הזינוק הישראלי

[face-book-like]
מאת ד”ר גיא בכור 


רק מעטים יודעים עד כמה זינקה ישראל בתוצר לנפש בעשור האחרון, מה שמעמיד אותה כיום בצמרת מדינות אירופה, ולפי שנתון ה”אקונומיסט” מדצמבר 2014 הוא עומד כיום על 40,620 דולר לנפש. רק שנבין, בשנת 2003 היה התוצר שלנו לנפש 15,600 דולר. גם התוצר שלנו זינק מאז מ- 104 מליארד דולר בשנה למעל 300 מליארד כיום. כיוון שבישראל קיימת הילודה הגבוהה ביותר במערב (מעל 3 ילדים לאם, רק בגלל הזינוק הדמוגרפי היהודי בעשור האחרון, וזו הסיבה להתפוצצות האוכלוסין המבורכת בגני הילדים) נתוני התוצר שלנו לנפש עומדים על סביבות 40 אלף, ולא הרבה יותר.


ואם בשנת 2008 התוצר לנפש בבריטניה התקרב ל- 50 אלף ושל ישראל היה חצי מזה, כיום עומדות בריטניה על 44,330, צרפת עם 43,550 וגרמניה (כן, זו של ה”מילקי” המבויים) על 47,350. בכך גם עקפה ישראל מדינות שפעם הנתונים שלהן היו גבוהים משלה בהרבה: איטליה כיום עם 33,600, ספרד עם 28,560 או יוון עם 21,440. בשיאו, בשנת 2010, עמד התוצר היווני לנפש על 33,860 דולר, כדי שנבין את המשבר המתרחש במדינה זו, שבשנים האחרונות התקרבה אלינו, ונקווה שכך גם יימשך. לראשונה השנה עבר התוצר בנפש בישראל את זה של יפן, למשל, שם הוא  39,140 דולר.


הזינוק הזה מנתק את ישראל לחלוטין מן האיזור שלנו, כאשר נתוני התוצר לנפש במצרים הם 3,700, בירדן, 4,870 או באיראן, 6,070. היחידה שיש לה נתונים מזרח תיכוניים טובים היא סעודיה, עם 26,510 דולר, אך החגיגה הסעודית נגמרה, עם מחירי הנפט הקורסים. לבנון אינה מצליחה לעבור את ה- 10,000 דולר לנפש.


רוב הזינוק הישראלי הוא פרי המוח, שכן העולם נמצא בעידן מהפיכת המידע, ועבור העידן הזה ארצות הברית וישראל הן ערי הבירה. בנוסף, הזרמות ממאגר הגז “תמר” מוסיפות לתוצר שלנו, ואלמלא גרם פקיד ממשלתי להקפאת שוק הגז שלנו, הצמיחה בוודאי היתה מזנקת בהרבה.

לקרוא נוסח מפורט של המאמר הזה, כולל גרפים מרתקים 


לנתונים האלה משמעויות רבות, למשל קינאה. כשם שקינאו כל הדורות ביהודים, על שהצליחו כלכלית, עלולה להיות קינאה, אירופית למשל, בישראל המזנקת. מה פתאום היהודים מצליחים כל כך? אירופה הרי איחרה את העלייה על רכבת מהפיכת המידע.


אך הפעם אנטישמים לא יוכלו לטעון שגזלנו משאבים ממישהו אחר. הזינוק הזה הוא פרי המוח הישראלי, ההמצאה, הסטארט-אפים והיוזמה. זו הסיבה מדוע מדינות במזרח מתקרבות אלינו, כמו הודו, סין, יפן וקוריאה, כך שפלח השוק האסייתי אצלנו עולה. ישראל תמיד תהיה נכונה לכל שיתוף פעולה, וגם היא משקיעה מליארדים רבים בחברות בעולם, כהשקעה נבונה, כלכלית ומדינית.


העוצמות האלה מאפשרות לנו משאבים ביטחוניים טובים יותר, תקציבי מדינה העולים מידי שנה, השקעה ופיתוח לדורות הבאים. אפשר לטעון שהתקציבים אינם מגיעים אל האזרח הקטן, אך אין בטענה הזו ממש, כאשר מבינים ששתי הממשלות האחרונות השקיעו 100 מליארד שקלים בשינוי מוחלט בתחום התחבורה והתשתיות במדינה: רכבות, כבישים, מנהרות, גשרים, מחלפים, שני נמלים ימיים חדשים, שדה תעופה בינלאומי נוסף, ועוד. את השינויים האלה נחוש כולנו כבר בקרוב. התקציבים מאפשרים לקלוט עוד עולים, ליישב ולהיבנות.עוד מאמרים קצרים של ד”ר גיא בכור


אין סיבה שלא נגיע תוך כמה שנים ל- 50,000 דולר, ובכך תיהפך ישראל לאחת המובילות בעולם. זה מחייב כל אחד מאיתנו לעוד מאמץ, עוד חשיבה, עוד דמיון יוצר, העזה ורעיונות פוריים. האחריות מוטלת עלינו, האזרחים, בתקווה, שהפקידות הממשלתית, הרגולטורים והבירוקרטים המתרבים גם הם, לא יפריעו לנו יותר מידי, בזינוק הלאומי הבא שלנו.(פורסם בידיעות אחרונות, 12.2.15)

מי שעדיין לא הצטרפו למועדון ג’יפלאנט בפייסבוק, מוזמנים כאן: