הרמטכ"ל הרוסי: ארצות הברית יכולה להכות באיראן, אך לא לנצח


מאת ד”ר גיא בכור

המודיעין הרוסי ובכירי הצבא הרוסי יוצאים מנקודת הנחה שהתקיפה הצבאית הגדולה של ארצות הברית על איראן מתקרבת מאוד. היו אלה מקורות רוסיים שדווחו כי על פי הידוע להם שעת השין להפצצת הטילים האמריקנית על איראן היא 6 באפריל. כמו כן טוען המודיעין הרוסי כי נקבעה כבר שורת המטרות האיראניות שהצבא האמריקני אמור להפציץ באמצעות טילים ומן האוויר.  מדובר בעיקר ביעדים בתחום תעשיית הנפט של איראן, ומטרות צבאיות, בעיקר של “משמרות המהפכה”. מועצת הביטחון הוציאה כבר אל מחוץ ללגיטימציה הבינלאומית יעדים אזרחיים וצבאיים של “משמרות המהפכה”, בהחלטת החרם הבינלאומי האחרונה.


אתמול התייחס לנושא ראש המטכ”ל של צבא רוסיה, הגנראל יורי בלוייבסקי, ולדבריו ארצות הברית מסוגלת להכות את איראן מכה חזקה, אך היא לא תנצח אותה. בראיון שלו לסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס אמר בלוייבסקי כי “ארצות הברית יכולה לגרום נזקים לצבא ולכלכלה של איראן, אך הניצחון על איראן בלתי אפשרי”. הוא הוסיף עוד כי זו תהיה “טעות פוליטית גדולה, אם תתקוף ארצות הברית את איראן, בייחוד שהיא כבר מסובכת בעיראק ובאפגניסטן”.


 


הרוסים עקבו מקרוב אחר התמרונים הצבאיים הגדולים שקיים בשבוע האחרון הצי האמריקני מול חופי איראן, דבר שיכול להיתפס כיצירת הרתעה נגד איראן אך גם כהכנות להתקפה ממשית. גם לרוסיה אין עניין שהאיראנים יסגרו את מיצרי הורמוז בעת מתיחות, וגם הם יודעים שהאיראנים מתאמנים לכך.


אתמול החלה לצאת לדרכה למיפרץ הפרסי נושאת מטוסים אמריקנית גרעינית שלישית, נימיץ, לכאורה כגדי להחליף את נושאת המטוסים איזנהאואר, הנמצאת שם, ואשר היתה מעורבת בתרגילים הימיים האחרונים. נימיץ תגיע למיפרץ בתוך כשבועיים. כמו כן נמצאת מול חופי איראן גם נושאת המטוסים הגרעינית האמריקנית סטניס. אם השלוש ישהו בו זמנית מול איראן, מדובר בכוח תקיפה עצום בכוחו ובהיקפו. נראה שארצות הברית תמתין בכל מקרה עד לתפוגת הסנקציות הנוכחיות בחודש הבא, לפני שתפעיל כוח צבאי כלשהו נגד איראן, אך המתח במיפרץ הפרסי רב. ישנן ידיעות כי מטוסים אמריקניים כבר חגים בגובה רב מעל שטח איראן ומצלמים מטרות כל העת.


נשאלת השאלה מדוע הרוסים הם המדווחים כל העת על התגבורים הצבאיים האמריקניים? משום שהרוסים בבעיה.הרמטכ”ל בלוייבסקי, למשל, נמצא בעימות חריף עם ארצות הברית על רקע הצבת טילים על אדמת מזרח אירופה, לכאורה נגד איראן, דבר שנתפס במוסקווה כמכוון נגדה. בלוייבסקי איים לבטל שורה של הסכמים צבאיים עם ארצות הברית על רקע זה. הדילמה הרוסית היא כדלקמן: גם לרוסיה אין אינטרס שאיראן תתגרען, אך היא מתקשה לתמוך בארצות הברית, שבסך הכל פועלת למען אותה מטרה. רוסיה רוצה מעמד של מעצמה, ועל רקע זה מתנגחת עם ארצות הברית, אך גם לה אין עניין לראות פוטנציאל גרעיני נודד לרפובליקות המוסלמיות של ברית המועצות לשעבר, ואולי אפילו לארגוני טרור מקומיים.


 


כזכור ממשיכים הרוסים לעכב את אספקת המים הכבדים, שיפעילו את הכור בבושהאר, בטענה שהאיראנים החלו אמנם לשלם להם על חובם, אך הם עדיין חייבים להם סכומי כסף גדולים.