התכסיס האיראני המבריק: לקפוץ אל האש, כדי להינצל ממנה


מאת ד”ר גיא בכור

ברגעים אלה שבהם אנו קוראים את המאמר הזה, מסיים ראש הסוכנות לאנרגיה גרעינית, המצרי, ד”ר מוחמד אלבראדעי, לכתוב את הדו”ח ההיסטורי שלו, האם איראן עמדה בדרישת מועצת הביטחון להפסיק את העשרת האורניום באופן מוחלט, או לא.


הדו”ח זה, ביחד עם הדו”ח שיגיש שר החוץ של האיחוד האירופי, חוויאר סולאנה, יקבעו במידה רבה האם יוטלו סנקציות כלכליות קשות נוספות על איראן, שמשמעותן חנק הכלכלה האיראנית, או שאיראן תצליח להתחמק שוב.


 


אין זו החלטה קלה לבראדעי, שכן ביומיים האחרונים ביצעה טהראן תעלול משא-ומתן מבריק מבחינתה, שכנראה יאפשר לה להתחמק שוב, ולקנות עוד חצי שנה של פעילות גרעינית מואצת.


השלטונות האיראנים, שהאמנות הגדולה שלהם היא ההתמקחות בסגנון הבזאר, הדהימו אותי בתחכום, ויצרו בעיה של ממש לעולם. האם אפשר לברוח מן האש תוך כדי קפיצה לתוכה? למי שאין ברירה, זו האפשרות היחידה שנותרת לו.


 


וכי זה חדש לקוראי האתר שלנו? האם לא למדנו כבר לזהות מרחוק את תכסיסי העורמה הסודיים, אותם פיתחו המנהיגים השיעים במשך הדורות? לפנינו תנפיה, תכסיס נדיר בדרך כלל, במלוא הדרו. כיצד לפעול נגד היריב, תוך ניצול האנרגיה שלו.


 


כל השנים טוענת איראן שהפיתוח הגרעיני שלה הוא למטרות אזרחיות בלבד, נקודה, ובראדעי קיבל את הטענה הזו. בהבינם שסנקציות נוספות יהיו קטלניות מבחינתם, החליטו האיראנים השבוע לחשוף מעט על תוכנית הגרעין שלהם, מתוך רצון להעיד על שיתוף פועלה כביכול, ודי ברמז של בראדעי על שיתוף פעולה התחלתי, כדי לשמש עילה לרוסיה ולסין להגיש וטו כנגד סנקציות כלכליות נוספות על איראן, וטהראן בכך ניצלת.


 


אתם מבינים את גודל ההברקה? להודות בקצת על פיתוח צבאי גרעיני, להעיד בכך על כנות, ולהרוויח זמן כדי לפתח עוד יותר את הגרעין הצבאי! לא יאומן! וזה גם עשוי לעבוד להם. ככה מקהים את עוקצו של היריב באמצעות שימוש בו עצמו, כלומר “תנפיה“.


 


הכל החל בביקורת סתמית של פקחי הסוכנות לאנרגיה אטומית לפני שנתיים במתקני גרעין איראניים, ואז, במקרה, הם גילו תוכנית לשימוש צבאי בגרעין, כולל תוכניות להכנת ראשי נפץ גרעיניים. הפקחים לא האמינו למראה עיניהם, אך טכנאים איראנים התפרצו לחדר, חטפו את התוכנית, ונעלמו איתה.


מאז דורשת הסוכנות לאנרגיה אטומית את התוכניות, שהפקחים ראו לזמן קצר. עד היום איראן סירבה.


התפנית הדרמטית חלה שלשום, כאשר הם העבירו בפועל את התוכניות לידי הסוכנות בוינה, אבל היה להם הסבר בסגנון השיר “אדוני השופט”: אילו תוכניות שהעבר מדען הגרעין הפקיסטני עבד אלקדיר ח’אן לידיהם, אך הם לא עשו בתוכניות שום שימוש.


הם מודים כי בסיס תוכנית הגרעין שלהם בהברחת מידע מאותו מדען אליהם, ובמסגרת המידע המוברח הכולל, הוא העביר גם את התוכנית הזו. עוד מגלים בכירים בסוכנות בוינה, כי שלשום הסכימו האיראנים שהפקחים יבקרו בעוד כמה אתרים גרעיניים שלהם, שבעבר הם אסרו את הכניסה אליהם, אם כי הנקודה הזו לא מאושרת לגמרי.


 


הפטנט הגאוני הזה, מחייב את בראדעי לקבוע שיש התקדמות-מה בשיתוף הפעולה האיראני, אפילו שהיא עדיין ממשיכה להעשיר אורניום. וזה בינגו. האיראנים מקווים שזה יספיק לווטו רוסי או סיני.


 


על מה מעיד הדבר?


 


מידת התחכום האיראנית היא גדולה, ולצורך כך אפשר לשקר, להודות בטפח ולהסתיר טפחיים, לעולל תרגילים ולהתל בעולם. האיראנים באמת מומחים בתכסיסים המסורתיים, למרות שהם מנהלים את המשא ומתן בסגנון ההתמקחות של הבזאר. אז מה, זה לא מפריע להם במיוחד. ניתן עכשיו להבין מדוע התפטר עלי לריגאני מן התפקיד: הרי מי שיואשם כשקרן אמור היה להיות הוא, שנשבע בכל פורום שמדובר בפיתוח אזרחי בלבד.מידת הנחישות של האיראנים. הפרוייקט הגרעיני שלהם נתפס באמת מעל לכל, מעל לכלכלה ולרווחת האזרחים. איראן חייבת להגיע לממדים של מעצמה עולמית, לפי תפיסתה, ואת זה אמור להעניק לה הגרעין הצבאי.מידת החשש של האיראנים מן הסנקציות היא גדולה, וכבר כתבתי איך הסנקציות שהטילה ארצות הברית כבר הקפיאו את הפעילות הבנקאית האיראנית הבינלאומית, ואין זה דבר של מה בכך.


 


חשוב לחשוף את הטקטיקה האיראנית הזו, וחשוב להציגה בעולם כולו. הבנת מעשיה של איראן, והחשיפה הזו יקלו גם על בראדעי לכתוב דו”ח אמיתי, בעל שיניים, שכן ההיסטוריה לא תסלח לו אם יפול לפח התעלולים של אחמדינג’אד.האם נרשמתם כבר לקבלת התראה על כל מאמר חדש באתר שלנו,
ישירות אל האימייל שלכם? עיזרו לי להגיע ל- 3,000 נרשמים.
 
דאגות ומרירות בטהראן

כל הבנקים האירופיים הפסיקו את שיתוף הפעולה עם איראן, ההולכת ונחנקת בשל הסנקציות