הויקינגים מגיחים: משום מקום הופיעו הסלפים, והחלו לתקוף את הציביליזציה המערבית

[face-book-like]
מאת ד”ר גיא בכור

ההתקפה באה ללא שום התראה. ב- 8 ביוני 793 הופיעו לפתע הספינות הארוכות עם החרטומים המגולפים האכזריים, מגיחות משום מקום אי-שם בים. הקיץ השליו הפך לאיום נורא כאשר הסקנדינבים הפגאנים תקפו בחרבות שלופות את הכנסייה, בזזו את האוצר שלה, ושחטו, כמובן, את הנזירים.


הידיעות על חורבן המנזר באי לינדיספארנה (Lindisfarne) שלחופי בריטניה סחפו אחריהן הלם ובהלה. זו היתה ההתקפה הידועה הראשונה של הויקינגים, שהגיעו מנורווגיה ודנמרק, ופתחו בכך מסורת של כובשים אכזריים במיוחד. ברצותם לשתק את הגברים בכפרים בהם עברו, הם היו חותכים את גיד הקרסול של הגברים, כך שלא יכלו לעמוד עוד.


הויקינגים חצו את הים הצפוני בחיפוש אחר ביזה, אותה מצאו בדרך כלל במנזרים; כל מינזר והאוצר שלו, וכמובן הספרים מעוטרי האבנים היקרות. את האבנים היקרות חטפו, ואת הספרים שרפו. כל קיץ היו הויקינגים מופיעים בחופי אנגליה, סקוטלנד ואירלנד, לפני שחזרו לסקנדינביה לחודשי החורף. עד סוף העשור הגיעו האניות שלהם גם לצרפת. הצלחת הויקינגים התאפשרה הודות למבנה המיוחד של הספינות שלהן, שיכלו לחצות אוקיינוסים ונהרות; ליכולת הניווט ולטקטיקות הצבאיות.

נזירים רבים ראו בהתקפות הויקינגים אות לזעם האל על בני האדם, וסיבה לחזרה בתשובה ולחרטה; הם לא הבינו שהם צריכים להתארגן.


 


1  במשך עשרות שנים טענו שליטים ערביים כדוגמת מובארק, קדאפי, בן עלי התוניסאי ועלי עבדאללה צאלח התימני, שבלעדיהם אי אפשר. שאלמלא שלטונם, יתפרץ נחשול אסלאמי בארצותיהם, שאי אפשר יהיה לעצור אותו, וכי רק משטר הברזל שלהם מונע את ההתפרצות הזו. אלא שבמערב מזרחנים אירופיים ואמריקניים לגלגו על הטיעון הזה, וטענו שהמנהיגים האלה מבלפים. לדעתם זו היתה טענת רפאים להצדקת המשטרים, וכי לא רק ששום נחשול אסלאמי לא יתפרץ, אלא שההיפך יקרה, והדמוקרטיה סוף סוף תוכל להתאפשר בעולם הערבי. הם ראו במשטרים את הבעיה, מובן שלא את הפתרון.


אותם מזרחנים, למשל פואד עג’מי, ניצחו, והטענה שלהם התקבלה כנכונה, לפיה אין ברירה אלא להפיל את השליטים האלה, כדי לאפשר לדמוקרטיה הערבית להתפרץ. ואכן, השליטים הודחו בתמיכת המערב, ואבוי, נחשול אסלאמי אדיר התפרץ, ואת תוצאותיו המדהימות ראינו גם השבוע. שורפים, משתוללים, מאיימים ובוזזים. המון של אלפים ברחובות, שנתמך בידי כוחות גדולים. המערב ההמום אינו מבין מאיפה הגיעו הויקינגים האכזריים האלה ומה הם רוצים, אך יותר מהכל הוא המום שכן התברר שהשליטים הישנים צדקו, והמערב הביא להתפרצות הזו במו ידיו. אם היה רוצה, חלק גדול מזה לא היה מתרחש, כפי שפוטין לא מניח לבשאר אלאסד ליפול.


 


2 שני הכוחות העיקריים שניצפו עד לחודשים האחרונים היו הצבא בכל מדינה ערבית והכוח הגדול של “האחים המוסלמים”. אלא שכאן הופיע כוח שלישי שאת עוצמתו אי אפשר היה לצפות: הסלפים. בבחירות במצרים הם זכו בכשליש המושבים, מה שמשקף תמיכה ציבורית בהם של כ- 26 מליון מצרים, ועוד מליונים רבים במרחבי העולם הערבי. זהו כוח עצום, שעכשיו דורש את מקומו בהנהגת העולם הערבי, ובתוחלת שלו. העתיד, על פי תפיסתו, הוא שלו. מלאי ביטחון עצמי, ואפילו יהירות,  דורשים עכשיו הסלפים לעצב מחדש את המרחב הערבי כולו במתכונתם.  3 הסלפים (מן המילה “סלף”, כלומר “אב קדמון”) הם תמיד סונים, אשר מייחסים את עצמם אל שלושת הדורות הראשונים של האסלאם, דהיינו המאה השביעית לספירה. על פי תפיסתם זו היתה תקופת האסלאם הטהור, ללא החידושים והקלקולים שחלו מאז, ולכן השאיפה היא לחיות במאה העשרים ואחת כאילו מדובר במאה השביעית, בימי הנביא מוחמד וממשיכיו. המאפיינים באים לידי ביטוי בלבוש האסלאמי, ברצון לכונן מדינת מאמינים (“אומה אסלאמיה”) אדירה, ללא גבולות לאומיים הנתפסים כמלאכותיים, בשנאה אל המערב, הנתפס כשטח אויב, בשנאה כלפי השיעים, הנתפסים כאויבים מסוכנים, בשנאה כלפי השליטים הלאומיים, ואפילו כלפי שלטון “האחים המוסלמים”, הנתפסים כמי ששבויים בהשפעה מערבית מסוכנת.


הסלפים רואים במה מה שהוא מודרני בבחינת איום חמור. אסורים הצילום, הציור, המוזיקה, האמנות והפוליטיקה בסגנון חוקה ומפלגות. נשים אסורות במרחב הציבורי באופן מוחלט, יש לסלק כל נוכחות מערבית מאדמות האסלאם, וחובה לכבוש את אדמות אירופה והמערב. זו הסיבה מדוע יש הרבה תאים סלפים גם בערי אירופה. לא מזמן נתפס תא סלפי שכזה בגרמניה, שלא בחל בדרכי אלימות וטרור. הסלפים רואים באלקאעדה מודל חיקוי ראוי, ומקור לגאווה; הטרור הוא אמצעי לגיטימי, אם כי לא בלעדי, להשגת המטרות האלה.


כחלק מן התפיסה הזו רואים הסלפים חובה להרוס סממנים אליליים, כמו צלמי בודהה באפגניסטן בידי הטאליבאן, או הפירמידות במצרים, דבר שהם לפי שעה נמנעים ממנו. בתוניסיה הסלפים כבר הורסים מבני קבורה ומסגדים לציון קבורה, שכן לפי תפיסתם סימון מקום קבורה צריך להיות צנוע מאוד, כמעט בלתי נראה, ובוודאי לא מפואר. הם לא בוחלים בהחרבת בתי ספר דתיים (“מדרסות”) בתוניסיה ובלוב, כמו גם אתרי תיירות רומאיים קדומים, הנתפסים כאליליים. במרץ השנה פרצו סלפים אל התיאטרון הלאומי של תוניס, היכו את השחקנים והחלו הורסים אותו מבפנים. מבחינתם מדובר בכפירה בדת. הם מתנכלים לקופטים האומללים, ושורפים את הכנסיות שלהם.  4 מאיפה הם הגיחו ללא שום התראה? ובכן, ההתראה היתה תמיד, אך לגלגו עליה. השליטים הערביים כלאו את ראשי הסלפים בבתי הכלא, עינו אותם, ובלמו את התופעה בכל כוחם. עכשיו, כאשר השליטים ההם נעלמו, אין מי שיבלום את המליונים, שרואים בעבר את העתיד שלהם, וההשתוללות החלה. במקום השליטים הקודמים שולטים עכשיו “האחים המוסלמים”, שנקלעו לדילמה: אם יעצרו את הסלפים, אלה יטענו שהם בוגדים באחיהם האסלאמיסטים. ואם לא יעצרו אותם – הם יחריבו את מדינותיהם ואת הכלכלות שלהם. זו הדילמה כיום של מוחמד מורסי, של חמאס, של האחים המוסלמים בתוניס ובמרוקו, או גם ביו”ש הערבית, שכן אם צה”ל יפנה שטחים ביו”ש ישתלטו הסלפים על השטח תוך ימים בודדים. הסלפים מאורגנים מאוד ברצועת עזה עם שמות ארגונים כמו “ג’ונד אנסאר אללה”, ג’ייש אלאומה”, “ג’ייש אלאסלאם, “א-תווחיד”, ועוד. תמיד שמות מיליטריסטים של לחימה אין קץ, ללא אחריות לזמן, למקום או לאוכלוסיה. מאבק נצחי.


עכשיו מבינים האחים המוסלמים כמה קל היה להם להתריס נגד מובארק או ערפאת ולאיזו צרה הם נקלעו מול הסלפים, שלא רוצים אותם.

הדרך הטובה, האישית והמהירה ביותר לדעת מתי עולים מאמרים באתר היא להירשם כאן, ולקבל התראה למייל האישי. הנרשמים קוראים ראשונים.

הרצאה של ד”ר גיא בכור באירוע העסקי שלך?


5 אובמה התמים חשב שעומדים מולו רק האחים המוסלמים, ולכן ניסה להגיע איתם להבנות, ואז התפרצו הסלפים, הכוח השלישי חוץ מהצבא והאחים, כשהם הורגים, שורפים ובוזזים. האמריקנים המומים, והמדיניות שלהם במזרח התיכון קורסת ברעש גדול. עכשיו מבינים האמריקנים שהסלפים הונו אותם: השתמשו במשחק הדמוקרטי כדי לצבור כוח חוקי, ועכשיו הם זורקים את האמריקנים ואת הדמוקרטיה ככלי אין חפץ בו. הם כבר שולטים, אז בשביל מה דמוקרטיה? כדי לרדת? אובמה שכח שהכלל המזרח התיכוני הוא: לא משנה שהגעת להסדר עם כוח מסוים, תמיד יצוץ במקומו כוח קיצוני יותר, שיאתגר אותו.


 

   
 

במרץ 845 התיאבון של הויקינגים הלך וגבר. עם מאה ספינות ארוכות הם הצליחו להפליג לאורך נהר הסיינה, כשהם מותירים כמובן חורבן והרס לכל האורך. מלך הפראנקים, שארל הקירח, כמעט ולא התנגד, ואז הגיעו הויקינגים עד פאריז. הם בזזו את כנסיות העיר והחריבו אותן. ביאושו הציע להם שארל כופר עצום, והם, עמוסי שלל רב והכופר, עזבו את העיר לעבר החוף, שם המשיכו ושרפו ערי חוף נוספות. שלוש פעמים הם תקפו ובזזו את פאריז בסביבות שנת 860, וכוחם נראה כבלתי מנוצח; התרבות המערבית נמצאה בסכנה של ממש.

מוזיקה:
Mercy In Darkness של Three Steps From Hell.6 היחס של הסלפים כלפי הנוצרים, בין אם בלבנון או בסוריה, או לנוצרים הקופטים במצרים, הוא אחד: על פי השריעה האסלאמית. הנוצרים לפי תפיסתם הם בני חסות. אם יסכימו לחסות הזו, יוכלו לחיות בצל האסלאם השולט, אך אם יתנגדו ? יחוסלו. אומללים הם הקופטים במצרים, שנזקקים עכשיו לחסדי האחים המוסלמים, כדי להינצל מידם הקשה של הסלפים. האחרונים שורפים כנסיות במצרים, ומחסלים כל מי שמסרב לשלם מס גולגולת (“ג’יזיה”) לארגוני הסלפים, במתכונת האסלאמית הקדומה. כך הנוצרים צריכים לממן את אויביהם.


הסלפים רואים את היהודים באותה רמה של בני חסות, ולכן בשום אופן לא יוכלו לקבל מדינה יהודית על מה שהם רואים כשטחם. זה בכלל לא קשור עוד לשטחים, לכיבוש, לפלסטינים או לגבולות לאומיים. כל זה כבר לא רלבנטי. מדובר על קיום יהודי עצמאי כלשהו. ויחד עם זאת הם יתמכו בסילוק יהודים מיו”ש, משום שבשטח הזה הם יוכלו להתבסס, ולצמק עוד יותר את הישות היהודית שאותה אי אפשר לקבל. כל ההגדרות שלנו חייבות להשתנות עכשיו בנוגע ל’מדינה פלסטינית’. הסלפים בכלל לא מדברים על מדינה פלסטינית, תופעה לאומית שהם רואים אותה כזרה ומערבית, לה הם בזים. ביהירותם הם רוצים את כל המרחב הערבי, האסלאמי ולבסוף את כל העולם.


אלא שהרבה זמן לעניין הישראלי אין להם. הם מלאי עבודה מול המשטרים האסלאמיים שלהם, מול המערב ומול החברות הערביות, שחלקן מתפלץ ממה שהוא רואה. אפקט פרח הצבעוני ממשיך ומכה במרחב הערבי סביבנו, ולנו אסור להתערב בכך בשום צורה, אלא להגנה עצמית בלבד, אם יתעורר הצורך.


לפני שתמשיכו בקריאת המאמר: האם תמליצו על המאמר, ועל מועדון קוראי ג’יפלאנט, על-גבי הפרופילים שלכם בפייסבוק? למי שהמילה “אהבתי” או “like” מודגשת אצלו, מוזמן ללחוץ עליה, ולהצטרף בכך אל המועדון הפייסבוקי המרשים הזה.
7 הסלפים בזים למדע, בו הם רואים נוצרי-יהודי, כפי שאותם ארגונים סלפים אסרו בשנות המרד הערבי (1936-1939) על רבים בארץ ישראל להשתמש בחשמל (למשל מיליציית עז-אדין אלקסאם), משום שזה לא היה קיים בימי מוחמד, מה גם שהחשמל “יהודי”. זו הסיבה מדוע שרפו הסלפים בדצמבר האחרון את המכון הצרפתי למחקר בקהיר, בראותם אותו כשיא של חדירה מערבית זרה לביתם. המדע הוא אויב, שפות זרות הן אויב, אם כי מותר להשתמש באינטרנט כדי להפיץ את הסלפיות ואת האסלאם שלהם, שנתפס כנכון. משמעות הדבר שלכל מקום שאנשים אלה מגיעים תצנח האוכלוסיה עשרות שנים אחורה, תוך התנתקות, למעשה, מן הציביליזציה המודרנית. הרי על זה מדובר: לחזור אל המאה השביעית, למרות השעון הכרונולוגי בחוץ. לפיכך זו הזייה, שאיפה בניגוד לזמן ולמקום, שתמיד תתרסק.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן.(תמונה: אימג’בנק Getty Images)


8 החלוקה למדינות ערביות נתפסת אצל הסלפים כחטא הקשה מכל, שאותו חייבים לבטל. הם טוענים שהמערב חילק את העולם הערבי לכעשרים מדינות כדי לשלוט בו ברמה של ‘הפרד ומשול’, ולכן הם לכאורה סולידריים זה לזה. ראינו סלפים ירדנים שעברו לסוריה, כדי להלחם באסד, או שעברו לטורקיה או ללבנון. סלפים פלסטינים מוצאים אחווה עם סלפים בדואים, מצריים או לוביים. לובים נמצאים בסוריה, סורים בלבנון, וכך הלאה. ולמרות זאת, עדיין לא מדובר על מקשה אחת, והקבוצות האלה עסוקות בלריב זו עם זו, על הגמוניה איזורית או גיאוגרפית. עדיין רב המפריד בין חבריה על פני המשותף.9 בתחילה דיברנו על מלחמה בין דתות ותרבויות ? התרבות המוסלמית נגד זו הנוצרית, כמו למשל בלבנון. אחר כך התחלנו לדבר על מלחמה בתוך האסלאם, של סונים נגד שיעים ולהיפך. עכשיו אנו מדברים על מלחמה מרה בתוך האסכולה הסונית; של סונים פרגמטים, למשל “האחים המוסלמים” או חמאס, מול סונים סלפים קיצוניים. מן הסיבה הזו תקפו סלפים והרגו 16 חיילים מצריים בחודש אוגוסט בצפון סיני, ואז המשיכו ופרצו לתוך ישראל. כך המלחמה בקרב המדינות הערביות הולכת ומתפתחת, הולכת ומתבזרת, הולכת ונהיית אכזריות יותר. 1000 שנים של שנאה פורצות עכשיו בעוצמה, כשד המשתחרר מן הבקבוק, ודורש את ניקמתו המאוחרת.10 מול הנחשול הסלפי הזה המחנות משתנים, ואיראן, חיזבאללה, ישראל והמשטרים הערביים מוצאים את עצמם לפתע ביחד. המגדירים הם כבר חדשים, שכן הסלפים רואים בשיעים, למשל, אוייב מר, כמו חיזבאללה, או כמו ישראל. ועדיין, חובה עלינו לזכור שכמו בסכסוך הסוני-שיעי, כך בסכסוך הסוני-סוני הזה: אין זה הסכסוך שלנו.


אנחנו לא שיעים ולא סונים, וזה המזל שלנו, משום שהמערכה הזו רק הולכת ומסתעפת, אם כי עדיין לא יוצאת מכלל שליטה.

כמה זמן זה עוד יימשך? תקופה ארוכה, אך כמו עם הויקינגים האכזריים, לאט לאט הלך הלהט ודעך. הויקינגים היו שיחת היום באירופה כולה עד לאמצע המאה ה-11, אז הלהט שקע. הויקינגים התנצרו, והמרץ שלהם תועל למסעי הצלב בארץ הקודש.


צחוק הגורל, הויקינגים הפגאנים שהתחילו עם כיבוש כנסיות, סיימו כאשר הכנסיות כבשו, ניצחו ובייתו אותם. כל להט סופו לעורר כוחות נגדיים עזים; כל להט סופו להתיש את עצמו, ולבסוף גם לגווע.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן.

אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”,
או –
כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, בדף הזה, למטה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת –
כ א ן.
[face-book-like]