התנגשות העולם עם טהראן מתקרבת

ההתנגשות בין איראן לבין העולם כולו הולכת ומתקרבת, כך ששנת 2007 צפויה להיות שנת הכרעה בנושא הגרעין האיראני. במסגרת זו נמצאות כיום איראן וארצות הברית על מסלול התנגשות, ההולך ומחריף. לפי שעה הסנקציות שהוטלו על טהראן לא ישנו את החלטת האיראנים, אך הן יוצרות בקיעים בעמדת איראן ומאיטות את תוכנית הגרעין שלה. הסנקציות הופכות את איראן לאחת המדינות המבודדות ביותר בעולם, לצד מצורעת אחרת, צפון קוריאה. איראן משלמת מחירים כבדים מאוד, אשר רק יחריפו, בעבור שגיונותיו של נשיאה המוזר. איראן, שחלמה לבודד את ישראל, מבודדת את עצמה יותר ויותר.


 


החלטה 1737 שקיבלה החודש מועצת הביטחון של האו”ם פה אחד נתקבלה בהפתעה מרירה בטהראן, שכן האיראנים היו בטוחים שרוסיה וסין ימנעו כל סנקציות עליהם. ההחלטה הזו פגעה במידה רבה בביטחון העצמי שלהם ואפילו העליבה אותם, עד כדי כך שהפרלמנט בטהראן קיבל אתמול החלטה המסנדלת את הממשלה ומחייבת אותה “לבחון מחדש” את שיתוף הפעולה עם הסוכנות לאנרגיה אטומית, ומחייבת את הנשיא לזרז דווקא את העשרת האורניום. כזכור מחייבת החלטת מועצת הביטחון את איראן להפסיק מיד את העשרת האורניום, ואילו איראן דוחה בבוז את ההחלטה. החלטת האו”ם קובעת כי סנקציות נוספות יוטלו על איראן, אם לא תיענה לדרישת העולם, וכיוון שההחלטה התקבלה במסגרת פרק 7 לאמנת האו”ם, הדבר יכול להגיע עד כדי פעולה צבאית.


ארצות הברית כבר הגיבה על החלטת הפרלמנט באיראן, והיא הזהירה היום את הממשלה האיראנית, שהיא מכניסה את עצמה  למשבר. ואכן, כדי להמחיש לאיראנים את האיום בפניו הם ניצבים מתכוונת ארצות הברית להכניס למפרץ הפרסי נושאת מטוסים שנייה במהלך חודש ינואר, זו נושאת המטוסים “סטניס”, שתתלווה ל”אייזנהאואר”. כל ספינה כזו כוללת מטוסי תקיפה, צוללת ובסביבות 6,500 חיליים. האיראנים מודעים לאיום ונחלקים בדעותיהם.


אחמדינג’אד ממשיך בקו המתלהם, אך רבים אחרים בטהראן מתחילים לשאול מה הוא עושה לאיראן, ולאן הוא מוביל אותה, במסגרת של בידוד בינלאומי. חברים בצוות המשא ומתן של איראן בנושא הגרעין העלו באחרונה את הדאגה פן הסנקציות יוחרפו, עד כדי עונשים כספיים ומסחריים כנגד איראן, ואפילו עד כדי ייבושה. כבר כיום הכלכלה האיראנית במשבר גדול. אינפלציה גבוהה, אבטלה גואה והתפוצצות אוכלוסיה. האינפלציה במדינה מגיעה ל- 15.4% והתל”ג לנפש – 3,560 דולר. לשם השוואה התל”ג לנפש בישראל הינו- 21,000 דולר, וזאת בשנים שמחירי הנפט בזינוק. מסיבה זו הזהירו בכירים באיראן שלא להפסיק בשום אופן את שיתוף הפעולה של ארצם עם הסוכנות לאנרגיה אטומית. ראש הסוכנות, המצרי מוחמד אלברדעי כותב בימים אלה דו”ח, עד כמה איראן מצייתת להחלטת מועצת הביטחון והאם אכן השעתה את העשרת האורניום. לדו”ח שלו תהיה השפעה חשובה על המשך הצעדים נגד איראן בכל התחומים. אם תשעה איראן את שיתוף הפעולה שלה עם פקחי הסוכנות תהיה משמעות הדבר התנגשות מהירה עוד יותר עם העולם.


הסנקציות שכבר הוטלו לא יעצרו את נחישות איראן להעשיר אורניום, אך הן מאיטות את התוכנית. איראן זקוקה ליועצים מבחוץ לצורך תוכנית הגרעין שלה, והסנקציות אמורות למנוע הגעת יועצים או חומרים כאלה. נשיא איראן הכריז כי ארצו מתכוונת להשתמש בעוד 3,000 צנטריפוגות חדשות לצורך זירוז ההעשרה, אך כבר כיום טוענים מומחים כי איראן ניצבת בפני קשיים טכניים גדולים בתוכנית ההעשרה המצומצמת יחסית שבה כבר פתחה.לעיונכם, צירפתי את האתר של בן השאה המודח, ריזה פאהלוי. הוא היה רוצה לחזור לאיראן דמוקרטית.