העכבר ששאג: הרשות הפלסטינית מתבלבלת מול ארצות הברית, ומחליטה להתאבד


מאת ד”ר גיא בכור, הרווארד  


ניקולה פוקה ((Nicolas Fouquet, שר האוצר של המלך לואי ה-14 בשנותיו הראשונות כמלך, חש נבגד. כאשר ראש הממשלה של צרפת, נזרין, מת, היה פוקה (1615-1680) בטוח שהמלך ימנה אותו במקומו. אלא שלואי העדיף לבטל את המשרה הזו. כדי להעלות את מניותיו, להוקיר את המלך, ולגלות עד כמה הוא נאמן לשלטון, החליט פוקה לערוך את הנשף המפואר ביותר שנערך אי פעם. אבי כל הנשפים.


הוא השתמש בשאטו המדהים שלו, Vaux le Vicomte, (שאחר כך הפך להשראה להקמת ורסאי), הזמין את כל אצולת צרפת והוגי הדעות שלה, כולל לה פונטיין, מדאם דה סבינייה, ולה-רושפוקו, מולייר בכבודו ובעצמו כתב מחזה לרגל האירוע והופיע בעצמו, זיקוקי דינור הופעלו, מחזות הוצגו ברחבי השאטו, המיזרקות היו עוצרות נשימה (אחר כך שימשו השראה להקמת וורסאי) האוכל היה המשובח ביותר שנראה, ולרגל המסיבה הובאו מאכלים מן המזרח, שמעולם לא נראו בצרפת, ופוקה הוציא לכבוד המסיבה סכום עצום של כסף. כולם הודו שזה היה האירוע המרהיב ביותר, בו נכחו מעולם.
כאן בשאטו, ארע הכל. לעולם אסור להתנשא מעל מי שאחראי עליך,
זה לקח שגם אני למדתי, עם השנים.מיטתו של המלך לואי בשאטו כוסתה בפרחים ובזהב, ופוקה לא עזב את המלך לואי הצעיר לרגע. כולו מנעמים ונחמדות. הוא עצר ליד אחת המיזרקות שלו, שבמרכזה הוצב כתר מזהב, והראה אותה למלך הצעיר. משום מה לואי הביט במזרקה הזו זמן ממושך.


מה רבה היתה התדהמה, כאשר למחרת נעצר פוקה בידי שומרי ראשו של המלך לואי ה-14, הוא הואשם בגניבה מן השלטון, נמצא אשם, ונשלח לכלא המבודד ביותר בהרים הרחוקים, שם הוא בילה את 16 שנותיו האחרונות, בבידוד מוחלט.לואי ה-14 הגאה והשחצן, לא יכול היה לסבול שמישהו אחר נמצא במרכז תשומת הלב, שמישהו אחר מאפיל עליו, ועוד שר בממשלתו. פוקה היה בטוח שהוא מרשים את המלך, בעוד שכל אטרקציה הפכה את המלך לנזעם יותר, אכול קנאה וזעם. הוא גם התחיל לשאול את עצמו מאיפה יש לפוקה כל כך הרבה כסף.

מי יסתכן נגד “מלך השמש” בכבודו ובעצמו? האגו המנופח ביותר בהיסטוריה המערבית? מתוך הסרט הצרפתי “המלך רוקד”, Le Roi Danse, על לואי ה-14.


ועל האירוע המכונן הזה כתב וולטיר: “כאשר החל הערב פוקה היה בצמרת העולם, וכאשר הוא הסתיים, הוא היה תקוע עמוק בתחתיתו”. פוקה חטא בחטא נורא: הוא התיימר להיות מפואר יותר וקובע יותר מן המלך עצמו; הוא רצה ללמד אותו לקח. הוא שאג כדי להחניף למלך, אך השאגה הזו חיסלה אותו אצל המלך לתמיד.


 


**


שתי טקטיקות הפחדה משמשות את הרשות הפלסטינית של אבו מאזן: לדרוש מדינה אחת יחד עם ישראל, כדי להפחיד את רפי- השכל אצלנו, ועכשיו להכריז חד צדדית על מדינה פלסטינית – להפחיד את האמריקנים ואת אובמה.


יותר מצדקנו במאמרים הקודמים של האתר, כאשר כתבנו כאן שהיחסים בין הרשות לבין מימשל אובמה הגיעו לפיצוץ של ממש, לאחר שאפילו אובמה השמאלני הבין שלרשות הזו אין שום כוונה להגיע לפתרון אמיתי עם ישראל. הם הרי מתפרנסים מן הסכסוך, למה שיפתרו אותו? כתבנו כאן במאמרים קודמים שהפלסטינים חושדים שאובמה הסתלק בעצם מרעיון המדינה הפלסטינית, בוודאי על כל שטחי 1967. המומים מן הנשיא שכה תלו בו תקוות וציפיות, החליטו הפלסטינים להתאבד, ולדחוק את ארצות הברית הגדולה לפינה. במאמר קודם כתבתי שאבו מאזן החליט להתאבד אישית, עכשיו אני מבין שזו הרשות שלו כולה.


זו משמעות ההכרזה על מדינה חד צדדית, והתרגיל זה כלל אינו מופנה כלפי ישראל אלא כלפי ארצות הברית: לנסות ולבודד את הנשיא אובמה בכך שיטיל וטו במועצת הביטחון. לצייר אותו כאילו הוא נגד מדינה פלסטינית, כאילו הוא לא ליברל, כאילו הוא צבוע, להראות לאובמה עד כמה רבת עוצמה וקשרים היא הרשות הפלסטינית; הם ילמדו אותו לקח!


ובכן, זו התאבדות קולקטיבית משום שמשחקים כאלה אסור לשחק נגד המעצמה הגדולה בעולם, כשם שהעכבר אינו יכול לשאוג כנגד הפיל. זו התנהגות ילדותית של מי שלא קיבל את הצעצוע שדרש, ועכשיו הוא יהפוך את השולחן בפני המבוגר האחראי, ואת זה עושים הפלסטינים במו ידיהם. במילים אחרות, הם יוצאים נגד המימשל האמריקני שהיה מוכן להיות הידידותי ביותר אליהם, עד כדי כך הכעס שלהם על אובמה גדול. הם לא מבינים שתרגילים שעבדו על ישראל הקטנה, לבודד אותה, להצר את צעדיה,  לא יעבדו מול הממשל החזק בעולם.


למה שנפריע לאבו מאזן להתאבד? למה שנפריע לממשל שלו לחסל את עצמו?


כהרגלם, ברגע הכרעה הפלסטינים מתנתקים מן המציאות, ומרחפים אל שמי הנצח של העימות האינסופי, המוות-העצמי והאילוזיה. בכל פעם שיש להם סיכוי להיאחז בקרקע המציאות, ועדת פיל, תוכנית החלוקה, קמפ דיויד הראשון, מדריד, אוסלו, קמפ דיויד השני, הם מעדיפים לרחף מחדש אל ממלכות ההרס העצמי. למה לנו להפריע להם? אבוי לנו אם נקשור עצמנו בקללה המוטלת עליהם, לבעור תמיד באש העימות. אם זה רצונם – שירחפו כמה שירצו, ושיתרסקו מחדש אל סלעי המציאות.


הם מחזקים בכך את ההסברה הישראלית ומחזקים את ישראל, הרי ישראל רוצה משא ומתן, הם מסרבים; זו ישראל שהביעה נכונות למדינה פלסטינית בתנאים הגיוניים. למה הפלסטינים לא לוקחים את מה שמוצע להם עכשיו?


בפרפראזה על דברי וולטר, ופוקה האומלל: כאשר החל הערב היו הפלסטינים בצמרת העולם, וכאשר הוא הסתיים הם נמצאים עמוק בתחתיתו. וכך החל ממשל אובמה לפני כשנה בעמדה מרוחקת מישראל, והודות לצדדים הערביים וחוכמתם, הוא מוצא את עצמו מתקרב אלינו יותר ויותר.


ואיך הסיפור הזה נגמר? בדיוק כפי שהיה צפוי


אני מבקש באופן אישי, ממי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לא לשכוח, ולחדש אותו. כדי לחדש את המנוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, יש להירשם לשירות המאמרים בתשלום, Gplanet Prime. קוראים את כל המאמרים בתשלום שכבר פורסמו, וממשיכים לחודש, לחצי שנה, או לשנה-במחיר מבצע. ניתן להירשם – כ א ן.   
 
אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, כאן למטה.

למבקשים להירשם לקבלת התראות על מאמרים חדשים – עושים זאת בלחיצה  כ א ן 


לכודים בכישוף