חייבים לאשר את העושר הלאומי שלנו – הגז

מאת ד”ר גיא בכור
 

אין מנוס מלקבוע: מי שלא יתמוך בעסקת הגז, כדי להוציא אותה ברגע האחרון מן הבוץ – אינו מעוניין בטובתה של ישראל. כל מדינה בעולם היתה חולמת על פוטנציאל כזה של התעשרות והצלחה כלכלית ומדינית, אך בכנסת עסוקים בפוליטיקה מפלגתית קטנונית, שמתעלמת מן המימד ההיסטורי של שוק הגז שלנו. פוליטיקה שפוגעת במדינה באופן מעורר זעם.

זה לא רק הכסף, למרות שזה חשוב מאוד: מדינת ישראל תרוויח ממאגר לוויתן לאורך השנים כטריליון שקלים (ממיסוי של 60 אחוזים), כשבסכומים העצומים האלה נוכל לא רק להעלים את העוני, אלא להפוך כל אזרח במדינה לכמעט מליונר. נוכל להביא לכאן עלייה עצומה, לפתח את תשתיות המדינה בצורה חסרת תקדים, את הביטחון והרווחה, ואפילו להקים עוד ישראל וחצי במים הטריטוריאליים שלנו, משום שיהיה כסף. אין סיבה שלא נתחיל לפתח את ישראל מערבה.

זו ציונות טורבו.

אך זה הרבה מעבר לכך. זו, למשל, היציבות במזרח התיכון, או מה שנשאר ממנה. עד לסוף שנת 2014 אמור היה להיחתם חוזה עם ממלכת ירדן, לפיו הגז הישראלי יספק את צורכי האנרגיה של הממלכה תמורת 16 מליארדי דולר. זה לא קרה, כי הממונה על ההגבלים העסקיים הקפיא את שוק הגז. בינואר 2015 אמור היה להיחתם הסכם עם מצרים, להספקת צורכי האנרגיה שלה, בסך של 60 מליארד דולר, אך גם זה לא נחתם מאותה סיבה. עכשיו מדינות האיזור מחפשות תחליפים, אולי איראן.

היש עוד יציבות כמו העסקאות האלה, שתחום הזמן שלהן 30 שנים? ולחשוב על הכנסות הענק לקופת המדינה. ישראל יכולה להיות ספקית האנרגיה גם של קפריסין, יוון, הרשות הפלסטינית ואפילו טורקיה, שמאוד מעוניינות בכך. זו נורמליזציה.

אך זה הרבה מעבר לכך. בתקופה האחרונה נוצרה ברית אסטרטגית בין ישראל לאיטליה, יוון וקפריסין, סביב הגז הישראלי. ראש ממשלת איטליה מעוניין שהגז הישראלי לאירופה יזרום דרך איטליה, והאינטרס הזה מקרב מאוד גם בין ישראל ליוון וקפריסין, השכנות האמיתיות והטבעיות שלנו. כיוון שכך, המדינות האלה עוזרות לישראל ב”איחוד האירופי”, שלעיתים הוא עויין כלפינו, ובולמות צעדים. אך אם לא יהיה גז, אין להן אינטרס לעשות כן.

אלכסנדר גרהם בל ממציאת את הטלפון, ואת הברית האיזורית שלנו


ישראל יכולה להיות אימפריית אנרגיה, ולשנות לחלוטין את גורלה, ואת המיצוב הבינלאומי שלה. יש כאלה, שפשוט לא רוצים את זה. בווידאו – מאגר “תמר”, שהוא הכסף הקטן. מאגר “לוויתן” הוא הכסף הבינוני. הכסף הגדול יגיע מהמאגרים האדירים, שעדיין לא התגלו.

 

תארו לעצמכם שעכשיו ישראל היתה כבר משווקת אנרגיה לאירופה, איזה מעמד אחר היה לנו שם, והרי לוויתן התגלה ב- 2010, אך עד היום אותם אנשים בולמים את הגז הישראלי. לא את הגז הם בולמים, אלא את ארצם. הם רוצים, כנראה, שישראל תישאר חלשה ברמה העולמית, ותלותית.

הטענה היתה שיש לפתוח את שוק הגז לתחרות, אך שום חברה בינלאומית לא באה וגם לא תבוא, בגלל החרם הערבי עתיק היומין, שבתחום האנרגיה עודנו בתוקפו, שכן אז היא תפסיד את המפרץ הפרסי ואיראן. רק נובל אנרג’י הגיעה, כיוון שהיא לא פועלת במפרץ הפרסי, וגם לה לא מפסיקים כאן להציק.

לקבל התראה למייל האישי על מאמרי האתר – כאן

את עיסקת הגז חייבים להשלים במהירות מסיבה נוספת: יש במים שלנו פוטנציאל אדיר לעוד גילויים, ולכן החברה הקודחת חייבת להרוויח ולהיות מרוצה, כדי שעוד משקיעים וחברות יגיעו. ברגע שיהיו רווחים, זהו התמריץ הטוב ביותר גם לאחרים, ואנחנו מרוויחים. אין שום סיבה שלא להכפיל ולהשליש את הכמות שכבר התגלתה במים שלנו.

ומי שיתעלם מן הנימוקים האלה, וימנע מישראל את ההצלחה האדירה שלה, את העושר הכלכלי, המדיני, הטריטוריאלי והביטחוני, הנמצא בהישג-יד, אין מנוס מלקבוע שהוא פשוט לא מעוניין שנצליח.
(פורסם בידיעות אחרונות, 20.8.15)