הפרפר האלוהי: סעודיה ואיראן מתייצבות על קווי העימות הסוני-שיעי

מאת ד”ר גיא בכור
 

הופעת הפרפר: הייתכן וגם סעודיה וגם איראן מקוללות בתמונת ראי של אותה קללה קדומה ורגישה? אכן, כך. באיזור העשיר ביותר בנפט של סעודיה הסונית – יושב מיעוט שיעי גדול; ובאיזור העשיר ביותר בנפט באיראן השיעית – יושב מיעוט סוני-ערבי גדול. וכפי שאתם רואים במפה, הנה מופיע הפרפר: כנף אחת שיעית בתוך הסונה, והכנף השנייה היא סונית, בתוך השיעה. הגוף שלו נמצא במפרץ, שהשיעים מכנים אותו “המפרץ הפרסי”, בעוד שהסונים מכנים אותו “המפרץ הערבי”. המילה “ערבי” היא שם קוד שהיה קיים פעם, לכסות על המילה “סוני”, ולכן הפיקציה המכונה “הליגה הערבית”, היא ליגת “המדינות” הסוניות.
סונים ושיעים – אלה וגם אלה הם הבטן הרכה גם של סעודיה וגם של איראן, כחרב מתהפכת. השיעים בסעודיה הם בסביבות 15-20% (מובן שאין מספרים מדוייקים, זהו סוד מדינה שם, כלומר 5-4 מליון איש), ורובם מתגוררים במערב המפרץ הפרסי, דהראן קטיף והאיזור; ובנוגע לסונים באיראן, היושבים ממזרח למפרץ, תלוי את מי שואלים. אם זו הממשלה בטהראן, אז הסונים הערבים מונים רק מליון או שניים, 2-3%, אך אם שואלים את האחווזים הם יאמרו שהם מונים עשרה מליון, ולכן ההערכה הגסה היא של 3-5 מליון. לא כל הסונים באיראן הם ערבים, וגם הבלוצ’ים והכורדים הם סונים, אך אנו מדברים על הסונים היושבים בכנף המזרחית של הפרפר, באיזורי הנפט החשובים ביותר. סדאם חוסין הרי פלש לאיראן בספטמבר 1980, לכאורה “לשחרר” את הסונים הערבים באיראן.
לפרפר העדתי של המפרץ יש השפעה גם בבחריין (מיעוט סוני של 30% השולט ברוב שיעי של 70%) או בקטר של 80-20% לטובת הסונים.

המפץ הגדול: חורבן המזרח התיכון הוא כבר בלתי הפיך
 
  

1 טהראן וריאד אינן טיפשות, הן לא צפויות לפתוח מייד במלחמה חזיתית של הכל בכל, משום שהן מבינות את משמעות הדבר, חורבן הדדי מהיר. אך השנאה איומה, והפחד הדדי. מלחמה צפויה לקרות, אך בעתיד הרחוק יותר, כנראה כתוצאה מאיזו תקרית קשה במיוחד. עכשיו סעודיה ניתקה את היחסים הדיפלומטיים עם איראן, בעקבות הוצאתו להורג של המטיף, ומה שהיא תעשה זה להפוך את הפרפר לבורג פרפר. היא תפעל בחתרנות בקרב המיעוט הסוני-אחווזי באיראן. תתסיס אותו, תעביר נשק, ותיזום פיגועים, כמקובל באיזור הזה. נדיר שכאן תוקפים חזיתית, ברוב המקרים הסכין ננעצת בגב. כך בדיוק פועלת סעודיה בסוריה ובעיראק: מממנת, מחמשת ופועלת מאחורי הקלעים.

ומה תעשה איראן? את אותו דבר, הרי המטיף שהוצא להורג יצא כבר בעצמו נגד המשטר הסעודי, והסדר הסוני בערי הקודש, מכה ומדינה, בעידוד איראני. איראן כבר ממרידה את השיעים בסעודיה, מייצאת להם תעמולה דתית, כסף ונשק. הסעודים יודעים את זה, והם מאוד חוששים.

הפרפר הפך לבורג הפרפר, שרק מעצים את הפרפר, שמהדק עוד יותר את בורג הפרפר – עד שזה יתפוצץ, כש”תרמית מסתירה תרמית” (Fraus est celarem fraudem).


המדאיג מבחינת המשטר באיראן הוא שהסונים הערבים, היושבים באחוואז, או בפרסית ח’וזיסטאן, רוצים עצמאות מדינית, להקמת מדינה ערבית סונית עצמאית (יש לה כבר דגל, כמו דגלי ירדן ואש”ף, אך בתוספת סהר), ולכן זהו איום חמור על איראן כולה. הסונים טוענים, ובצדק, שהאיזור הזה היה כולו סוני בעבר – אבדאן, בושיירה ובנדר עבאס. השיעים בסעודיה לא דורשים עדיין עצמאות שיעית, אך כמו השיעים בעיראק, יש להם יחסים מיוחדים עם איראן ועם עיראק, שהפכה כיום למדינה שיעית. רובם יעדיפו להתחבר לישות שיעית, ולא עוד לבית סעוד, שמדכא אותם.

קשר הפרפר מקרב את השיעים ואת הסונים העויינים זה אל זה, ולכן רק מרחיק אותם.

 

 2 “בחסדי האל” (Dei gratia) המחנות מתייצבים למערכה הגדולה, הסונים מול השיעים: האיראנים, שעכשיו מתחזקים בשל ההסרה הקרובה של הסנקציות הכלכליות, רואים בהפלת בית המלוכה הסעודי – מטרה נכונה וראויה, והם לא מסתירים את דעתם זו. כרגיל בשאלות כאלה של קדושה דתית, מערבים את אלוהים (המנהיג הרוחני עלי ח’מנאי מבטיח “נקמה אלוהית” נגד סעודיה. האם אלוהים הוא שיעי?). הסעודים עצמם רואים במשטר בטהראן את מקור כל הרע במזרח התיכון, מסוריה, דרך עיראק ועד לבנון, תימן אפריקה ועוד, וגם הוא מבחינתם לא לגיטימי. זו הסיבה שמאחורי הקלעים חלה התקרבות בין סעודיה לישראל, משום שעל פי ראיית הסעודים גם אנחנו רוצים בהפלת השלטון בטהראן.

עיראק של סדאם חוסין בלמה את איראן במשך שמונה שנים, בין 1980-1988, אך כיום עיראק הפכה בעצמה למדינת שלטון שיעית, ומי נשאר להגן על הקווים שפעם תחזק סדאם? רק סעודיה. זהו הקרב הגדול ביותר בין הסונים לבין השיעים, שעוד צפוי: הקרב על הנהגת האסלאם “הנכון”, והשמירה על המקומות הקדושים. כל צד רואה את עצמו ראוי לכך. במערכה הזו יכולים להיות מעורבים מליוני בני אדם.

עניינים שבקדושה: נפתחה מלחמת מאה השנים בין הסונים לשיעים

3 לעוינות המתפרצת השיעית-סונית צפויות השלכות איזוריות עצומות. ראשית, סוריה. ממשל אובמה עדיין משלה את עצמו שהוא יביא “שלום וביטחון” לסוריה, תחת משטר “חילוני ודמוקרטי”, כפי שמאמין שר החוץ ג’ון קרי. לא היה לזה שום סיכוי, אך בוודאי לא עכשיו. סעודיה תעשה את הכל כדי לפגוע בציר השיעי בסוריה, ולהחריב אותו. זה אומר שהג’יהאדיסטים הכפופים לה לא צפויים להסכים לדבר, ההיפך, הם רק יחריפו את המלחמה נגד חיזבאללה, האיראנים אסד והרוסים. תסמכו על ארדואן ועל סלמן הסעודי, שהזרמת הכספים, הנשק והלוחמים לציר הסוני – מתעצמת. את בורג הפרפר מהדקים ממש עכשיו גם בסוריה. האמריקנים התמימים עדיין אינם מבינים עד כמה תבער הסופה העדתית הזו בסוריה ובעיראק, ואיפה לא.

סוריה כבר משלמת ראשונה את המחיר. הפרפר שם הוא כבר חיית הבית.

 

בורג הפרפר: כיוון ששתי המדינות מבינות שמדובר בבטן הרכה של כל אחת מהן, מעכשיו הן יהפכו את הפרפר לבורג פרפר, כלומר, כל אחת תחתור תחת השניה, אצל הגייס החמישי הנאמן לה. ומדוע בורג פרפר? משום שניתן לסובב את הבורג הזה כפי שרוצים. פעם להדק, ופעם לפתוח, זהו הסדק, עליו כל אחת מהן לוחצת ומסובבת.

אך מה הנורא מבחינת שתיהן? ששתיהן מזהות את בורג הפרפר הזה, ומפעילות אותו בו זמנית, ולכן שתיהן מאבדות את השליטה עליו. נכון יותר: כל אחת מנסה לרתק דרכו את הצד השני, ולכן תיפול יחד איתו.

תמונה: אימג’בנק 
 

4 השפעה דרמטית צפויה גם בעיראק, שם השיעים החלו לשרוף מסגדים סונים, להרוג מטיפים סונים, ולהבהיר לסונים שלא מחכה להם שום דבר בעיראק של הווה והעתיד. זה אומר ששום הסדרים סוניים-שיעיים לא יכולים להתגבש, בוודאי לא עכשיו, והאמריקנים כל כך קיוו. זו מלחמת דת, ולכן היא מלחמה מוחלטת. כשם שהסונים, למשל המייסד המיתולוגי של דאעש, אבו מוסעב א-זרקאווי, ראו בשיעים כופרים מוחלטים שדינם מוות, כך גם רואים זאת חלק מכוהני הדת השיעיים לגבי הסונים.

ההשפעה הגדולה ביותר: הסונים יתמכו עוד יותר ב”מדינה האסלאמית”, משום שאין להם כוח מגן סוני אחר.

לצפות ברצף בקריקטורות של מושיק גולסט

מאמרים קצרים של ד”ר גיא בכור

הדרך הטובה, האישית והמהירה ביותר לדעת מתי עולים מאמרים באתר היא להירשם כאן, ולקבל התראה למייל האישי. הנרשמים קוראים ראשונים. אפשר גם לשלוח את המאמר הזה לחברים. יש כפתור לשם כך, בתחתית המאמר.

חדש: אתר ג’יפלאנט הותאם לקריאה נוחה בסלולארי

 

5 בניגוד לסיפורים של ממשלת בגדאד השיעית ושל האמריקנים, דאעש לא ויתר על רמאדי, לאחר שהשיעים (כלומר “הצבא העיראקי”) הצליחו לכבוש חלק קטן ממנה. כבר ימים מתנהלות התקפות דאעשיות עזות בכל החזיתות בעיראק: באנבאר, חדית’ה, רמאדי, תכרית, צפון עיראק, ועוד. מי שראה את שרידי טנקי האברהאמס שהעמידו האמריקנים לצבא העיראקי, מבין עד כמה הקרב לא היה פשוט ברמאדי. דאעש לקח שם שלל אמריקני לרוב, ומלחמת ההתשה נמשכת.

אם תשאלו את הסעודים, מי מסוכן להם יותר, דאעש או השיעים, הם יגידו באופן מלא – השיעים. דאעש הכניס כמה מתאבדים לתוך מסגדים שיעיים בקטיף ובערים שיעיות אחרות במזרח סעודיה, מה שרק חיזק את הממשל. מדוע? משום שהוא צייר את עצמו כמי שיילחם בדאעש עבור תושביו השיעים, וכך קיווה לזכות בתמיכתם ובנאמנותם. דאעש עצמו אינו מתעסק, בינתיים, עם בית המלוכה הסעודי, והוא גם יודע למה.


פרפר שחור – כיוון שמדובר באיום קיומי בשתי המדינות, הוא הפך אצל שתיהן לפרנויה, לפחד אפל, שאינו נשלט עוד, ואשר אינו פרופורציונלי למצב. ראו למשל איך איראן הגיבה כאשר הסעודים הוציאו בשבת להורג את המטיף השיעי–סעודי נימר אלנימר, ואיך הסעודים הגיבו להצתת הנציגויות הדיפלומטיות שלהם באיראן ובעיראק. הפרנויה הסונית-שיעית כבר שולטת בהם, במקום שהם ישלטו בה. ולכן, אין להם שליטה על עצמם.

כל אחת מהן מסובבת את בורג הפרפר, לחנוק את השניה (00:8), ובפועל היא חונקת גם את עצמה (2:34).

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום (מאז שנת 2008), וממשיכים קדימה לתקופה הנוספת. חשבונית מס נשלחת לכל נרשם. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן.

 

6 איראן כבר נלחמת מלחמה מרה מגבם של הסעודים, מתימן. החות’ים הם שיעים, במתכונת התימנית, הנאמנים באופן מלא לאיראן. סעודיה סובלת מטילים בשטחה, ומהרג מסיבי של החיילים שלה בתימן. מלחמת ההתשה מתישה אותה, אבל עכשיו מבינה סעודיה שהיא חייבת להגביר את הכוח שלה בתימן, וללחוץ משם על טהראן. וכך, זו לוחצת על זו, ושתיהן צונחות לתהום.

תימן היא בור שחור ללא תחתית, והסעודים ממולכדים שם. סעודיה הפכה מסמל של יציבות, לסמל של אי יציבות.

7 הסעודים מתעבים, אין מילה אחרת, את ממשל אובמה, שלמעשה איבד עניין במזרח התיכון כולו, ובמיוחד בהם ובמפרץ הפרסי. כאשר ארה”ב דואגת לצרכי האנרגיה שלה בעצמה, לראשונה מאז שנות העשרים של המאה העשרים, אין צורך עוד בנפט הסעודי. עכשיו האמריקנים גם מייצאים נפט, ולכן סעודיה הפכה אפילו למתחרה עסקי מבחינתם.

הסעודים מאמינים שממשל אובמה מכר אותם כאשר התקרב לאיראנים, וזו הסיבה לעסקת הגרעין השערורייתית, שדרכה טהראן סוחטת את אובמה. אך גם האיראנים מתעבים את האמריקנים, בהם הם רואים חתרנים (הם עוד זוכרים את הפלת מישטר מוחמד מוסאדק בשנת 1953 ואת הפלת השאה ב 1979, שניהם בידי חתרנות אמריקנית ישירה) ובוגדנים, כך שהאמריקנים יוצאים קרחים מכאן ומכאן. אך מימשל אובמה קרוב יותר לשיעים מאשר לסונים.

זוכרים שלפני כמה שבועות הקימו הסעודים “ברית” למלחמה בטרור? אובמה כבר שמח, הנה, הסונים מצטרפים למלחמה בדאעש. ובכן, ממש לא, אין להם שום כוונה להלחם בדאעש. הברית היתה מכוונת נגד איראן.

סעודיה צפויה ללכד את העולם הסוני נגד איראן, והרי העולם הזה, או מי שנשאר ממנו, חיי רק בזכות הכסף הסעודי, ובראש אלה מצרים, פקיסטן וירדן. מדינות אלה הן חסרות זכות קיום כלכלית. וכך, כאשר הבידוד המערבי מוסר מעל איראן, היא נכנסת לבידוד מזרח התיכוני.

החרם הסוני צפוי להיות קשה יותר לאיראן מאשר החרם המערבי.

כרגיל “הפלסטינים” חייבים להיות מקוריים, ולכן מתועבים במרחב המוסלמי כולו: חלקם בציר הסוני (כנופיית אבו מאזן) וחלקם בציר השיעי (כנופיות חמאס והג’יהאד), למרות שהם כולם סונים. וכך הסונים רותחים עליהם, והשיעים בזים להם. ממילא העולם הערבי כמעט והפסיק להעביר להם כספים.

המטמורפוזה של הפרפר: כיוון שכך, הסדק העדתי הכפול עלול להוביל לאובדן הגוף כולו, במיוחד שהאיזור כולו נחרב בשל הקרע הסונים-שיעים. אתם רואים את הפרפר מעל שני האפרסקים החולים, איראן וסעודיה, בציורו של ההולנדי אדריאן קורט (1660-1707)? בכוח הזעיר אך הנפיץ שלו, הוא האיום עליהם, והם האיום עליו.

8 מה יקרה עם הנפט? סעודיה מנהלת מלחמה כלכלית נגד איראן ורוסיה, בניסיון להכשיל את שתיהן. זה לא יקרה מיד, אך סעודיה פוגעת בכך גם בעצמה, והיא יודעת זאת. זה אומר מחירים נמוכים, אלא אם כן שתי המדינות יגיעו לעימות צבאי של ממש, אז הן עלולות לפגוע זו ביכולת השאיבה של זו. סעודיה מעדיפה לאבד עין, בתקווה שאיראן תפסיד בכך שתי עיניים.

הסיכוי להשקעות מערביות בתחום האנרגיה באיראן צונח עכשיו עוד יותר, בשל אי היציבות. אך גם סעודיה תשלם מחירים כבדים. המתח הסוני-שיעי ימשיך להקרין גם על העולם כולו, על הכלכלה העולמית הירודה, וזרימת עוד מליוני פליטים לאורובה.

מאיזה עניין תיאולוגי שכוח-אל לדוקטורנטים מזרחנים, הפך העימות הסוני-שיעי לנַפץ עולמי.

“זכור את המוות”: זמנים מבהילים לסעודיה ולפטרודולרים, ואז למי פונים?

 

9 מורסת הפרפר צפויה להתפרץ באי הקטן בחריין, הנמצא כיום בשליטה סעודית מרצון. אלמלא זה, האיראנים כבר היו פולשים לבחריין, אותו הם רואים כשייך להם. כדרכם, האיראנים יתחילו להתסיס את האוכלוסיה השיעית באי, בהמרדות, בהפגנות מכוונות ובאלימות נגד בית המלוכה הסוני. סעודיה תהיה חייבת להגיב, ולכן הסכנה האיזורית עלולה לפרוץ מן האי הזה.

הרוב השיעי המדוכא בידי בית המלוכה הסוני בבחריין רק מחכה להזדמנות להתמרד. אם הייתי איש עסקים מערבי בבחריין, הייתי חותך באופן מיידי את ההשקעות, ואת הנוכחות שלי שם. זוכרים את המאמר שלנו על היהודים שנשכחו בבחריין?

נצחיות הפרפר – אם אפשר היה לבצע החלפת תושבים, זה היה נהדר, אך הפרפר אינו יכול להחליף את כנף שמאל שלו בכנף ימין. ברור שעכשיו סעודיה ואיראן ינסו לבצע את החתרנות הזו, והמשמעות היא חניקה הדדית ומיוסרת.


וזו לא סוריה או עיראק, זו כבר בחריין, ינואר 2016, הכל לפי הוראות הפרפר האכזרי, וזה גורלם. השלטון הסוני יורה גם באש חיה על המסתערים השיעים. הם צועקים:”יופל חמד” (המלך הסוני של בחריין, השולט בחסות סעודיה).

הפרפר עצמו אינו יכול למות, הוא חי כבר 1300 שנים, הוא אלוהי, Dei gratia. אך הסובבים אותו ישלמו את עלות קיומו.

המלך והיהודיה שלו: בין פרנויה ופרנויה הפוכה

 

10 ואנחנו? מביטים בכנפי הפרפר הבוערות, ולא מתערבים, זה לא עניין שלנו. ארדואן מנסה להתקרב אלינו? הרי הוא מנסה לגייס אתכם לציר הסוני, מה אנחנו סונים? ארדואן הוא מלכודת דבש, שתעניק לנו משהו, אך תביא אותנו לאבד את הנכס היקר ביותר שלנו כבר השנה הששית: הניטרליות. לא עם הסונים ולא עם השיעים. ברור שהקו הזה הביא אותנו באתר להתנגד לחיסול של סמיר קונטאר בדרום סוריה, אם אכן בוצע בידי ישראל. הרווחים יכולים להיות טקטיים, אך ההפסדים אסטרטגיים.

איומים של נסראללה השיעי? איומים של הפלסטינים, שסעודיה מממנת אותם? איומים של דאעש הסונית? אסד השיעי? כל אלה הם אומללים וחסרי ביטחון, הנחנקים בלפיתה האיזורית של בורג הפרפר העדתי. כל אחד מהם יודע שבשלב כלשהו הוא יצטרך לשלם מחיר.

עכשיו ניתן להבין את הנגטיב המיכני של בורג הפרפר: ככל שהבורג שם מתהדק יותר, כך הוא דווקא מתרופף אצלנו. איננו מעורבים בתסבוכת הפרפר, אך היא נועלת את האוייבים שלנו, אלה באלה.

◄כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן.

◄אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

◄אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, בדף הזה, למטה.

◄למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת – כ א ן