הלם במדינות הנפט מאיום איראני מפורש ואלים כנגדן


הפתעות צבאיות במיםפרץ הפרסי

לוח זמנים במשבר הגרעין

גם סעודיה נגד איראן

בעוד מתקפה אמריקנית אפשרית על איראן מתקרבת, הצהרותיו האחרונות של עלי שמח’אני, היועץ הצבאי של האייתאללה עלי חמנאי, המנהיג הרוחני של איראן, היכו בהלם את מדינות המיפרץ הפרסי, מנהיגים ואזרחים. איש לא תיאר לעצמו כי הם מאויימים עד כדי כך. עכשיו כולם מבינים שאחמדינג’אד דיבר על השמדת ישראל רק כתרמית. האיום שלו על מדינות הנפט הערביות גדול הרבה יותר.


 


האיראנים מבינים שמתקפה אמריקנית צבאית כנגדם נראית כמתקרבת, והם כמעט יוצאים מדעתם מרוב איומים כלפי כל מי שרק ניתן.


אתמול הזהיר יועצו הצבאי של חמנאי, ובעצמו שר ההגנה האיראני הקודם, עלי שמח’אני, את מדינות הנפט הערביות במלחמה כוללת כנגדן, במקרה של התקפה אמריקנית כנגד איראן, ובמיוחד כנגד המתקנים הגרעיניים שלה.


 


“מדינות המיפרץ הערביות (הכוונה בעיקר לסעודיה, כווית, קטר ועוד – ג.ב.) תהיינה מטרה לטילים הבליסטיים האיראניים, ואיראן לא תסתפק בהפצצת הבסיסים האמריקניים בתוך מדינות אלה, אלא תפציץ מטרות אסטרטגיות של מדינות המיפרץ”. שמח’אני לא הוציא מכלל אפשרות את הפצצת מתקני הנפט של מדינות המיפרץ, ובראשן סעודיה, ואת מתקני האנרגיה של מדינות אלה. הוא הבהיר שבמקרה כזה גם ישראל תותקף.


 


משמעות הפצצה איראנית כזו היא בלתי נסבלת לשוק האנרגיה העולמי, ולכלכלת העולם. משמעותה שיתוק של משק הנפט והאנרגיה העולמיים, מיתון בינלאומי מיידי וכאוס. שמח’אני האשים את מדינות ערב בעמידה מאחורי ארצות הברית ובעידודה לתוקפנות כנגד איראן.


 


מקור איראני צבאי אחר ציין כי תוכנית הנקם האיראנית כבר הוכנה, והיא תופעל “תוך שעה” ממועד התקיפה האמריקנית. הוא הוסיף כי היא תלווה בתמיכה איראנית בארגונים טרוריסטים. “ארצות הברית תופתע מן העוצמה האיראנית, כפי שהופתעה ישראל במלחמת לבנון האחרונה”, ציין אותו מקור. המקור האיראני הוסיף כי כל הבסיסים האמריקניים באיזור כבר נמצאים תחת מעטפת הטילים האיראניים.מקור אחר במשרד החוץ האיראני ציין כי השמדת המטרות האמריקנית תבוצע באמצעות שיגור מאות טילים באופן “מפתיע וסידרתי”. רשת אלערביה ציינה אתמול כי בנגב נערכים בימים אלה תמרונים משותפים של חילות האוויר של ארה”ב וישראל.


להתפתחויות אלה כמה משמעויות:  1. האיראנים מעריכים בהערכה גבוהה כי יותקפו על ידי ארצות הברית. מסיבה זו, ליצירת הרתעה דחופה, התפרסמו ההצהרות המיליטנטיות הללו.


  2. בהתקפה כזו המשטר החומיניסטי כולו עלול להיות מחוסל. לא על המתקנים הגרעיניים שומרת איראן עכשיו, אלא על עצם קיום המהפכה הדתית. ובמצב כזה של איום קיומי הם יעשו הכל כדי לשרוד.


  3. כל עוד דיבר אחמדינג’אד על השמדת ישראל הביט  העולם הערבי מנגד. פתאום התברר למדינות ערב כי הן המטרה הראשונה, הרבה לפני ישראל.


  4. ההצהרות הללו של איראן מעידות על לחץ גדול. אני מסופק אם הן יוצרות הרתעה. ההיפך, הן מעידות על חולשה, אך אנו צועדים במזרח התיכון כולו לימים לא קלים של מתח.


  5. אם מישהו לא הבין עד כמה מסוכנת איראן לעולם כולו, עכשיו יוצא המרצע מן השק. מצב זה מחיב את ארצות הברית להזרים כוחות ומערכים רבים יותר למיפרץ פרסי, והיא אכן תעשה זאת. ארצות הברית היא מעצמה, ובשום אופן היא לא יכולה להרשות שיתוק של משק האנרגיה בעולם, ואפילו לא איום עליו.


  6. על ישראל ומדינות המפרץ לטכס עצה במשותף יחד עם ארצות הברית, ולהיערך. זה לא יהיה קל, אך את האיום האיראני אפילו הקונוונציונאלי חייבים לסלק, בדרך זו או אחרת. הפחד יוצר ידידים, וישראל ומדינות ערב נמצאות כרגע בסירה אחת. אפילו בתוך השלילה יש מידה של חיוב. 


    מי הם שיבודדו אותנו?

    המתח הצבאי בין ארצות הברית לאיראן עולה…