ואלס עם אחמדינג'אד: כיצד להחליש את אוייבינו, ועל השקרים הגרעיניים של איראן

מאת ד”ר גיא בכור
לכל מגבלה שלנו יש את המחיר שלה, ומגבלה שמחייבת מאמץ נמשך מידי, מחייבת יותר מידי אנרגיה. אולם, אם המגבלה היא טבעית, למשל, המגבלה לפיה המים זורמים רק למטה, זה בהכרח יוביל להצלחה, כי המשמעות היא חיסכון באנרגיה. במקום להילחם במגבלה, בלי יכולת לנצח, ניתן לרתום אותה לתועלתנו. ההצלחה תהיה מובטחת.
(ספר I Ching, סין, בסביבות המאה השמינית לפני הספירה).
 

אתר Gplanet היה גורם הפרשנות היחיד (ולא רק בישראל) שטען שאיראן משקרת, ואין לה, בעצם, 1,200 ק”ג אורניום מועשר, לקבל את העיסקה שהוצאה לה, ובכך היא נפלה בפח השקרים של עצמה ושל אחמדינג’אד. התובנה הזו מתחילה להיות ברורה לעולם יותר ויותר, ובסוף השבוע הודיע דובר הבית הלבן, רוברט גיבס, כי “ההצהרות של איראן לגבי יכולות העשרת האורניום שלה מבוססות על פוליטיקה ולא על פיזיקה”. לדבריו, “איראן מגזימה ביכולתיה ולמעשה אינה מסוגלת להעשיר אורניום לרמה גבוהה מספיק”. גם צרפת פרסמה הודעה דומה.

הדבר הזה סותר את הדעות האוטומאטיות בישראל, כאשר חלק מן הפרשנים נעמדים מול מצלמות, ומדברים כמו תוכים על “איראן ששועטת לעבר הפצצה”. יום יום שואלים המראיינים: אז כמה התקרבה היום איראן לפצצה, והפרשנים עונים ברצינות תהומית, בלי למצמץ בעיניהם. זה מיותר, זה לא נכון, וזה מזיק לנו. זה מכניס את הציבור שלנו ואת המנהיגים שלנו לחרדות מיותרות.

**

בשנות התשעים היה ברור לי, ביני לבין עצמי, שסדאם חוסיין מהתל בעולם, וכי אין לו נשק להשמדה המונית, לא כל שכן נשק גרעיני. אך כאשר יצאה ארצות הברית למלחמה נגדו לפני שבע שנים, שתקתי. ידעתי שהאמריקנים לא ימצאו שם דבר, אך סילוק סדאם היה אינטרס ישראלי, ואני המשכתי לשתוק, לא תמיד צריך לדבר. כמובן שלא נמצא דבר, אהה, וסדאם איננו עוד, ובכך ירד איום אחד מעל ישראל. ואכן, כאשר נלכד סדאם והאמריקנים תיחקרו אותו, איך זה שאין לו נשק להשמדה המונית, הוא הודה בפשטות: סידרתי את כולם. זה המזרח התיכון, הוא הסביר, לפני שנתלה בעצמו. כאן מי שאינו חזק – בולעים אותו, כך שנתתי את הרושם שיש לי נשק להשמדה המונית, מי היה יודע??

**

גם היום כל פעולה איראנית מעידה על שקר, כך למשל, הודעתם שהם הצליחו להעשיר אורניום לדרגת 20% “תוך שעות”, מבלי לדווח על איזו כמות מדובר, ואולי מדובר בכמות זעירה, אם בכלל. ברור שהיא אינה יכולה להעשיר לדרגת 80%, כפי שהתנפח אחמדינג’אד ביום המהפכה הכוזבת בעצמה, כאשר טהראן כולה היתה קסרקטין צבא נגד חזרת המפגינים נגד המשטר. באפריל 2006 דיווח אחמדינג’אד בחסות חגיגות עליזות ומבויימות כי הם הצליחו להעשיר לדרגת 3.5%, חודש אחר כך לדרגת 4.8% ועכשיו קפצו ישר לעשרים אחוזים, תוך דיבורים על שמונים. מי יודע בכלל, איך ולמה, ואני עדיין סבור שהם עושים זאת כדי לשפר את תנאי העיסקה עם העולם, בה הם עדיין מעוניינים, אך לא יכולים לממש, בשל השקרים שלהם.

הבעייה עם התיזה שלי היא, שאם אמנם הם משקרים, יבוא מישהו בעולם, ויטען, שאם כך, אז אין צורך בסנקציות, או שהדבר ישמש אליבי לאובמה ההססן שלא לעשות דבר, וזה מחזיר אותי לדילמת הפרשנות שלי אצל סדאם חוסין, ועכשיו אתם מבינים אותה היטב. אלא שאיראן כל כך שנואה על המערב ואפשר לומר היום גם על רוסיה, עד שאין כוונה להפסיק את הלחץ על המדינה המורדת הזו בשום אופן. אובמה כנשיא חלש רק מדבר, אך היום הצרפתים, הגרמנים, הבריטים והרוסים הם לוחצים לסנקציות של ממש. סביר שסין לא תרצה להיות מבודדת בעניין הזה. אובמה נואם ומבטיח, אך האירופים רותחים מזעם על השקרים האיראניים, שמציגים אותם כחלשים, והם יפעלו.

אפשר לדבר על יחס ישיר בין אחוז ההעשרה המוצהר של איראן לבין סלידת העולם ממנה, ובכן, אנחנו עומדים עכשיו על עשרים אחוזים, וזה מתקדם. ככל שתעשיר יותר, כך תקרב את קץ המשטר הכל כך שנוא בתוך איראן ומחוצה לה. משטר שצריך להיעזר בהצגה גדולה ביום המהפכה שלו, עם אוטובוסים שהביאו אנשי מיליציות שיריעו למשטר. זה כל כך שקרי, שהרבה זמן ההצגה הזו לא תוכל להמשיך.
אראם חצ’טוריאן (1903-1978) הארמני-גאורגי כתב את ואלס נשף המסכות שלו (“מסקראדה”) בברית המועצות בשנת 1941, כאשר שום דבר לא היה אמיתי במשטר השקרי הזה, מתחת למסכות, ושבע שנים אחר כך הוא באמת הושפל על ידי המשטר הסובייטי. וממשטר שקרי למשטר שקרי:  אנחנו מנהלים ואלס עם אחמדינג’אד, ורק החכם ישרוד במשחק המוחות הזה. רקדנו כבר “ואלס עם בשיר”, ונהגנו, אבוי, בטיפשות גדולה, שפירנסה את כל אוייבנו במשך שנים. הפעם זה יהיה כבר ואלס אחר, מתוחכם יותר. הקפידו בבקשה על צעדי הואלס, 1-2-3. מי שיטעה – ישלם.

התרמית הגדולה, בין ברני מיידוף לאחמדינג’אד, ואימפריות השקר שהקימו

מה שמחזיר אותי לתגובה הישראלית להצגותיה של איראן, כאשר הדאגה שלנו מאיראן גוזלת מאיתנו יותר מידי אנרגיה רגשית, מחלישה אותנו, מונעת עלייה ותיירים מפחד, עוצרת כספים מלהיכנס לישראל כמו גם השקעות זרות. אנחנו במו ידינו מחלישים את עצמנו, כפי שאתם רואים, ולשווא. כדי שלא נסיים מותשים ופגיעים בשל איומים הנמצאים עמוק בנפשנו, עלינו לבחור את המלחמות שלנו בקפידה רבה.

עלינו לשקול את הנזקים של המלחמה, את הזמן האבוד, בזבוז של אנרגיות פוליטיות, ואוייב שייהפך להיות נוקם ונוטר לאחר שנפגע בו. לפעמים עדיף להמתין, ולהחליש את האוייב שלך באופן נסתר, מאשר לתקוף אותו חזיתית, ובכך לחשוף את עצמך. נולד לנו היום כל כך הרבה תמרון דיפלומטי עולמי נגד איראן, כאשר זה הנושא המדובר ביותר בעולם, נולדו כל כך הרבה בעלי ברית פוטנציאליים, בבחינת פלטפורמה נהדרת להתקרב לעולם מחדש, ולהחליש את איראן יום יום, בשקט. במקום שנפרנס את אוייבינו, הם יפרנסו אותנו.

ותשאלו אותי, ומה אם המלחמה היא בלתי נמנעת? ובכן, אם אין ברירה, יש לשאוף לנהל אותה בתנאים שלנו, לא של האוייב, או לעשות אותה ליקרה עבורו ולזולה עבורנו, (זה מה שעשינו, למשל עם משטרו של אסד), ולכן רוב הסיכויים שהוא בכלל לא יפתח בה נגדנו.

שימרו על האנרגיה שלנו, והשתמשו באנרגיה של איראן, פן היא תשמור על האנרגיה שלה, ותתיש אותנו. הנה הפרדוקס האיראני האמיתי: היא מעשירה אנרגיה, וכל העשרה נוספת שכזו (אם בכלל) רק מחלישה אותה עוד יותר. אם נפעל נכון, האנרגיה שהיא יוצרת, תשרת בעיקר אותנו. אני קורא לכך:
“חוק היפוך האנרגיה”. 
הקפידו בבקשה על הצעדים, 1-2-3, ומי שיטעה – ישלם.

◄אני מבקש באופן אישי, ממי שכבר חבר במועדון Gplanet Prime, והמנוי שלו הסתיים, לא לשכוח, ולחדש אותו. כדי לחדש את המנוי יש להכנס לקטגוריית “לחידוש מנוי קיים לחץ כאן”, או – כ א ן.

◄כדי להנות מן המאמרים המיוחדים של האתר, יש להירשם לשירות המאמרים בתשלום, Gplanet Prime. קוראים את כל המאמרים בתשלום שכבר פורסמו, וממשיכים לחודש, לחצי שנה, או לשנה-במחיר מבצע. ניתן להירשם – כ א ן.  
זיכרו, החברות שלכם תומכת באתר. 
 
◄למבקשים לקבל התראות על כל מאמר חדש שעולה ישירות אל המייל האישי, עושים זאת – כאן.

◄אל תשכחו להיכנס גם לפורום Gplanet, הפורום המעניין ביותר באינטרנט הישראלי. גם אני מוצא שם מציאות.