חיסול נועז מרובע בתוך בית לחם: אתגר לרגיעה הבלתי מוכרזת מעזה


על תחבולת “הקסאם האנושי” בדימונה. לאן זה לוקח אותנו?

מאת ד”ר גיא בכור

אחר הצהרים עצרה מכונית דיהטסו אדומה ברחוב אלג’בל שבתוך העיר בית לחם, ליד מסעדה עממית ידועה, בתוכה שהו באותה שעה ארבעה מבכירי המבוקשים בגדה המערבית. נראה כי התכוונו לסעוד ביחד ארוחת ערב. קודם לכן הם סיירו בסוכנות הידיעות הפלסטינית מעאן (“ביחד”), שנמצאת בקרבת מקום, והזהירו כי הם מאוימים בחיסול על ידי ישראל. עוד לפני שהספיקו להתחיל בארוחה, נורו מתוך מכונית חולפת במהירות צרורות של יריות, שהרגו את הארבעה על המקום, רובם עוד בתוך המכונית האדומה. היתה זו מכונית של מסתערבים של הימ”מ, בפעולה נועזת בעומק שטח פלסטיני. העיר בית לחם נחשבת בסך הכל כרגועה.


 


הארבעה שחוסלו חיו באיזור הדמדומים שבין פתח לג’יהאד האסלאמי:


 


מוחמד שחאדה, מבוקש ותיק, שאחראי לשורה של פיגועי התאבדות קטלניים מראשית האנתיפאדה, ואשר ישראל ניסתה להתנקש בחייו פעמים רבות, ללא הצלחה. נטען כי שחאדה היה מעורב בקשרים עם חיזבאללה; בעבר איש פתח, וכיום הג’יהאד (זרוע צבאית). שחאדה שהה בבתי הכלא בארץ במשך 10 שנים, עד ששוחרר בעסקת ג’בריל. מאוחר יותר גורש בידי ראש הממשלה יצחק רבין למרג’ א-זוהור בלבנון, יחד עם אנשי חמאס והג’יהאד, אך שוב הוחזר על-ידו לשטחים.


 


אחמד בִלבול, בכיר בזרוע הצבאית של פתח; האיש שהה בחודשים בכלא ברשות הפלסטינית, במסגרת הסכם המבוקשים בין ישראל וממשלת סלאם פיאד, בנוגע למבוקשי הפתח.


 


עיסא מרזוק, בכיר פתח בעבר, וג’יהאד אסלאמי כיום (זרוע צבאית); בין הייתר שימש כחבר מועצת העיר בית לחם, שפעם לפני שנים, עוד נחשבה כעיר בעלת אופי נוצרי.


 


עימאד אלכאמל, בכיר נוסף בג’יהאד האסלאמי (זרוע צבאית).


 


החיסול הזה לא רק מדהים את הפתח ואת הג’יהאד ביו”ש, אלא קודם כל בעזה. הארגון הזה, הג’יהאד האסלאמי, כמעט מחויב עכשיו להגיב, ומעזה עושים זאת באמצעות קסאמים. ממילא חזרנו עכשיו לסדר הישן, שבו מי שמשגר הם פתח והג’יהאד האסלאמי, ולא חמאס, הריבון בשטח. אם יעשה זאת עכשיו הג’יהאד, הוא מאתגר גם את חמאס, שמעוניינת לשמור על רגיעת 30 הימים, שלא הוכרזה, אך בסך הכל נאכפת, בתיווך המצרים. “אם הישראלים חושבים שרגיעה פירושה כניעה פלסטינית – הם טועים”, אמר לאחר החיסול בכיר הג’יהאד בעזה, נאפז עזאם. לפנות בוקר הרג צה”ל את צלאח כרכור, מבוקש בכיר אחר ב”פלוגות אל-קודס”, הזרוע הצבאית של הג’יהאד האיסלמי, במהלך פעילות בצפון השומרון. ויחד עם זאת מרחב אופציות התגובה של הג’יהאד מוגבל, ואינו פשוט כלל.


 


אילו רגעים קריטיים ושבריריים באיזור, בכל הנוגע לרגיעה בת 30 הימים. כפי שהדבר נראה, ישראל בוחנת ומאתגרת עכשיו את הרגיעה הזמנית הזו, לבחון את גבולותיה ואת היכולת של חמאס לספק את הסחורה. עכשיו תורו של הג’יהאד לאתגר את המערכת, ויש להניח שבשעה זו כבר מתנהלים מגעים קדחתניים בין חמאס לג’יהאד בעזה.


 


מה משמעות המפגש  במכונית אחת, בין בכירי המבוקשים של פתח והג’יהאד האסלאמי? שוב מוכח הקשר, שהביא לפרוץ האינתיפאדות הראשונה והשנייה, ושיגור הקסאמים בחדשים האחרונים. זאת, לאחר שורת הבטחותיהם של אבו מאזן ושל סלאם פיאד, שהטרור הפתחווי מוגר, וכי פעיליו כבר מסרו את הנשק והם אינם מעורבים בטרור. עצם החיסול המשותף באותה מכונית, מעיד על ההיפך. מעיד על הכנות לפעילות צבאית חדשה, ובוודאי על תיאום פעולה. יתכן ונבדקה שם האפשרות, או המחשבה, לבחון אנתיפאדה חדשה, או פעילות צבאית משותפת. האם נשמע הסברים מאבו מאזן, או ששוב אין לו שום קשר למה שמתרחש אפילו מתחת לאפה של הממשלה הפלסטינית?

החיסול גם מוכיח לארגונים הפלסטיניים עד כמה עמוק המודיעין, שיש לישראל בעומק ארגוניהם; עד כמה נחושה ישראל, ובעלת תעוזה. שהיא פועלת כמו מים. ועם זאת, ישראל פוגעת לפי שעה רק בדרגים הצבאיים של הארגונים, ולא הפוליטיים.


 


לא בטוח שהבכיר שחאדה קשור לטבח בישיבה, למרות שביתו פוצץ מיד לאחר הטבח, אך לפי שעה הדברים עדיין נבדקים במערכת הבטחון.


 


החיסול הזה מעיד עד כמה נזיל ונפיץ המצב בשטח, הן בעזה והן ביו”ש. ועד כמה לפותים הצדדים זה בתוך זה מבלי יכולת להיחלץ. עד כמה יו”ש ועזה עדיין קשורות, למרות האיבה בין הלאומיות הפלסטינית לבין האסלאם הפוליטי, וכי בכל הנוגע למאבק בישראל, ישנם עדיין אינטרסים משותפים ונסתרים. אנו בשעת מבחן לרגיעה הבלתי מוכרזת. עכשיו, נראה את כוחם ועוצמתם של הצדדים הפלסטיניים השונים, קודם כל בינם לבין עצמם.אנא עיזרו לאתר שלנו, ושילחו את המאמר הזה אל החברים. עושים זאת באמצעות הכפתור “המלץ לחבר”, כאן למטה. עיזרו לעצמנו להשפיע. 

ניתן להירשם כאן, ולקבל את המאמרים ישירות אל המייל שלכם. המאמרים יישארו שלכם לתמיד. מרבית המבוקשים פשוט סידרו אותנו. מה על ממשלת ישראל לעשות?

מחבלי פתח מוסרים את נשקם? עוד פטה מורגנה של חום יולי-אוגוסט?