הקיסר האחרון: האם ירדן תיהפך למדינה גרעינית?


מאת ד”ר גיא בכור

הסוכן הכפול, שהתפוצץ במחנה סגור ושמור של סוכנות הביון האמריקנית ה-
CIA באפגניסטן, היה ירדני. ד”ר מולאל ח’אלד אלבלאווי, תושב זרקא, רופא. ב-30 בדצמבר האחרון פוצץ עצמו הסוכן של המודיעין הירדני, שהיה בעצם פעיל של אלקאעדה, והרג שמונה אנשים, סוכני  CIA וכן קרוב משפחה של המלך עבדאללה (עלי בן זייד, מפקד מחלקת המודיעין הכללי בביון הירדני). היתה זו מכה קשה לארצות הברית.


התקרית החמורה הזו חשפה עד כמה משתפים שירותי המודיעין של ירדן פעולה עם המודיעין האמריקני, כשהם נמצאים במתקנים הרגישים ביותר שלהם, אבל גם עד כמה כבר מסוכן לשתף פעולה ולסמוך על הירדנים, שאלקאעדה חדר לשורותיהם. אלא שהפיגוע המזוויע הזה הפך את המבצֵע שלו לגיבור בירדן, ו-65 בכירים אסלאמיסטיים ושמאלנים בממלכה פרסמו עצומה הקוראת לירדן להפסיק את שיתוף הפעולה הצבאי עם ארצות הברית. ההתייחסות לארצות הברית בעצומה היתה כאל אויב, וזו אכן התחושה ברחוב הירדני. אין הרבה הבדל שם בין בוש לאובמה. שניהם שנואים.


ירדן נחשבה למדינה פרו-מערבית וידידותית לארצות הברית ולישראל, ובכן, לא עוד. היחסים שלה עם וושינגטון קרובים לפיצוץ, ועם ישראל כמעט ולא קיימים עוד. ירדן מתייחסת היום לישראל כאל איום, כאילו שכחה שיש הסכם שלום בין המדינות, שממנו היא חייה כבר הרבה שנים. הסחר שישראל הביאה אליה, פיתוח תעשיית הטקסטיל שלה, המפרנסת עשרות אלפים, הפורומים הבינלאומיים שישראל דאגה שיגיעו לממלכה המדברית והצחיחה, כמו פורום דאבוס, מי הכנרת שישראל מעבירה לירדנים, ועוד. הכל נשכח, כאילו לא היה בכלל.


אי אפשר להתעלם מכך, אבל המלך הירדני עבדאללה, החליט להפוך את עצמו לסוג של ארדואן איזורי, והוא מתנהל מתמיכה במחנה המתון אל עבר זה הרדיקלי. המלך החליט להפוך את עצמו לקיסר איזורי. ביהירות, ובלי להבחין שבכך הוא מסכן את קיומה של ממלכתו השברירית. לפנינו עשרה יהלומים שחורים, המשובצים בכתר המלכות של המונארך ההאשמי, בארמונות בסמאן וררדן.


 


1. לעומת אביו, שזכר כמעט תמיד במי הוא תלוי לקיומו, הבן עבדאללה החליט לאתגר את ארצות הברית של אובמה. כבר חצי שנה הוא מנהל משא ומתן על הסכם גרעיני עם וושינגטון, עד כדי פיצוץ ושפה חדה של אולטימטום.


ירדן גילתה מחצבים עצומים של אורניום, 65 אלף טונות, הכמות הגדולה בעולם, והיא החליטה להיהפך למעצמה גרעינית. אלא שכן היא זקוקה לאישורה של ארצות הברית, וזה אינו מגיע. מדוע? משום שהאמריקנים דורשים מירדן שתתחייב לא להעשיר אורניום בתחומה, והירדנים מסרבים, ושתתחייב לשתף פעולה עם ישראל בכריית האורניום ובטיפול בו, והירדנים שוב מסרבים בעקשנות. ישראל מבחינתם כיום היא כמעט מדינת אויב, לכך הגיעו הדברים.


כיוון שכך, הזהירה בשבוע החולף שרת החוץ האמריקנית את ירדן כי אם תמשיך להתמרד, תפסיק וושינגטון את סיוע החוץ השנתי של המדינה, בסך 650 מליון דולר, סכום עצום למדינה שהתל”ג שלה הוא 22 מליארד דולר (לעומת מעל 200 מליארד של ישראל). בלי סיוע החוץ הזה, ירדן קורסת כלכלית. מדובר באולטימאטום חריף, בלתי מקובל, המעיד עד כמה הדרדרו היחסים עם הממלכה המדברית.


מובן שארצות הברית וישראל צודקות. בירדן יש משטר רופף עם אוכלוסיה רדיקלית. ומה יקרה אם בית המלוכה יפול, והמתקנים הגרעיניים יפלו בידי חמאס או אלקאעדה?


2. ירדן של עבדאללה סימנה את ישראל כאוייבת, והיחסים איתה דורדרו עד למינימום. הפרויקטים החשובים בוטלו, אין רצון במיפגשים, היחסים ההדדיים קרירים עד עוינים. אין גם שום כוונה ירדנית להשתתף בפתרון הבעיה הפלסטינית. זה מוטל על כתפי ישראל הזעירה בלבד, כאילו לא ירדן שלטה ביו”ש עד 1967, ואלה לא היו אזרחיה, עד שביטלה להם את האזרחות בבת אחת ביולי 1988. הבעייה הזו תיפתר מבחינת הירדנים על ידי ישראל הזעירה, ולא על ידי ירדן העצומה בגודלה.


3. ירדן משתיקה כל דיבור על כך ש-80 אחוזים מאזרחיה הם פלסטינים. אם הדבר יוודע בעולם, תתחזק המגמה לקבוע שירדן היא המדינה הפלסטינית, או שעליה להיות קשורה לפתרון הבעיה הזו.


4. ירדן מנהלת מערכת הסתה נמשכת נגד ישראל, בכל הרמות ובלל אמצעי התקשורת שלה. ישראל, סליחה “הציונים”, או “האויב הציוני” או סתם “הכיבוש”, מתוארת בתקשורת הירדנית כשטן, וקשה להאמין שיש חוזה שלום בין שתי המדינות האלה. אין סימטריה ביחסים. בישראל ירדן מתוארת כממלכה שקטה, חביבה ומכניסת אורחים, בעוד ישראל מתוארת כגהינום, וכסיבת כל הסכסוכים באיזור. לא במקרה קבע לאחרונה המלך עבדאללה שאם תקום מדינה פלסטינית והסכסוך “יגמר”, לאיראן לא תהיה שום סיבה לנשק גרעיני. הוא לא מחמיץ שום הזדמנות להסית נגד ישראל, והיו אלה הירדנים, כזכור, שהגישו את העתירה הבינלאומית נגד גדר הביטחון של ישראל.


המלך פתח בסדרת התקפות מילוליות ועלבונות נגד ישראל, כאשר לדבריו “צפון קוריאה במעמד טוב יותר מזה של ישראל”.  ישראל משחקת באש בירושלים, היא גורמת למלחמות, והחליטה לגרש את הערבים מירושלים. אף מילה על כך שישראל היא דמוקרטיה, מה שקשה לומר על ממלכתו שלו.


5. התקרבות ברורה לטורקיה של ארדואן. ירדן הצטרפה עכשיו להסכם סחר חופשי עם סוריה, לבנון וטורקיה, ביטלה את הצורך בויזות מול טורקיה, והתקשורת שלה הפכה את ארדואן לגיבור לאומי בפרשת המשט, ובכלל.
הודעה למקבלי ההתראות למייל האישי, בעלי אימייל של gmail: בשל תקלה ב-gmail, בתקופה הקרובה gmail זורק את ההתראות שאני שולח לכם ישר אל דואר זבל (SPAM). מה אתם יכולים לעשות?
א. להירשם עם אימייל נוסף שהוא לא gmail, אין מגבלה. אפשר להירשם  – כ א ן.
ב. להכנס למדור דואר זבל, ולסמן את האימייל שלי כ”לא זבל”.
ג. לרשום את השולח, gplanet11@gmail.com כאנשי קשר.
ד. או פשוט להיכנס מידי פעם לאתר, בלי קשר להתראות, ולראות אם עלה מאמר חדש.


6. הערצת חמאס ורצועת עזה. אמנם לא קו רשמי, אבל בימים הקרובים אמורה להגיע משלחת גדולה של כ-150 בכירים, עיתוונאים ואנשי ציבור ירדנים לעזה, לפגישה עם בכירי חמאס. זו תהיה פגישה ידידותית מאוד, לאחר שהחמאס הירדני, “האחים המוסלמים” שם, דומיננטיים מאוד ברחוב הירדני. לאחר המשט הטורקי התכוונו הירדנים לשלוח משט משלהם, אך בשל לחצי מאחורי הקלעים ירדו מן הכוונה הזו.7. הדרדרות היחסים בין ירדן לבין מצרים, לאחר שציר המדינות המתונות התפרק, כאשר זיהה את אובמה כמנהיג חלש. אחרי שפרשו ממנו כבר קטר וירדן, נותרו מצרים וסעודיה בציר הזה, כאשר היחסים בין מצרים לירדן הפכו לחשדניים. עדות לכך היו הקטיושות שנורו לעבר מפרץ עקבה או אילת, ומצרים וירדן התכתשו מאיפה הגיע הירי, כלומר כל אחת האשימה את השנייה.כדאי להירשם לדף קוראי Gplanet בפייסבוק. תמצאו שם חומרים נוספים של ד”ר גיא בכור.
לוחצים שם על המילה אהבתי/like, וכך מתחברים.


8. התקרבות לאיראן. בשנתיים האחרונות פורחים יחסי הכלכלה, הסחר, התיירות והקירבה בכלל בין ירדן לבין טהראן. ירדן מתנגדת נחרצות לתקיפה צבאית נגד איראן, והיא הביעה זעם על החנק הכלכלי שהוטל על המדינה הזו בארצות הברית ובאירופה.


9. ככל שארצו שולית יותר, כך עבדאללה השני כבר תופס את עצמו כמנהיג איזורי, ולשם כך הוא זקוק לאנרגיה גרעינית, כמובן. הגרעין אמור להזניק אותו למעמד של מנהיג ערבי-על, ולכן הוא מתעקש על כך. משמעות הדבר שהרטוריקה האיראנית ניצחה, והגרעין הוא מועדון שהכניסה אליו נחשקת. אם לירדן יהיה אורניום מועשר, הדבר ילחיץ את עיראק, שתהייה חייבת להצטייד בפצצה גרעינית או שתיים, את סוריה, את מצרים, ובעצם את המזרח התיכון כולו. פעם אמרו שירדן מייצבת את האיזור, ובכן, כיום היא מזעזעת אותו.


10. אם אביו של המלך הנוכחי הבין את סוד החולשה שלו, ונבנה על כך, עבדאללה הולך על עוצמה, ולכן גם על שנאת ישראל, כמקפצת כוח. המלך החליט להפוך את עצמו לקיסר, אבל שכח, אבוי, בזכות מי הוא מתקיים בכלל. לא לחינם החליט להקים את הדגל עצום הממדים והנלעג מול אילת, זהו דגל בית המלוכה. לא עוד קטן ובלתי נחשב. הוא כאן, וכולכם תראו אותו.


בעידן האומלל שלנו, של מנהיגים פרימיטיביים ומגלומאניים בכל מקום, מדרום אמריקה ועד טורקיה, גם עבדאללה אולי רוצה תפקיד. אם ארדואן יכול, למה לא הוא? הוא יראה לכולם מי כאן מעצמה, על חשבון ידידיו הישנים. הוא יראה לאמריקנים כמה שהוא גדול, הוא יוכיח לישראל שהוא אימפריה. והוא יראה, והוא יוכיח…


עד שהסורים, העיראקים, הפלסטינים והאיראנים – יטרפו אותו חי.
אוי, היוהרה ושיגעון הגדלות, כמה מסוכנים אתם, מטשטשים את היכולת להבחין בין טוב לרע. הוי, “מלך הערבים”, מפקד “המרד הערבי הגדול”, המבקש להחזיר עטרה ליושנה. כמו נפוליאון, שהכתיר את עצמו במו ידיו לקיסר (2 בדצמבר 1804), והמיט כלייה על עצמו, עלול עבדאללה להכתיר את עצמו כקיסר הירדני האחרון.אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המנוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או –
כ א ן.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המנוי הינו מנוי היכרות לחודש, לחצי שנה, או לשנה-במחיר מבצע. ניתן להירשם –
כ א ן. אם לא תצטרפו למועדון, איך תדעו מה קורה סביב?


אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, כאן למטה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת –
כאן