ואלס המסיכות של ועידות אש"ף – יוצא שוב לדרך

 


מאת ד”ר גיא בכור


ואלס המסיכות של ועידות אש”ףהמסקראדה של חאצ’טוריאן, להדליק ולקרוא את שיר המסיכות
 


נאיף חוואתמה, 1-2-3, ישראל לא קיימת,


ג’ורג’ חבש, עין אלחילווה, 1-2-3, ביירות בוערת!


ערפאת במצור, 2-4-2, וגם 3-3-8,


אבו ג’יהאד ואום ג’יהאד מחוללים ביחד,  1-2-3.


 


עבד אלעזיז שאהין, 1-2-3-, הצהרת בלפור בטלה,


אבו איאד, 1-2-3-, ו”שחרור פלסטין כולה”, 1-2-3.


“כוח- 17” שומר על “משמר הנשיאות”,


לילה ח’אלד 1-2-3- חטפה עוד מטוס, 7-0-7.


 


יוזמת אוסלו 1-2-3 ואייבי נתן אף-אם 1-0-0,


מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים, 0-2.


אנתיפאדה 0-1, אנתיפאדה 0-2,


“מאבק מזויין”, אינשאללה גם 0-3.


 


“המועצה המהפכנית”,  1-2-3, הוקוס פוקוס,


זכות השיבה, מדליות ומדים, ואין ישראל.


אחמד ג’יבריל עם אר.פי ג’י,


מלחמת לבנון, ספטמבר השחור 1-9-7-0.


העברות כספים, מוקאוומה, ועוד קצת מילים.


 


1-2-3, פארוק קדומי, 1-2-3,


השמאל הנאור, ואורי אבנרי,


אברא קדברא ו”העולם הזה”:


שלום שלום – ושלום לַשלום.אחת, שתים, שלוש, והלכה פלסטין.


 


כן, חייכתי לעצמי, היו זמנים.. אין כמו הנוסטלגיה של המזרח התיכון, כאשר נדמה היה שנרדמתי אחר הצהרים בשל החום הכבד.


אי אפשר לשכוח את כינוסי המועצות הפלסטיניות למיניהן, עם ההצהרות הכבירות, ההכרזות הפומפוזיות, שאין מאחוריהן דבר. אכן, היו זמנים.. הטרקלינים, הואלסים המפוארים של לא-כלום, מילים, מילים, והאחריות להיות בלתי אחראים כל הזמן.


לרגע נמנמתי וחזרתי אל נוסטלגיית העבר, כאשר עקבתי אחר כל מילה שיצאה מפי הכנסים של פתח ושל אש”ף, כל “קאדוק” שאמר ערפאת נותח על ידי היסטורית ופוליטית, ובעקבות זאת כתבתי את הספר הראשון שלי, “לקסיקון אש”ף”, שהעבודה עליו ארכה שש שנים, בין 1985-1991.


כן, היו זמנים, עצמתי את העינים בלאות,  בגל החום הכבד, וראשי אש”ף ופתח ממשיכים לרקוד את ואלס המסכות הראוותני שלהם סחור סחור, 1-2-3, שלושים שנה של לא כלום… מל”פ, הועד הפועל, המועצה המהפכנית… כמה הטריפו את דעת הקהל בישראל, כמה הוליכו אותה סחור סחור… סחור סחור, 1-2-3..


 


…לפתע זינקתי מכוסה בזיעה קרה. אבל זה קורה עכשיו! יכול להיות שחזרתי אל שנות השמונים? לא יכול להיות. אז אולי שנות השמונים חזרו עכשיו?


לא דמיינתי. הואלס הזה נפתח היום מחדש ביו”ש, כמו פעם: המילים הנפוחות, הטרקלינים, הדמויות שאין מאחוריהן דבר, הכרזות עצמאות פלסטיניות ריקות מתוכן. נכון שלא כל האנשים שהזכרתי בואלס הפתיחה חברים בפתח, אך בעיקרון זה אותו דבר. חלקם ממילא כבר אינם בין החיים.


“הועידה הכללית של תנועת פתח” מתכנסת לאחר כ- 20 שנה, אלא שהפעם קורה דבר מוזר:


זה כבר מוזיאון היסטורי, גוף גריאטרי חסר חשיבות לחיי הפלסטינים או ישראל, מוסד שמרבית חבריו נעים סביב שנות השבעים שלהם, לא רלבנטיים לחלוטין למה שמתרחש היום. הם עדיין תקועים בדיונים משנות החמישים על פראנץ פאנון, “מאבק מזויין” או לא, והאם ישראל קיימת, או שבכלל חלום היא.


אז למה מכנסים את הגוף הארכאי הזה? מאימת חמאס, תנועת הדור הצעיר, שהיא הרבה יותר רלבנטית מכל גופי פתח לדורותיהם. להראות אות חיים של תנועת פתח, או מה שנשאר ממנה. אך כאשר המנהיג הוא אבו מאזן, שהחל בשנות החמישים של המאה העשרים, ובני דורו, איזה אות חיים יש כבר?


חמאס, בוודאי ברצועת עזה, פשוט מחק כל זיכרון לערפאת, לפתח שלו, וללאומיות הפלסטינית. כמו שפתח נמוגה בחום הקיץ, כך גם הלאומיות הפלסטינית כולה. לא רק מחק: ניתק את הגדה מעזה לחלוטין.


אז בועידת הפתח היום הם לא יכירו בישראל כמדינה יהודית או כן יכירו; יכריזו על מאבק אלים, או אלימות מאבקית; יגנו את הטרור, או יטילו טרור על הגינוי, את מי זה כבר מעניין. אילו הצהרות שאבד אליהן כלח, ששייכות להיסטוריה המרה של הסכסוך, ולחלוטין לא להווה או לעתיד. אישים השייכים למוזיאון, הצהרות מן הארכיב.


כנס פתח בא להראות אות חיים, אך, אבוי למארגניו, מעיד אלף מונים, כמה הארגון ההיסטורי הזה הוא כיום מוסד מקרטון.לקרוא ולכתוב תגובות למאמר זה – ישירות לפורום

ובכל זאת יש בו תועלת גדולה: הוא נכס עצום להסברה של ישראל, ואילו “המתונים”, הפרטנרים, הטובים. לתעד, גם עבור הנשיא אובמה, ולשגר לעולם. 1-2-3.


 אני מבקש באופן אישי, ממי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לא לשכוח, ולחדש אותו. כדי לחדש את המנוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.למבקשים להירשם לקבלת התראות על מאמרים חדשים – עושים זאת בלחיצה – כ א ן.

כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, יש להירשם לשירות המאמרים בתשלום, Gplanet Prime. קוראים את כל המאמרים בתשלום
שכבר פורסמו, וממשיכים לחודש או לחצי שנה. ניתן להירשם – כ א ן.   

האם תצרפו עוד קוראים לאתר שלנו? את החברים שלכם? אנא, ספרו להם על האתר, שמחו אותם. עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, כאן למטה.


לקרוא ולכתוב תגובות למאמר זה – ישירות לפורום


___________________________________________

נשף המסיכות של לילה: והואלס האחרון במצרים

לקריאת כל המאמרים הפתוחים שהתפרסמו באתר בנושא הפלסטיני

מחבלי פתח מוסרים את נשקם? עוד פטה מורגנה של חום יולי-אוגוסט?