חטא על פשעמאת ד”ר גיא בכור


יש לעדה הזאת שפת עלגים מיוחדת, אשר לא יבין אותה שום בן תמותה זולתם,
בה כתובים כל משפטיהם, אשר הם שוקדים עליהם מאוד להרבותם.
ובזאת סיכסכו לגמרי את עצם האמת והשקר, הצדק והעוול, עד היסוד.
                                                        
(ג’ונתן סויפט, מסעי גוליבר, הספר הרביעי, המסע אל ממלכת המשפטנים)


כמי שגם נתבקש על ידי ועדת וינוגרד לתת עדות מומחה על המלחמה, וישב מולה במשך שעתיים, וכעו”ד ומשפטן בעצמי, יש לי בעיה עם עצם קיומה של הועדה, ואני יודע שבכך לא יסכימו איתי רבים. אך האתר שלנו אף פעם לא נרתע מדעת מיעוט. הניסיון מלמד שדעת מיעוט הופכת לבסוף לדעת רוב.


 


לא יתכן, שבסוף כל אירוע גדול במדינת ישראל ימתין משפטן זעוף גבינים עם פינקס ביד (בלי לפגוע בחברי הועדה עצמם, שבודאי עשו נאמנה את המוטל עליהם), שכן המשמעות היא סירוס מלא של קבלת החלטות במדינה. תופעה כזו של מישפטיזציה מוחלטת לא קיימת בשום מדינה אחרת בעולם. זוכרים את אילנה דיין, השואלת את הרמטכ”ל בשיא המלחמה האם הוא זוכר שמחכה לו ועדת חקירה בסוף? איך הוא יוכל להילחם בכלל? למה יהיו נתונים מעייניו, לחיזבאללה או למשפטנים המחכים לו בפנים חמורי סבר ובמשקפים עבים? התשובה ברורה.


 


מדינת ישראל חולה במחלה אנטי דמוקרטית. בדמוקרטיה, מה לעשות, רק העם רשאי להחליף ממשלה, לא ועדת חקירה, לא בג”ץ, לא התקשורת ולא היועץ המשפטי לממשלה, שכן כל התפתחות כזו היא אנטי דמוקרטית. לא יעזרו כאן הדיבורים על “שלטון החוק” או חוקי יסוד. זו אנטי דמוקרטיה.


 


לא יכול להיות שבג”ץ, היועץ המשפטי לממשלה, התקשורת, ועדות חקירה והפרקליטות, כולם גופים שאינם נבחרים על ידי הציבור, ינהלו את המדינה במקום הממשלה או הכנסת. אין זה תפקידו של הנשיא אהרון ברק לשרטט במו ידיו את קו גדר ההפרדה, ואין זה תפקידו של בג”ץ או כל גורם משפטי אחר להחליף את הרשות המבצעת. אם לועדת חקירה יש ביקורת, למשל, איך התנהלו שוטרים מול אלפי פורעים ערבים במאורעות אוקטובר 2000, שיתכבדו חבריה, ויעשו את העבודה הזו בעצמם.


 


מוסד ועדות החקירה שהתפתח כאן הוא מאוס, נכנס לתחומים לא לו, וגורם לפוליטיקאים להעדיף חוסר מעש על פני עשיה. המשמעות היא ניוון פוליטי, חברתי וכלכלי. עם כל הביקורת הקשה שלי על מהלכי המלחמה, ההתערבות המשפטית בכל תחום של החיים היא חמורה לא פחות מהמהלכים הכושלים עצמם. זה מה שנקרא להוסיף חטא על פשע.


 


כל אחד מן הקוראים כאן יודע בדיוק איך התנהלה המלחמה האומללה הזו, ואת מסקנותיו יביא לידי ביטוי בקלפי. זו גישה פטרנליסטית, שמישהו מגבוה יחליט עבור כל אזרח ואזרח מה צריכה להיות דעתו על המלחמה. מה הוא לא יכול לגבש אותה לבד? מי ישב במקלטים מעל חודש – מאות אלפים של אזרחים או החברים בוועדה?


התערבות של ועדת חקירה היא לא דמוקרטית וגורמת נזק. למה כן יש צורך בועדת חקירה? כדי לוודא עבור הממשלה, שהתנהלות כושלת כזו לא תחזור על עצמה. אלא שדווקא את זה ועדת וינוגרד כלל לא בודקת. מחר נראה כיצד אין קשר בכלל בין מסקנות הוועדה לבין המציאות המדאיגה, ההולכת ומתרקמת בשטח.


 


מחר: על החברה הישראלית והמלחמה המתקרבת: בספינת השוטים.

מאמרים נלווים: החיים במטריקס     מדינה שהברכה נטשה אותה        אקזיט!