המלכה הבתולה, גורלו של גלעד שליט, והמחירים שרק עולים


מאת ד”ר גיא בכור

כאשר הוכתרה באופן די מפתיע אליזבת’ הראשונה כמלכת אנגליה, וזאת
בשנת 1558, הפך נושא נישואיה למדובר ביותר באירופה כולה. הנושא עלה בפרלמנט, והכל באנגליה דיברו על הנישואים האלה, שכן היה צורך ביורש עצר, רצוי זכר. אליזבת’, בתם של הנרי השמיני ורעייתו השניה, אן בולן, עלתה למלוכה רק כיוון שאחיה למחצה, ואחותה למחצה מרי (“בלאדי מרי”) מתו. וכך נמשך הדיון בנישואיה שנים ארוכות.


הרווקים המהוללים, הנאים והאצילים בממלכה חיזרו אחריה, הרי להינשא לה משמעות הדבר לשלוט באנגליה. מי לא חיזר אחריה: סר רוג’ר דאדלי, הדוכס מאסקס, סר וואלטר ראלי, ורבים אחרים. היא לא עודדה אותם, אך הניחה להם לחזר אחריה. בשנת 1566, הפרלמנט שלח אליה משלחת למהר ולהינשא, לפני שיהיה מאוחר  ידי עבורה ללדת, אך היא המשיכה במשחק.


התכסיס הלך וגבר. מכל אירופה הגיעו מלכים ונסיכים לבקש את ידה. הם ידעו שנישואין איתה משמעם איחוד בין המדינות. מלך ספרד, מלך שוודיה, והארכי דוכס מאוסטריה, ועוד אחדים, אך היא סירבה לכולם.


בינתים היא הפכה מושא להערצה גברית בעולם המערבי כולו, כינו אותה “המלכה הבתולה” (Virgin Queen), אמנים ציירו אותה כאישה מושלמת, כאֵלה  רבת תהילה, והיא תוארה כ”קיסרית העולם”. שניים מאחיו של מלך צרפת חיזרו אחריה, והיא משכה אותם במשך שנים, אחד מהם אף נישק אותה באופן פומבי, וכך ניצלה את החיזור לחתום על הסכם שלום בין אנגליה לצרפת. לאחר מכן היא סיימה בבת אחת את החיזור של השניים.  אליזבת’ נותרה מלכה בתולה עד ליום מותה, אך בתקופתה היתה לאנגליה עדנה.
הכל חיזרו אחרי המלכה הנחשקת, אך היא ידעה את המשחק טוב מהם
(קייט בלאנשט, “אליזבת’ “, 1998)
.מדוע היא לא נישאה? קודם כל בשל אופייה החשדני, הפוחד מכל אחד. אמה, אן בולן, הרי הוצאה להורג בידי אביה, כאשר אליזבת’ היתה בת 3. מדוע הוצאה להורג? קודם כל כי לא ילדה לו בנים זכרים. שנית, היא ראתה את הנישואין הבעייתיים של אחותה למחצה מרי, שחוללו מהומות דמים, ושל בת קרובת משפחתה, מרי מלכת הסקוטים. ברגע שיש מלך, הוא לוקח את העניינים לידיים, ולא עוד אשתו. ולמה שתוותר על הכוח?


לא נישאה ולא הביאה צאצא, אך המלכה הבתולה (1533-1603) שלטה במשך 45 שנים, והפכה לאחת השליטים החשובים בתולדותיה של אירופה כולה. היא נתנה לכולם לחזר אחריה, והפכה את זה ליתרון. אליזבת’ ידעה שברגע שתיענה למחזר, ותתחייב לו, בזה יסתיים כוחה.

 


*


מצרים של מובארק נוקטת בדיוק באותו תכסיס כמו אליזבת’ הראשונה. היא נותנת לכולם לחזר אחריה, אך לא מתחייבת לאיש, ובמכוון. נתניהו מגיע לבקש על ענייניו; אובמה צריך אותם, אולי לעוד איזה נאום; אבו מאזן מתחנן; חמאס מפציר; מתווכים גרמנים ללא פנים נוחתים בקאהיר; הסעודים זקוקים לעזרה. מצרים באמצע, ולכן לא תתחייב לאיש. ברגע שתתחייב למישהו , הרי בכך היא מאבדת את כוחה. שם המשחק הוא למשוך את כולם, בעצם לנצח.ובאשר לגלעד שליט, למרבית הצער העיסקה בעניינו תקועה חזק, בניגוד לכל השמועות, הדיווחים “הבטוחים”, ההדלפות והטיוטות המוכרזות. כל כך הרבה פעמים כבר שמענו שאו-טו-טו (זו שיטת האוטוטו המקובלת בעולם הערבי, ומטרתה יצירת לחץ) נסגרת עיסקה… בסוף השבוע.


לא יכולה להיסגר עיסקה, מפני שלשום גורם אין בעצם עניין לסכם אותה. מדוע?


חמאס אינו מעוניין בעיסקה, מסיבות שבהן דנתי כבר כמה פעמים (ראו למטה), ואוסיף עוד אחת: מתווכים גרמנים, נורווגים, הצרפתים מחזרים, ומה רע? חמאס המבודד בעולם כולו זוכה לחיזורים מצד מדינות המערב. אולי הנשיא, ההולך לאיבוד, אובמה יפתח איתו באיזה תהליך, מי יודע. והרבה בזכות גלעד שליט. מנהיגי חמאס בקהיר, בדמשק, פה ושם. גלעד שליט הוא הנכס היקר ביותר (והיחיד) כיום של חמאס, ולמה שיתפטר ממנו? בשום אופן.


בשל חששו שעיסקה כזו אכן תתרחש, חמאס העלתה את המחירים, באופן מודע, מתוך ידיעה שאף מדינה בעולם לא תסכים לתנאים כאלה.


עכשיו חמאס לא מדבר רק על אסירים, או לא. הוא רוצה אינטרסים לאומיים, ביטחוניים ופוליטיים מישראל, שעומדים בניגוד מוחלט לאינטרס שלה, כמדינה ריבונית שוחרת חיים. עוד לא נראה בהיסטוריה שתמורת אדם אחד, ויהיה החשוב ככל שיהיה, תשלם מדינה באינטרסים חיוניים וקיומיים שלה.


מה דורש עכשיו חמאס?


תמורת גלעד שליט הוא רוצה, חוץ מרשימות האסירים, כמובן, חלקם מסוכנים ביותר, גם:


1.      פתיחת כל המעברים בין ישראל לעזה באופן קבוע.


2.      הסרת “המצור” מן האוויר, הים והיבשה, דהיינו נמל עזה יפתח, כדי שלחמאס יהיה נמל חופשי משלו, להברחותיו.


3.      אספקת כל סוגי המזון מישראל לרצועה, כמו בעבר, כלומר שישראל גם תזין את הארגון הטרוריסטי הזה, ואת האוכלוסיה, כאילו לא הייתה כלל התנתקות (כאן נכנס חמאס לסתירה פנימית, הרי אם על פי דרישתו המצור יוסר, ויהיה לו קשר עם העולם, למה ישראל צריכה להמשיך ולהזין אותו? אבל מי נכנס בכלל לדקויות)


4.      התחייבות בינלאומית של ישראל להפסיק כל תקיפה עתידית כנגד רצועת עזה, כלומר שהם יירו על ישראל, אך זו תתחייב שלעולם לא תגיב. יותר מכך,  איסור כניסה עתידי של צה”ל לרצועה לכל דבר ועניין.בתנאים האלה, שום עסקה לא תתבצע.


ולכן ישראל אינה יכולה ואינה רוצה בעסקה כזו, שתעמיד באיום חמור אינטרסים קיומיים שלה. אילו המבצעים את הלחץ הקולני ברחוב על הממשלה פשוט אינם מבינים על מה מדובר כאן. ככל שהרעש יגבר, המחירים ממשיכים ועולים.ממשיכים ועולים
.

חבל שהתקשורת הישראלית משרתת את הלחץ הזה, שמכוון מן החמאס, ונכנעת לו, כמו שנכנעה ללחץ הפסיכולוגי, להבדיל, של חיזבאללה. מתישהוא מישהו ברחוב צריך להפגין בגרות, ולהודות, חמאס סוחט אותנו, למחירים ששום מדינה לא היתה מוכנה לקבל.האם לאחר שלוש שנים ויותר, לא הגיע הזמן שישראל תכריע את הפרשה הזו, כפי שרק אנחנו יודעים לעשות? באופן מזהיר בשטח? כיתבו אלי את דעתכם

הדבר החמור כאן הוא שגם המצרים אינם מעוניינים בעסקה. כבר בהתחלה הזהרתי שאין לקחת את המצרים כמתווך, עכשיו אי אפשר להתפטר מהם. הם מתווכים לתמיד, ולכן אין להם שום עניין שהעסקה תמומש. אז על מה הם יתווכו??


במאמר קודם של מועדון Gplanet Prime , ניתחנו כאן לראשונה, ונכון, כיצד המצרים זעמו על התיווך הגרמני שנכנס להם בין הרגליים. הזהרנו שהם יעשו הכל כדי לסלק אותו, וכך גם קורה. חמאס מגיע לקהיר, נתניהו למצרים, כל זה אומר שהמצרים חזרו למשחק. קל להם לאיים על חמאס, שאם לא יקבל אותם בחזרה, לא יתקיים משא ומתן בינו לבין פתח בתיווך שלהם, וזה חשוב מאוד לחמאס; וקל להם לאיים על נתניהו שאם לא יקבל אותם, יפסיקו “לחשוף” מנהרות ברפיח. הכל מחזרים אחרי מובארק, קודם כל בעניין המשא ומתן הזה לשחרור האסירים והחטוף. וזה כל כך נעים שמחזרים אחרי מישהו. למה שיפסיק? אליזבת’ המלכה החזיקה כך מעמד 45 שנים.


נתניהו נוסע למובארק? אז חזרנו שוב למשחק הישן שכולם נוסעים למובארק? ומתי יעז להגיע לכאן שר מצרי? ואולי מובארק בעצמו, במחילה?


אני מזהיר כאן: לאור ההערכות האלה, המשא ומתן על גלעד שליט הפך לניהול קבע, לפונקציה פוליטית להשגת הישגים, ולכן הוא יכול להמשך לנצח. על ישראל להפסיק את הדיונים המביכים האלה ולהתחיל לפעול בעצמה. לא יכול להיות שאחרי כל כך הרבה שנים צה”ל אינו יודע איפה הוא מוחזק בעזה. פשוט לא יכול להיות. ואם אין אני לי, מי לי.

אליזבת’ הראשונה, המלכה הבתולה, בוודאי לא תעשה עבורנו את העבודה.

 
אני מבקש באופן אישי, ממי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לא לשכוח, ולחדש אותו. כדי לחדש את המנוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, יש להירשם לשירות המאמרים בתשלום, Gplanet Prime. קוראים את כל המאמרים בתשלום שכבר פורסמו, וממשיכים לחודש, לחצי שנה, או לשנה – במחיר מבצע. ניתן להירשם – כ א ן.   
 
האם תרצו לשלוח את המאמר הזה לחברים? עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, כאן למטה.


למבקשים להירשם לקבלת התראות על מאמרים חדשים – עושים זאת בלחיצה  
כ א ן.


גלעד שליט: השנאה, הנקמה, הפחד והיאוש

מדוע המשא ומתן על גלעד שליט אינו מתקדם (מאמר משנת 2006)

שאלה קריטית: האם גלעד שליט עדיין חי?