התחבולה של המלכה אליזבת הראשונה, ותקיפה מסתורית בסודאן

[face-book-like]
מאת ד”ר גיא בכור

בבת אחת 20 שנים של יציבות אנגלית הסתיימו: מלך ספרד, פיליפה השני, שהיה קתולי אדוק, החליט לנהל מלחמת דת בפרוטסטנטיות. הוא חלם להחזיר את הקתוליות לאנגליה באמצעות חיסול פיזי של המלכה אליזבת הראשונה והכתרת קרובת משפחתה, הטוענת לכתר, מרי מלכת הסקוטים, שהיתה קתולית. כיוון שזה היה קשה לביצוע, הוא תכנן לבנות ארמדה של אניות, ולפלוש לאי הבריטי כדי לכבוש אותו.


המלכה אליזבת הראשונה (1533-1603) עמדה אז בפני איום מוחשי: השרים שלה המליצו לה לשלוח צבא אנגלי לארצות השפלה (הולנד ובלגיה, שהיו כבושות אז בידי הספרדים), כדי להילחם שם בצבא הספרדי, ולא לנהל את המלחמה באי הבריטי. אלא שאליזבת לא היתה מעוניינת במלחמה כלל, מה גם שלבנות צי אניות מלחמה יעלה הון, שלא היה לה. אנגליה היתה תמיד אי ללא מחצבים או אוצרות טבע, ורק המסחר והיציבות היו ערובה לקיומה, עד היום.


אליזבת החליטה על תוכנית אחרת לגמרי מזו של שריה. היא החליטה להרוס את הכלכלה הספרדית, שהיתה הנקודה החלשה שם באמצעות מלחמה חשאית, בלתי נראית לעין, שגם הצליחה.


ספרד בנתה הרי אימפריה עצומה בעולם החדש, אלא שהיא היתה רחוקה, וכדי להנות ממנה המלך פיליפה היה תלוי בקווי אניות משא, שנבנו באמצעות הלוואות שהוא לקח מן הבנקאים האיטלקים. האשראי להלוואה ניתן לו כיוון שהאניות היו חוזרות עם זהב, שנבזז בעולם החדש.


התרגיל הבריטי: המלכה אליזבת שלחה את האדמירל המהולל שלה, סר פרנסיס דרייק (1540-1596) לפגוע באניות האוצר הספרדיות. הוא פעל כאילו הוא שודד-ים מטעם עצמו, ואיש לא ידע שהוא בעצם עובד עבור המלכה. על כל ספינה שלכד, וכל נמל ספרדי שתפס, זינקה הריבית על הלוואות הספרדים, ולבסוף לא היה צורך בנזק ממשי, די היה באיום כדי להפוך את ריבית ההלוואות למעיקה מאוד. ללא כסף, נאלץ פיליפה לדחות את רעיון הפלישה לאי הבריטי בשש שנים עד לשנת 1588. אלא שהפלישה עצמה נכשלה כישלון חרוץ משום שעד אז בנו האנגלים צי אניות משלהם, והספרדים לא התאוששו עוד מן המכה הפיננסית הכפולה של אובדן הצי והריבית הגבוהה. הם נאלצו לרדת מן הרעיון לכבוש את האי הבריטי, שניצל.


לפעמים התחבולה טובה מן העימות הישיר, שסכנותיו רבות. אמנות הלחימה הסינית הרי מלמדת שהטקטיקה צריכה להיות סמויה מן העין, והפעולות בלתי צפויות, כך שהאויב לא יוכל להתכונן.


אם מישהו אינו משאיר עקבות, איך אפשר לפגוע בו?


 


1 בליל יום רביעי האחרון הושמד חלק הארי של מפעל ליצור נשק, “אלירמוכ”, בדרום הבירה הסודאנית חרטום, מבלי שאיש השאיר עקבות. מי הפציץ את המתקן, כיצד ומדוע? ומה היה כה מיוחד במפעל הזה”? על פי העיתונות הבינלאומית היו אלה מטוסי תקיפה מסוג אף-15 אַיי שהפציצו את המתקן ונעלמו כלעומת שבאו. על פי אותה עיתונות זרה, וכן גורמי אופוזיציה בסודאן, המתקן הזה ייצר טילי קרקע-קרקע, או ציוד לחימה רגיש אחר, בידע ובהכוונה של “משמרות המהפיכה” האיראניים. כיוון שהם מתקשים לייצא את הטילים משטח איראן בשל המעקב והסנקציות העולמיות, מייצרים אותם האיראנים, כפי שדווח, על אדמת סודאן. בתחילה שיקרו השלטונות הסודאנים וטענו שמדובר בתאונת עבודה, אבל אחר כך האשימו את ישראל, וכך טענה גם העיתונות הבינלאומית. העיתוי קשור, כפי שזה נראה, למשלוח אמצעי לחימה, שהיה אמור לצאת לעבר האיזור שלנו.


אלא שהמרחק הוא 1,900 ק”מ מישראל לסודאן לכל כיוון, וזו תקיפה המצריכה מקצוענות רבה, התגברות על מכ”ם האויב, דיוק במודיעין, דיוק טכני, גיבוי צבאי למקרה של הסתבכות, ומקצועיות. המבצע המורכב הזה הסתיים באופן כירורגי ומדויק: היעד נפגע ונוטרל, בעוד שהכוח התוקף נותר שקוף לגמרי, וכמו שהופיע, כך נעלם. בלי להשאיר עקבות. כך הוצא המקסימום באמצעות המינימום.

 

מעוניינים להצטרף לקורס על אקטואליית המזרח התיכון, אותו מעביר ד”ר גיא בכור?2 זה זמן שסודאן משמשת יעד קדמי של המשטר האיראני המבודד, באמצעות חלוקת כסף והשפעה. משם מציצים האיראנים לעבר מצרים, סעודיה וישראל, מה שאמור לאחד את שלוש המדינות האלה כנגד המזימות האיראניות, דבר שגם יקרה עם הזמן. דרך נמלי סודאן מלבינים האיראנים מטעני נשק, מחליפים כתובות מטען, ו”משמרות המהפכה” משתמשות במדינה מתפרקת זו כסוכן לשחלוף פעולותיהם. אלא שכל ארגוני המודיעין במערב יודעים זאת, כך שגם משם מתקשים האיראנים לפעול, עובדה, המפעל ליצור נשק וטילים היה חשוף ובלתי מוגן.


כיוון שמצרים הפכה לסוג של ואקום טריטוריאלי, מעבירים הסודאנים את המטענים בנסיעה תמימה בשטח מצרים עד לסיני, ומשם בעיקר אל ה”ג’יהאד האסלאמי”, הסוכן של איראן ברצועת עזה. זו הסיבה מדוע כה חשוב למצרים להשתלט על מינהרות ההברחה או להשמיד אותן. הסודאנים מרבים לנסוע במצרים, למשל שוק הגמלים של סודאן מתבצע כבר מאות שנים דווקא בשכונת אֵמבאבה של קאהיר, ומאות סודאנים עושים את הדרך בטנדרים עמוסים גמלים לקאהיר ובחזרה. פעם מעבירים גמלים, פעם אמצעי לחימה ופעם מהגרים לא חוקיים. הכל תמורת כסף.

 3 אין זו המתקפה הראשונה. בעבר היו כבר התקפות בסודאן שיוחסו לישראל, למשל בינואר ופברואר  2009 אז הפציצו מטוסים שיירה של מכוניות נושאות אמצעי לחימה לעבר סיני, עם לא פחות מ- 119 הרוגים, או באפריל 2011 אז הופצץ רכב בנסיבות מסתוריות בנמל פורט סודאן שבים האדום, לא הרחק מאריתריאה, שגם שם יש לאיראנים אחיזה. בכל הפעמים האשימו הסודאנים את ישראל, והבטיחו נקמה.


כיוון שאין אפשרות לתקוף את שיירות הנשק במצרים, מבוצעות התקיפות עוד בסודאן. בכך, כמו גם בבעיית המסתננים, הופכת סודאן לסוג של מדינת עימות שכנה לישראל.
(תמונה: אימג’בנק GettyImages)
 


4 אם הידיעות כי ישראל עומדת מאחורי ההפצצה האחרונה נכונות, הרי לישראל יש זרוע ארוכה במיוחד, עם יכולות תדלוק באוויר בשטח עויין מבלי להתגלות, תוך נטרול מערכות גילוי ויירוט בכמה מדינות בדרך. כמו תמיד מדובר במטוסי אף-15 אַיי לטווחים הרחוקים האלה, עם יכולות מרשימות בנטרול מכ”ם האויב, ותוך יכולת נשיאת מטען טילים במשקל של טונות. על פי הדיווחים בעולם באותה דרך הושמד גם הכור הגרעיני הסורי בספטמבר 2007. היכולת הזו, תוך נטרול אמצעי הגילוי והירוט, מגמדת את המרחקים במזרח התיכון כולו.


הדרך הטובה, האישית והמהירה ביותר לדעת מתי עולים מאמרים באתר היא להירשם כאן, ולקבל התראה למייל האישי. הנרשמים קוראים ראשונים.

הרצאה של ד”ר גיא בכור באירוע העסקי שלך
 


5 ההתקפה הזו התרחשה כאשר העולם הערבי עסוק עד למעל ראשו בקינה על עצמו ועל האביב שלו, בדכדוך נורא לנוכח הטבח הנמשך בסוריה (כ- 35,000 הרוגים, והרצח רק מתרחב) ובהכנות לחג הקורבן שחל אז. אכן, הידיעה הזו דווחה בתקשורת הערבית, אך היא ירדה די מהר, משום שהזעזועים הפנימיים סביב רק הולכים ומתגברים. הנושא של חמאס, פלסטינים או ישראל מזמן אינו עוד מרכז העניינים. סודאן גם נתפסת בסך הכל כמדינה שולית במרחב הערבי, ספסל אחורי במשחק הכלל-ערבי. גם מצרים לא חוללה מהומה מן ההתקפה הזו, בהבינה שאיראן יושבת עכשיו על גבה. המצרים תמיד ראו את סודאן כעורף האסטרטגי שלהם במסגרת מה שכינו “וואדי א-ניל”, “עמק הנילוס”, המשותף להם ולסודאן. נוכחות איראנית בעמק הזה אמורה להדאיג אותם. 

 
 

 

להיות יורד ים באותה תקופה, או פיראט, היה דבר מסוכן ומאיים, ולאו דווקא רומנטי כפי שזה אולי נתפס כיום. חוץ מן הניתוק למשך חודשים מן הבית, המחלות, העבודה המפרכת ותוחלת החיים הקצרה, המלחמות בין ספינות מפרש היו איומות, ולעיתים עשרות אלפים היו נהרגים בהן בקרב אחד. קרבות התותחים גרמו לספינות לטבוע על הצוותים שלהן, ומי שלא טבע היה נשרף על הסיפון בהישרף מפרשי הבד וסיפון עץ, או מחוסל בקרב פנים אל פנים על הסיפון. לדוגמה, הקרב הימי המפורסם של לֶפנטו (Lepanto), אשר התרחש זמן קצר לפני הקרב על האי הבריטי, בשנת 1571 בין הצבאות הנוצריים לבין הצי הטורקי, גרם למותם של לא פחות מ- 18,000 חיילים טורקיים ו- 7,000 חיילים נוצריים, ששהו על מאות הספינות הנלחמות. או באש או במים.


הוידאו מתוך Master and Commander, (במאי Peter Weir), והמוזיקה המצויינת מתוך Two Steps from Hell: קרב ימי מתחילתו – ועד לסופו המר.

6 סודאן היא מדינה מנודה, מבודדת ומרוחקת, בעלת משילות חלקית, והנשיא שלה, עומר חסן אלבשיר, 68, המכהן כנשיא מאז 1989, מבוקש בעולם על רצח-עם במחוז דרפור שבארצו. הוא עבריין שאינו מתייצב לבית המשפט הפלילי בהאג, ולכן אינו יכול לצאת מהגבולות הבטוחים של כמה מדינות ערביות בודדות, חוץ מארצו, מחשש שיוסגר. האירוע הזה הוא הזדמנות מבחינת הסודאנים להציג את עצמם כקורבן, בעוד שמדובר במשטר של רצח עם. הזדמנות לקבל גם קצת חשיפה.


בניגוד לדיווחים בישראל, המלחמה של סודאן עם מדינת דרום סודאן החדשה נגמרה מזמן, והיחסים בין שתי הסודאניות כבר טובים מאוד. בקרוב אמור אלבשיר לבקר בג’ובה, בירת מדינת הדרום. הטענות שהושמעו בעבר בישראל כאילו יש איום מלחמתי על שלום המוחזרים לסודאן, אינן נכונות. לא בנוגע לתושבי הדרום ולא בנוגע לתושבי הצפון. ועדיין מדובר במדינות עניות מאוד, למרות שהן מבורכות במחצבים, כולל נפט, אותו פשוט אין להן יכולת מספיקה לקדוח ולייצא. מדינות מוכות בנחשלות, שחיתות ויאוש.
7 אין להוציא מכלל אפשרות שחלק מאלפי הסודאנים שחצו את הגבול באופן בלתי חוקי והסתננו לישראל – עובדים בשביל הממשלה בחרטום או חבריה האיראנים ברמה של מודיעים וסוכנים. כיוון שזו ממשלה של מדינת אויב, שגם מכריזה פומבית כי בכוונתה לפגוע ב”אינטרסים ישראליים”, קיימת עכשיו חובה ביטחונית לשלוח את המסתננים האלה בטיסה לדרום סודאן, ומשם הם יועברו בחזרה ובצורה מסודרת לשטח מדינתם. בדרום סודאן כבר כך נמצאת כמות גדולה מאוד של מהגרים ופליטים ממדינת הצפון, ותיאום כזה בין ירושלים לג’ובה בהחלט אפשרי.


לפני שתמשיכו בקריאת המאמר: האם תמליצו על המאמר, ועל מועדון קוראי ג’יפלאנט, על-גבי הפרופילים שלכם בפייסבוק? למי שהמילה “אהבתי” או “like” מודגשת אצלו, מוזמן ללחוץ עליה, ולהצטרף בכך אל המועדון הפייסבוקי המרשים הזה.8 באיומים השבוע נגד ישראל מבקש המשטר בחרטום להשתמש בשיטה הישנה: להאשים את ישראל וליצור אגב כך אחדות לאומית פנימית. אין כמו ישראל כדי ליצור פטריוטיות מדומה, מי כמו ארדואן, אחמידנג’אד או אבו מאזן יודעים זאת. מדובר במדינה בעלת עויינות מובנית כלפי ישראל, שטענה, למשל, שביקור נשיא דרום סודאן סלווה קיר מאיארדיט בישראל, בדצמבר 2011 היה “ביקור שטני”, לא פחות. ועדיין, למרות שאולי היו רוצים לנקום ואולי הם גם יכולים, הרבה הסודאנים לא יעשו כנגד ישראל, גם כך הם מסובכים עם כמעט כל העולם.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, הנמצא בתחתית דף זה.9 ההתקפה הזו היא אם כן חלק מן המלחמה החשאית שמנהלות ישראל ומדינות המערב כנגד איראן, ובקונטקסט הזה יש לראות את המתקפה בחרטום. זו מלחמת צללים שנועדה להחליש את איראן מבלי להיחשף ומבלי להשאיר עקבות. זוהי מלחמה שבה מחוסלים מדעני גרעין באיראן, שבה מוחדרים וירוסי מחשבים קטלניים, מכשירי האזנה, סוכנים, מרגלים וציתות. זהו מסר לאיראן כי מלחמת הצללים הזו לא הסתיימה, ההיפך, היא חובקת עולם, וזהו גם מסר הרתעתי לסודאן: האם יהיה שווה לה להמשיך ולתמוך באיראן, ובכך לשלם מחירים כבדים?


תוך כדי שפעלה להרוס את קו האשראי של המלך הספרדי פיליפה, בנתה אליזבת מלכת אנגליה מערכת נוספת וחדשנית: היא הקימה את מערכת הריגול והמודיעין המתוחכמת ביותר שהיתה באירופה. היו לה סוכנים בכל רחבי ספרד והיא קיבלה דווח על כל צעד של יריבה פיליפה, שכלל לא ידע עד כמה הוא חשוף. היא ידעה כמה אניות נבנות, ומתי יהיה הצי מוכן לתקיפה. הדבר אפשר לה לזמן את הצבא שלה רק ברגע הנכון, ובכך לחסוך כסף רב ומשאבים לאומיים. גם האיראנים יודעים שהם די חשופים, והמתקפה בסודאן היא עדות נוספת לכך.ג’יפלאנט היה מהראשונים, ששמו לב שהאיראנים דווקא מפחיתים את כמות האוראניום המועשר, המתאימה לייצור פצצה גרעינית ולא מוסיפים עליה, תוך ניתוח שני הדו”חות האחרונים של הסוכנות לאנרגיה גרעינית. אתם מוזמנים להצטרף אל מועדון הפריים, ולקרוא את הדו”ח המפורט שהכנתי עבורכם (19.9.12). שר הבטחון אישר עכשיו את הדברים. 


10 כמו אצל המלכה אליזבת הראשונה, גם המלחמה המתנהלת ללא השארת עקבות מול איראן נועדה לפגוע בצינור הכלכלי של מדינה זו ובעלות בריתה, וכך להכות בהן באופן בלתי ישיר; באופן בלתי נראה לעין, ולכן זה האופן המפחיד ביותר. כאשר אינך יודע מי עומד מולך, מה יכולותיו ומה תוכניותיו, הפראנויה עובדת שעות נוספות, וכל אחד מסביב יכול להיות מרגל, החושף את סודותיך. אין עקבות, אין חתימה, אין אשמים. מה אפשר לתפוס? רק אוויר.


מי שמבצע את מלחמת הצללים הזו פועל, אם כן, באופן מבריק.


כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, כדאי להצטרף אל מועדון Gplanet Prime. המינוי הינו לחצי שנה או לשנה. במסגרת המינוי קוראים את כל המאמרים הסגורים שפורסמו עד היום, וממשיכים קדימה לתקופה נוספת. ניתן לקרוא את תנאי הרישום ולהירשם – כ א ן.

אני מבקש באופן אישי, מכל מי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לחדש אותו. כדי לחדש את המינוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”,
או –
כ א ן.

אם ברצונכם לשלוח את המאמר הזה לחברים, עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר” בתחתית דף זה.

למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת –
כ א ן.
[face-book-like]