המגלומניה של הסולטן: קיראו כאן על האסון של טורקיה

הלירה הטורקית מתקרבת לשיא השפל שלה מול הדולר, כעת שער של 6.5 לירות דולר אחד. אמנם רוב המטבעות בעולם נחלשו מול הדולר, בגלל המשבר העולמי, כולל השקל (ששב ומתחזק בינתיים), אך במקרה הטורקי זה גם – הם.
מבוהל מהנתונים הכלכליים הגרועים, ציווה הוד סולטניותו להפחית את הריבית מ- 24% ל- 9.75%. הפקידים נאלצו לציית (אחרת יושלכו לכלא, כנהוג ב”אקספרס של חצות” זה), והתוצאה היא קריסת המטבע, שעוד יקרוס. זה יגרום לקריסת ענף הבניין, ועוד אסונות.
האבטלה עומדת על 13.7%, ושל צעירים 25%, וזה עוד לפני משבר קורונה, ובכל מקרה, המספרים גבוהים בהרבה. שיעור העבודה עומד רק על 51%, ומספר ילדים לאם: 1.5 בסך הכל, אבל כורדים 4-5 ילדים לאם. ולכם סיפרו שיש לכם “איום דמוגרפי”.
ההתרסקות החדשה היא הפרוייקט המטורלל של שדה התעופה החדש של איסטנבול. הסולטן המגלומן מימן אותו מהלוואות, בסך 5.6 מליארד אירו, בהנחה שהשדה יכניס כסף מאגרות. בינתיים, השדה נטוש, בגלל קורונה, אבל את ההלוואות יצטרכו להחזיר, כך שהוא הפך למשקולת כלכלית כבדה. ראו את השדה הריק:

https://www.youtube.com/watch?v=jJtGqBWbZpo

כך נראית הלירה הטורקית לאורך העשור האחרון, עשור ההונאה של הסולטן. למה הונאה? בהמשך:

במשך שנים דיווחו אתרים “כלכליים” בהתפעלות מעושה על “הזינוק הכלכלי” של טורקיה, ולא הפסיקו לקשור כתרים לסולטן המגלומן. אנחנו באתר ראינו זאת ההיפך, והסברנו שמדובר היה בבועת קרדיט: הסולטן לווה ולווה, ולבסוף יצטרך להחזיר, ולא יהיה לו ממה. ובדיוק כך קרה. 
ראו את המאמר שלנו “הסולטן המזוייף”, שכבר התממש (משנת 2011. זכה אז להתייחסות יהירה באיזה “אתר כלכלי”). ומה כתבנו אז, כאשר “כולם” אמרו ההיפך?
 
הזיות היסטוריות, אינטרסים מאיסטנבול וחלומות של ליל קיץ: 
So, good night unto you all
Give me your hands, if we be friends
And Robin shall restore amends
 

הסולטן המזויף: על תרמית השליט החדש של המזרח התיכון (2011)

ועל קריסת השווקים של עידן קורונה, ומה איתנו, עלה המאמר החדש והמיוחד שלנו, שהוא נכס אישי. כשתקראו, תבינו:

האם מיתון עולמי הגיע, ומה אנחנו יכולים לעשות, כדי לשמור על עצמנו?

במאמר הזה תמצאו שש עצות זהב, לימי המשבר, ואחר כך לכל החיים