנו. מי שקידם אותו למעמד של מתווך בינלאומי, שלא יתפלא עכשיו שבשיא הקרבות הוא דרש לסלק אותנו מהאו”ם. אפילו האיראנים לא דרשו זאת. להביא את מובארק לתווך בינינו לבין חמאס על גלעד שליט ובכלל? הרי האינטרס המצרי הפוך לשלנו. הם נגד חמאס, אך רוצים שעזה תישאר שלנו לנצח, חלילה לא שלהם.


יצאנו מעזה חד-צדדית, כאשר משמעות הדבר שהבנו שהמצרים לא יושיעו אותנו. אין הסכם. ולכן אין גם את גלעד שליט. אפילו לא מדובר עליו עכשיו. אין הסכם לא עם חמאס ולא עם המצרים.


חמאס עשוי להתחזק עכשיו, שכן תלות האוכלוסיה הפלסטינית המוכית בו ובאיראן יגברו. כל עזה תהיה עכשיו מחוברת לאיראן, שתיקח על עצמה לשקם את הרצועה. המשמעות היא תודעה פרו-איראנית גבוהה יותר מבעבר. אם רפיח היה בשליטה ובביקורת גבולות, והמנהרות היו נסגרות, התלות הזו היתה נקטעת, כך ציפיתי שיקרה. אך אם המנהרות יחזרו, התלות הזו רק תתעצם. ממאחז ידידותי לאיראן תיהפך עזה למאחז של איראן.


יש הבדל בין חמאס כיום לחיזבאללה לפני שנתים וחצי. עם חיזבאללה סיימנו את מרבית החיכוך. אין לנו שטחים שלהם, אין אסירים, אין חיכוך ישיר ודימום מיידי. לא כך המצב עם חמאס, כאשר שאלת המעברים לא נפתרה, לא שאלת ההברחות, כאשר יש בישראל מעל 12,000 אסירים פלסטיניים, מרביתם מחמאס. יש את הפיגועים מיו”ש, דרישת מדינה, כוונת כיבוש יו”ש בידי חמאס, ומה לא. הכל לפנינו. ולכן החיכוך הזה מדמם, ומחייב אותם לפעול הלאה.


מדהים לראות שחמאס לא הגמיש ולו במילה את דרישותיו לפני המלחמה: הוא רוצה שהמעברים יהיו פתוחים, להתחמש באופן חופשי כרצונו, ולשלוט בעזה, עם אופציה לקפוץ גם ליו”ש. אף היום הוא דורש זאת, וכנראה גם יקבל!


ונניח, רק נניח, שחמאס הסכים להפסיק לחודשים הקרובים את האש. ומה עם הג’יהאד האסלאמי, המתנגד ליוזמה? החזית העממית? גדודי ההתנגדות? חמולות וכנופיות אחרות? כדי להביך את חמאס הם יתחילו לשגר מידי פעם, כדי שישראל תפעל נגד חמאס. זו המתכונת הפלסטינית הידועה, המחייבת לקבוע, בצער רב, שלפנינו תהדאה נוספת.


המערכה תמה אך לא נשלמה. חבל.


ויחד עם זאת, במאמר הבא של האתר, מדד האיומים הבטחוניים לחודש ינואר 2009 – נראה התפתחות דרמטית במדד. המדד הינו לחברי מועדון Gplanet Prime בארץ ובעולם. נרשמים בלחיצה – כאן.


קוראים יקרים
:
האם תצרפו עוד קוראים לאתר שלנו? את החברים שלכם? אנא, ספרו להם על האתר. עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר
“, כאן למטה.

למבקשים להירשם לקבלת התראות על מאמרים חדשים – עושים זאת בלחיצה –
כ א ן.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, יש להירשם לשירות המאמרים בתשלום, Gplanet Prime. קוראים את כל המאמרים בתשלום
שכבר פורסמו, וממשיכים לחודש או לחצי שנה. ניתן להירשם – כ א ן.   

כדי לחדש את המנוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או –
כ א ן.


התפתחות שלילית במשא ומתן שלא היה: איראן מטילה וטו, ומבקשת להתיש את ישראל

תיאוריית קורי העכביש מתה. איך להיזהר מסינדרום איקארוס