הפתעה אפלה עם צבא לבנון, ומבוכה לחיזבאללה


מאת ד”ר גיא בכור

 
הפוליטיקה הלבנונית, כידוע לקוראי האתר היא נפלולית, ותמיד צריך לחפור היטב כדי להבין אותה; קראתי לכך בעבר “פוליטיקה למתקדמים”, וכך זה גם הפעם. כיוון שהיא כה קודרת ומתוחכמת, עדיף שלא ניתקל בה בכלל. דווקא צבא לבנון השולי מצמח פתאום שיניים נגד חיילי צה”ל? ומה זה אומר על חיזבאללה? לפנינו עשרה עצים כרותים, ביער הלבנוני האפל.   


1. כמו שארדואן למד מאחמדינג’אד, כך צבא לבנון והרמטכ”ל המקורב לסורים שלו, למדו מארדואן: ערב את ישראל, רוץ להתלונן במועצת הביטחון, והרווח פופולאריות עצומה. זה כבר מתחיל להיות טרנד איזורי: מישהו מתנפל עלינו, מביך אותנו, והופך, כמובן, לגמאל עבד אלנאצר חדש, בחסות ארגוני “זכויות האדם”. העלוב שבצבאות האיזור, צבא לבנון, החליט לצמח שיניים, ואת זה הרי עושים רק על חשבון ישראל, וכך היה. צבא לבנון הפך עכשיו לגאוות העולם הערבי, כאילו ניצח במלחמה איזורית כוללת, מה אתם יודעים. ישראל הפכה לשק האגרוף של האיזור.


2. עלינו להבין: הכל היה מתוכנן אצל צבא לבנון. מעשה כזה לא עושים ללא תכנון או מזימה מוקדמת. המטרה המיידית היא יצירת הרתעה נגד ישראל. לצבא הלבנוני נמאס לעמוד מנגד, כאשר צה”ל עושה בשטח לבנון כמעט כבתוך שטחו, למשל תנועת מטוסי חיל האוויר, שממשיכים לחוג מעל לבנון. בעבר הבעתי את דעתי השלילית על כך, שכן, אם התנתקנו, אז עד הסוף. וצבא לבנון הצליח, למרות שספג תגובה כואבת מידי צה”ל: בפעם הבאה צה”ל ייזהר כפליים, וזו היתה אחת ממטרות הפעולה הטרוריסטית הזו.


3. רמת השנאה וההסתה נגד ישראל בלבנון של היום היא עצומה, והדבר בא לידי ביטוי גם בפעולת צבא לבנון. ישראל מתוארת כשטנית וכמוטרפת, שאין ברירה אלא לעמוד נגדה. ממשלת סעד אלחרירי התירה את דמה של ישראל, ואת ההסתה נגדה. דווקא מי שנתפס במערב כ”מתון”, כתקוות המערב וכפרו-מערבי, הוא מבחינתנו נזק קשה.4. אלא שכאן מסתתרת סיבה נוספת לפעולה נגד צה”ל: שלילת הלגיטימיות של חיזבאללה. עד היום טען חיזבאללה כי הוא הכרחי, וכי עליו לשמור את נשקו, כדי לעמוד בהצלחה נגד ישראל. אך עכשיו צבא לבנון לכאורה “עמד בהצלחה” נגד צה”ל, ומכך יוצא שאולי לא צריך עוד את חיזבאללה. המקרה היום מביך את חיזבאללה ואת קו הלגיטימיות שלו. זו הסיבה שנסראללה מיהר לצאת בנאום (כרגיל מוקלט ומשודר על מסך טלוויזיה, הוא לא יוצא החוצה), שבו קבע כי אם צה”ל יתנכל שוב לצבא לבנון, חיזבאללה יתערב, ו”יקטע את יד הצבא הישראלי”. נסראללה מנסה להפוך שוב את הקערה, ובמקום שצבא לבנון “יגן” עליו, הוא “יגן” על צבא לבנון. איזה משחק תעתועים, שכן לא זה ולא זה מגינים האחד על השני.


5. כך עונה חיזבאללה על הטענה, כיצד זה שהוא, שמתיימר להגן על לבנון, לא נקף אצבע נגד חיילי צה”ל בתקרית אתמול; כיצד זה שחיזבאללה הפך לשומר ישראל, והיציבות בדרום לבנון. אין ספק שחיזבאללה הובך בתקרית הזו, ונאלץ לחשוף את חוסר רצונו בעימות חדש עם צה”ל.


6. על רקע כתב האישום הצפוי נגד בכירים בחיזבאללה בפרשת רצח חרירי, פורש צבא לבנון כנפיים. גם זה אמור להטריד את נסראללה, שצבא לבנון ממהר לתפוס את מקומו, עוד לפני שאפילו הואשם ברצח חרירי. חיזבאללה נחלש? צבא לבנון ממהר לנצל את המצב. זהו פרדוקס, שכן זה טוב לישראל, שהלגיטימיות של חיזבאללה תמשיך להתפוגג. ובכן, הייתכן שפגיעה בחיילי צה”ל תשמש בטווח הרחוק לטובת ישראל? פוליטיקה לבנונית.

אוי, פורטונה, אלת המזל, שליטת הפוליטיקה הלבנונית: וכי לא הזהרנו כבר באתר הזה פעמים רבות, מפני מעורבות חדשה בלבנון? המדינה שבה בן מוכר את זכרון אביו, ואב מוכר את בנו, שבה הכל משקרים, והחול תמיד טובעני? להאמין שפעם בנינו אסטרטגיה שלמה על לבנון, שפעם היינו שם 18 שנים? ובשביל מה ההצצה המחודשת הפעם אל היער הלבנוני האפל?
בשביל לכרות עץ (קארל אורף).7. הנה נוצר מצב הפוך: צבא לבנון, על 15 אלף חיילים, המוצבים דרומית לנהר הליטאני, הופך בכך לגורם מזעזע יציבות, בעוד חיזבאללה, דווקא שומר על היציבות. צבא לבנון, הפרוש שם מאז מלחמת לבנון השנייה, מערער יציבות ברמה הטקטית, כדי להשיג יציבות אסטרטגית, לאחר שחיזבאללה לכאורה יתפרק יום אחד מנישקו. אך כיוון שלחיזבאללה אין חשק להתפרק מן הנשק שלו, אנו עלולים להישאר עם חוסר היציבות הטקטית. במקום שחיזבאללה יסבך את צבא לבנון, כפי שהיה בעבר, צבא לבנון עוד יסבך את חיזבאללה.


8. איך זה קורה שגורמים מתונים כמו ירדן או צבא לבנון מצטרפים אל הרעים של המזרח התיכון? משום שאין בעל בית בעולם, ואני חוזר אל המאמר הקודם בעניינו של אובמה. כאשר שמעו הלבנונים שצבא ארצות הברית מתכוון להקדים את יציאתו מעיראק, נפל עליהם פחד גדול. אם אין אמריקנים להגן עליהם, למי ולאן יילכו? לסוריה ולאיראן כמובן. באותו רגע שבו הבחור האמריקני הודיע את שהודיע (לצרכי בחירות כמובן), נפלו מניות ארצות הברית באיזור, ועלו אלה של ציר הרשע. התקרית של אתמול, היא חלק מכך.


ככל שארצות הברית יותר נעלמת מן האיזור שלנו, הגורמים השליליים ימשיכו ויתחזקו. למתונים אין ברירה, הם פוחדים. ההרתעה שיצרנו בשתי המלחמות האחרונות תבטיח אמנם שהיציבות בדרום לבנון ובעזה תימשך, אך כיוון שאין אמריקנים, חריגות, מעשי חוצפה נקודתיים, ומעשי פרובוקציה והבכה לישראל, רק ימשיכו ויתקיימו. אנחנו, בהתאם לכך, חייבים להבין זאת, ולא ליפול לכל מלכודת שטומן לנו הצד השני, למען מטרותיו שלו. למשל, במקום שהוא ישתמש במוסדות הבינלאומיים נגדנו, נשתמש אנחנו בהם, לטובתנו. לבנון הגישה תלונה במועצת הביטחון על התקרית החמורה. למה ישראל לא הקדימה אותה הפעם?


9. גם לנו יש אשמה במה שהתרחש, וחבל. ישנו בגבול הצפון מצב מוזר, ששטח ישראלי ריבוני נמצא מחוץ לגדר, בתוך שטח לבנון. למה? האם אנו כה עשירים בקרקעות, שאנו מוותרים כך על שטח? מדוע הגדר אינה מוזזת צפונה, אם מוסכם על הכל שזהו שטח ישראלי. אם כך היה קורה, התקרית אתמול לא היתה מתרחשת, שכן היתה גדר, ויש גבול מסומן וברור.
כדאי להירשם לדף קוראי Gplanet בפייסבוק. תמצאו שם חומרים נוספים של ד”ר גיא בכור, בעברית, ערבית ואנגלית.
לוחצים שם על המילה אהבתי/like, וכך מתחברים.


10. ולבסוף, האם התקרית האלימה מדרדרת את גבול הצפון להסלמה? זו הפוליטיקה הלבנונית, שבה הכל הפוך. התשובה היא – לא. כל הצדדים כבר הפיקו את הלקחים שלהם, באיזור בלתי יציב, תוך שהם יודעים את הקווים האדומים, אליהם אסור להגיע. למלחמה אין לאף אחד עניין להגיע, וגם לא לשלום. אך בין מלחמה לשלום לצדדים הערביים ימשיך להיות עניין לנהל את הסכסוך איתנו במרחב דינאמי משתנה, בין קוטבי המלחמה והשלום שביער האפל, לרוב על חשבוננו.
 


כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המנוי הינו מנוי היכרות לחודש, לחצי שנה, או לשנה-במחיר מבצע. ניתן להירשם – כ א ן. אם לא תצטרפו למועדון, איך תדעו מה קורה סביב?

אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המנוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, כאן למטה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת –
כאן.