הקדושה זינאב חוזרת לנקום: "סוריה" בימי המלחמה הקשים ביותר


מאת ד”ר גיא בכור
 


1 הקדושה זַינאב – המיתולוגיה: זינאב היתה אחותו של חוסין, שניהם ילדיו של עלי, ונכדיו של הנביא מוחמד בכבודו ובעצמו. אלה הרגעים המכוננים של השיעים במאה השביעית, ומכאן הכל קפא – ונעצר. במאמר קודם ראינו כיצד הוטמנה מלכודת מוות לחוסין, שנרצח בכרבלא בשנת 680 (המאה השביעית), יחד עם מרבית בני ביתו של הנביא (מה שנקרא “אהל אלבית”), ושם, בכרבלא, נולד הקרע הסוני-שיעי, לנצח נצחים.


גם זינאב אחותו של חוסין היתה בכרבלא, והיא נלחמה להציל את עלי, בנו של חוסין, ובכך הצילה את שושלת הח’ליפים הראויים מבחינת השיעים. תרומתה מבחינת השיעים עצומה, ודי באזכור שמה כדי להעביר רטט בגבו של כל שיעי.


זינאב נלקחה כשבוית מלחמה לדמשק, יחד עם עוד נשים וילדים שחסו על חייהם, עמדה על דעתה, ולבסוף הותר לה לחזור לחצי האי ערב. בדרך חזרה, היא ואנשיה עברו בכרבלא, לראות את מקום הטבח, הגראונד זירו, ששינה לעד את עולם האסלאם. הסונים מאמינים שזינאב (המכונה “סיידה זינאב”, התואר “סייד” מצביע על השתייכות לבני ביתו של הנביא מוחמד) קבורה בקהיר, ואכן יש שם מסגד ושכונה שלימה על שמה. אך השיעים מאמינים שהיא קבורה בדמשק, עם מסגד וכיפה מוזהבת, שנראה כאילו הוא קיים מאות שנים, אך לא, הוא נבנה בשנת 1990 בידי האיראנים.


זו היתה הכרת התודה של האיראנים השיעים למי שנחשבת אצלם כאם הרחומה והמגוננת, וכמובן אישור לעליית מעמדתם במזרח התיכון, שלא היה כמוה בעולם האסלאם.


ודווקא שם, לא רחוק מן המסגד של זינאב, בחרה אתמול “המדינה האסלאמית” הסונית לבצע פיגוע התאבדות משולש: בתחילה התפוצצה משאית תופת עמוסה בחומרי נפץ, וכאשר רבים מיהרו לעזרה, התפוצצו בקרבתם עוד שני מתאבדים של דאעש הסונית. התוצאה: כמאה הרוגים והמוני פצועים.


 


תוצאות הפיגוע, אתמול בשכונת סיידה זינאב, דרום דמשק. מבחינת הארגונים הסוניים הקיצוניים דין השיעים למיתה2 הקדושה זינאב – הפסיכולוגיה: בהיותו מוכשר מאוד בהבנת חולשות כל אחד מן הצדדים, בחר דאעש לתקוף דווקא שם. מדוע? משום שזו נגיעה בעצב (תרתי משמע) הכואב ביותר של השיעים, זו נקודת המוצא של התסכול השיעי בן 1300 השנים, הטבח בכרבלא, וזינאב שעמדה על המשמר. אלמלא היא, ספק אם היה קם עולם השיעה, והאסלאם לא היה מצליח להגשים את יעודו האלוהי, על פי תפיסתם. זו מטפיזיקה, אך זו גם מציאות חיים. זו המאה השביעית, וזו המאה העשרים ואחת.


מדובר בילד חסר האונים, כשם שרוב החולשות מתחילות בילדות, לפני שאנו בונים סביבנו חומות הגנה, שמגוננות על הילד הזה: אחד הסימנים לחולשה מהסוג הזה הוא, שכאשר נוגעים בנקודה הרגישה, אותו אדם עשוי להתנהג כילד. התנהגות ילדותית, שהיתה אמורה להיעלם עם הגיל – היא נקודת האחיזה באותו אדם, ובמקרה הזה אותה עדה, השיעים. ודאעש אחזו בהם בדיוק בנקודה הזו.


הילד הפגוע מרגיש שאימו הותקפה שוב, ותגובתו לא רציונאלית. הוא ה”לוקוס מינוריס רסיסטנציה” (Locus minoris resistentia), כלומר, בשפת הרפואה, המקום הרגיש ביותר בגוף.


ההיסטוריה הופכת לכוח משחית מניע; לחומר גלם צבאי. היא מעצימה את עצמה בתעתוע זמנים שבו העבר הוא ההווה, וההווה הוא העבר. ושניהם גם יחד הם העתיד.


בכפרים שיעים בדרום לבנון קמו בשנים האחרונות מסגדים, דמויי מסגד סיידה זינאב. למי שאינו מתמצא הם נראים כאילו מדובר בחיקויי כיפת הזהב של ירושלים, אך לא, זו הצמדות אל זינאב הקדושה, שתגן עליהם, אל האם הרחומה, כפי שהגנה על מייסדי השיעה. מדובר באות של חולשה, לא של עוצמה.
בוידאו: האיראנים מגיעים לראשונה לסוריה בשנת 2013: “לבַייכ יא זינאב”, כולנו עבורך, יא זינאב3 הקדושה זינאב – ההווה: איראן וחיזבאללה נכנסו לסוריה בשנת 2013, לכאורה כדי להגן על מסגד סיידה זינאב וסביבותיו, בדיוק זה. ואכן, השכונה שנוצרה סביב המסגד בדרום דמשק הפכה לשכונה שיעית, כאשר בשנים האחרונות היגרו לשם פליטים שיעים גם ממקומות אחרים בסוריה.


בשכונה הזו מחזיק חיזבאללה את הריכוזים הצבאיים שלו, לפני שהם יוצאים לקרב, היועצים האיראניים יושבים שם, וכמובן גורמי הביטחון של משטר אסד העלווי, הנשען על השיעים. זו שכונה ביטחונית שמורה, ולכן התדהמה היתה רבה, כאשר אתמול חל הפיגוע המשולש (אם כי כבר היה פיגוע אחד בשכונה בעבר, והארגונים הסוניים מרעישים אותה מידי פעם ברקטות). בין 60-100 הרוגים, עשרות מהם לוחמים של חיזבאללה, ארגון שמוכה, מובס ומאוים כבר קיומית. סיידה זינאב של סוריה בלעה אותו חיים. הוא בא להגן עליה, והיא מחסלת אותו. הוא בא לבכות על מר גורלה, כדרכם של השיעים, והנה היא בוכה על מר גורלו.


הפיגוע הוא תזכורת לאבדן הדרך של חיזבאללה בסוריה, ובכלל. הוא תזכורת לאיראן, שחדרה עמוק מידי לעולם הסונים.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום (מאז שנת 2008), וממשיכים קדימה לתקופה הנוספת. חשבונית מס נשלחת לכל נרשם. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן.

4 הקדושה זינאב – העתיד: מטרת הפיגוע הסימבולי היתה להטריף את השיעים, שיתנהגו באופן לא רציונאלי, כיוון שנגעו בחוליית הילד הפגיע שלהם, וכמובן שזה מה שקרה. מטרת הסונים היתה לגרות אותם לנקום בעיראק, בשכונות שכבשו מידי הסונים, או להגיב באופן לא רציונאלי בדמשק. אתמול שוב השתמש משטרו של בשאר בחומרים כימיים כנגד אזרחים באיזור דמשק, כאות נקמה, וכמאה מקרים של חנק הובהלו לבתי החולים שם. ובאיזורי עיראק – המיליציות השיעיות הגבירו את הטיהור האתני שהן מבצעות בסונים, תחת עינם העצומה במכוון של האמריקנים. והכל – A.M.D.G..


ואיפה קרי, אובמה והאו”ם, שסיפרו לעולם כולו שפרקו את הנשק הכימי של אסד? האם מישהו בעולם עוד משלה את עצמו להסתמך על שלושת אלה? והסונים שהסתמכו על אובמה בסוריה, מה הם מרגישים? הזעם שלהם כלפי השיעים רק יתעצם.

5 סיידה זינאב וה”ועידה בז’נבה”: “ז’נבה-3”, שממשיכה לעורר גיחוך או פיהוק אצל הצדדים הנלחמים. הסונים רוצים שאסד ומשטרו יעופו, השיעים והרוסים רוצים שאסד ומשטרו יישארו, והאמריקנים והאירופים המבוהלים נגררים אחרי הרוסים. מבחינתם כל הסדר בסוריה – אבל כל הסדר – מקובל, העיקר שהמליונים יפסיקו להציף אותם בגלים בלתי נגמרים. כך הפכו אסד והרוסים את הגירת המליונים לכלי נשק שלהם נגד המערב. ובמקום שהמערב יתקוף את אסד, המגרש הראשי של הסורים, המערב נכנע לו.


מי עומד מאחורי הסונים לקבוצותיהם? סעודיה, מדינות המפרץ וטורקיה, ולכן יש להם כוח רב, למרות שאובמה מתחיל להתרחק, כדרכו, מהכוח שפעם היה בעל הברית שלו. מי עומד מאחורי אסד? איראן, חיזבאללה והשיעים, כמובן, ולכן זהו העימות בין סעודיה לאיראן, כלומר חזרנו לסיידה זינאב. ביום שזינאב הקדושה תמחל לסונים, אז יגיע גם ההסדר ב”סוריה”, מדינה שכבר לא קיימת. כאן יש להוסיף גם את הרצון הכורדי לעצמאות. הכורדים של צפון סוריה (שהם סונים) כבר שנים לא רואים את עצמם כ”סורים”, אלא כחלק מן המולדת הכורדית, אז עכשיו יחזירו אותם לאסד, לשיעים ולערבים? מהתלה. ארדואן, החושש פחד פרנואידי מן הכורדים, פן יתסיסו את הכורדים שלו, איתם הוא כבר מנהל מלחמת אזרחים, מעדיף לכן לתמוך במדינה האסלאמית ובייתר הארגונים הסונים, כנגד הכורדים.


ועוד דבר, אין גם הרבה קשר בין הנציגים הסונים לג’נבה, לבין השטח, כאשר הפלגים הסוניים הראשיים כלל אינם מיוצגים שם, והם מתנגדים לוועידה ובראשם דאעש, ג’בהת אלנוסרה, צבא הכיבוש ואחראר א-שאם. ספק גם אם ייתר הפלגים הסונים מכירים במנהיגותם של הנציגים בוועידה, שהם רלבנטיים ל”צבא סוריה בחופשי” של לפני שנים, שספק אם הוא קיים עוד בכלל.


“המורדים” רוצים מחוות הומניטאריות מאסד, הפסקת הפצצות או פתיחת ערים חסומות. אך כל מחווה הם ינצלו מייד לטובתם, כמובן. מילכוד.

כאשר הסונים שומעים שהשיעים האיראנים הגיעו לסוריה, כדי להציל את זינאב, זו תגובת מנהיגיהם (כיום בג’בהת אלנוסרה): “נקטע את ראשיהם.. האדמה תירק את גופותיהם מעליה.. אין רחמים על הבוגדים (שיעים)”.
אל מול הנקמות והעלבונות המרים של ראשית האסלאם הופכת “הדיפלומטיה” ללא רלבנטית, “המערב” למגוחך, וכך גם האו”ם או כל מה שהוא ציביליזציה מערבית. איך אפשר להתמודד עם טראומות קוסמיות? עם מה שהוא גדול מכל אדם? ולכן חוזר שוב אותו באן קי מון אל ישראל, אל הקרקע המוכרת והחבוטה זה שנים. עם מי אתם רוצים שיתמודד, עם הקדושה זינאב?


6 הקדושה זינאב והרוסים:
בחודש ספטמבר נכנסו הרוסים לסוריה, כדי להגן על משטרו של אסד ועל השיעים. אלמלא הם, ספק אם אסד היה עדיין על כנו בדמשק ובלטקיה. המדיניות שלהם היתה להילחם במורדים הג’יהאדיסטים ולכתוש אותם, כך שיסכימו להשארת אסד בצורה זו או אחרת, על שולחן הדיונים. על הנייר זה נראה יפה, אך הרוסים אינם מכירים את עלי, חוסין, הקדושה זינאב, ואת ההיסטוריה בת 1300 השנים, ואם היו יודעים, היו מבינים שהסונים לעולם לא יסכימו לפשרה כזו. וזו לא רק המיתולוגיה: אחרי שאסד רצח בהם 400 אלף איש, הם יסכימו שיישאר?


כחצי שנה אחרי, כאשר בודקים נכון להיום את הצלחת הרוסים, רואים שהיא מזערית. מאז ספטמבר הצליח אסד להחזיר לעצמו כשני אחוז (2%) מן השטחים שנפלו בידי הג’יהאדיסטים, והסונים בכלל. אמנם עוצמת ההפצצות הרוסיות קשה, אך הצבא שלו, מחוזק בחיזבאללה הוכיח חולשה. איפה שני האחוזים האלה? בעיירה שייח’ מסכין בדרום סוריה, על כביש אם-5 האסטרטגי, ובמבואות המזרחיים של לטקיה. ומי ערב לאסד שהמורדים לא יחדשו את ההתקפות שם? הרי זו מלחמת התשה, ואכן, כך קורה. במטחנת הבשר הכל נזיל ומתהפך. פעם כובשים, פעם נכבשים, וחוזר חלילה.


מה שהרוסים כן השיגו זה חורבן מוחלט של סוריה. בכל מקום בו הם מפציצים הם מוחקים ערים שלמות, עם מאות אזרחים הרוגים. אך למה שהאו”ם יטריד את עצמו בזוטות כאלה?


לפני שתמשיכו במאמר, האם הצטרפתם כבר למועדון ג’יפלאנט בפייסבוק? יש בו פרשנויות מהירות של ד”ר גיא בכור, שלא תמיד מופיעות באתר:
7 הקדושה זינאב ואיראן: כצפוי, לעסקת הגרעין עם איראן היתה השפעה דרמטית על המתרחש בזירות הקרב: הסונים הבינו שהאמריקנים מתייצבים עם השיעים, ומכאן המרירות, הזעם והתרחקות. אך ההשפעה היא גם מעשית: נכנסו מליארדי דולרים לצד השיעי, לקניית נשק רוסי, מה שחייב את סעודיה לפתוח גם היא את הארנק, ולכן עוצמת האש ומספר ההרוגים זינקו. מאז פרצה מלחמת האזרחים בסוריה, עוצמת הקרבות לא היתה כפי שהיא כיום, גם בגלל “ועידת השלום”, שבה כל אחד רוצה להוון רווחים.


לצערנו, גם אצלנו כך קרה, וברגע שקרי הגיע עם שיחות “השלום” שלו, האלימות אצל הערבים הפלסטינים פרצה גם היא. עד אז המצב היה רגוע ושקט. במזרח התיכון שלום הוא מלחמה, ומלחמה היא שלום, שכן ברגע שמדברים על השלמה והסדר, רוחות הרפאים של האסלאם מופיעות, וטורפות את המערכת כולה.
אך יש עוד סיבה לפיגוע במסגד סיידה זינאב אתמול: דאעש מאותת לאיראנים: אמנם הצלחתם לעבוד על הטיפשים של המערב עם החיוכים שלכם, אך אותנו לא תצליחו להונות עם ה”תקייה” שלכם, אותה אנחנו מכירים 1300 שנים. התחלתם עם זינאב, ותסיימו איתה; היא היתה ההתחלה שלכם, ותהיה גם הסיום. היזהרו מאיתנו, גם אנחנו לא שכחנו שום דבר.

הסונים והשיעים על הגריל, והמזרח התיכון בוער. נשמות מעונות בנות 1300 שנים.

8 הקדושה זינאב וסעודיה: זה כבר מזמן לא רק סוריה, אלא מערכת מסועפת של מלחמות עדתיות מתרחבות, ובראש ובראשונה תימן. איראן מחמשת ומפעילה את הלוחמים החות’יים (השיעים), כדי שיתקפו את סעודיה מגבה. ולכן סעודיה לעולם לא תוכל להרשות הישגים שיעיים בסוריה, משום שהמשמעות היא התגברות החתרנות בגבה, ואחר כך באיזורים המזרחיים והרגישים ביותר שלה. אלה איומים קיומיים. וזו כמובן עיראק, שמאיימת מצפון על סעודיה, ובעצמה מאוימת בתוך תוכה באופן שכבר יצא מכלל שליטה. והצבא העיראקי? הוא עדיין “משחרר את רמאדי”. מעניין מתי הוא יסיים “לשחרר” אותה. פעם, בתקופת סדאם חוסין, הממשל האמריקני גיחך על השקרים של העיראקים. היום הוא חלק מהם.


אתם מבינים, זינאב נוקמת במלכת הסונים, סעודיה, משום שהיא באה מהעיר מדינה, והיא רוצה גם לחזור לשם.

9 הקדושה זינאב ונקמת יום הדין: כיון שמדובר בתא הגרעיני של השיעים, בכאב שאין לו סוף וברצון נקמה יומיומי, הכל יכול להיות מותר: נשק כימי (ואכן כבר אתמול שוב היה שימוש כזה), טיהורים איזוריים וחיסולים. וכך בדיוק גם אצל הסונים, שלא סלחו על המרד השיעי הכופר, ובראשם דאעש וג’בהת אלנוסרה. הם רואים בשיעים בני מוות, שיש חובה דתית להשמידם, וגם כאן כל האמצעים כשרים. למשל, להחריב את אחד הסכרים הגדולים על נהרות עיראק, חידקל ופרת, במוסול או ברמאדי, ובכך להציף למוות את בגדאד, והמחשבות עוד רבות. מבחינת שני הצדדים הם חזרו למאה השביעית, כאילו האירועים הטראומטיים קרו היום.


וכי דאעש לא הבטיח להחזיר את ראשית האסלאם?10 הקדושה זינאב ואנחנו:
כמה מגוחכים אותם אלה המנסים באופן מאולץ להחזיר את “הסכסוך” שלנו למרכז הזירה: שר חוץ צרפתי ממשפחה מומרת שעוד כמה שבועות הוא מסיים, והוא חייב את ראשה של ישראל על הקיר, כפרס לעצמו (“המומרים” תמיד המסוכנים לנו ביותר), או “התקשורת” הממסדית בישראל, המשתדלת למנף באופן פתטי את הסיפור “שלנו” מהבוקר עד הערב (יש 3-4 כתבים “מדיניים” בישראל, זה הכל, שתפקידם העיקרי הוא לנפח “יוזמות” נגד ישראל, על פי הכלל המחייב אצלם: רע הוא טוב, וטוב הוא רע). העולם הערבי קרס, אירופה קורסת, אשליות האיחוד האירופי קורסות, ולמי יש זמן לישראל, שפעם ניתבו אליה את תשומת הלב, כדי שלא יראו את הבעיות האמיתיות? מי שמוצא זמן להתעסק איתנו רק מחשיד את עצמו כיום. האובססיה נגד ישראל חוזרת אליו.


עלילות הקדושה זינאב אינן קשורות בנו, ואנחנו לא קשורים בהן. ודווקא בשל כך, הן הרווח שלנו.


עוד ממאמרי האתר על סוריה ברצףכדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן.

אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או –
כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, בדף הזה, למטה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת –
כ א ן