המאבק ההיסטורי למחיקת הגבולות: דאעש מתקרב לבגדאד ולירדן

[face-book-like]


מאת ד”ר גיא בכור 


להגדיר את העולם העתיק משמעו היה לשלוט בו, ואין כמו מפה כדי לקבע את השליטה הזו. כך נהגו הרומאים עם רשת הדרכים וההסעות (Cursus publicus) המפותחת, שכוננו לכל אורך האימפריה שלהם, וכך גם יצרו את המפה הראשונה של “העולם הרומאי”, שכללה את רשת הדרכים ושירות ההובלה של הרשת. המפה הרומית שורטטה במאה החמישית לספירה, היא הסבירה איך להגיע מנקודה לנקודה, ונעלמה. היא כללה את הדרכים הרומיות הישרות באירופה, בצפון אפריקה, במזרח התיכון, בפרס, הודו וסין.


מתברר שקיים היה בעולם העתק מדויק של המפה הזו. כשם שבימי הביניים נזירים היו מעתיקים כתבי יד רומיים, כך עשה גם נזיר אלמוני במנזר שבעיר הציורית קולמר (על דרך היין, כיום צרפת) במאה ה- 13. הוא העתיק את המפה המקורית (שנעלמה) במדוייק, ותחב את ציור ההעתק שלו בין כתבי היד האחרים. ההעתק הזה התגלה בספריה בוורמס, גרמניה, במאה ה- 15, בידי היסטוריון וחוקר בשם קונרד קלטס, שהוריש אותה לחוקר אחר, קונרד פטינגר, שפרסם אותה לעולם, ולכן היא קרויה על שמו, מפת פטינגר (Tabula Peutingeriana). המפה הזו מוכיחה שאכן, “כל הדרכים מובילות לרומא“. בעזרתה יכלו הנוסעים בעולם הרומי להגיע מעיר לעיר, מנקודה לנקודה, ויש בה אזכור ל– 555 ערים עם 3,500 שמות אחרים, בעולם של אז. מי שצייר את המפה, שלט בעולם, שכן להגדיר, זו כבר ראשית שליטה.


 


1 אימפריה שאפתנית חדשה לפנינו, בהיסטוריה המרה, אך המרתקת, של המזרח התיכון: “המדינה האסלאמית של עיראק וא-שאם”, (דאע”ש, ISIS), שם חדש שרובנו כבר מתרגלים אליו. כבר בשם הארגון יש הגדרת שטח, עיראק וא-שאם, ובסמל הארגון יש מפה שחורה, הכוללת את המדינות הבאות, שבעיני הארגון הן כבר לא רלבנטיות, וכולן צריכות להתאחד בכוח הזרוע למדינה אסלאמית אחת: עיראק, כווית, סוריה, לבנון, ירדן וארץ ישראל. המפה אינה כוללת את סיני (השייך למצרים) או את חבל אלכסנדרטה, שמבחינת הארגון הוא חלק מטורקיה. זה לא שאלקאעדה מוותר על איזורים אלה. הם שייכים לארגוני אלקאעדה אחרים, למשל אלקאעדה של צפון אפריקה, או הארגונים הסלפיים המצריים.


השאפתנות של הארגון האלים והרצחני הזה, כמוה לא ראה המזרח תיכון שנים רבות, היא גדולה לכן: למחוק את הגבולות “המערביים” הזרים, ששורטטו לפני כמאה שנים בידי בריטניה, צרפת וחבר הלאומים, ולהחזיר את האיזור כולו להיות יחידה סונית אחת, ח’ליפות ימי-ביניימית, בהנהגת השריעה האסלאמית במתכונתה הקיצונית ביותר. המטרה היא לבטל את ההסכם הסודי של סייקס ופיקו (1916) ואחריו ועידת סן רמו (1920). המטרה היא למחוק את הגבולות האימפריאליסטיים הזרים, ולכן למחוק כליל גם את ה”לאומיות” הערבית, שמבחינת הארגון היא תולדה של קווי הגבול המלאכותיים.


לפנינו האתגר הגדול ביותר במאה השנים האחרונות, משום שהוא לא בא לכונן משטר חדש באיזו מדינה, או מהפיכה מקומית. הוא בא לקבוע מפה חדשה של המזרח התיכון, והוא בהחלט מתקדם בהישג הזה. המפה החדשה משורטטת באכזריות שלא תאומן, תוך הטלת אימה על התושבים, כך שהם בורחים עוד לפני הגעת הברברים החדשים. הגבולות הישנים נמסים, וגבולות חדשים משורטטים.


הבגידה באנטיוכיה: המלחמה בסוריה מתפתחת למסע צלב איזורי סוני-שיעי 


2 הגבול הראשון שנמחק, וחובר לישות אסלאמיסטית-סלפית גיהאדיסטית הוא זה שבין סוריה לעיראק. כיום הגבול הזה אינו קיים בפועל, ברצף של דאעש או שבטים סונים אחרים. כיצד זה קרה? הצבאות הלאומיים של שתי “המדינות” לשעבר התפרקו בשל העדתיות הקשה, ובפועל חדלו לתפקד. מה שנשאר מהם אילו מיליציות עדתיות מבוהלות, מפני האיום הקיומי החדש.


המשמעות היא שהתפרקות סוריה ועיראק לא הולידה רק ואקום, אלא כמו תמיד בהיסטוריה, כוח אלים חדש, ששואף למלא את הואקום הזה.


מאיפה באים עשרות אלפי סלפים לעיראק, אם לא מסוריה, ומאיפה באים עשרות אלפים לסוריה אם לא מעיראק. כך המדינה הסלפית הגדולה מתחילה בבגדאד ומסתיימת בפאתי החוראן והגולן, ונמתחת עד לפאתי דמשק, עם חדירה לעומק לבנון. צפונה היא נמתחת עד לחאלב והגבול הטורקי. במילים אחרות גם הגבול עם לבנון כמעט ונמחק, אלא שחיזבאללה קיבל מזה שנה הוראה מטהראן לייצב את הגבול הלבנוני ולשמור עליו. הוא עושה זאת, במחיר של לפחות 1,000 הרוגים שלו עד היום. חיזבאללה הולך ושוקע בשמירה על גבול מלאכותי, והוא מתחיל להבין שהמערכה הזו גדולה עליו בכמה מידות. מול עשרות אלפי סלפים מה שווים 7,000 הלוחמים שלו? לשמור על גבול במקום בו אין עוד גבולות? זה כמו לשמור על משקוף ודלת במדבר, כשאין בכלל קירות סביב.


מלחמת האזרחים בסוריה בשנתה הרביעית: אז מלחמה זה טוב?


3 הגבול הבא המאויים להימחק הוא בין עיראק לירדן. לא רק שהגבול בין ירדן לסוריה שרוי בתוהו ובוהו, כולל הפצצות ירדניות מן האוויר, עכשיו גם עיראק. הבעיה התחילה השבוע: צבא עיראק המתפורר ברח מעיירות הגבול העיראקיות, ליד הגבול עם ירדן: עאנה, קאים, כביסה, הית ועוד. כן, זה הצבא שהקימו האמריקנים, חימשו, אימנו ומימנו בעשרות מליארדים של דולרים. ברגע האמת החיילים קמו וברחו, בדיוק כמו בצבא של סדאם חוסין. רוב הצבא אז פשוט ברח ב- 2003. האוכלוסיה המקומית באיזור הגבול עם ירדן היא סונית, ותומכת בדאעש, כלומר הארגון הזה הגיע כבר לגבול עם ירדן, ומכאן ההמשך ברור. בירדן יש כבר 1.3 מליון פליטים מסוריה, ועכשיו מתכוננים שם לזרם של לפחות 1.5 מליון פליטים מעיראק. חברי פרלמנט ירדניים לוחצים על המלך לסגור את הגבול עם סוריה ועיראק, לבלימת ההסתננות, אך היא תגיע, משום שמדובר בתופעה איזורית רחבה.


לירדן יש עבר מר עם אלקאעדה. בשנת 2005 ביצע הארגון שלושה פיגועים גדולים בממלכה, וירדן מואשמת על ידיו שהיא הסגירה לידי האמריקנים מידע על בכיר אלקאעדה בעיראק אבו מוסעב א-זרקאווי, שחוסל. אם עד היום חשבו רבים שהזעזועים יפסחו על ירדן כיוון שזו ממלכה, הרי שדאע”ש מחוייב להשתלט על ירדן או לזעזע אותה, כדי לכונן את ממלכתו שלו.איך שולחים את המאמר הזה לחברים? יש כפתור “המלץ לחבר”, בתחתית המאמר.


הדרך הטובה, האישית והמהירה ביותר לדעת מתי עולים מאמרים באתר היא להירשם כאן, ולקבל התראה למייל האישי. הנרשמים קוראים ראשונים. ומהם המאמרים שאתם אוהבים לשתף באתר? 


4 כרגיל, כוויית נתפסת כחלק מעיראק או מסנג’ק עיראק, שהיה קיים באימפריה העות’מאנית. במילים אחרות, זמנה של כווית הזעירה יגיע, והפעם ספק אם תהיה ארצות הברית שתציל אותה מגורלה כמו בשנת 1990. במילים אחרות, אם ימשיך צבא המחבלים של דאע”ש דרומה, לעבר האיזורים השיעיים של עיראק (הם כבר שולטים על עיר שיעית-טורקמנית ראשונה בעיראק, תלעפר), הם ישאפו להמשיך גם לכווית הסונית, שייתכן וחלק מאזרחיה בכלל תומכים בדאעש. עיראק מן הבחינה הזו היא מדינה חשובה: היא הגישור בין האיזור שלנו לבין המפרץ הפרסי, כך שאם כווית תאויים, הטרור יגיע בוודאות גם לקטר ולאיחוד נסיכויות המפרץ. אין צורך לכבוש את כווית, די להמריד את אוכלוסייתה, או להפציץ אותה מעיראק.


הגבול הוא פיתוי למחבלים של דאעש: הוא קורץ להם לחצות אותו. הוא עצמו עדות לכל מה שפסול מבחינתם, ואם עבור אחרים הציווי שלו הוא עצור!, מבחינתם זה – חצה!

גבול הוא בדרך כלל סוף. עבורם הוא התחלה. לקרוא ברצף ממאמרי האתר על המתרחש בסוריה

5 הגבול בין ירדן לבין ישראל, הגבול הארוך ביותר שלנו, מאויים לכן, אם כי אין זה איום בטווח המיידי. החובה היא לכן להתחיל ולהקים במהירות גדר גבוהה, כפי שעשינו בגבול עם מצרים או עם סוריה, ולהתחיל דווקא בחלק הצפוני, משום שצפון ירדן מאויים עכשיו יותר, עם התקרבות דאעש. חלק מן הפלסטינים תושבי הצפון וחלק מן הבדואים תושבי הדרום של ירדן, תומכים באלקאעדה. ברור שהצבא הירדני יילחם בתופעה באכזריות, כפי שהוא יודע, אך הסתננות של גורמים אלה ליו”ש ולשטחי ישראל, צפויה.

המאבק שלנו באתר, שהחל בשנת 2007 לסגור את הגבול עם מצרים – הצליח, והצלחת הגדר הזו היא מעל למשוער.

גם כך יש ביו”ש עשרות אלפי סלפים, שמחכים להתקרבות חבריהם מירדן, כהמשך להתפרצות האיזורית. חמאס, שאנו מטפלים בו, עלול להיות בעיה מקומית קטנה לעומת הכוחות האפלים המתקדמים, ומי שלא יתחיל לעבוד על כך עכשיו, יצטער אחר כך.


הרשות הפלסטינית מבחינת דאעש אלה כופרים ברמה הגרועה ביותר, שדינם ברור, כמו אסד או נורי אלמאלכי מעיראק. דאע”ש יוצאים הרי למאבק כפול: גם נגד הלאומיות וגם נגד השיעים, והרשות עוד נתפסת בעולם הערבי כמשת”פית של ישראל.  


 העולם התהפך: בשנת 1154 השלים הגיאוגרף והקרטוגרף המוסלמי מוחמד אל-אידריסי (1099-1166) את המפה המדוייקת שלו על העולם, וכה מדוייקת היתה אז המפה, שהיא החזיקה מעמד כשלוש מאות שנים. אפילו קולומבוס השתמש בה, בחיפוש אחר אמריקה. אידריסי, מוסלמי שהתחנך במערב, עבד על המפה 15 שנים, תוך שהוא מראיין יורדי ים, וכל זאת בשירותו של המלך הנורמאני רוג’ר השני מסיציליה. הספר שנקרא “מסעות נעימים בחציית האופקים” נכתב בערבית (نزهة المشتاق في اختراق الآفاق) נקרא בלטינית Tabula Rogeriana, כלומר הספר של רוג’ר. מה שמעניין במפת העולם הזו, שהעולם בה הפוך: הצפון למטה, והדרום למעלה, והעולם של אז התפרס מהאטלנטי במערב ועד לסין במזרח. מי שיש לו מפה, יכול לכבוש. ומי שכובש, רוצה מפה, לפאר את הישגיו. מפת העולם היא האילוזיה הגדולה ביותר.


 
המפה היא עדות לקיים, אך היא גם צו מנחה לעתיד, ומי שקובע את הגבולות, הוא השולט. ומהי מפה של העולם? להחזיק את העולם כולו בכף ידך. “קיסר העולם”, המגלומניה הגדולה מכולן. ח’ליפות עולמית? קיסרות עולמית? אסלאם עולמי? (צ’ארלי צ’פלין, “הדיקטטור הגדול”, 1940). חזיונות ה”ח’ליפות” האלה נגמרים תמיד רע מאוד. 
6 ומישהו חשב לתת שטח עצמאי-ערבי במרכז ישראל? הרי הסופה מתקרבת, ולמזלנו אנו ריבונים בשטח, ושולטים בו. תארו לעצמכם היתה נמנעת מאיתנו הכניסה לשטח הזה? עכשיו אתם גם מבינים את ההזיות האמריקניות שלא יאומנו. יש בארצות הברית המכנים כבר התנהלות משטר אובמה כ”דיפלומטיה משוגעת”. פעם הם עם הסונים, פעם עם השיעים. בסוריה הם תומכים במורדים שקרובים לדאעש, אך בעיראק הם מפציצים אותם. קרי ופטרונו ברק חוסין אובמה הלכו לאיבוד לחלוטין. אין להם מושג קלוש מה לעשות, וזה מאוד מדאיג עבור העולם. איראן היא אוייב שלהם, או ידיד? אין להם מושג.

הויקינגים מגיחים: משום מקום הופיעו הסלפים והחלו לתקוף את הציוויליזציה

כיצד לפענח חלומות, והקריסה המפוארת של אובמה בעיראק7 איראן מאוד בלחץ מן התרחישים האלה, משום שהסונים הסלפים האלה רואים את השיעים ככופרים, שדינם מוות. ועכשיו יש להם סלפים כאלה בעיראק, לא רחוק כבר מן הגבול שלהם. סוריה היתה מרוחקת, אך עיראק קרובה. אין לשכוח שבאיראן יש מיעוט סוני גדול, השוכן במזרח המפרץ הפרסי (אחוואז), והמיעוט הזה שונא את הפרסים ואת השיעים, והוא שואף נקם. לרוע מזלה של איראן המיעוט הזה שוכן על איזור מרבצי הנפט הגדולים, בושייר, עבדאן ועוד. בסוף השנה האמריקנים בורחים גם מאפגניסטן, ואז יקבלו האיראנים טאליבן סוני שואף נקם על עוד גבול שלהם. אסון. מה תעשה איראן? את זה נראה במאמר הבא.


גם טורקיה מאויימת מן הכוח האלים החדש, וגם סעודיה. הן יודעות שלמרות שהן סוניות, המרידה תגיע אליהן, ואולי דווקא משום שהן סוניות. המגוחך הוא שגם סעודיה וגם טורקיה תמכו ואולי עדיין תומכות בכוחות מורדים סוניים- אסלאמיסטיים בתוך סוריה. עכשיו הן מבינות שהשד יצא מן הבקבוק, ולא יחזור עוד פנימה. הוא כאן כדי להישאר.


לפני שתמשיכו במאמר, ספרו גם לחברים שלכם על האתר? אנא, היכנסו אל דף קוראי ג’יפלאנט שכאן, כשבצד שמאל כתוב:הזמן את חבריך לאהוב את הדף הזה”. יש ללחוץ – “הזמן” – ליד תמונות החברים:
8 הלאומיות הערבית, שכל כך הרבה דיברו עליה במשך מאה שנים – מתה, כפי שסוריה ועיראק מתו. הלאומיות של מדינות צפון אפריקה מתה, וזאת של מדינות המפרץ מעולם לא היתה רצינית. אז עכשיו לדבר על “לאומיות” “פלסטינית”? אותה ישות מומצאת, רסיס קטן לעומת סוריה או עיראק? הגבולות נעלמים, אז לנהל עכשיו משא ומתן על “גבול” עם הישות המלאכותית? האם יש התעלמות גדולה יותר מן המציאות מזה? עד היום חשבנו על הסכסוך עם “הפלסטינים” במונחים מקומיים. היום התפרצו לזירה כוחות ציויליזציוניים אדירים. אל תתרסקו עליהם.

הזמן המכושף: נזים פאשה נרצח9 זה אומר שבמדינה הסלפית ההולכת ומתלכדת, אין עוד מקום לזרים. אם הם אינם מתאסלמים, הורגים אותם. ואיפה “דיני המלחמה”? איפה האו”ם? ארגוני זכויות האדם? העמותות שכל כך צולבות את ישראל? כולם נעלמו, כלא היו. כאשר כורתים ראשים והורגים מאות אנשים ביום, זכויות האדם נשכחו. בעיראק טען דאעש השבוע שהוציא להורג 1,700 חיילים של צבא עיראק (כלומר רובם שיעים) באירוע אחד. הם חפרו את קבריהם, שכבו בתוכם, ונורו למוות.


יהודים לא נשארו באיזורים האלה, הם כבר טוהרו מזמן בידי הלאומיות הערבית, עכשיו הלאומיות הערבית מטוהרת בעצמה. זה אומר שלשיעים אין מקום בישות הזו, והם מגורשים, כמו גם הנוצרים, אלא אם כן הם מתאסלמים. לנוצרים בלבנון הגורל כבר ברור: דינם נחרץ. כמה עוד ימשכו? עוד שנה עוד שנתיים? הגורל ברור, והם יברחו, כפי שכשלושה מליון נוצרים כבר ברחו מסוריה ומעיראק ביחד. עכשיו מבינים עד כמה מגוחך היה ביקורו של האפיפיור אצלנו? במה הוא מתעסק? צאן מרעיתו נשחטים ומגורשים, אבל זה ממש לא עניין אותו. אפילו הצהרה אחת לא היתה בעניין. הוא מתעניין בכנסיה הנוצרית, לא בנוצרים של המזרח התיכון.

פיגועי האורז: הסונים והשיעים הורסים את עיראק10 בשינוי האיזורי האדיר, איפה אנחנו נמצאים? למזלנו, השנאה הסונית-שיעית גדולה מן השנאה לישראל, והעויינות כלפי המשטרים הערביים גדולה מן העויינות לישראל, וגם כך קרבות אלה צפויים להימשך עשרות שנים. לא קל יהיה למשרטטי המפה החדשים לבצע את תוכניתם, שכן הם יצטרכו לדרוך על כוחות אדירים ואפלים, לאומיים, דתיים ועדתיים, שיתנגדו להם, בהתלקחות גדולה.


מכאן שעלינו להמשיך לסגור את גבולותינו, לשמור על השטח, להתכונן לסערה שתתגבר, ולתת לכוחות החורבן הפנים-ערביים ופנים-מזרח תיכוניים להמשיך לרסק זה את זה. מטרתנו להישאר מרוחקים מן המערבולת, כמעט בכל מחיר. זה לא הזמן להרפתקאות, למבצעים הירואיים או למחוות הומניטאריות. זה הזמן לסגור את החלונות.


למזלנו אנחנו לא סונים, ועדיין לא שיעים. מסעות נעימים בחציית האופקים? לא אצלנו.כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן.

אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או –
כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, בדף הזה, למטה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת –
כ א ן.

[face-book-like]