הזמן נשאב לאחור: כוהני הדת של קום תומכים במהפכת הרפורמיסטים באיראןמאת ד”ר גיא בכור

אבל איך זה יכול להיות? איך הזמן נשאב כך לאחור? זה הרי חייב להיות תעלול של קליאו, אלת ההיסטוריה, הרי זה מה שמטריף את המשטר הח’ומייניסטי יותר מכל, התעלול הזה. ובכל זאת הוא מתרחש לנגד עינינו. הזמן נשאב לאחור, וזה מה שמצמית את אחמדינג’אד. מעולם הוא לא נמצא בזמן כה קשה כמו עכשיו. נ-מ-ז-ה  ב-א-ש-נ  ר-ו-ח-א-ל.


האירועים המתרחשים עכשיו באיראן כמעט זהים לאירועים שהתרחשו בסוף 1978 תחילת 1979, כלומר פרוץ המהפכה הדתית באיראן, אלא שעכשיו הגיבורים הם הפוכים: מי שביצעו את ההפיכה אז הם אלה שהמהפכה החדשה מבוצעת נגדם. הם עכשיו הקורבנות. הם המופתעים המרירים, הם עומדים משותקים מתדהמה, משום שאותם תהליכים ואירועים מתרחשים גם עכשיו, לרעתם.


הזמן נשאב לאחור.הם היו אז החוגגים, עכשיו הם מתאבלים. הם היוזמים, המעירים, היפים, עכשיו הם בתפקיד השאה החולה. כמו מול מראת סתרים הם מביטים ולא מאמינים, כיצד הזמן נשאב לאחור במהירות. כמו באפקט מראה זדוני הם מביטים באוייבים שלהם, הרפורמיסטים, ורואים בהם את עצמם. אך אלה האוייבים הפעם. שריונו של פרסאוס צוחצח עד שהפך למראה. המדוזה האיומה לא יכולה היתה לראות אותו, אלא רק את השתקפות דמותה במראה. כיוון שכך, הצליח פרסאוס להתיז את ראשה במכה אחת. גם היא נפלה קורבן לאפקט המראה המשתק.
כאשר היינו קטנים, אבא היה נוהג לשעשע אותנו, ולהקרין את הסרטים במסרטה הקטנה, כשהם הפוכים. מן הסוף אל ההתחלה. זיכרון ילדות שיישאר אצלי תמיד, של אנשים ההולכים במלוא הקצב, אחורה.

גם עכשיו הכל באיראן כאילו זורם אחורה. ג’ימי קרטר הפיל זה עתה את מובארק, ואובמה יחזיר, מטפורית, את השאה? מה קורה כאן? האנרגיה היא המאסה, והמזרח התיכון מעולם לא היה אנרגטי יותר. אז העתיד הוא העבר? או שהעבר הוא העתיד? 
מהפיכת 1979 משתקפת במהפיכת 2011, או שמא מהפיכת 2011 משקפת את זו של 1979? האם זו חזרה או יצירה חדשה? שיקוף, או הקרנה חוזרת? והאם החזרת העבר נחשבת עתיד? עולם של מראות מתעתעות, וריצה קדימה אל העבר. אם הכל זורם אחורה, ואני עומד במקום, משמעות הדבר שאני מתקדם? Rob Dougan, Clubbed to Death
 

מי ביצע את מהפכת ח’ומייני?


כוהני הדת


הצעירים


תושבי הערים הממורמרים


אנשי העסקים


ופועלי תעשיית הנפט.ומי תומך היום ומבצע את מהפכת הרפורמיסטים הנגדית?


כוהני הדת


הצעירים


תושבי הערים הממורמרים


אנשי העסקים


וסקטור פועלי הנפט.


 


ראשית, וזה באמת מדהים, כהני הדת של העיר השיעית הקדושה קום. הם יצאו אתמול בהודעה משותפת בה הם קוראים לכל תושבי איראן לרדת לרחובות נגד הממשלה, ולהצטרף למחנה הרפורמיסטים. אבל איך זה יכול להיות? התשובה היא שהמשטר באיראן כבר אינו משטר דתי, אלא משטר צבאי של “משמרות המהפכה”. הסרת התמיכה של העולמא ממהפכת ח’ומייני היא היסטורית, ויש בה כדי להכריע את המצב, כשם שכוהני הדת הכריעו אותו לפני 32 שנים. הם מבינים כיום שהמהפכה הדתית נחטפה בידי מיליציות מזויינות, והם אינם מעוניינים בכך. כוהני הדת מבקשים לסגת חזרה אל המסגדים. שלטון ה”וולאית-פקיה”, המשפטן הדתי, שהחדיר חומייני גדול עליהם, והם מבינים זאת.


הם בזים למנהיג הרוחני של המדינה, עלי ח’מנאי, בו הם רואים כוהן דת לא-חשוב, וכל השתדלותו מן הימים האחרונים לקנות את תמיכתם, נכשלה. הם נוקמים בו עכשיו, רוצים שיילך.


הצעירים – כמה צער נגרם לחוגיו של אחמדינג’אד, שראו את הצעירים כבשר התותחים הקבוע של המהפכה הדתית, והנה הם יוצאים עכשיו נגדה, פונים פנימה, רוצים לזרוק אותה לכל הרוחות בשנאה נוראה. הצעירים יוצאים עכשיו בעשרות אלפים אל הרחובות בכל עריה הראשיות של איראן, והלגיטימיציה של “מהפכת הצעירים” של חומייני מתרסקת. הצעירים אינם עוד עם המשטר. כמה שנים אפשר להקפיא אותם במהפכה דתית מלאכותית? הרי מדובר בצעירים המשכילים ביותר במזרח התיכון אחרי ישראל, כאלה המעריצים את המערב ואת ארצות הברית.


אתמול הם הפגינו בהמוניהם מול בניין הרדיו והטלוויזיה של טהראן. הממשלה ניתקה אמנם את הטלפונים הנייחים והניידים, מעורר רחמים, אך האינטרנט המשיך לעבוד אתמול באיטיות, ודרכו זרמו הידיעות החוצה. לא רק את אחמדינג’אד הם רוצים לסלק, את המשטר הדתי כולו, זה כבר ברור, וברוח זו הסיסמאות.


תושבי הערים – אי אפשר להבין את מהפכת ח’ומייני בלי תמיכת המליונים, שעזבו את הכפר אל העיר, במהפכות האגראריות של השאה, ואשר תקוותיהם לחיים טובים התרסקו. חומייני נתן להם תחושה של משהו מוכר, בית אבא, שאפשר לעמוד עליו. כל זה חלף ונעלם. מצבם הכלכלי היום גרוע משהיה, שום תקווה לא נשארה, אלא רק זעם גדול על שהוליכו אותם שולל. תושבי הערים יהיו המשענת של מהפכת הרפורמיסטים וסילוק המשטר הדתי.
לפני שתמשיכו במאמר, חזקו אותנו בפייסבוק, ולחצו עכשיו “אהבתי/like, אם עוד לא עשיתם זאת. האם תמליצו על דף מועדון קוראי ג’יפלאנט גם לחברים שלכם? תודה. 
אנשי העסקים –
 פעם קראו להם אנשי הבזאר, שקיוו שכספי השאה והנפט יחלחלו אליהם עם המהפכה האסלאמית, אך זה כמובן לא קרה. עם סנקציות גוברות, ותחושה של בידוד עולמי, הם רוצים לפרוץ אל העולם, לחזור ולהיות אנשי עסקים בינלאומיים. משמרות המהפכה שואבים את תקציב המדינה, ולסקטור הפרטי נשאר מעט. הנקמה של אנשי העסקים תשמש עוגן כלכלי לרפורמיסטים.


ולבסוף, סקטור הנפט שהפיל את משטר השאה בשורה של שביתות ענק, שעצרו את הכלכלה בסוף שנות השבעים. ומי פתח שלשום בשביתת ענק, אם לא פועלי בתי הזיקוק האדירים של עבדאן, איזור נפט העשיר של איראן? זהו לב איזור ח’וזיסטאן, איזור ערבי סוני, הקרוב לגבול עם עיראק. סיבת השביתה היא אי תשלום משכורות, אך הדבר הזה קורה משום שאיראן נאבקת כלכלית. אם השביתה תימשך, לא יהיה בנזין למכוניות, כאשר האספקה מן העולם גם היא כבר נעצרת בשל הסנקציות.


אז מדוע המשטר מבועת? משום שהאויבים שלו משתמשים באותן שיטות שהוא עצמו נקט במהפכה שלו. אחמדינג’אד מסתכל על הצעירים שמחוץ לארמונותיו, והוא רואה בהם את עצמו, בעידן אחר. וזה מפחיד אותו. הוא חשב שהוא שליט יחיד בטקטיקות הערמומיות, כפי שפעלו האסלאמיסטיים נגד השאה, והנה, גם אוייביו משתמשים באותן טקטיקות. גרוע מכך, הם מסווים את צעדיהם בחיקוי המהפכה הקודמת, והמשטר יודע שמאחורי אפקט המראה המתעתע נמצאות מלכודות סמויות, שהוא, שתכנן להפיל לתוכן את אוייביו הרפורמיסטים, עלול ליפול לתוכן בעצמו. אפקט המראה משתק. המפגינים החדשים הפכו לצל שלו, באשר יילך, הם בעקבותיו, אי אפשר להיפטר מהם.


זו כבר תופעה כרונית, ואין לה שום רצון להיעלם. המשטר חזק, אך המפגינים לא ייעלמו. והשלטון יודע, שככל שידכא את המפגינים יותר, תגבר הלגיטימציה הציבורית שלהם, ויותר יצטרפו אליהם. כמה נורא. את הלקח הזה בדיוק למד השאה כאשר הוא היה השלטון. ההיסטוריה באיראן נשאבת לאחור, ונקמתו הוירטואלית של השאה עוד תהיה אכזרית.


לאחור נשאב הזמן.

◄כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת.
ניתן להירשם –
כ א ן

אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, בדף הזה, למטה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת –
כ א ן.