הפתעה: רבים בעולם הערבי רואים בהדחת אולמרט עדות לחוסן השלטון בישראל. אפשר לבנות עליהם?


ההכרה בטעות – מעלה”

מאת ד”ר גיא בכור

אין ספק שהעולם הערבי עוקב בעניין רב אחר פרשת ראש הממשלה אולמרט, תופעה בלתי הגיונית בחברה ובמשטר שלו. מדוע? משום שבמרחב הערבי המנהיג הוא החברה, והחברה היא המנהיג (תופעת הבייעה), ולכן הורדת מנהיג כאילו הורידה את החברה כולה. איך דבר כזה יכול לקרות? זאת התחושה במזרח התיכון, עדות למבוכה גדולה, גם כי הם אינם מצליחים לקרוא ולהבין את ישראל.
פרשת קצב, בעינים ערביות
 


אפשר לחלק את הציבור הערבי לארבעה זרמים, בכל הנוגע להדחת ראש ממשלה מכהן בישראל, כפי שהדבר מופיע באופן נאמן בתגובות של הגולשים הערביים באתר האינטרנט של ערוץ הטלוויזיה “אלערביה”.


 


הזרם האנטישמי – והוא בהחלט חי וקיים, הקורא יהודים באופן סטראוטיפי, על שהם קמצנים, ואוהבי כסף, במיוחד אם אינו שלהם. כיצד הסטראוטיפ החזק הזה הגיע לעולם הערבי, למשל למצרים? ספרות אנטישמית-אירופית נמכרת כשהיא מתורגמת לערבית, לכל מי שחפץ בכך בחנויות מכובדות בעולם הערבי, וכן זכר לעוצמתם הכלכלית של יהודי מצרים לפני שעזבו באחת את המדינה באמצע שנות החמישים. התפיסה הרווחת היא שהיהודים הם מניפולטיביים ולכן גם מסוכנים ובלתי צפויים.


 


הרי ידוע מאוד הפתגם הערבי הבא:


מי שאוהב את היופי, יישא אישה גרוזינית (היום: גיאורגית); מי שאוהב את התחבולות ישא אישה יהודיה, מי שאוהב את הגנדרנות והפאר ישא אישה תורכיה, ומי שאוהב את הנדיבות והכבוד ישא אישה ערביה”.


 


בכלל, תגובות האינטרנט הערבי מלאות תפיסות אנטישמיות קשות, ואתרים גדולים כמו אלג’זירה אלערביה ואחרים אינם טורחים לצנזר זאת. במילים אחרות, גישה אנטישמית בעולם הערבי היא עדיין דבר רווח ומקובל.


 


ובאשר להמלצה נגד אולמרט כותבת סעודית אחת:


 


كلهم فاسدين ,, يحاولون إظهار حقيقة أن الشرطة لديهم هم الشرفاء ولكن من الذي يصدقكم ,, أنتم أكثر الشعوب إفسادا في الأرض قال تعالى : ” وَقَضَيْنَا إِلَى بَنِي إسْرائِيلَ فِي الْكِتَابِ لَتُفْسِدُنَّ فِي الْأَرْضِ مَرَّتَيْنِ وَلَتَعْلُنَّ عُلُوًّا كَبِيرًا(4) “. الإسراء …… قال تعالى : ” يُرِيدُونَ أَنْ يُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَيَأْبَى اللَّهُ إِلَّا أَنْ يُتِمَّ نُورَهُ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ(32) ” التوبة… إنه وعد الحق جل جلاله ونحن مؤمنون بأن الله سيصدق في وعده ..


 


תחת הכותרת: אלה הם היהודים, וזאת השפה שלהם:


 


“הם כולם מושחתים.. מרמים את המשטרה, אבל מי מאמין להם…אתם העם הכי מושחת בעולם, (פסוקים מהקוראן בנוגע לבני ישראל המושחתים).


 


 


הזרם הלאומני – רואה בפרשה הזו הוכחה נוספת לכך שישראל מתפוררת ונחנקת בשחיתות של עצמה, עד שתיעלם. זו בערך גישתו של נשיא איראן הנוכחי אחמדינג’אד. הגישה הזו טוענת שלערבים אין הרבה מה לעשות, שכן ישראל תשמיד את עצמה, בהיות מוצאה בחטא.


 


אחד המכנה את עצמו “ערבי טהור” כותב:


 


وجدت اسرائيل لتزول. قوتها انعكاساً لضعفنا الشديد،حتماً ستزول يوماً عندما يأتي جيل تخسر اسرائيل معه السلام والحرب. لن يستطيع المجرم والمعتدي أن يعيش بحضن ضحيته الى الأبد


 


ישראל נידונה להיעלם. הכוח שלה משקף את חולשתנו הגדולה, אבל היא תיעלם יום אחד כאשר יגיע דור שיגרום לישראל תבוסה, בשלום ובמלחמה. הפושע והתוקפן (כוונתו לישראל) לא יוכל לחיות בצד הקורבן שלו לנצח.


 


הזרם הזה חזק מאוד בעולם הערבי ונפוץ בתקשורת, כאשר כל אירוע שלילי בישראל מובלט ומוגדל מאוד, וכתב אתר האינטרנט של אלג’זירה בישראל (הוא כותב – מחיפה) בולט בכך מאוד. תמיד יודגש השלילי, הביקורתי, לכאורה עדות נוספת לקריסה הצפויה בכל רגע, הגשת מחבט לקוראים הנהנים לקרוא על כך. לדוגמה: ידיעה שהתפרסמה אצלנו על כך שמספר היורדים עלה על מספר החוזרים בשנה האחרונה, ידיעה שצוטטה רבות באינטרנט הערבי, וסיפקה חומר לכותבים לכתוב שהנה הישראלים סוף סוף בורחים.


 


הידיעה לא לקחה בחשבון שרוב היורדים נשארו מעל לשנתיים ללימודים או לעבודה בעולם גלובלי, ולא נספרו העולים החדשים. אגב, חלק מן הישראלים “היורדים” הם גם ערבים ישראלים, אבוי לתיזה הלאומנית. התבטאויותיו של אחמדינג’אד חיזקו את הזרם הזה, ונתנו לו לא רק לגיטימציה אלא לכאורה הוכחה ועדות.


 


הזרם השלישי – הזרם המזימתי  בעולם הערבי רווחת מאוד התפיסה שמאחורי המנהיגות בישראל עומדת מזימה ענקית ונסתרת, שנועדה לנגח את הערבים. כלומר, בכל פעם שיש התקדמות מדינית או סיכוי להסדר, אותה מזימה נסתרת מפילה את ראש הממשלה שעומד מאחורי הדברים, או גורמת לבחירות חדשות. כלומר, בחירות בישראל נתפסות על פי גישה זו כעדות למזימה הסודית, בסגנון “הפרוטוקולים של זקני ציון”. במילים אחדות, לפי גישה זו הדמוקרטיה בישראל היא רק כיסוי למשהו אפל, יצרי ומסוכן מאוד, המופעל כדי לאחז את עיני העולם ולהונות את הערבים.


 


לדוגמה, בפרשת אולמרט אחד כותב:


 


من شروط قبول اي رئيس وزراء اسرائيلي ان يكون له ملف تهمة عند المدعي العام .يبقى محفوظا كلما كان يقتل العرب عموما و الفلسطينيين خصوصا وحالما فكر فقط تفكير بالسلام مع العرب يفتح الملف .ولو تذكرتم روساء اسرائيليين اتهموا بقضايا فساد ورشاوي او غيرها من التهم متئ وجهت لهم التهم (عندما فكرو بالسلام او بدات مفاوضات السلام) وزمن التهمة (قبل الانتخابات او اثنائها )اي يجب ان يكون الملف كامل قبل ان يمنح شرف راْسا الحكومة وامام العالم المسالة ديمقراطية . ياترى لماذا لم يحقق معه عندما رشح للراسا واو حتى عندما كان يحارب (يقتل العرب


 


“לכל ראש ממשלה ישראלי חייב להיות, כתנאי להיבחרותו, תיק אישום אצל התובע הכללי. התיק הזה נשאר סגור כל עוד הוא הורג ערבים באופן כללי ובמיוחד פלסטינים. אבל אם אותו ראש ממשלה רק חושב על שלום עם הערבים, או פותח בשיחות שלום,  – התיק נגדו נפתח.


 


ו”מוחמד בן אומת הנביא” כותב:


 


القاعدة الأساسية عند الإسرائيليين هي قتل الفلسطينيين والعرب حتى وإن كان عليه مائة قضية فساد. و أي رئيس يشذ عن هذه القاعده يلبسوه تهمه ( أولمرت) أو يقتلوه ( رابين)


 


הבסיס המרכזי אצל הישראלים הוא הרג הפלסטינים והערבים, ואז לא משנה אם יש נגד (ראש ממשלה שלהם) מאה בעיות שחיתות. אבל אם ראש הממשלה סוטה מן הבסיס הזה, מלבישים עליו אישום (אולמרט) או הורגים אותו (רבין)


 


הזרם הזה משוכנע, לכן, שלעולם אי אפשר לסכם דבר עם ישראל, שכן תמיד אותה מזימה אפלה תצוץ ותמנע את חתימת ההסכם או יישומו. מכאן, שאין טעם בכלל לנהל מו”מ עם ישראל, בשל אותה מזימה דמונית.


 


 


הזרם הרביעי – הזרם הרפורמיסטי, ואני חייב לציין כי מרבית התגובות בנושא אולמרט היו מן הכוון הזה, אנשיו עומדים פעורי-פה לא בשל מה שקורה בישראל, אלא בשל העובדה שאצלם לעולם לא יתרחש דבר שרק דומה לזה. יש כאן בהחלט קינאה בישראל, בדינמיות והחיות שבה. הזרם הזה הבין שבעוד שבישראל הציבור שולט בשליטיו, אצלו השליטים שולטים בציבור.


 


אחד כותב:


 


الشرطة الاسرائيلية في خدمة الشعب وسلطتها لاحدود لها 0 والشرطة العربية في خدمة الحاكم وسلطتها على الشعب لاحدود لها


 


“המשטרה הישראלית היא בשירות העם, ואין גבול לשלטונה. אבל המשטרה הערבית היא בשירות השליט ואין גבול לשלטונה – על העם”.


 


“אבו ערבי” כותב:


 


لو كان بامكان الشرطة في عالمنا العربي ان تقوم بما تقوم به الشرطة الاسرائيلية لتحفظت على معظم الحكام في الدول العربية واركان الحكم فيها لتقديمهم الى العدالة بتهم الرشوة والفساد وغيرها من التهم الكبيرة والصغيرة


 


אם המשטרה בעולם הערבי שלנו היתה יכולה לבצע את מה שעשתה המשטרה הישראלית, הרי שכל השליטים במדינות ערב ואנשי הכוח השליט יובאו בפני בתי המשפט בשל שוחד, שחיתות והאשמות דומות. ובן הכפר מוסיף: “השקיפות היא סודה כוחה של ישראל”.


 


“שגריר”כותב:


 


افرح ياعربي افرح لان سلاطينك لم يات يوم واستدعتهم الشرطه بسبب الفساد والاختلاس 000 نعم افرح 0000 رؤسائنا طيبين وللحق عارفين وللخزينه حارسين وكثير منهم لايتقاضى راتبه بل يهديه للجمعيات الخيريه وحكام اسود همهم سعادة الانسان 0000 لو تجول المرء في بلاد العرب لا لن يجد فقيرا او مسكينا او سجنانا او مخبرا 000 انظر كيف يعيش الاخرين خارج ارض العرب وسترى الفرق 0000 اخيرا اخي العربي ارجوك ان لاتفرح كثيرا منشان صحتك 0000 وللعربي التحيه


 


“שְמח, הוי הערבי (על התפטרות אולמרט), כי המשטרה לעולם לא תזמן את הסולטנים שלך לחקירה בעניין שחיתות. כן, שְמח, כי הנשיאים שלך הם אנשים טובים, על החוק הם שומרים, ועל האוצר הציבורי מקפידים, ורבים מהם אינם צורכים את המשכורות שלהם כלל, ההיפך, הם תורמים אותן לאגודות צדקה; אלה שליטים טובים, שרק שמחת התושבים לנגד עיניהם. ואם עובר אורח ישוטט בעולם הערבי לא ימצא שם שום עני, מסכן, אסיר או סוכן (של השלטון). הבט, איך חיים האחרים מחוץ לארץ הערבים ותראה את ההבדל. ולבסוף, אחי הערבי, אני מבקש ממך לא לשמוח יותר מידי, למען בריאותך. ולערבי, הברכות”.


 


זה הזרם שאנו צריכים לבנות עליו, והוא התקווה שלנו. נכון הוא שישראל היא עדיין פונקציה בעיני הזרם הזה, אך פונקציה טובה. הוא ישאף להתקרב אלינו קודם כל למען שינוי החברה שלו, אך הוא רואה בישראל מודל חיובי, מוקד חיקוי ושיתוף פעולה עתידי.


 


מיהו הזרם החזק ביותר, כיום? בכל אזרח בעולם הערבי קיימים כל הזרמים, השאלה היא של מינון. אין זו שאלה סטטית אלא דינאמית, והמינונים משתנים כל הזמן, בהתאם למאורעות. ישראל היתה יכולה לעשות המון בעידוד הזרם הרביעי, באמצעות כלי תקשורת שיופנו אל העולם הערבי, ובכך לחולל תפנית, אך אין מי שיעשה זאת אצלנו.


 


אני חייב לומר, בשמחה, שדוברי הזרם הרביעי בולטים בתגובות שלהם, קודם כל כיוון שפרשת אולמרט באמת מדהימה את העולם הערבי. איך זה שהאיש החזק ביותר, הופך במחי יד לחלש ביותר. המהפך הזה, בין חולשה לעוצמה, מדהים אותם, כפי שגם ישראל מתהפכת אצלם פעמיים ביום, פעם היא חלשה ועלובה, ופעם אדירה ורבת עוצמה, שאי אפשר לעמוד נגדה. מכיוון שהיא נתפסת כתמונת ראי, הרי שאם היא חזקה הם חלשים? ואם נחלשה הם מתחזקים? פעם משחק סכום אפס הזה היה מוחלט וברור, היום כבר לא, והמבוכה הערבית גוברת.


 


ישראל בעיני העולם הערבי היא דילמה שאין לה פתרון; כתב חידה שאותו עדיין לא פתרו, וזה, כמובן, מטריד אותם מאוד.למצטרפים החדשים אל האתר: ניתן להירשם כאן, ולקבל התראות על המאמרים החדשים באתר.

כדאי להצטרף עכשיו כמנויים ל- Gplanet Prime. נהנים מכל המאמרים הסגורים שכבר התפרסמו, וממשיכים קדימה לחודש או לחצי שנה. איך נרשמים?  עושים זאת בלחיצה
כאן.


על מה שבין פורנוגרפיה לישראל, ועל ArabYnet וסיפורו המופלא והעצוב

“המוות לישראל

שני נזירים ואיום קיומי אחד על המנהיגים הערביים. ומה אומר בשאר?