הפתעות מתוקות לחג הפסח, בעולם ערבי אחרמאת ד”ר גיא בכור


האנשים ששינו את העולם לא עשו זאת באמצעות עבודה עם מנהיגים. זו מביאה רק לקנוניות ולמזימות. אלה ששינו את העולם עשו זאת באמצעות עבודה עם ההמונים.


(אמרתו הידועה של נפוליון)
למאמר שפתח את פרוייקט “הממתק היומי שלי מישראל


כאשר ראיתי אתמול את ההודעה הזו בדף הפייסבוק של “הממתק היומי שלי מישראל” בערבית, מאחד שכלל לא בטוח שהרצח באיתמר אירע, נפל לי האסימון.


اريد اي موقع لأي وكالة اخبار اخري غير موقع الارجيه الاسرائيليه!!!!!!


אנחנו בטוחים שהעולם כולו, כולל העולם הערבי, מדווח על תפיסת רוצחי משפחת פוגל, כשבעצם יש מעין קשר של שתיקה מלדווח בתקשורת הערבית על עניינים מביכים מידי לצד הערבי. במילים פשוטות, ההמונים הערביים אפילו לא יודעים על מה שקורה. אבל זה חמור יותר: אין היום פורום, בו יכולים סתם אזרחים מכל העולם הערבי לדעת מהי ישראל באמת, ולהגיב כלפיה בידידות, בלי שיבוזו להם או יצנזרו אותם. להמונים בעולם הערבי, שרוצים את קרבתה של ישראל, ויש רבים מאוד כאלה, אין בית.


עד שקם הפרויקט שלנו בערבית. מבין הפינות הם מגיעים אל הדף הזה, מכל מדינות העולם הערבי, ונרשמים. בינתים 2,100 נרשמים. רובם ממצרים ומעיראק, והייתר מכל ארצות ערב. האם קל הדבר בעיניכם? שיופיע בפרופיל שלהם שהם אוהבים דף ישראלי, ומה יגידו עליהם החברים שלהם?


בתחילת הפרויקט בחודש ינואר השנה, הם לא העזו להירשם, ואם נרשמו בודדים, הם פחדו להגיב. אולי אנחנו “המוסד”? אולי יתפוצץ להם המסך בשל “החטא” של דף ישראלי? אלא שאז קרה הבלתי צפוי. מאות החלו להירשם בקצב הולך וגובר, עם כ- 4,000 תגובות, בינתים, וקצב של חצי מליון צפיות בחודש בדף בערבית, וזו רק ההתחלה. במילים אחרות, רבים מאוד מעדיפים לקרוא, אך עדיין לא להירשם.


מי אמר שאי אפשר להגיע אל העולם? “הממתק היומי שלי מישראל”, בתשע שפות מתקדם יפה, ובעזרתכם הוא יתקדם עכשיו עוד יותר. אנחנו מביאים אל העולם את ישראל שהוא כלל אינו מכיר, והקוראים אוהבים את זה. וכל זאת באמצעות חבורת מתנדבים מופלאה. 

מספר הקוראים של כל הדפים נמדד כבר במליוני צפיות.


הדף בערבית, עם זאת, הוא עולם מופלא של ניואנסים עדינים, והרבה הפתעות. למשל, כאשר העלינו את שיריו של דודו טסה, שחידש באופן רגיש את שירי סבו ואחי סבו, המלחינים יוצאי עיראק דאוד וסאלח כוויתי, הקוראים מעיראק נרעשו. בחלומותיהם לא תיארו את ישראל כמיזוג של מזרח ומערב, ועוד מעומק התרבות שלהם. לדוגמה כותבת אחת, שדווקא תקפה קודם את ישראל:


الفن ده بيمثل ناس راقيه في تصرفاتهم ةانسانيتهم ومفتكرش ابدا ان الاسرائيليين كذلك


“האמנות הזו מייצגת אנשים נשגבים ואנושיים, ואף פעם לא חשבתי כך על הישראלים”. ניכר שהכותבים מתרגשים, כאשר הם פונים לראשונה בחייהם לישראל.


مرحبا اخوتي الاسرائيليون في هذه الصفحة الكريمة.. يسعدني هذا النفس الانساني و التواصل البناء بين كل اهل الاديان و.. مع بالغ تمنياتي ان نعيش معا في هذا الاقليم الشرق اوسطي بفهم و التزام و حب من غير ان نعيد نفس الاسطوانات التي عفى عليها الزمن (هذه ارضنا و تلك ارضكم وووو) والتي لا فائدة منها و ان نفتح القلوب لكي تنفتح الحدود فنكون شعوبا متقدمة.. اتمنى ان تخرج مظاهرات عربية منددة بكل عمل ارهابي يطال الاسرائيليين. و تظاهرات اخرى تخرج في اسرائيل مؤيدة للثورات العربية. اتمنى ان نسمع صوتكم معنا و ان نسمعكم صوتنا ( بكل محبة) لكي نصلح ما افسده الساسةو المتشددون.


“שלום רב אחים ישראלים שלי בדף היקר הזה.. אני אוהב את הפן האנושי הזה והתקשורת הבונה בין בני כל הדתות.. אני מאחל מכל הלב שנחיה ביחד באיזור המזרח תיכוני הזה בהבנה, במחויבות ואהבה, מבלי שנחזיר על התקליטים השבורים מתהום הנשיה”. רבים הודו שראו ערים ישראליות בסרטי וידאו לראשונה בחייהם. “כמה נקי“, זו תגובה שחוזרת הרבה לגבי מקומות בישראל.


בממתק היומי אנחנו נלחמים עם התפיסה שישראל קיימת רק 60 שנה, וכי אין לה שורשים. אנחנו מפתיעים את הקוראים הערבים עם תגליות ארכיאולוגיות ועם ההיסטוריה שלנו, שאינה ידועה להם כלל. ויש תוצאות. למשל המצרי הזה כותב-


ان الحضارة الاسرائلية حضارة عريقة اقدم من اى حضارو ونحن المصريين لدينا اعتقاد او كلام عام يقال ان عمر اسرائيل 50 سنة بالطبع هو جهل منا وعدم فهم او عدم ثقافة او تعمد منا هذا عموما ان اليهود هم اقدم الحضارات على الاطلاق سواء قبلنا نحن ذلك او رفضنا.


“הציביליזיציה הישראלית היא תרבות עתיקה, לפני כל ציביליזציה אחרת, ואצלנו המצרים נהוג לחשוב או להגיד שגיל ישראל 50 שנה. ברור שזו בורות מצידנו, אי הבנה, או חוסר תרבות, בשעה שהיהודים הם התרבות הקדומה ביותר, אם נקבל זאת או אם נסרב לקבל”.


اكيد انا معجب بهذه الصفحة بس لحد الان لم احصل على اصدقاء يهود يتقنون العربية لغرض الدردشة والتعارف.


ואחר מתלונן: “בוודאי שאני מתפעל מהדף הזה, אבל עד עכשיו לא הצלחתי למצוא (כאן) חברים יהודים שיודעים ערבית למטרות צ’טים והיכרות…”


كلنا مننسى اول وزير مالية عراقي كان يهودي وكان من المخلصين في عمله وحريص على اموال الدولة


אזרח עיראקי כותב, וזה חוזר הרבה: “כולנו לא שוכחים את שר האוצר הראשון של עיראק שהיה יהודי, ישר ונאמן בעבודתו, מי ששמר על כספי המדינה” (ביקורת דקה על המנהיגים הנוכחיים שנתפסים כמושחתים). והפתעה, לא מעט אנחנו מוצאים את התגובות האלה:


لا يوجد شيئ إسمه فلسطين هذه أرض إسرائيل وهي لشعب إسرائيل فقط


“אין דבר כזה ששמו פלסטין, זו ארץ ישראל, והיא של עם ישראל בלבד”.


הם אוהבים את ההמצאות הישראליות, מברכים אותנו על המאמרים, ולפעמים קצת נוגים בנוגע לטכנולוגיה הערבית, שכמעט לא קיימת.


صراحة اليهود انتوا الله ناعم عليكم بالجمال والذكاء ودهاء مخترعين وعلماء بالتوفيق والتقدم لكم خالص حبي واحترامي


“בכנות, אתם היהודים, אלוהים בירך אתכם ביופי ובחוכמה, ממציאים ומדענים, שיהיה לכם בהצלחה, לכם כל אהבתי והערכתי”. וכותב אחר:


أنا كوردى ومعجب بأسرائيل


“אני (עיראקי) כורדי, ואני מעריץ של ישראל”.


قالوا لنا اهلنا بان اليهود عندما كانوا في بغداد كانوا هم الطبقة المثقفة في البلد واصحاب شهادات علمية وناس طيبين وفي حالهم


ואחר: “בני המשפחה שלנו סיפרו לנו שהיהודים, כאשר היו בבגדאד, היו השכבה המשכילה במדינה, בעלי תארים מדעיים ואנשים טובים”.לפני שתמשיכו, אני קורא לכולם להירשם ולהצטרף אל הבסיס למעורבות ההסברתית כולה, לדף קוראי ג’יפלאנט בפייסבוק, לדפים השונים, וכמובן לדף הממתק בעברית.
אבל גם המון פוליטיקה פנים-ערבית יש, ועוד בדף ישראלי! שיעים נגד סונים בעיראק, מוסלמים נגד קופטים במצרים, השנאה לשליטים הערביים (“מובארק? אנחנו רוצים לתלות אותו”), והרבה איבה פנים ערבית. בין דתיים לשאינם דתיים, בין המפרץ לאיזור שלנו, ולרגע שכחו שהם בכלל בהקשר ישראלי. הרי על כל ידיעה ומאמר שם יש עשרות תגובות. המצרים לא תמיד מבינים את הסלנג העיראקי, ואת המרוקאים בכלל לא מבינים.


لعنة الله على كل القادة العرب الدكتتاتورين وشكرااا للولايات المتحدة الي حررت بلدنااالعراق


“קללת אלוהים על כל המנהיגים הערביים הדיקטאטורים, ותודה לארצות הברית ששחררה את ארצנו עיראק”, כותבת אחת, בעוד אחרים דווקא מגדפים את ארצות הברית.


ככלל, אנחנו נמנעים מפוליטיקה בדפים שלנו, ומביאים את ישראל שאינה מוכרת להם. ובכל זאת, אתמול, כאשר נעצרו רוצחי משפחת פוגל באיתמר, פרסמנו את הידיעה ואת התמונות, לאור השתיקה הערבית. זה באמת היה יוצא מן הכלל, והתגובות היו ברובן מזועזעות. הגולשים הערבים דרשו עונש מוות לרוצחים, יש שדרשו לשרוף אותם, ויש שדרשו אף לשרוף בפומבי, למען ההרתעה מפני הישנות המעשים. עד כדי כך. הדיווח שהם רצחו ילדים ועוללים הרתיחה את הקוראים הערבים, כיוון שהאסלאם אוסר על כך.


الاعدام مو كافى عليهم معن انا عارف ان اسرائيل تكره العنف لكن هدول يستهلو اكثر من الاعدام يستهلو الحرق وهم احياء لقتلهم للطفال.


ובאשר לתמונת המשפחה שנרצחה,


هذه الصورة تقطع القلوب وتبكي حتى الوحوش ماذنب هولاء جريمة جريمة جريمة بشعة


“התמונה הזו שוברת את הלב וגורמת לבכי. אפילו מפלצות ערלות לב בוכות למראה התמונה. מה פשע ביצעו (הילדים) האלה, זהו פשע פשע נתעב”. ויש שממש שמחו על תפיסת הרוצחים:


برافوا إسرائيل هذا أجمل خبر سمعته


“בראבו ישראל, זו הידיעה היפה ביותר ששמעתי”, ואותו כותב משיך ודורש להפיל עכשיו את שלטון חמאס בעזה.


נכון, יש גם לא מעט שמעלים תגובה ארסית או אנטישמית, ומהר מוחקים את שמם מן הדף, אך הם לא הרוב, ומה שהפליא אותי, שהקוראים הקבועים מן העולם הערבי מגחכים עליהם, וקוראים להתעלם מהם. אנחנו גם מקיימים פיקוח על הדף, יש סדר.


וכל זה לא היה קיים, אלמלא הפרויקט הזה, שנותן הרבה תקווה. הפוטנציאל בכל הדפים הוא עדיין עצום.


אני מפרסם כאן את שמות המשתתפים בפרוייקט. ואם יש מתנדבים נוספים לכתוב או לתרגם, הם יכולים לפנות בבקשה דרך המייל: Gplanetprojects@gmail.com.דרושים לנו בעיקר מתרגמים נוספים לאיטלקית, לספרדית, לערבית, ולסינית. כמו כן אני מזמין כל אחד להיכנס לדפים השונים, בשפות שהוא מכיר, להעלות שם תגובות משל עצמו, לעורר עניין ולהפיץ עוד ידע. במיוחד חשוב הדבר בערבית, להסביר להם. זיכרו, מאות אלפים קוראים שם כל מילה.


אלה הדפים שלנו, אנא, שלחו אותם אל החברים והמשפחה בעולם:


 הממתק היומי שלי מישראל – בעברית

הממתק היומי שלי מישראל – באנגלית

הממתק היומי שלי מישראל – בערבית

הממתק היומי שלי מישראל – בטורקית

הממתק היומי שלי מישראל – בספרדית

הממתק היומי שלי מישראל – ברוסית

הממתק היומי שלי מישראל – באיטלקית

הממתק היומי שלי מישראל – בסינית (לא פעיל, דרושים מתרגמים)

הממתק היומי שלי מישראל – בשבדית


ולרגל חג הפסח נוסף לנו היום הינוקא החדש, הדף בשפה העשירית, בצרפתית.


הממתק היומי שלי מישראל – בצרפתית


ואלה המשתתפים היקרים שלנו, שמגיעים כבר לכל העולם:


עמוס קלמנוביץ, ריסלה וייס, חגי פיבלוביץ, מושיק גולסט, לב ילין, יאיר מורג, אמנון דנציג, ד”ר אריה אבני, אודי קב, אב בראס, דניאל צל, טל מרום, מקסים לנגו, דויד קראוס, אייל סתיו, רועי שפילמן, סרג’ו גולדפלד, הירש גורביץ, חגי לפ, דניאל אברון, נאור מנינגר, גיא גלין, איקה גורליק, אורן פטוקה, .Martin L, מיכאל גרינברג, ישי פלג, לאה מורחיים,  אביב בן זאב, לינה גוטמן, אבינועם בן דור, אלעד כספו, ד”ר אילן אבקסיס, ד”ר ישי לוין, Agathe Sarfati ,Gabrielle Pittiglio, אפי ריפקס, גלית דויד, הדר הוברמן, יונתן אוצפ, לאה סירני, ניב גלוזמן, ד”ר ניר ללקין, עפרה אונגר, פנחס להב, קובי שמסיאן, רות פלאוור, ג’ולי אבו עראג’, לייזר רוטשטיין, דני בר, עופר רותם, תמיר פלצ’ינסקי, אהרון כהן, נטלי ורסטנדיג, יורם דביר, איתי בר אילן ורוני B.


תודה למנהלי האתר הרשמי של יוצאי צד”ל בישראל “הלבנונים בישראל“, ומנהלי האתר “ישראל בערבית“, על הסיוע הרב שהם מעניקים לנו בדף הממתק היומי בשפה הערבית.לסיום, אנחנו כבר שלושה חודשים בעיצומה של סחרחורת בלתי רגילה במזרח התיכון, והרבה עוד לפנינו. בנקודת הזמן הזו, ערב פסח 2011, הרשו לי להזמין אתכם לסרטון קצר שהכנתי עבורכם. כל התמונות בוידאו הן ממאמרי
Gplanet, או שהופיעו בדף קוראי ג’יפלאנט במשבר האחרון, וביחד הן יוצרות את הרוח היחודית של האתר. חג שמח. ◄כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת.
ניתן להירשם –
כ א ן.

אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, בדף הזה, למטה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת –
כ א ן.